Android erişilebilirlik ayarları: Herkesin kullanması gereken 5 gizli seçenek

Bir Samsung, Google Pixel veya Huawei cihazına sahip olsanız da, Android işletim sisteminde, işitme güçlüğü çeken, görme bozukluğu çeken veya standart bir şekilde çalışmanıza neden olabilecek herhangi bir sayıda başka koşul için yerleşik olan çeşitli erişilebilirlik seçenekleri bulunur. Android zor. Bunlar emin olmak için harika özellikler ve herkes bunlardan faydalanabilir. İşte kullanmanız gereken beş erişilebilirlik ayarları.

    Geliştirici seçenekleri ipuçları ve püf noktaları: Android’ten en iyi şekilde yararlanın Android’de gece modunu etkinleştirme

Erişilebilirlik seçenekleri tüm şekil ve boyutlarda gelir ve çoğu, sahip olduğunuz belirli bir cihaza veya Android sürümüne özeldir. TalkBack, yazı tipi boyutu, başlıklar ve ” dokun ve basılı tut ” gecikme süresi ayarları gibi her yerde bulabileceğiniz bazı hisse senedi Android erişilebilirlik ayarları var, ancak daha fazlası var. Bazıları LED flaşınızı bildirim olarak kullanmak gibi bir işlemdir. Bu nedenle, cihazınızın ayarlarına göz atın ve neleri kullanabileceğinizi görün. İşte en faydalı olduğunu düşündüğüm beş erişilebilirlik seçeneği.

accessibility htc screenshot

1. Büyütme hareketleri

Büyütme hareketleri erişilebilirlik seçeneği, önemli bir zoom için üçlü dokunuş sağlar. Aynı üçlü muslukla devre dışı bırakılabilir. Bununla birlikte dokunup basılı tutarsanız, ekranınızı geçici olarak büyütebilir ve kaydırabilirsiniz. Sadece normale dönmek için salıverin. Kullanmaya başladığınızda süper kullanışlı bir özelliktir ve görme bozukluğu olanlar için özellikle harikadır.

magnify1

2. Metin-Konuşma

Metinden Konuşmaya muhtemelen tüm erişilebilirlik özelliklerinden en çok bilinenleri – zaten kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google Metin-Konuşma motorunu etkinleştirmek ve ardından istediğiniz dil paketini indirmek.

Text-to-Speech’i daha sonra okumak için Pocket’e kaydettiğim tüm içeriği elde etmenin basit bir yolu olarak kullanıyorum. Asla başka türlü olamadım. Seçtiğim makalenin (kulaklıklara benzeyen) sağ üstündeki Dinle düğmesine basıyorum ve Google’ın akşam yemeğini hazırlarken makaleyi okumasını sağladım. Bu, arkadaşlarım tembellik tanımıdır! Ama ben buna verimlilik demeyi tercih ediyorum.

text to speech123

Cep

3. Negatif renkler / Renk ayarı / Renkleri ters çevir

Birçok cihazın siyah bir kullanıcı arabirimi arka planı olduğunda, eski Android günlerini özlüyor musunuz? Belki de gri-beyaz menüler, geceleri en düşük ekran parlaklığında bile gözlerinizi tahriş eder. Bu durumda – sizin için bir çözümümüz var. Erişilebilirlik ayarlarına gitmeniz ve Renkleri ters çevir seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterli (bazı cihazlarda Negatif renkler) İşte bu kadar! Artık cihazınız için bir gece modunuz var.

Android akıllı telefonların çoğu, görme engelli kişiler için düzeltme modu gibi başka renk seçenekleri de sunar. Yüksek kontrastlı metin, herhangi bir görme probleminden muzdarip olmasanız bile, özellikle yararlı olanıdır.

4. TalkBack / Touch ile Keşfet

TalkBack harika, özellikle görüşün benimki kadar kötüyse veya gözlüklerini kaybettin. Ekranınız hala sorun yaşarsa, dokunmatik ekranınız hala duyarlı olduğu sürece bunu da kullanabilirsiniz. Seçeneği etkinleştirdiğinizde, ne dokunursanız olun, tuşuna basın veya etkinleştir, size sesli bir şekilde söylenir. Dokunuşla Keşfet, farklı bir adla aynı şeydir. TalkBack için ek ayarlar muazzam ve kesinlikle daha fazla kontrol etmeye değer.

TalkBack

Konuşmayı seç seçeneği (bazı cihazlarda bulunabilir), TalkBack’in daha da basitleştirilmiş bir sürümüdür. Etkinleştirilirse, ekranınızın sağ alt köşesinde bir metin balonu görüyorsanız. Vurmak ve oynat’ı seçmek, ekranınızdaki herhangi bir metni otomatik olarak okumaya başlamasını sağlar.

5. Etkileşim kontrolü

Etkileşim kontrolü erişilebilirlik menüsünde de bulunabilir. Hareket hareketlerinizi ve ekran zaman aşımı ayarlarınızı açmanıza veya kapatmanıza olanak tanır, ancak en havalı kısım bazı Android akıllı telefonlarda, örneğin durum çubuğu veya bildirim gölgesi gibi ekranın belirli alanlarının dokunma girişine yanıt vermesini engellemenizdir. .

Interaction control

Bu özelliklerin farklı bir ad altında listelenip listelenmediğini görmek için cihazınızın erişilebilirlik ayarlarını kontrol edin. Örneğin, bazı LG cihazlarında Etkileşim Kontrollerine ” Dokunmatik Kontrol Alanları ” denebilir, bu yüzden biraz keşif kesinlikle faydalı olacaktır. HTC’de, yapabildiğiniz gibi, yukarıdaki ekran görüntüsünden de görüldüğü gibi, Switch Access ayrıca motor bozukluğu olan kişiler için çeşitli seçenekler sunar.

Her erişilebilirlik ayarında size rehberlik etmeyeceğim, çünkü muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi çok fazla şey var, ancak bunlar kullandığım ve takdir ettiğim birkaç şey. Her durumda, umarım ilginizi çekmiş ve erişilebilirlik seçeneklerini kendiniz kontrol etmenizi önermişimdir. İhtiyaç duyup duymadığınızı düşünseniz de gerçekten harika şeyler var.

Erişilebilirlik seçeneklerini kullanıyor musunuz? En sevdiğiniz nedir ve ne için kullanıyorsunuz?