Android için en iyi radyo uygulamaları

Bazı insanlara radyo biraz pas verici bir araç gibi gözükebilir, ancak akıllı telefonların yükselişi kelimenin bütünüyle yeni bir anlam kazandı. Radyo uygulamaları, taleplerini beğenilerine uyarlarken, on-demand gösterileri, canlı akışı ve podcast'leri dinlemenize izin verir. Akıllı telefonunuz ile internet üzerinden FM radyoya bile erişebilirsiniz. Böylece şimdi, en niş podcast'lerden en büyük ticari istasyonlara – parmak uçlarınıza kadar her şeye erişebiliyorsunuz, böylece hayatınızın geri kalan kısmını en sevdiğiniz istasyonları dinleyerek veya yenilerini keşfederek geçirebilirsiniz.

İşte Android cihazınız için alabileceğiniz en iyi radyo uygulamaları listemiz.

  • 2017 yılının en iyi Android uygulamaları
  • İşte bugün en iyi Android telefonlar

Akıllı telefonlar için FM radyo

Teorik olarak, akıllı telefonunuz aracılığıyla FM radyo alabilirsiniz. Bazı Android akıllı telefon üreticileri, geleneksel bir araba radyosu gibi çalıştırılabilen bir uygulama kurdu – istasyonları arar, favorilerinizi kaydeder ve kulaklıklar, dahili hoparlör veya Bluetooth aracılığıyla dinleyebilirsiniz.

Ne yazık ki, radyolar saf alıcı bir araçtır, bu nedenle belirli parçaları aramak veya şarkı atlamak mümkün olmayacaktır. Ayrıca, yalnızca birkaç FM uygulaması öğeleri kaydetmenize izin verir. Bu şeylerle ilgileniyorsanız, Audials gibi web tabanlı bir uygulamaya (aşağıya bakın) en uygun yolu seçersiniz.

The standard radio app is not really feature-packed. / © ANDROIDPIT

Bir radyo uygulamanız kurulu değilse, aslında oldukça zordur. Play Store'da orijinal FM radyo sunan bir tanesi kök erişimi ve yüklü bir özel ROM gerektiren oldukça pahalı iki uygulama var. Ancak, bu uygulamalardan hiçbiri Galaxy S6 ile çalışmıyor, bu nedenle ne kadar iyi çalıştığını test edemedik.

Spirit1: Real FM Radio

Spirit2: Real FM Radio 4 AOSP

XDA-Developers'ın forumunda geliştirici tarafından ücretsiz bir sürüm dağıtıldı. APK'yi Chrome tarayıcısı ile indirebilir ve mavi indirme düğmesine basabilirsiniz. Yeşil düğmeyi, sistemi çökerttiği için kaçının.

Press the blue download button, as the green is a trap. The app (right) probably crashes. / © AndroidPIT

Audials

Uygulamanın kendisi çok iyi tasarlanmış, işlevselliği açısından iyi bir ilk izlenim bırakıyor. Ana satış noktası radyo istasyonlarının yelpazesi ve içerdiği ayarlardır, çünkü bu mükemmel. Bu radyo hayranı en sevdiği şarkıların bir listesini birkaç dakika içinde bir araya getirmeyi başardı. Geliştiriciye göre, 80,000'in üzerinde istasyon mevcut ve ilginç radyo programlarının sayısız podcast'lerini ve kayıtlarını beklediğiniz gibi içeriyor.

Thanks to its excellent design you’ll easily find the station you’re looking for: / © ANDROIDPIT

İsterseniz müziklerinizi Audials'tan Chromecast aracılığıyla TV'nize TV'ye aktarabilirsiniz. Başka bir avantaj, telif hakkı sorunları konusunda endişelenmenize gerek kalmadan müzik kaydedebilir ve kaydedebilirsiniz. Bu veriler bir SD karta aktarılabilir. Audial'ler PC'de de kullanılabilir.

Pro sürümünde, müzik parçalarını otomatik olarak kaydedebilir ve en sevdiğiniz şarkıların büyük koleksiyonlarını oluşturabilirsiniz. Bu çevrimdışı olarak dinleyebileceksiniz. Daha detaylı bir test yaptıktan sonra bunu nasıl yapacağımızı gösterebileceğiz.

Audials Radio Pro

RadioDroid 2

Play Store'da bulunan açık kaynak kodlu RadioDroid uygulamasını da öneririz. Uygulama tasarımıyla ilgili herhangi bir ödül kazanmasa bile, uygulama ayrıntılı düzeni ve mükemmel işlevselliği sayesinde göze çarpıyor.

Search for tags or just browse. / © AndroidPIT

Uygulama veritabanı, radyo istasyonları için bir tür wiki kaynağı olan www.radio-browser.info'dan edinilebilir bilgilere dayanmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen radyo istasyonları anahtar kelimelerle listelenmiştir. 320 kbps gibi etiketlerle yüksek kaliteli kayıtlar bulabilir veya seçtiğiniz on yıl için 30 veya 40'ları seçebilirsiniz. Etiketlere ilişkin bir ipucu sizi ilgili arama sonuçları ile listeye götürür.

