Android cihazınızı nasıl temizleyebilirim: önbellek, geçmiş, dosyalar ve daha fazlası

Yavaş bir telefona göre daha stresli olan, yeni bir Uygulama indirmeye çalıştığınızda Play Store'da 'yetersiz depolama alanı' mesajıdır. Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen telefonunuzda bir depolama alanı eksikliği yaşarsınız veya cihazınız beklediğinizden daha kötü performans gösterir. Akıllı telefonunuzu temizlemek için bir uygulama arıyorsanız, sizi uyarıyorum, büyük çoğunluğu sözünü tutmaz ve birçok kez çözüm Android sisteminde bulunur.

 • Android cihazınızı nasıl güvenle temizleyebilirsiniz?
 • Android uygulamaları ve PC'den veri silme

Devam etmeden önce, bu makalenin AndroidPIT okuyucuları ve içerik ekibinin diğer üyeleri ile birlikte yazılmış olduğunu size bildirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla, bu listede bulunan çözümler, sitenin sosyal medyasındaki kullanıcı yanıtlarında belirtilen sayıya dayanır. Yazı işleri ekibinin görüşünü yansıtmaz.

Atlamak:

 • DiskUsage'i kullanarak bir sorun bulma
 • Bir uygulamanın ön belleğini manuel olarak temizleme
 • Fabrikanız telefonunuza sıfırlandı
 • SD Maid'i kullan
 • CCleaner'i kullanın
 • Sonuç

DiskUsage'i kullanarak bir sorun bulma

DiskUsage her birey için benzersiz bir kişisel ifade. Akıllı telefonunuzu temizlerken ihtiyacınız olan ilk şey, en fazla alanı alan veri veya özelliğin türünü bulmaktır. DiskUsage'i kullanarak akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tüm bellek kullanım bilgilerine göz atabilirsiniz. Bu nedenle, tam olarak hangi klasörlerin ve dosyaların cihazınızda en fazla bellek kullandığını görmek daha kolaydır.

DiskUsage will help you identify which files are using up the most space on your phone. / © AndroidPIT

Taramayı yaptıktan sonra, önbellekleri ve kaç tane ses dosyası kaydettiğinizi de içeren her uygulamanın boyutunu görebilirsiniz. DiskUsage size grafiksel olarak dosyalarınızın hangilerinin en büyüğü olduğunu gösterecek ve sonra hangilerini silmek istediğinize karar verecektir.

DiskUsage

Bir uygulamanın ön belleğini manuel olarak temizleme

Sitemizin okuyucu ve editörlerinin çoğunluğu, uygulamalarınızın önbelleklerini el ile temizlerken, WhatsApp aracılığıyla aldığı resim ve videoların sık sık silinmesini de sağlar.

 • Uygulama önbelleğini temizleyin veya uygulama verilerini temizleyin: Fark nedir?

Bunu yaparak cihazınızı ve özelliklerini daha iyi tanımlayabilirsiniz. Mesajlaşma uygulamalarında otomatik olarak indirilen resimlerin çığlarının engellenmesi gibi önleyici tedbirleri alabilirsiniz. Ayrıca, elle bunu yaparak, cihazınıza herhangi bir uzun süreli zarar vermeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 • Android 7.0 Nougat güncellemesi: akıllı telefonlar ve tabletler için genel bakış

Pek çok temizleme aracı, cihazınızın hafızasını ve performansını artırmayı taahhüt eder. Bu gerçekleşir, ancak çoğunlukla uygulamalarınızın önbelleklerinin temizlenmesinden kaynaklanmaktadır. Önbellek, temel olarak, gelecekte daha hızlı erişim için veri veya sık kullanılan işlemlerin kaydedildiği bir saklama alanıdır. Sonuçta, önbellek aslında zaman kazandırır ve donanımın telefonunuzda gereksiz yere kullanılmasını önler. Bu nedenle, telefonunuz yavaş bir şekilde çalışırken veya hafıza dolduğunda daima uygulamanızı temizler, ancak kısa vadede en iyi seçenek gibi görünebilir, ancak uzun vadede sonuç doğurabilir.

