Android GPS Sorunları Nasıl Onarılır (Tüm Çeşitlerde)

Hiç kimse bir yerin ortasında mahsur kalmaktan hoşlanmıyor, yol tarifleri aramaya çalışıp çevrelerindeki insanlardan yardım istemekten haberi yok. Bir GPS güvenilir olduğunda, çok yardımcı olabilir ve sıkışıp kaldığımız yerde kendimizi yabancılaşmış hissettiğimiz durumlarla asla karşılaşmak zorunda kalmayabiliriz. Hızlı yol tarifleri çok fazla zaman kazandırabilir. Android telefonlar, GPS’i daha iyi hale getirdi ve bu teknolojide güvenilirliği artırdı.

GPS’inizle ilgili bir sorunla karşılaştığınızda, Android GPS’in hiç çalışmadığı veya GPS’nin yanlış bir konum gösterdiği herhangi bir şey olabilir. Bir yolculuğa çıkmaya karar verdiğimizde, GPS’in beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için Android GPS sorunlarını gidermek için çözümler arayalım.

Ayrıca bkz: Android telefon nasıl düzeltilir? Bluetooth ile bağlantı kurmuyor veya eşleşmiyor

Samsung Galaxy S, Galaxy Note, LG G, Moto X, Nexus ve diğer Android cihazlarda GPS sorunları nasıl giderilir

 

1. Çözüm: GPS’inizi değiştirin

Sorununuzu çözmenin en kolay ve en hızlı yolu, GPS’i değiştirerek kendini yenilemek için bir şanstır. GPS’i telefonunuzun bildirim gölgesinden açabilir veya kapatabilirsiniz. Bildirimlerin gölgesini aşağı çekin ve GPS simgesini arayın. Kapatın ve en az 5 saniye bekleyin. GPS’i açın ve konumu tekrar kontrol etmesine izin verin. Karşılaştığınız sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

2. Çözüm: Uçak Modunu Değiştirin

Pek çok kullanıcı, Uçak modunu değiştirmenin GPS’in çalışmama problemlerini çözmede yardımcı olabileceğini keşfetti. Uçak modu, telefonunuzun bildirimler alanına erişerek ve ardından Uçak modu simgesini arayarak kolayca değiştirilebilir. Açın ve tekrar kapatmadan önce 15-20 saniye bekleyin. Bu, ağ bağlantılarının tekrar baştan başlamasını sağlar ve basit GPS hatalarının düzeltilmesinde yardımcı olur.

3. Çözüm: Telefon Kılıfı

Telefonunuzun kasası GPS için engel teşkil edebilir. Yanlış konumu göstererek bitebilir veya durum bir soruna neden oluyorsa hiç çalışmayabilir, bu nedenle telefonunuzun kasasını çıkarmayı deneyin ve GPS’in çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer problemin çözüldüyse, davanın suçlu olduğunu biliyorsun. Telefonunuzun GPS’sini engellemeyen veya daha iyisi olan bir durumda yatırım yapmak isteyebilirsiniz, hiç bir durumda kullanmayın.

www.howtocleanstuff.net

 

4. Çözüm: Güç Tasarruf Modu

Güç Tasarrufu Modunu çok sık kullanma eğilimindeyseniz, telefonun Güç Tasarruf Modu’nu etkinleştirmesi olasılığı vardır; Güç Tasarruf Modu, Wi-Fi ve GPS gibi bazı önemli işlevleri devre dışı bırakır. Pili korumaya çalışırken çok yararlı olabilir ancak GPS’inizi kullanmaya çalışıyorsanız, Güç Tasarrufu modunu devre dışı bırakmanız gerekir.

Bunu yapmak için, telefonunuzun bildirimlerinin gölgesini aşağı çekin ve Açık ise Kapalı duruma getirmek için Güç Tasarrufu Modu üzerine dokunun. Diğer taraftan, telefonunuzun Ayarlar menüsüne de erişebilir ve Güç Tasarrufu Modunun etkin olup olmadığını kontrol etmek için Bataryaya dokunabilirsiniz.

 

5. Çözüm: Android Cihazınızı Yeniden Başlatın

Yeniden başlatma ile birçok sorunu çözebilirsiniz. Yeniden başlatma, telefonun ayarlarını yenilemesine yardımcı olur ve telefonlarımızla karşılaştığımız bazı hataları düzeltir. Android cihazınızı yeniden başlatın ve GPS’i tekrar kullanmayı deneyin. GPS sorununun basit bir yeniden başlatma ile kendiliğinden çözülebileceğini fark edebilirsiniz. Bu, özellikle hızlı bir şekilde bir konum aradığınız ve çok fazla sorun giderme adımı için zamanınız olmadığı bir zamanda kullanışlıdır.

