Android için Telegram’da Canlı Konum Nasıl Paylaşılır

Telegram, çeşitli nedenlerden dolayı popüler anlık mesajlaşma programlarından biridir. Ekim 2017’de, Canlı Konumlar paylaşımı Telegram’da bir çıkış yaptı ve WhatsApp’ın yayınlanmasından yaklaşık 10 gün önce geldi. Artık Telegram kullanıcılarının neden WhatsApp kullanıcıları için seçkin bir gurur duyduğunu biliyorsunuz.

Share Live Location Telegram For Android

Telegram’ın doğru bulduğu birçok şeyden, mesajlaştığınız kişiyle canlı konumu gerçek zamanlı olarak paylaşma yeteneği gerçekten ilginç. Bu nedenle Telegram’da canlı konumu nasıl paylaşabileceğinizi ve ne kadar yararlı olabileceğini paylaşmak için bir çaba harcıyoruz.

Telgraftaki Canlı Konum Ne Anlama Geliyor

Telegram’daki Canlı Konum, kullanıcıların konumlarını arkadaşlarıyla gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına olanak tanıyan Google Haritalar’ın ‘Konumu Paylaş’ özelliğine neredeyse benzer.

Telegram’ın Canlı Konumu, arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı gerçek zamanlı veya belirli bir sürede izlemenize yardımcı olur. Tabii ki, zamana bağlı izleme de olabilir.

Daha fazla uzatmadan, Telegram’da konumunuzu ailenizle nasıl paylaşabileceğinizi kontrol edin (veya tam tersi).

Biliyor musun: A group chat on Telegram can accommodate up to 200,000 members.

Telegram’da Canlı Konum Paylaşma

Aşağıda listelenen adımları izlemeye devam etmeden önce, akıllı telefonunuzda Telegram uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Bunun nedeni, Canlı Konum özelliğinin Telegram uygulamasının yalnızca 4.4 ve sonraki sürümlerinde bulunmasıdır.

V4.4’ten daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, Telegram’da metin yazdığınız kişilerin konumunu paylaşamaz ve izleyemezsiniz. Onlar da seni izleyemezlerdi. Bu özelliğin tam kapasitesinden yararlanmak için Telegram uygulamanızı güncelleyin.

Şimdi hemen başlayalım.

1. Adım: Telegram uygulamanızı başlatın ve konumunuzu kiminle paylaşmak istediğinizin sohbet penceresini açın.

Adım 2: Metin kutusunun yanındaki Ataç simgesine dokunun.

Share Live Location Telegram Android

Adım 3: Seçeneklerin bir listesi açıklanacaktır. Konum olarak etiketlenmiş simgeyi seçin.

Share Live Location Telegram Android 01

Adım 4: Canlı Konum özelliğini ilk kez kullanıyorsanız, Telegram cihazınızın konumunu / GPS’ini kullanmak için erişim isteyecektir. Açılır menüde İzin Ver’i tıklayarak Telegram konum ayrıcalıkları verin.

How To Share Live Location Telegram For Android 02

Bundan sonra, Telegram uygulamasının konum paylaşma penceresi çıkacaktır.

How To Share Live Location Telegram For Android 03

Adım 5: Konum penceresinde, ‘Mevcut konumumu gönder’ seçeneğini seçin. Geçerli konumunuz metin olarak gömülecek ve alıcıya gönderilecektir.

Share Live Location Telegram Android 02How To Share Live Location Telegram For Android 05

Konuma katıştırılmış metni tıkladığında, geçerli konumunuzu içeren bir harita görünür. Arkadaşlarınız, haritanın altındaki Ok simgesini tıklayarak bulunduğunuz yere yol tarifleri almak için bu haritayı kullanabilir.

Hızlı ipucu: Swipe the location card up, and a list of nearby places (restaurants, bars, hotels, etc.) will appear. You can select these places as your current location.

Telegram’da Gerçek Zamanlı İzleme Konumu

Daha önce de belirtildiği gibi, Telegram arkadaşlarınızın ve ailenizin konumunuzu gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlar.

Telegram’daki bir sohbette gerçek zamanlı izlemeyi nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Telegram uygulamasını açın ve gerçek zamanlı konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişinin adına dokunun. Bundan sonra, Ataç simgesine dokunun, seçenekler listesinden Konum’u seçin ve açılan yeni Konum penceresinde ‘Canlı Konumumu Şunun için paylaş …’ seçeneğini seçin.

2. Adım: Canlı konumunuzu seçilen kişiyle ne kadar süreyle paylaşmak istediğinizi seçmeniz istenir. Tam konumunuzu 15 dakika, 1 saat ve 8 saat boyunca arkadaşınızla gerçek zamanlı olarak paylaşma seçeneğiniz vardır.

Share Live Location Telegram Android 04

Bireyin sizi ne kadar süreyle takip etmesini istediğinizi seçin.

Not: You can stop sharing your location anytime you want. We’ll talk more about this in subsequent paragraphs.

3. Adım: Konum Paylaşma süresini seçtikten sonra Paylaş’ı tıklayın.

Adım 4: Bundan sonra, Telegram konumunuzu bir metne gömer ve alıcıya gönderir. Alıcı metni tıkladığında, seçtiğiniz şartlarda hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak izleyebilecektir.

Share Live Location Telegram Android 05

Adım 5: Konum Paylaşımını durdurmak için, konuma katıştırılmış metne dokunun ve ekranın altındaki ‘Paylaşım Konumunu Durdur’ düğmesini seçin.

How To Share Live Location Telegram For Android 10

Alternatif olarak, telefonunuzun bildirim tepsisini aşağı kaydırabilir ve Telegram bildirim kartındaki ‘Paylaşım Konumunu Durdur’ düğmesine dokunabilirsiniz.

Share Live Location Telegram Android 06

Hepsini Takip Et

Telegram, konumunuzu paylaşmak ve sevdiklerinizi gerçek zamanlı olarak takip etmek için kullanışlı bir yol sunar. Bu özellik, işteyken çocuklarınızı izlemek için oldukça kullanışlı. Canlı Konum özelliği, eşlenen bir yere, Hangout noktasına veya başka bir sabitlenmiş yere doğru yön vermek için harika.

Konumunuzu başkalarıyla paylaşırsınız ve hatta bir grup oluşturursunuz, böylece bir yolculuğa çıkarken aileniz sizin için endişelenmez. Ne yazık ki, özellik Telegram’ın masaüstü / PC uygulamasında veya web sürümünde mevcut değil. Sadece Telegram mobil uygulaması ile sınırlıdır. Umarım, Telegram yakında PC için bir özellik geliştirir.

Sıradaki: Telegram ve WhatsApp etiketlerinin birlikte çalışabileceğini biliyor musunuz? WhatsApp’ta Telegram etiketlerini nasıl kullanacağınızı kontrol edin.