Sign up, go back and admire the stats. / © AndroidPIT

Resepsiyonunuz olmasa bile programları kaydedebilir ve daha sonra dinleyebilirsiniz. Veri tüketiminiz sürekli olarak görüntülenir ve akışları harici bir oynatıcıda açma seçeneğiniz vardır. Maalesef arabellek büyütülemez; bağlantı kalitesindeki en ufak dalgalanmalar bir tekleme ile cezalandırılır.

You can set up a sleep timer and link to specific livestreams. / © AndroidPIT

RadioDroid, Android'in güç tasarrufu özelliklerinden etkilenmez. Ayrıca Android Nougat'ı Pixel'de kullanarak uygulama ve böylece oynatma arka planda çalışmaya devam etti.

RadioDroid 2

Çizgi radyo

Belirli bir türe veya banda odaklanmak istemiyorsanız, ücretsiz radyo uygulaması Dash Radio sizin için idealdir. Burada Android kullanıcısı şımarık bir seçim ve kendi radyo istasyonu çalma listesi için 60'tan fazla radyo istasyonundan birini seçebilir. Ayrıca kaya istasyonları, sadece hip-hop yanı sıra saf konuşma oynamak radyo istasyonları bulunmaktadır. Genel müzik seçimi, radyo istasyonlarının yanı sıra gerçek klasikler (Beatles, The Who, Rolling Stones) dahil olmak üzere çok iyi. Ayrıca, tanınmış DJ'lerin özel bir yayın programı tasarlayacağı düzenli olarak özel yayınlar da vardır.

Bu nedenle Radio-App Çabuk Radyo, çeşitli müzik türleri arzusu olan ve her zaman yeni isabetler için sabırsızlanan herkes için önerilir.

With Dash Radio almost all music wishes will be fulfilled. / © AndroidPIT

Dash Radio- Free Music, No Ads

Tünel radyo

Tuneln Radio neredeyse herkesin müzik zevklerini karşılayacak. Yaklaşık 100.000'den fazla radyo istasyonu bulunduğundan, hemen hemen her türün kapsanması zor olacaktır. BBC radyo programlarıyla ilgileniyorsanız veya ABD'de neyin önemli olduğunu bilmek istiyorsanız, Tunel Radyo'ya göz atın. Sadece rock, pop veya klasik müzik değil, Android kullanıcıları da çeşitli spor programları, kültürel parçalar, tartışmalar ve çok daha fazlasını bulacak.

Radyo uygulaması yalnızca Android akıllı telefon ve tablet için mevcut değil, aynı zamanda Google Chromecast'in yanı sıra Android Wear cihazlarıyla da erişebilirsiniz.

Tuneln radio offers a huge selection of different radio stations. / © AndroidPIT

TuneIn: Stream NFL Radio, Music, Sports & Podcasts

Last.fm

Rock, reggae ve techno'yu sever misiniz, ancak yeni sanatçılar ve gruplar aramak için tembel misiniz? Sorun değil, çünkü Last.fm, Spotify, Deezer ve Google Play'de daha önce oluşturduğunuz ve sizin için yeni müzik öneren müzik beğenilerini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Last.fm genel olarak çok iyi sonuçlar verir ve henüz bilmediğiniz son trendleri ve sanatçıları belirlemenize yardımcı olur.

Uygulamanın kullanımı kolaydır ve her şey açık bir şekilde sizin için belirlenmiştir. Bir öneriyi inceleyen ve gönderen herkes, kişisel müzik zevklerine uyması için Last.fm'den öneriler alacaktır.

Last.fm searches for the musicians and bands that are right for you./ © AndroidPIT

Last.fm

Radyo FM

Radyo FM, şeyleri açık ve kolay bir şekilde isteyen tüm müzik severler için oldukça önerilir. Burada yine dünyanın dört bir yanından seçebileceğiniz çok çeşitli radyo istasyonlarınız var ve bunların hepsi çok açık bir şekilde belirtiliyor. En sevdiğiniz radyo istasyonlarını listenize hızla ekleyebilir ve istasyonlar arasında geçiş yapmak için hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Uygulama ayrıca, kendi tercihlerinize göre listenizi özelleştirmek için geniş bir ayar yelpazesi sunar ve hatta bir uyku fonksiyonu içerir.

Radio FM: An easy-to-understand radio app for Android. / © ANDROIDPIT

Radio FM

Canlı radyo dinlemeye devam ediyor musunuz yoksa radyo istasyonlarınızı daha kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Yorumları bize bildirin ve en sevdiğiniz radyo uygulamalarından herhangi birisini kaçırıp yenmediklerini söyleyin.