Yeniden başlatma Android GPS’in çalışmama sorununu düzelttiği halde, bazen bu sorunlar yeniden ortaya çıkmaya başlar. Sık sık aynı problemle karşılaşırsanız, kalıcı bir düzeltme için diğer çözümleri de kontrol etmeniz gerekir.

 

6. Çözüm: GPS Ayarlarını değiştirin

Telefonunuzun GPS ayarları, bulunduğunuz yerin kalibrasyonunda çok fazla fark yaratabilir. GPS’iniz, daha iyi bir konum elde etmek için diğer teknolojilerden biraz yardım kullanıyor olabilir. Ancak, bu yalnızca doğru ayarları seçtiğinizde gerçekleşir. Telefonunuzun GPS ayarlarını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazınızın ayarlar menüsüne gidin Konum kontrolü yapmak için kaydırın ve üzerine dokunun. Konum altında, Mod üzerine dokunun.

Burada Mod altında üç farklı ayar bulunduğunu göreceksiniz. Seçtiğiniz ayara bağlı olarak, GPS’iniz en doğru konumu sağlayabilir. “Yüksek Hassasiyet” seçeneğini seçmelisiniz, çünkü diğer iki seçenek GPS’inizin konumunu kontrol etme şeklini sınırlar.

Konumu tanımlamak için Wi-Fi ve ağları kullanacak bir Pil Tasarruf modu bulacaksınız ve cihazın konumunu kontrol etmek için yalnızca GPS’e güveneceği sadece GPS modu vardır. En iyi seçenek Yüksek Doğruluk’tur çünkü GPS’i kullanırken doğru konum ayrıntılarını elde etmek için her iki modu da birleştirir.

 

7. Çözüm: Google Haritalar’ı Güncelleyin

Google maps, cihazınızın doğru GPS konumlarının anahtarıdır. Güncellemelerinizi önemli bir süre geciktirdiyseniz, telefonların haritalarının eski olması ve konumların doğru tanımlanmasında hatalara neden olması ihtimali vardır. GPS’in doğru çalıştığından emin olmak için Android cihazınızın Google haritalarını güncelleyin.

  Play Store’a hafifçe vurun Bir açılır menüyü gösterecek üç noktaya dokunun ve Uygulamalarım ve Oyunlar’ı seçin. Uygulama listenizde ilerleyin ve Haritalar’ı bulun için Güncelle öğesine dokunun.

Güncelleme tamamlandıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın ve GPS’in konumu bir kez daha kontrol etmesine izin verin. Cihazınızın GPS’in çalışmama sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

8. Çözüm: Android’deki GPS sorunlarını gidermek için Haritalar ve Önbellek Verilerini temizleyin

Bazen, cihazınızda Haritalar için oluşturulan önbellek dosyaları ve veri dosyaları bozulmuş olabilir. Bu, GPS’iniz için bir soruna neden olabilir ve anormal şekilde çalışmaya başlayabilir. Bu sorunu çözmek için Haritalar için önbelleği ve verileri silmeniz ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz gerekir. Önbelleği temizlemek, uygulamayı bir sonraki kullanışınızda önbellek dosyalarının otomatik olarak oluşturulacağından hiçbir fark yaratmaz, saklanan veriler silinir. Kayıtlı konumlarınız kaybolacak. Bu nedenle, not almak isteyebileceğiniz önemli bir şey varsa, Haritalar için veri dosyalarını silmeden önce yapmanız gerekir.

  Telefonunuzun veya tabletinizin Ayarlar menüsüne gidin Uygulama Yöneticisi’ni bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun İndirilen Uygulamalar sekmesi altında, Haritalar’ı arayın ve üzerine dokunun. Şimdi Önbelleği Temizle’ye dokunun ve açılan kutuda onaylayın. Önbellek dosyaları silindikten sonra, Verileri Temizle üzerine dokunun.

Tüm veri ve önbellek dosyalarını temizledikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatın ve GPS’i tekrar kullanın. Karşılaştığınız sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

9. Çözüm: GPS Durumu ve Araç Kutusu Uygulamasını Kullanma

GPS Durumu ve Araç Kutusu Uygulaması, cihazınızın GPS ayarları hakkında size birçok bilgi verebilecek, faydalı ve kullanıcı dostu bir uygulamadır. Ayrıca, A-GPS verisi olarak da bilinen Yardımlı GPS Verileri için gerekli güncellemelerin kurulumunda yardımcı olabilir. A-GPS verileri, cihazınızın GPS performansını artırır.