Zaman zaman önleyici önbellek temizlemeleri yapmanızı öneririm ve bunu yaptığınızda bunu en çok veri alan Apps listesinden yapın. Bunu yapmak için:

 • Ayarlar Menüsüne gidin;
 • Uygulamalar'ı tıklayın;
 • Tümü sekmesini bulun;
 • Çok fazla yer kaplayan bir uygulama seçin;
 • Önbellek Temizle düğmesini tıklayın. Cihazınızda Android 6.0 Marshmallow kullanıyorsanız, Depolama Alanı'nı ve ardından Önbelleği Temizle'yi tıklamanız gerekir.

Clear each app’s cache separately / © AndroidPIT

Ancak, bu yalnızca bir uygulamayı temizlemek için çalışır. Her uygulamanın önbelleğini aynı anda temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Ayarlar'a gidin;
 • Depolama> Veri Önbellekle veya Kaydedilen Verileri tıklayın ;
 • Bir ekran, önbelleklerde saklanan her şeyi kaldırmak için onay isteyecektir. İçeriği kaldırmak için onaylayın ve kaydedin.

Fabrikanız telefonunuza sıfırlandı

Tıpkı adın söylediği gibi, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek sizi sıfıra geri döndürür ve cihazınızın ayarlarını kutudan çıktığınız günün şekliyle tamamen sıfırlar. Ekstra uygulamalar, kişiler, ayarlar veya herhangi bir veri türü olmayacak, yalnızca Android'de standart olarak gelen şeyler.

Bununla birlikte, sisteminizi daha yeni bir sürüme güncellediyseniz, sistem en yeni yükseltmeyi sürdürecektir. Lollipop'u çalıştırıyor ve Marshmallow'a güncellendiyse, sıfırdan sonra telefonunuz Android Marshmallow'ı çalıştırmaya devam edecektir.

 • Android için özel ROM'lar hakkında

Bu özellik çoğunlukla cihazlarında farklı ROM'lar yüklemekten hoşlanan kullanıcılar tarafından kullanılır; ancak daha eski bir telefona sahip kullanıcılar için çok yararlı olabilir. Bunu yapmak cihazınıza bir nefes verir. Cihazınızı bir yıldan fazla kullandıysanız ve bunu hiç biçimlendirmediyseniz özellikle öneriyorum. Ayrıca, telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemeniz önemlidir.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için en yaygın yol şudur:

 • Ayarlar'a gidin;
 • Yedekle ve Sıfırla'yı tıklayın;
 • Drive'ı kullanarak Android sisteminde yedekleme yapın;
 • Fabrika Verileri Sıfırlama ;
 • Telefonu sıfırlayın ;
 • PIN'inizi tekrar girmeniz gerekebilir;
 • Telefonu sıfırla veya Herşeyi Sil'i tıklayın;
 • Yeniden başlatın .

Restoring your phone to factory settings will delete all of your data / © AndroidPIT

 

SD Maid – Sistem Temizleme Aracı

SD Maid, hem hem kullanıcılar hem de ekibimizin üyeleri tarafından en çok belirtilen uygulamalardan biriydi. Akıllı telefonunuzda artık yüklü olmayan dosyaları veya uygulama dizinlerini bulmanızı sağlayan dahili bir araç kutusu gibi çalışır; Bilinen dosya türlerini ve normal olarak güvenli bir şekilde silinebilecek yerleri arayın ve başka şeylerin yanı sıra yinelenen dosyaları kaldırın.

Uygulama, kök erişimi olan veya olmayan kullanıcılar için de iyi tasarlanmış ve sezgisel bir arayüze sahiptir. Cihazınıza yönetici erişiminiz varsa, bellek alanınızı boşaltmak için daha fazla yağ kaldırabilirsiniz.

 • SD Maid dev ile sistem temizleme araçlarının faydaları hakkında konuştuk.

SD Maid delivers on its promise but it offers more options to users who have root access. / © AndroidPIT

Uygulamanın PRO sürümü var, maliyeti 3,49 Dolar. Özelliklerin çoğunda root erişimi olması gerektiğinden PRO sürümünü yalnızca telefonlarını kullanan kullanıcılara öneriyorum. Bir süre önce Uygulama geliştiricisi ile konuştuk ve samimi olarak SD Maid reklamcılık konusunda çok dürüst davrandı. Teslim edemeyecekleri sözler vermezler.

