Android ipuçları ve püf noktaları için Gboard

Gboard kesinlikle bir – orada Android için en iyi Klavye uygulaması değilse. Android için Gboard, entegre Google araması, GIF ve emoji araması ve diğer birçok kullanışlı hile ile gerçekten bir yumruk atıyor. Bazı özellikler ortalama kullanıcı için çok açık olmayabilir, bu nedenle Gboard’dan en iyi şekilde yararlanmanız için sürekli büyüyen ipuçları ve püf noktaları listesi hazırladık.

En yeni özellikler

9to5Google, Gboard’un beta sürümünün mevcut incelemesine öncülük ederek, yakında tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek değişiklikleri gösterir. Google klavyede yeni bir etiket sekmesini test ediyor. En yeni sürümde, çıkartma seçimi klasik Emoji klavyesine dayanıyor, ancak GIF aramasından bilinen bir işleve daha çok benziyor. Arama alanları ve öneri blokları çıkartma koleksiyonu eklemek ve bunları Klavye sekmesinde oluşturmak için kullanılabilir.

gboard 89 screenshot sticker tab

Ayarlar ayrıca Google tarafından biraz ayarlanır. Gboard 8.8 altındaki klavyenin yüksekliği bir kaydırıcı kullanılarak ayarlanabiliyor olsa da, hala mevcut olan bu kaydırıcının seviyeleri artık açıkça adlandırılmış düzeylerin bir seçim listesine yol açmıştır. Varsayılan “Normal” seviyeden, klavye yüksekliği artık üç “Orta-Yüksek – Uzun – Çok-Uzun” veya üç seviye “Orta-Kısa – Kısa – Ekstra-Kısa” seviyesine taşınabilir.

gboard einstellungen beta screenshots

Yeni aynı zamanda moda olan karanlık mod. Klavyeyi karanlık modda kullananlar, yeni varyanttaki temel ayarlarda sembollerin daha net kontrastlarını göreceklerdir. Simgeler şimdi – eskisi gibi – gri yerine beyaz.

Hızlı Linkler:

Google araması başlatmak için G düğmesine dokunun GIF ve Emojiler için arama Çok dilli yazma Kayma yazma Tek elle mod Boşluk çubuğunu dokunmatik yüzey olarak kullanma Birden çok sözcüğü aynı anda silme Gboard’a bir sayı satırı ekleme Hızlı büyük harf kullanımı Hızla semboller girin Hızlı noktalama Noktaya çift boşluk Periyodik hesap makinesi Sayısal tuş takımı Kesirler Sık kullanılan kelimeler kısayolu Önerilen kelimeleri kaldırma Sesli arama Gboard Temalarını Özelleştirme

 

Google araması başlatmak için G düğmesine dokunmak

Bu muhtemelen Gboard’un en çok bildirilen özelliğidir. Bir şekilde bir arama işlevi dahil etmeyi başaramazlarsa Gboard bir Google ürünü olmazdı. Ancak bu yalnızca normal bir Google araması değil, Gboard için özel olarak oluşturuldu. Google aramanızı yaptıktan sonra farklı bir arama uygulamasında yeni bir pencere açmak yerine, Gboard sorguyu doğrudan uygulamada kart formunda yanıtlamaya çalışır. Süper uygun!

Peki Gboard’da Google aramayı nasıl kullanıyorsunuz? Gboard’un sol üst köşesindeki gökkuşağı G’ye dokunun ve arama ifadenizi veya sorgunuzu girin. Birden fazla otomatik tamamlama önerisi alırsınız – ihtiyacınız olanı bulursanız buna dokunun. Veya ifadenizi tamamlayıp üzerine dokunun. Ve bu kadar! Size bir kart ve aradığınız cevap sunulmalıdır.

google search SS

GIF ve Emojileri Ara

Bu benim için en çok beklenen özellikti. Ağır bir sosyal medya kullanıcısı olarak, GIF ve emojiyi kullanmaya (aşırı) eğilimliyim. Yerleşik Google aramasında olduğu gibi, Google bir GIF ve Emoji arama işlevi oluşturmaya karar verdi. Android’deki GIF aramasının şu anda iOS muadili ile karşılaştırıldığında biraz sınırlı olduğunu belirtmek gerekir. GIF desteği Android’de Gmail (!), WhatsApp, Facebook veya Twitter ile çalışmıyor gibi görünüyor. Sadece Allo, G + ve Facebook Messenger’da çalışmayı başardım.

GIF ve Emoji aramasına erişmek için tuşuna basın ve sol taraftaki suratı seçin. Klavyenin altında hem gülen yüz hem de GIF sunulur. Her şey hangisini kullanmak istediğinizi seçmekle ilgilidir. Artık paylaşmak istediğiniz zor emoji veya GIF’leri doğrudan arayabilirsiniz. Google aramasına benzer şekilde, belirli bir kelimeyi de arayabilirsiniz ve Gboard, bu kelimeyle ilgili Emojiler ve GIF’ler bulur.