GPS Durumunu ve Araç Kutusu Uygulamasını Google Play’den indirin ve yükleyin. Bu ücretsiz bir uygulama. Uygulama yüklendikten sonra, uygulamayı kullanarak GPS performansınızı kontrol edin ve GPS’inizin daha iyi performans göstermesi için gerekli değişiklikleri yapın. Bu uygulamayı kullandıktan sonra cihazınızın GPS’inin daha iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

GPS Durumunu ve Araç Kutusu Uygulamasını İndirin

 

10. Çözüm: Güvenli mod

Birçok uygulama cihazınızdaki GPS verilerini kullanır. Bu uygulamalar bozuk dosyalarla sona erdiğinde, cihazınızın GPS’sini de etkilemeye başlayabilir. Uygulamaların soruna neden olup olmadığını kontrol etmek için telefonunuzu Güvenli Mod’da kullanın ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

  Cihazınızda Güç Seçenekleri ekranı görünene kadar cihazınızın Güç tuşunu basılı tutun. Şimdi, cihazınızı Güvenli Modda Yeniden Başlatmak isteyip istemediğinizi soran bir pop-up görene kadar ekrandaki Power Off seçeneğini basılı tutun.

Cihazı Güvenli Modda kullandığınızı onaylamak için ekrana yazılan Güvenli Mod kelimelerini göreceksiniz.

Telefonunuzun veya tabletinizin GPS’inin Güvenli Modda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Varsa, sorun cihazınıza yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamalardan birinde olabilir. Telefonunuzu normal modda yeniden başlatarak cihazınızı normal modda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için, telefonunuzu, telefonunuza yüklediğiniz tüm uygulamalar dahil olmak üzere tüm verileri kaldıracak ve telefonun yazılımını başlangıç ayarlarına getirecek şekilde fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama adımları aşağıda tartışılmaktadır.

Öte yandan, soruna neden olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları kaldırma seçeneğiniz de vardır.

 

11. Çözüm: Firmware’inizi güncelleyin

Bir sistem güncellemesini uzun süre erteliyorsanız, GPS’inizi etkileyebilme olasılığı vardır. Her güncelleme hatalar ve olası sorunlar için düzeltmeler getirir. Telefonunuzun en son Android sürümüne sahip olması için cihazınızı zamanında güncel tutmak en iyisidir.

Güncellemeyi kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin ve Cihaz Hakkında üzerine dokunun. Şimdi Güncellemeleri kontrol et üzerine dokunun ve bir güncelleme varsa, güncellemeyi yükleyin ve cihazınız güncellendikten sonra GPS sorunlarınızın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

12. Çözüm: Önbellek Bölümünü Silin

Telefonunuzun önbellek bölümünde, bozulmaları durumunda GPS için sorun yaratabilecek dosyalar bulunur. Telefonunuzdaki diğer uygulamaları kullanırken de bir soruna neden olabilir. Bir GPS sorunuyla karşılaşıyorsanız, cihazınızın önbellek bölümünü silmeniz ve cihazınızın yeni önbellek dosyaları oluşturmasına izin vermeniz önerilir; bu, önbellek bölümünün soruna neden olmamasını sağlayabilir.

  Telefonunuzu kapatın Telefon açılmadan önce titreşene kadar Sesi Aç, Güç ve Ev düğmesine birlikte basın. Güç tuşunu bırakın ve Kurtar menüsünü görene kadar Sesi Açma ve Giriş düğmesini basılı tutmaya devam edin. Şimdi menüden Önbellek bölümünü sil’i vurgulamak için Ses Kısma tuşunu kullanın ve seçiminizi onaylamak için Güç tuşunu kullanın. Önbellek bölümü silindiğinde, yeniden başlatma seçeneğini vurgulamak için ses seviyesi tuşunu kullanın ve yeniden başlatma işlemini Güç tuşuyla onaylayın.

Cihazınız yeniden başlatıldığında, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için GPS’yi tekrar kontrol edin.

 

Çözüm 13: Fabrika Ayarlarına Dön

Cihazınızın yazılımını, cihazı ilk kutusundan çıkardığınızdaki durumuyla aynı duruma getirmek için cihazınızı Fabrika Ayarlarına sıfırlayın. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak, indirdiğiniz uygulamalar dahil tüm verileri siler. Bu nedenle tüm önemli verilerin bir yedeğini almanız önemlidir. Verileri Bulut’ta depolayabilir veya başka bir cihaza aktarabilirsiniz. Telefonunuzda, Fabrika Ayarlarına sıfırlamadan önce bir yedekleme oluşturma seçeneği de vardır.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekleme ve Sıfırlama öğesini arayın ve üzerine dokunun ve bir yedekleme oluşturma seçeneğini işaretleyip işaretini kaldırabilirsiniz Ekranın altına doğru, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğiniz vardır, üzerine dokunun. .