Telefonunuzu elle temizlemenin biraz fazla işe yaradığını düşünüyorsanız, SD Maid, hem kullanıcılara hem de AndroidPIT ekibine göre sağlam bir seçenektir.

SD Maid – System Cleaning Tool

SD Maid Pro – Unlocker

CCleaner – Sizi kontrol altına alıyor

CCleaner, AndroidPIT okuyucuları arasında en çok oy alan oyuncudur. Ancak orada en popüler bilgisayar hizmetlerinden biri olduğundan başka ne bekleyebilirsiniz. Bu uygulama basit ve verimli bir şekilde gereksiz, eskimiş veya geçici verileri kaldırır. Ancak, ılımlılıkta kullanılmalıdır.

 • Temiz Master: "Şikayet etme hakkına sahipsiniz"

Bu yazılımı PC ve akıllı telefon kullanıcıları arasında cazip kılan şey, bir cihaz analizi gerçekleştirmesidir; önbellek tarama, tarayıcı geçmişi, alınan çağrı geçmişi, dosyalar ve sistem üzerindeki çeşitli depolama alanları tarama. Ardından, silinmesi gereken şeyleri önerecektir.

Tüm bunlara ek olarak, önbellekte bir sürü bellek alan uygulamaları listeliyor ve ardından kullanıcıya bu geçici verileri kaldırıp kaldırmamayı seçme şansı veriyor.

CCleaner is one of Android’s most popular cleaning tools / © AndroidPIT

SD Maid gibi, uygulamanın arayüzü de basit ve sezgisel.

Akıllı telefonunuzu hızlandırmayı taahhüt eden rakip Clean Master'ın aksine, CCleaner kullanıcıları süreçleri sonlandırmaya zorlamaz; seçenek olarak sunuluyor, ancak nihai karar kullanıcıya kalmış. Aslında bu tür bir özellik, herhangi bir uygulamanızı kapatıp başka bir uygulamayı başlattığınızda, sonuncusu daha hızlı çalışacağından dolayı bir engel oluşturuyor. Bununla birlikte, bu sadece zaman alıcıdır, çünkü bunları kullanmak istediğinizde diğer uygulamaları tekrar açmanız gerekecektir.

CCleaner

Sonuç

Bir temizleme aracı kullandıktan sonra akıllı telefonunuzun% 50-70 daha iyi bir performans göstereceğine inanma hatası yapmayın. Üzgünüm, ama bu doğru değil. Bu makalede, bir işletim sisteminden fazla miktarda veri kaldırmanın en iyi yolunun cevabını bulmak için Android kullanıcıları topluluğuna bakmayı denedik ve şaşırtıcı bir şekilde, kullanıcılarımızın cihazlarını elle kullandıklarından çok daha sık temizlediklerini fark ettim. Uygulamanın.

 • Android telefonunuz için doğru Micro SD kartı nasıl seçilir?

Bununla birlikte, bacak yapmayı düşünmüyorsanız, cihazınızda yer kaplayan istenmeyen dosyaları kaldırmak için bir uygulama seçerken size seçenekleriniz hakkında bilgi veren uygulamalar arayın ve sadece bir optimizasyon düğmesi değil.

 • Android cihazınızı yedeklemek için en iyi bulut depolama uygulamaları

Eski bir akıllı telefonunuz varsa ve henüz yollarını ayıramıyorsanız, kök salmayı deneyin, çünkü temizleme araçlarındaki özellikler köklü telefonlarda çok daha iyi. Ayrıca, çok kullanışlı olabilecekleri için Google Drive veya Dropbox gibi yeni özelliklerden de yararlanın. Ayrıca, bir microSD kartı gibi harici bir bellek aygıtı kullanabiliyorsanız, size bir miktar değerli alan kazandırmaya yardımcı olabilir.

Son olarak, telefonunuzu her zaman güncel tutun; bir uygulamayı kullanmıyorsanız çekmeceden çıkarın. İstediğiniz zaman onu tekrar Play Store'dan tekrar indirebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzun sistemini temizlemek için tavsiye edeceğiniz başka uygulamalar veya işlemler var mı?