Android için Opera vs Firefox: Daha İyi Bir Alternatif…

Android dünyasında tarayıcı savaşı ısınıyor. Yıllarca süren eleştiriden sonra, Firefox sonunda Firefox Fenix adında yepyeni bir Android tarayıcı yayınladı. Şu anda beta biçimindedir, ancak Firefox’un mobil platformdaki geleceğini gösterir.

Firefox Vs Opera

Tarayıcı şirketi, Firefox Lockbox, Firefox Gönder ve Firefox Focus adlı gizlilik odaklı tarayıcı gibi hizmetlerin piyasaya sürülmesiyle Android ekosisteminde aktif olmuştur.

Opera, büyük akıllı telefonlara hitap eden Opera Touch tarayıcısının lansmanı ile meşguldü. Ancak, Opera odağı Android için Opera tarayıcısında kaldı.

İOS’un aksine, Android varsayılan tarayıcıyı değiştirme seçeneği sunar. Google’ın ekosisteminden bir çıkış yolu arayanlar için oldukça faydalıdır.

Bu yazıda, hangi tarayıcının Google Chrome’a daha iyi bir alternatif olduğunu görmek için Firefox ile Opera’yı karşılaştıracağız. Aynı zamanda, varsayılan Android tarayıcısına kıyasla kazandıklarınız ve kaybettiklerinize dikkat edeceğiz.

Uygulama boyutu

Google Chrome, her Android cihazında varsayılan bir tarayıcıdır. Kutudan yaklaşık 14GB alan kaplayan sistem uygulamaları ile birlikte gelir. Firefox yaklaşık 58 MB alır ve Opera cihazınızda 34 MB alan gerektirebilir.

Kullanıcı arayüzü

Gördüğünüz gibi, Google Chrome, büyük akıllı telefonlarda sinir bozucu olan üst çubuk gezinme menüsünü kullanıyor. Birinin menülerde gezinmek için baş parmaklarını uzatması gerekir.

Chrome Ui

Firefox bu cephede gelişti. Kullanıcı arayüzü şimdi çok az ve ana sayfa önceki sürüme kıyasla dağınık. Uygulama, üstte bir arama çubuğu ve altındaki sekmeleri görüntüler.

Firefox UiFirefox Ui 2

Varsayılan sayfa açılan sekmelere, arama çubuğuna ve koleksiyona erişmenize izin verir. Sekmeler, adres çubuğu ve sayfa ile ilgili diğer işlevler arasında geçiş yapma yeteneği en altta durur.

Opera UiOpera Ui2

Opera’nın kullanıcı arayüzü, kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzü sunmaya devam ettiği ve ilk bakışta görülebildiği için elden geçirilmesi gerekiyor. UI genelinde yuvarlak köşeyi benimseyen Firefox’un aksine, Opera burada ve oradaki kare simgeleri kullanıyor.

Birden Çok Sekme Menüsü

Firefox, stilin bir seferde daha fazla içerik gösterdiği için kullanışlıdır. Yeni şema sadece adres çubuğunun adını gösteren küçük sekmeler kullanıyor.

Tek sorunum, gereksiz ve dikkat dağıtıcı görünen arama çubuğunu ve koleksiyonunu (daha sonradan daha fazlası) görmesi.

Firefox TabsOpera Tabs

Opera, son birkaç yıldan beri kart tarzı arayüze takıldı. Tarayıcıya yeni sekmeler eklediğinizde, yatay kaydırma çubuğuyla büyük kart stilinde görüntüler. Bu, daha az içerik gösterdiğinden ve sekmeler arasında sürekli kaydırmayı gerektirdiğinden en iyi çözüm değildir.

Chrome Tabs

Google Chrome, birçok sekme seçeneğiyle de oynuyor. Şu anda, sekmeleri Safari’de iOS’ta yaptıklarına benzer bir dikey menüde gösteriyor.

Yetenekleri Senkronize Etme

İçeriği bir platformdan diğerine senkronize etmek, herhangi bir tarayıcı için çok önemli bir işlevdir. Neyse ki, üç tarayıcı da bu özelliği kutunun dışında bırakıyor.

Chrome, verileri platformlar arasında senkronize etmek için Google Kimliğini kullanır. Oradaki her dijital platformda destekleniyor. Firefox, yer imlerini, geçmişi ve koleksiyonları bir platformdan diğerine senkronize ediyor.

Firefox Sign InOpera Sign In

Firefox ile ilgili tek sorunum, şirketin diğer platformlarda hızlı bir şekilde içerik paylaşması için Firefox Send adında zorlayıcı bir hizmet sunması. Yeni tarayıcıda yerleşik olması gerekirdi. Umarım, Mozilla gelecek sürümlerde pişiriyor.

Opera da aynı yolu izler. Opera Touch, içeriği mobil cihazdan PC’ye hızlıca paylaşan mükemmel bir My Flow işlevi sağlar. Ve şaşırtıcı bir şekilde, aynı işlev Opera tarayıcısında eksik.

Arama motoru

Üç tarayıcı da Google’ı varsayılan arama motoru olarak seçtiler. Ve bunu da değiştirebilirsiniz.

Chrome Serach EngineOpera Search Engine

Chrome, değiştirmek istemeniz durumunda Bing, Yahoo ve DuckDuckGo’dan seçim yapmanızı sağlar. Firefox, Amazon, Twitter ve Wikipedia arasında da arama seçeneği olarak seçenekler sunuyor – tabii ki, bunların arama motorları olmadığını biliyorum. Ancak, bu saygın hizmetler için doğrudan arama seçeneği oldukça uygundur. Opera, eBay ve Wikipedia’yı da içeren en büyük arama motoru listesine sahiptir.

Ekstra İşlevler

Opera, özellikler açısından bir adım önde. Opera tarayıcısı, bir temayı değiştirmenize, UI öğelerini Ayarlar menüsünden ayarlamanıza, yerleşik reklam engelleyiciyi kullanmanıza, Opera VPN (bu çok önemli bir işlemdir) kullanmanıza, otomatik gece modunu ayarlamanıza ve bir şifreleme cüzdanı kullanmanıza olanak tanır.

Opera Functions

Opera ayrıca ana sayfada otomatik olarak doldurma şifresi işlevi ve haber entegrasyonu sağlar.

Firefox şu ana kadar popüler eklentiler için destek sağlamadı. Diğer tarayıcılarda bulunan kaydedilmiş sayfalara benzeyen koleksiyon özelliğini ekledi. Bu uygulama aynı zamanda açık / koyu bir temayı destekler. Reklam engelleyici yerleşiktir ve bu nedenle rahat okuma için bir okuyucu modudur.

Firefox ThemeFirefox Reader

Google Chrome, sayfadaki belirli kelimeleri bulmanıza izin verir ve ayrıca bir web sitesini doğrudan ana ekrana kısayol olarak da ekleyebilirsiniz. Chrome muhtemelen reklam engelleme seçeneği bulunmayan tek tarayıcıdır.

Chrome Function

Hala karıştı mı?

Yukarıdaki karşılaştırmada gösterildiği gibi, her iki tarayıcı da varsayılan Google Chrome’a göre çeşitli işlevler sunar. Firefox, kullanıcı arayüzü, görünüm, hız ve izleme önleme açısından öne çıkıyor. Opera, zengin özellikler ve mükemmel tema yetenekleri ile savaşır.

Sıradaki: Nane tarayıcısı şehirdeki yeni bir yarışmacı. Google Chrome’a karşı nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.