Android için Firefox'ta Karanlık Mod Nasıl Gidilir?

AMOLED ekranlı bir telefonu kullanan çoğu kişi zaten Dark Mode'u bilmelidir. Renkleri beyazdan siyaha çevirme veya ters çevirmekten daha fazlası. Bu şık özellik sadece gözleri rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda pil ömrünü de arttırır.

Ancak, bu birkaç takas ile gelir. Birincisi, çoğunlukla ana ekranda ve yerel uygulamalarda çalışır. Bu, Chrome ve Firefox gibi sık kullanılan Android uygulamalarının hala beyaz göründüğü anlamına gelir.

YouTube, Snapseed, Pocket Casts veya SMS Organizer gibi popüler uygulamalar karanlık modu açmanıza izin verir. Bu arada, Chrome veya Firefox'ta yerleşik bir ayar yoktur. Neyse ki, Android'de Firefox için karanlık modu elde etmenin birkaç yolu var.

Nasıl yapıldığını görelim.

Also on Guiding Tech
Top 5 Firefox for Android Features That Make it a Must-Try

Read More

1. Okuma Modu sayesinde

Bu en kolay ve en basit yöntemlerden biridir. Herhangi bir üçüncü taraf eklentisine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Çoğu zaman, eklentiler sadece güncellemeler nedeniyle çalışmayı durdurur veya daha kötü senaryoda, sadece çalışmayı durdururlar.

Firefox'ta karanlık modu etkinleştirmek için Okuma Modundan yardım alacağız. Okuma Modu, Chrome'un Basitleştirilmiş görünümüne benzer.

Daha iyi okunabilmesi için renk, stil ve mizanpajı web sayfalarından kaldırır. Tek yapmanız gereken istediğiniz bir web sitesini açmak ve adres çubuğundaki Reader View simgesine dokunun.

Bu hemen sayfanızın görünümünü ve düzenini aktarır. Şimdi tek yapmanız gereken, sağ alt köşedeki Aa düğmesine dokunmak, Koyu ve Ta-Da!

Bu tek seferlik bir kurulumdur ve uygulamayı kaldırmadıysanız veya cihazınızı sıfırlamadıysanız, ayar o web sitesi için geçerli olmalıdır. Bu ayarların dışında, yazı tiplerini ve yazı tipi boyutunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

OnePlus 6T cihazımda sepya modu beklendiği gibi çalışmadı. Ancak, bunu telefonunuzda deneyebilirsiniz.

Sonuçtan memnun değilseniz (bazı sayfalarda), yapmanız gereken tek şey Okuma modu simgesine dokunun. Bu yöntemi sadeliği ve kullanım kolaylığı için çok sevdim. Telefonunuzun pil ömrünün yanı sıra gözlerinizin tasarrufunda büyük rol oynayan tek dokunuşlu bir çözümdür.

Did You Know: Firefox for Android lets you block auto-playing media? Visit the Advanced setting and check out the option under media.

2. Eklenti: Karanlık Mod

Her web sitesi için Okuma Modunu açmak bir bardak çay değildir. Her şeyin otomatik olmasını istersiniz ve üçüncü taraf Firefox eklentileri en iyi seçeneğinizdir. Uygun olarak adlandırılan Karanlık Mod adlı ilk hedefiniz olmalıdır. Bu temel bir okuma deneyimi sağlayan no-fırfırlar uygulaması.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, tüm sayfalarınızı anında dönüştürmeye başlayacaktır. Yüklemek için üç nokta menüsünde simgesine dokunun ve Eklentiler> Tüm Firefox Eklentilerine Gözat'ı seçin. Şimdi, Karanlık Modu arayın ve bulduğunuzda Firefox'a Ekle düğmesine basın.

Bunu yaptıktan sonra, etkinleştirmek için üç nokta düğmesine> Karanlık Mod'a dokunun. Bu eklenti temel işi yapar, yani Firefox'u karartır. Bununla birlikte, herhangi bir özelleştirme de kollarını yukarı çekiyor.

Ekranın rengini Gerçek Siyah, Kahve Siyahı veya Turuncu Siyah olarak değiştirme seçeneği vardır. Ancak, Android Pasta cihazımda çalışmasını alamadım.

Bunun dışında, Dark Mode size eklentiyi etkinleştirme veya devre dışı bırakma seçeneği sunar ve bu hemen hemen hepsi bu. Bu nedenle, özelleştirme seçenekleri arıyorsanız, aşağıdaki eklentiyi bir şans verebilirsiniz.

Dark Mode Eklentisini Ziyaret Edin

Also on Guiding Tech

.camp-list-622{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/195630/Remove-Firefox-Top-Sites-and-Highlights-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526047261’);background-size:cover;background-position:center center}

#Firefox

Click here to see our Firefox articles page

3. Eklenti: DarkReader

DarkReader, reklamlarından biraz daha fazlasını yapan birkaç eklentiden biridir. Bu şık eklenti, birkaç belirli web sitesi için karanlık modunu ayarlamanıza izin veren de dahil olmak üzere bir dizi özelleştirme seçeneği sunar.

Etkinleştirildiğinde, hemen ekranın rengini tersine çevirir. DarkReader'ın iyi yanı, Firefox'ta sistem çapında bir tema uygulayarak size en iyi karanlık modu deneyimlerinden birini vermesidir. Masaüstümdeki Chrome için kullanabileceğim bir eklenti.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bir sürü kişiselleştirme seçeneği var. Örneğin, Google ana sayfasının beyaz kalmasını istiyorsanız, söz konusu URL’yi listed Listelenmemiş ters çevir ’listesine girin.

It applies a system-wide theme across Firefox, giving you one of the best dark mode experiences

Bu listeye erişmek için, üç nokta düğmesine dokunun, DarkReader'ı seçin ve Site Listesinin altındaki URL'leri girin. Bunun tersi de geçerlidir. DarkReader'ın varsayılan olarak en sık kullanılan sitelerinizde etkin olmasını istiyorsanız, URL'yi 'Yalnızca listelenenleri ters çevir' listesinin altına girebilirsiniz.

Dahası, ayrıca parlaklık ve kontrast ile keman yapabilirsiniz.

DarkReader'ı geçici olarak devre dışı bırakmak için, Eklenti sayfasına gidin, söz konusu eklentiye dokunun ve devre dışı bırak'ı tıklayın.

DarkReader Eklentisini Ziyaret Edin

Also on Guiding Tech
Firefox vs Firefox Focus: Should You Switch?

Read More

Karanlığa Gir

Karanlık temaları severim. Windows 10 makinemdeki tarayıcı ve tarayıcı hem siyahla boyandı. WhatsApp ve Instagram gibi Android uygulamaları karanlık temalarıyla gelirse bulut dokuzda olurdum. Ve hey, abartmıyorum.

Parlak ekranlara bakmanın uyku bozuklukları için mükemmel bir reçete olduğunu biliyor muydunuz?