Yine de orada bitmiyor. Gboard ayrıca emojileri otomatik olarak yönlendirir. Dolayısıyla, emojileri aramak veya sonsuz bir listede dolaşmak istemiyorsanız Gboard, yazdığınız her şey için otomatik olarak karşılık gelen bir emoji önerecektir.

gif search SS

Çok dilde yazma ve diller arasında geçiş yapma

Gboard, aralarında geçiş yapmak zorunda kalmadan birden fazla dilde yazabileceğiniz güzel özelliği dahil etti. Yapmanız gereken tek şey, Gboard’u kurarken kullanmak istediğiniz dilleri seçmek ve gitmekte fayda var. Android için Gboard, yazdığınız dilde tahmin etmek ve otomatik olarak düzeltmek için yeterince akıllıdır (veya en azından olmaya çalışır).

Bunun hayranı değilseniz ve tercih ettiğiniz diller arasında geçiş yapmak istiyorsanız, bunu da kolayca yapabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz dilleri ekledikten sonra, boşluk çubuğunun yanındaki dünyaya basabilir veya boşluk çubuğunun kendisine uzun süre basabilirsiniz. Her ikisi de mevcut klavyeler arasında geçiş yapmanızı sağlar.

Kaydırma / Hareket / Kayma yazma

İstediğinizi arayın – ancak ustalaşabiliyorsanız bu oldukça kullanışlı bir özelliktir. Hızlıca kaydırma özelliği Google klavye için yeni olmasa da, Gboard için ciddi şekilde geliştirildi. Doğruluk büyük ölçüde geliştirildi ve animasyonlar artık çok daha sorunsuz çalışıyor. Glide yazımının kilidinin açılması veya varsayılan bir özellik olması gerekmez – Gboard ayarlarında devre dışı bırakabilirsiniz. Parmağınızı hecelemek istediğiniz kelimenin harfleri üzerinde gezdirdiğinizde Google kelimelerinizi otomatik olarak tamamlayacaktır. Alışmak biraz zaman alır, ancak bunu yaptığınızda gerçek bir zaman tasarrufu sağlar.

Tek elle kullanım modu

Büyük bir telefonunuz mu var? Tek elinizle klavyedeki tüm harf ve rakamlara ulaşmak için mücadele edin. O zaman bu numara senin için. Tek elle mod klavyeyi daraltır ve hakim eliniz için hangi tarafa bağlı olarak size sola veya sağa yönlendirme seçeneği sunar. Tek elle modu etkinleştirmenin iki yolu vardır. Birincisi, koma / gülen yüz tuşuna uzun süre basmak ve el ve kare simgesine dokunmaktır. Tek elle modunu etkinleştirmenin ikinci yöntemi, klavyenin sol üst köşesindeki gökkuşağı G’ye ve ardından el ve kare simgesine dokunmaktır. Tam boyutlu klavyeye geri dönmek için, dışarı doğru dört işaret eden oktan oluşan kareye dokunmanız yeterlidir.

one handed SS

Boşluk çubuğunu dokunmatik yüzey olarak kullanma

Hiç yazım hatası yaptınız mı yoksa fazla harfi silmek mi istiyorsunuz? O zaman ne kadar aptalca zor ve sinir bozucu olabileceğini biliyorsunuz veya imleci doğru noktaya yerleştirebiliyorsunuz. Gboard, boşluk çubuğunu dokunmatik yüzey olarak kullanmanıza izin vererek hayatınızı biraz daha kolay hale getirmeye karar verdi. Denemek! Yazmayı bitirdiğinizde parmağınızı boşluk çubuğunda hareket ettirdiğinizde imleç sola ve sağa hareket eder. Ne yazık ki bu özellik yalnızca yatay düzlemde çalışır – bu nedenle çizgiler arasında yukarı ve aşağı hareket etmek işe yaramaz. Belki Google bunu gelecekteki bir güncellemeye ekleyecektir.

Aynı anda birden fazla kelimeyi silme

Daha uzun cümleleri silmek veya geri silme düğmesine uzun basmakla yanlışlıkla çok fazla silmek için milyonlarca kez geri tuşuna basmanız gereken zamanlar geride kaldı. Gboard ile artık aynı anda birden fazla kelimeyi vurgulayabilir ve silebilirsiniz. Bunu yapmak, boşluk çubuğunu dokunmatik yüzey olarak kullanan ve kaydırma yazmayı kullanan bir melez gibidir. Bir metnin birden çok bölümünü silmek istediğinizde, geri silme düğmesine hafifçe dokunun ve ardından parmağınızı klavyede sola kaydırın. Doğru yaptıysanız, birden çok kelime vurgulanmalıdır. Parmağınızı sola doğru ne kadar hareket ettirirseniz o kadar fazla test vurgulanır. Parmağınızı klavyeden kaldırdığınızda, vurgulanan metin silinir. Geri tuşuna çok uzun basmamayı ve hızlıca sola doğru hızlıca kaydırmamayı ve yanlışlıkla istediğinizden daha fazla silmemeyi öğrenmek biraz pratik gerektirir.

