Android ipuçları ve püf noktaları için Chrome

Google Chrome şimdi hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda, özellikle de Android çalıştıranlarda, dünyada en çok kullanılan tarayıcılardan biri. Sadece popüler değil, aynı zamanda mobil web’de hız arayanlar için mevcut en iyi seçeneklerden biri. Bunu akılda tutarak, Chrome deneyiminizi bir üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası aşağıdadır.

    Web sitelerinin Android için Chrome’da daha hızlı yüklenmesini sağlama En iyi Android tarayıcıları: İnternette gezinmenin yeni yolları

Android için Chrome hakkında temel sorular

    Bir reklam engelleyici var mı? Uzantıları yükleyebilir miyim? Yer imlerini nasıl dışa aktarabilirim? Bildirimleri nasıl yönetirim?

Android için Chrome için kullanışlı ipuçları:

    Chrome Reader modunda gizli özellikleri kullanma Herhangi bir web sitesinde yakınlaştırma Bağlantı kurarken web sitelerini hızlıca indir Web sayfalarını PDF olarak kaydet Veri kaydetmeyi etkinleştir Deneysel yeni özellikleri dene

Bir reklam engelleyici var mı?

Evet, Google bir reklam engelleyiciyi entegre etti ve varsayılan olarak etkin durumda. Bununla birlikte, arada sırada reklamları görmeniz gerçeği, Daha İyi Reklam Standartları adı verilen reklamlarla ilgilidir. Reklam, içeriği kapsamadığı veya akıllı telefonu titretmediği müddetçe, Google, web üzerinden sallanır ve Chrome için Android’de görüntülenir. Yine de senin için bir ipucumuz var.

Ancak, daha agresif bir reklam engelleyici veya hatta açık kaynaklı uBlock Origin kullanmak istiyorsanız, Android için Chrome yerine alternatif bir tarayıcı almanız gerekir. Örneğin cesur, Chromium’a da dayanır ve sıkı bir reklam engelleyiciyi bütünleştirir. Brave’nin arkasındaki yapımcılar, geleneksel reklamcılığın blok zincir tabanlı bir ücretlendirme sistemi ile değiştirilmesi istiyor.


Cesur Tarayıcı: Hızlı AdBlocker

UBlock Origin için, Android için Firefox’u edinmeniz ve eklentiyi oraya yüklemeniz gerekir.


Android Beta için Firefox

Uzantıları yükleyebilir miyim?

Hayır, Android için Chrome, ne yazık ki eklentileri desteklemiyor. Bu, özellikle Chrome uzantılarını masaüstü sürümünden Chrome mobil uygulamanıza senkronize etmek istiyorsanız can sıkıcı bir durumdur. Buradaki hile diğer tarayıcılarda bulunabilir. Örneğin, daha önce de belirttiğimiz gibi, Mozilla Firefox’un ublock Origin gibi uzantıları vardır.

Yer imlerini nasıl veririm?

Sihirli kelime, Google’da olduğu gibi, bulut senkronizasyonu. Uygulamayı ilk açtığınızda, Chrome tarayıcısı şifreleri ve yer işaretlerini Google Hesabınızla senkronize etmenize olanak tanır. Chrome’u PC’niz veya dizüstü bilgisayarınız gibi diğer cihazlarda kullanmanın birçok uygun yararı vardır. Girişlerin çoğu daha hızlıdır ve URL’leri yazdığınızda, tarayıcılar farklı platformların her biri için önerilerde bulunur ve size zaman kazandırır.

chrome sync account 2018 04

Yer imlerini zaten senkronize ediyorsanız, tek yapmanız gereken telefonunuzdakileri masaüstü tarayıcısında bulmaktır. Android için Chrome’da oluşturulan yer imleri, içerikleri otomatik olarak tüm diğer cihazlarınıza kopyalanan Mobil Yer İmleri klasöründe saklanır.

Bildirimleri nasıl yönetirim?

Chrome, bir Google uygulaması olarak, Bildirim Noktaları gibi Android’in en son bildirim yönetimi özelliklerini destekleyen ilklerden biridir. Uygulama ayarlarında, Bildirimler altında, push bildirimleri gönderen tüm siteleri bulabilirsiniz.

Tek tek web sitelerini tamamen kapatın veya sizi nasıl bilgilendireceklerini seçin. Belki de LED yeterlidir, titreşim veya ses kapalıyken.

Sosyal medya hesaplarınızdaki olaylardan haberdar olmak, ancak Facebook veya Twitter uygulamaları için depolama alanı kullanmak istemiyorsanız, mobil siteler için Bildirimler’i açabilir ve uygulamaları yükleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

    Facebook: cihazınızdaki Facebook sitesinde (uygulamada değil) oturum açın, menüyü açın (sağ üstte bulunan simge) Hesap Ayarları’na gidin. Bildirimler’e dokunun ve açın. Twitter: Twitter mobil sitesine giriş yapın ve bildirimler düğmesine veya ayarlar düğmesine dokunun, Bildirimler Push’a basın ve açın.

İşte bu kadar! Uygulamalarla uğraşmadan, telefonunuzdaki sosyal medya web sitelerinden haberdar olabilirsiniz.