 

Telefonu sıfırlama işlemi biraz zaman alacaktır çünkü tüm veriler telefonunuzdan silinir. Telefonunuz yeniden başlatılacak. Yeniden başlattıktan sonra, sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Cihaz çalışmaya başlarsa, yedeği geri yükleyebilir ve telefonu her zamanki gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak, sorun devam ederse, telefonunuzu bir uzmana veya üreticinin prizine götürmeyi düşünmelisiniz. Telefonun anteni ile ilgili fiziksel problemleri kontrol ettirebilirsiniz. Telefonunuz garanti kapsamındaysa, anten bir soruna neden olursa üretici de değiştirebilir.

 

 

Karşılaştığım GPS probleminin donanım veya yazılımla ilgili olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Sorunun nerede olduğunu bulmak için, Play Store’da bulunan GPS Essentials gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Telefonunuza GPS Essentials’ı indirin ve yükleyin. Şimdi uygulamayı açın ve Uydular üzerine dokunun. Ekranınızda, telefonunuzun Dünyadaki uydulara bağlanmaya çalışacağını fark edeceksiniz.

Telefonunuz herhangi bir uyduya bağlanamıyorsa, bir engelleme nedeniyle cihazın bir sorunla yüzleşme olasılığı veya cihazınızın donanımı düzgün çalışmıyordur.

Öte yandan, ekran uyduların bağlandığını gösteriyorsa, ancak GPS’iniz beklendiği gibi çalışmıyorsa, sorun cihazınızın yazılımındadır. Yazılım endişe ise, bu makalede belirtilen çözümler sizin için çalışacaktır. Sorun donanımda bulunuyorsa, telefonunuzu cihazı kontrol edebilecek bir teknisyene götürmeyi düşünmelisiniz.

 

GPS’im yeri doğru bir şekilde söylemiyorsa ne yapmam gerekir?

Google haritalarını zaten güncellediyseniz ve cihazınızın GPS’ini yanlış konumlar gösteren hala buluyorsanız, pusulanın doğru şekilde kalibre edilmemesi ihtimali vardır. Navigasyon uygulaması kullanmaya çalıştığınızda cihazınız yönlendirme bilgisi alırsa, Android cihazınızın pusulasının kalibre edilmesi gerekir.

Cihazınızın pusulasını ayarlamak için bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. GPS Essentials, Google Play Store’da bulunan ve cihazınızın pusulasını kalibre etmenize yardımcı olabilecek iyi bir uygulamadır. Bu uygulamayı indirin ve yükleyin. Aç ve Pusula üzerine dokunun.

Pusulayı kalibre etmek için, telefonunuzu Şekil 8’i havada çekmek için kullanmanız gerekir. Telefonunuzu 8 numaralı paterni yaratarak havada yana yatırdığınızda pusulayı kalibre edebileceksiniz. Deseni birkaç kez çizerek telefonun pusulasının uygun şekilde kalibre edilmesini sağlayın.

Pusula kalibre edildikten sonra GPS sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

GPS verilerimi nasıl yenileyebilirim?

Bazen, cihazınız yanlış konum gösterebilir veya GPS çalışmayabilir, çünkü belirli bir uydu kapsama alanında olmasa da GPS uydularından birinde sıkışmış olabilir. Bu, cihazınızın GPS’inin yanlış bilgi göstermesine neden olur. GPS verilerini yenileyerek bu sorunu çözebileceksiniz.

Verileri yenilemek için, GPS Durumu ve Araç Kutusu gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Uygulama, Google Play Store’da ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz yerden edinilebilir. Uygulamayı açın ve ekranda herhangi bir yere dokunun. Bir açılır menü açmak için anahtar simgesine dokunun ve ardından A-GPS durumunu yönet üzerine dokunun.

Şimdi Sıfırla üzerine dokunun. Tamamlandıktan sonra, A-GPS durumunu yönetme sayfasına geri dönün ve İndir üzerine dokunun. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra GPS verileriniz yenilendi. GPS verileri yenilendikten sonra, cihazınızın GPS’inin bir kez daha düzgün çalışmaya başladığını kontrol edin.

 

Bu çözümler tüm Android cihazlarda çalışmalıdır. GPS’inizle ilgili sorun yaşamaya devam ederseniz, antenin zarar görüp görmediğini kontrol etmek için profesyonellere götürün. Cihazınızın anteninde hasar varsa, bu soruna neden olabilir ve telefonunuzun değiştirilmesi gerekebilir.

 

Ayrıca okuyabilirsiniz: Açılmayan Android telefon veya tablet nasıl düzeltilir