Kalıcı bir sayı satırı ekleme

Gboard nihayet diğer klavye uygulamalarını yakaladı ve klavyenizin üstüne kalıcı bir sayı satırı eklemenizi sağlar. Sayı satırını etkinleştirmek için Ayarlar> Tercihler> bölümüne gidin ve ardından Sayı satırını açın.

number row SS

Kelimeleri hızlı şekilde kullanın

Bu ipucu süzülme yazımına hakim olmakla ilgilidir. Kendi başına, muhtemelen sıradan kullanıcı için büyük bir avantaj olmayacaktır, ancak düzenli olarak tokatlama tekniğini kullanırsanız, bu kesinlikle bir varlık olacaktır. Harfleri büyük harf yapmak için üst karakter tuşuna dokunmak yerine, uzun süre basıp harfin üzerine kayabilirsiniz. Bu anında onu büyük harfle kullanacaktır.

Sembolleri hızlıca girin

Sembolleri hızlı bir şekilde girme yöntemi, Gboard’daki harfleri hızlı şekilde büyütmeyle aynıdır. Sadece “? 123” düğmesine dokunun ve sonra kullanmak istediğiniz simgenin üzerine gelin. Bıraktıktan sonra, klavye bir simge yerine alfabetik klavyeye geri dönecektir.

Hızlı noktalama işaretleri

Bu küçük ipucu çoğu için büyük bir sürpriz olmamalı, ancak kolayca gözden kaçabilir. Noktalama gereksinimlerinizi karşılamak için “? 123” düğmesine dokunmak yerine, çok sayıda simgeye hızlı erişim için tam durdurma düğmesine uzun basın.

quick punctuations

Dönem olarak çift boşluk

Başka bir gözden kaçan küçük numara. Gboard’daki boşluk çubuğuna iki kez dokunursanız, sizin için otomatik olarak bir nokta belirler.

Hesap makinesi tarzı sayı paneli

Bazen varsayılan sayısal tuş takımı biraz hantaldır. Yatay bir sayı sırasına sahip olmak, ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak her zaman en iyi biçim değildir. Hesap makinesi tarzı bir sayısal tuş takımına sahip olmak istiyorsanız, “? 123” düğmesine ve ardından boşluk çubuğunun yanındaki 1234 tuşuna dokunmanız yeterlidir. Artık daha ergonomik bir sayısal tuş takımınız var!

calculator SS

Kesirler

Herkes, klavyedeki bir harfe uzun süre basarsanız, dilsel varyasyonların hızlı bir seçimini yapacağınızı bilir. Bunun rakamlar için de işe yaradığını biliyor muydunuz? Gboard’daki sayılara uzun süre basarsanız, çok çeşitli kesirler elde edersiniz! Bana bunun için neye ihtiyacın olduğunu sorma …

fractions SS

Sık kullanılan kelimeler kısayolu

Yazmak için tamamen acı olan bazı şeyler var – E-posta adreslerinize bakıyorum. Neyse ki Kişisel Sözlük Özelliğinden yararlanarak Gboard’a faydalı kısayollar öğretebilirsiniz. Gboard klavye ayarları> Sözlük> Kişisel sözlük bölümüne giderek sözlüğe kolayca erişebilirsiniz.

frequently used SS

Önerilen kelimeleri kaldırma

Arkadaşlarınızın bilmesini istemediğiniz şeyleri çok sık mı dolaşıyorsunuz? Merak etmeyin, hepimiz daha önce YouTube’a çok yaklaştık. Neyse ki Gboard’un biraz merhameti var ve bazı kelimeleri hafızasından çıkarmak çok kolay. Rahatsız edici kelimeye uzun basın ve çöp kutusu simgesine sürükleyin.

removing suggested SS

Gboard’da Sesli Arama

Yazmak için çok tembel misiniz? Ellerin başka bir şeyle mi meşgul? Bunun yerine Gboard ile konuşun. Mikrofon simgesine basın ve Gboard’un söylediklerinizi yazmasına izin verin. Yine de uyarılırsınız – Google ses verilerinizi kaydeder.

voice SS

Gboard temalarını değiştirme

WhatsApp gibi, Gboard çeşitli temalarla birlikte gelir – ve hatta kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz! Ayarlar üzerine dokunun ve Tema’yı seçin. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli önceden seçilmiş görüntüler sunulur. Ayrıca kendi yükleme ve kendi kişisel Gboard temanızı kullanma seçeneğiniz de vardır.

theme SS

Tartışın: Gboard veya değil – akıllı telefonunuzda hangi klavyeleri kullanıyorsunuz?

Apps
Tips & Tricks
Google

Facebook Twitter