Android için Chrome’da gizli özellikler

Chrome, yerleşik bayraklar listesini kullanarak açılabilecek birçok özelliğe sahiptir. Adres çubuğuna “about: flags” yazın ve Chrome listeyi gösterecektir. Android için Chrome’da aşağıdaki gizli özellikler hakkında keşfedeceğiniz şeylerden biri, arama özelliğidir.

Okuyucu modu

Bazen, Chrome bir sayfanın okunmasını kolaylaştırmak için bir teklif sunar. Düğmeye tıklarsanız, yazı tipleri genişler ve metni daha kolay okuyabilmeniz için web sitesinin tasarımı değişir. Her web sitesi için ister misiniz? Bugün senin şanslı günün!

Chrome bayraklarında, size yukarıda gösterildiği gibi okuyucuyu arayın ve okuyucu modunun her zaman açık olmasını sağlayın. Sonra her makaleyi basit, sade siyah ve beyaz olarak okuyabilirsiniz.

chrometipsreader

Herhangi bir web sitesinde yakınlaştır

Nedense, birçok sitenin mobil versiyonları masaüstünde normal olsa bile manuel olarak yakınlaştırmanıza ve uzaklaştırmanıza izin vermez. Bu özellikle görme engelli insanlara sinir bozucu gelebilir, ancak hiçbirimizin kötü bir şekilde optimize edilmiş bir web sitesinde kısalması için hiçbir neden yoktur. Neyse ki, Chrome’un herhangi bir yakınlaştırma sınırlamasını geçersiz kılma yolu vardır.

chrometipszoom

Ayarlar menüsünü Chrome’da açın, ‘Erişilebilirlik’i seçin ve’ Zenginleştirmeyi etkinleştir ‘seçeneğini seçin. Artık herhangi bir sayfayı yakınlaştırabilir ve bu yakınlaştırma bilgisayarlarına yapıştırabilirsiniz.

Güvenilmez bir bağlantınız olduğunda web sitelerini indirin

Hepimiz oradaydık. Belki yeraltı tünellerinden ya da sivilceli internet bağlantısı olan bir bölgeden geçtik. Sayfanızın ne zaman yeniden yükleneceğini görmek için bağlantınızı her zaman kontrol etmeniz gerekmez.

Çevrimdışıyken bir web sitesine erişmeye çalışırsanız, Chrome bir ‘çevrimiçi olduğunda indir’ düğmesi sunacaktır. Buna çarptığınızda, bağlantınız geri yüklenir yüklenmez sayfa otomatik olarak indirilir. Bu neredeyse kesinlikle parmaklarınızdan daha hızlı olacak ve yalnızca aralıklı bir İnternet bağlantınız olduğunda istediğiniz web sitesini koruyabilirsiniz.

Web sayfalarını PDF olarak kaydet

Bazen harika bilgiler içeren bir sayfa görüyorsunuz ve daha sonra indirmek için ya da diğer uygulamalar tarafından okunabilen bir biçime sahip olmak istiyorsunuz. PDF bunun için harikadır ve Chrome’da karşılaştığınız herhangi bir sayfayı güzel bir PDF belgesine dönüştürmek kolaydır.

chrometipspdf

İndirmek istediğiniz sayfadan, taşma (3 nokta) menüsünde Paylaş düğmesine basın.

Paylaşma menüsünden ‘Yazdır’ı seçin ve ardından Yazıcı> PDF Olarak Kaydet’i seçin. Ardından dosyayı indirmek ve klasörlerinize kaydetmek için sağ üstteki düğmeye basın.

İpucu: Yazınız başkasının web sitesinde barındırılıyorsa, sitenin kapanması durumunda portföyünüz için bir PDF kopyası saklayın.

Tarama yaparken veri kaydet

Telefon sağlayıcınızın İnternette internette dolaşıyorsanız verilerinizle ekonomik olmak isteyebilirsiniz. Chrome, bunu yapmanıza yardımcı olan özel bir moda sahiptir. Sadece Chrome’u açın ve Ayarlar> Veri Koruyucu’ya gidin ve açın.

Veri Tasarrufu açıkken göz atarken, web sayfaları indirilmeden önce Google sunucuları tarafından daha az veri tüketmelerini sağlamak için sıkıştırılır. Chrome, süreçte ne kadar veri kaydettiğinizi bile takip eder.

Deneysel özellikleri deneyin

Farklı ayar ve seçeneklerle uğraşmaktan hoşlanan gerçek tarayıcı gücü kullanımları, ana uygulama Chrome uygulamasında kullanıma sunulmasından haftalar veya aylar önce farklı beta özelliklerini önizleyen bir Chrome sürümünün olduğunu bilmelidir.


Krom Kanarya (Kararsız)

Buna Chrome Kanarya adı verilir ve bunu ana tarayıcınız olarak kullanırsanız ve daha önce belirtilen ‘bayraklar’ (yaklaşık: bayraklar veya krom: // bayraklar) seçeneklerine giderseniz, Google tarafından test edilen daha da fazla özelliği etkinleştirebilirsiniz, Yeni kullanıcı arayüzü ve menüler gibi. Tabii ki, deneysel olarak, uygulama biraz dengesiz, ama en azından sık sık güncellenir, böylece karşılaştığınız sorunların uzun sürmemesi gerekir.

İpuçların?

Chrome’u Android’de zaten kullanıyor musunuz? Açıkça hangi özellikleri kullanıyorsunuz? İpuçlarınızı aşağıdaki yorumlarda paylaşın!