Android cihazınızın ekranını nasıl korursunuz?

Beş yıl önce, telefonunuzu düşürmek ve ekranını kırmak birçok insan için büyük bir endişe kaynağıydı. Akıllı telefonların dayanıklılığı o zamandan beri büyük ölçüde gelişti, ancak bu dikkatsiz olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çizilmeleri önlemek veya sadece güvenli tarafta olmak istiyorsanız, Android cihazınızın ekranını nasıl koruyacağınızla ilgili ipuçlarımızı aşağıda bulabilirsiniz.

    Goril Kadehi Nedir? Her sürüm arasındaki farkları öğrenin Dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonu burada ve Samsung ya da LG tarafından değil

Temelleri ört

İnanılmaz derecede açık görünebilir, ancak akıllı telefonunuzu günlük olarak kullanıp taşıma şekliniz dayanıklılığı için çok büyük bir fark yaratabilir. Günümüzde çoğu cihaz omuz yüksekliği düşüşleriyle test edilen ve çizilmeye karşı korumalı olan Corning Gorilla Glass 5 ile birlikte gelse de, dikkatli olmazsanız ekranınız hala zarar görebilir.

corning gorilla glass 5

İnsanların ekranlarını çizmelerinin en kolay ve en yaygın yollarından biri, telefonlarını, tuşları veya değişimiyle aynı cihaza koymalarıdır. Yürürken, ekran koruyucunuz olmadığı sürece aralarında sürtünme olur ve mini çizikler oluşur. Bunu yaparsanız ve bize inanmıyorsanız, bir daha dışarısı güneşli olduğunda telefonunuzun ekranına bakın.

    Akıllı telefonlar ve tabletler için en iyi malzeme nedir?

Açıkça görülebilen ancak çoğu kişinin uymadığı başka bir tavsiye, satın almadan önce yeni akıllı telefonunuzun ellerinizde nasıl hissettiğini test etmek. Kaygan malzemeler veya elleriniz için çok büyük olan akıllı telefonlar, cihazınızı düşürmek ve büyük olasılıkla zarar vermek için bir reçetedir. Bu nedenle, şansınız varsa, bir mağazaya gidip çevrimiçi sipariş etmeden önce telefonunuzu test edin.

Ekranını kapat

Yukarıdaki adımları attıysanız, ancak yine de güvenli tarafta olmak istiyorsanız (ya da sakarsanız), ekran koruyucuları yardımcı olacaktır. Ancak, bir çevrimiçi satın almaya çalışırken, çeşitlilik sizi bunalmış olabilir. Bu yüzden her seçeneğin ne sunduğunu açıklayacağız.

Plastik

Birçoğu için en ucuz ve en çok tercih edilen seçenek plastik yapışkan ekran koruyuculardır. Hafifler, farkedilmez ve uygulaması kolaydır. Ancak, aynı zamanda en az koruma sağlarlar. Çevrimiçi olarak sık sık bulacağınız iki çeşit Polietilen Tereftalat (PET) veya Termoplastik Poliüretan’dır (TPU).

PET koruyucular sağlamdır ve genellikle eğri ekranlı telefonlar için uygun değildir, ancak uygulanması çok kolaydır. Buna karşılık, TPU’lar çok daha esnektir, ancak kurulumu daha fazla çaba gerektirir ve ekranınıza sarı renkte bir ton verebilir. TPU koruyucusu ve ekran arasındaki kabarcıkların da görünmesi olasıdır.

Bardak

Temperli cam koruyucuları plastiğin üzerine bir adım. Çok daha dayanıklıdırlar ve sadece çizilmelere ve günlük aşınmaya karşı korumazlar, aynı zamanda hasarları da düşürürler. Ancak, temperli cam koruyucular plastik kuzenlerinin çoğu gibi tek bedene uymaz – özellikle akıllı telefonunuza uyacak şekilde üretilmiş bir tane satın almak için dikkatli olmalısınız.

galaxy s8 screen protectors

Bu koruyucuların fiyatları da son yıllarda önemli ölçüde düştü – 10 dolardan az bir fiyata güvenilir ürünler bulabilirsiniz. Mat cilalı, UV önleyici katmanlar ve diğer ilginç seçeneklerle daha pahalı versiyonlar da mevcut. Muhtemelen sakar kullanıcılar için en iyi seçimdir.

Ne düşünüyorsun? Ekran koruyucuları bugünlerde gerekli midir? Birini kullanıyor musun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Not: Bu makale ilk yayından itibaren yeniden yazılmıştır.