Android kullanıcı deneyimini geliştirmek için 10 harika hareket

Popüler inanışın aksine, Android gizli mücevher dolu bir sistemdir. Bazıları birkaç hile yaparak bulunabilir, bazıları ise birkaç basit ve kolay eylemle çalışır. Bu yazıda, Android kullanıcı deneyiminizi geliştirecek 10 dokunma hareketi öğreteceğiz.

    EMUI ve siz: Huawei veya Honor telefonunuz için en iyi ipuçları Huawei’nin hava hareketleri ihtiyaç duyduğunuz devrim smartwatches olabilir

Atlamak:

    Navigasyon için parmak izi sensörünüzü kullanın (EMUI) Uygulamanın ayarlarına erişmek için bildirimlere uzun basın Hızlı ayarlara doğrudan erişmek için iki parmağınızı aşağı kaydırın Daha fazla seçenek için sözcük seçmek için uzun basın Güvenli modda kolayca erişin Herhangi bir ekranda Chrome Zoom sekmelerinde gezinin Google klavyeyi daha az ekran kaplar. Bir uygulamayı doğrudan ana ekrandan kaldırma Haritalar’ı yakınlaştırmak için ekrana iki kez dokunun Kendi dokunma hareketlerinizi oluşturun

1. Android’de gezinmek için telefonunuzun parmak izi okuyucusunu kullanın

Bir telefona parmak izi sensörlü yüklü EMUI 8 kullanıyorsanız, Android düğmelerini geri, eve değiştirmek ve açık olan tüm uygulamaları göstermek için serin bir navigasyon sistemi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunu ilk olarak Huawei P10’umda kullandım ve o zamandan beri hiç bakmadım. Parmak izi sensörüne basit bir dokunuşla sırt için kullanılır, uzun basmak sizi ana ekrana döndürür ve sağdan sola kaydırın (ekrana değil parmak izi sensöründe) en yeni uygulama çekmecenizi açar.

emui swipe gestures

Bu hareket sistemini ayarlar menüsünden açıp kapatabilirsiniz. İlk başta alışmak biraz zaman alıyor, ancak bir kez alıştıktan sonra, stoktaki Android düğmelerinin ekranınızın alt kısmından kaldırılmasıyla daha temiz bir ekran göreceksiniz.

2. Uygulamanın ayarlarına erişmek için bildirimlere uzun basın

Birçoğunuz bir bildirim iletisini bir tarafa kaydırırsanız kaybolacağını biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, parmağınızı basılı tutarsanız ve sağda görünen düğmelerden birini seçerseniz başka şeyler de yapabilirsiniz. Bu hem kilit ekranında hem de bildirim çubuğunda yapılabilir.

Sizi, söz konusu uygulamanın bildirim ayarlarına getirecek olan ‘tüm kategoriler’ seçeneğini göreceksiniz. Bununla birlikte, bazı üretici kullanıcı arayüzleri EMUI, Huawei / Honor’ın kullanıcı arayüzü gibi buna izin vermiyor. Android’in eski sürümleri bunun yerine ayarlar için dişli simgesini gösterebilir.

gesuturenotification

3. Hızlı ayarlara doğrudan erişmek için iki parmağınızı aşağı kaydırın

Bu numara Jelly Bean’ten beri var, ancak hatırlatılmaya değer bir şey. Bildirimlerden geçmek ve hızlı kısayollar menüsüne erişmek zorunda kalmamak için ekranın üst kısmından iki parmağınızı aşağı doğru kaydırın.

Geleneksel hareketi iki kez yapmak yerine, tek bir parmağınızın hızlıca kaydırılması ve uygulama bildirimlerinin gözden geçirilmesi gerekmesi yerine, Android’in temel ayarlarına (Wi-Fi, Bluetooth, Mobil veri, Uçak modu, Oyuncular ekran) kısayollara hızlı bir şekilde erişeceksiniz. , vb).

gestures 1

4. Daha fazla seçenek için kelimeleri seçmek üzere uzun basın

Android 6.0 Marshmallow sahneye çıktığından beri, normal kopyala ve yapıştır işlevi bir yükseltme yaptı. Bir kelime, cümle veya metin seçebilir ve seçilen içeriğe uzun süre basabilirsiniz. Bağlama bağlı olarak (yani bu bir web sitesi, düzenlenebilir bir belge, telefon numarası, vb.), Kopyalamak ve paylaşmak, web’de seçilen metni aramak, kişilere kaydetmek veya etkin Google Asistan’ı gibi çeşitli seçeneklere sahip olacak ve Tercüme et, hepsi ekrandan çıkmadan.

gestures 2

5. Kolayca güvenli moda erişin

Tam olarak güvenli mod nedir? Bir kaç kelimeyle, bu mod, Android formatta yüklediğiniz uygulamaları yüklediğiniz uygulamaları göstermeden başlatır. Belirli bir uygulamayla ilgili sorun yaşıyorsanız bu seçenek idealdir. Ayrıca, erişimi kolaydır.

Cihazınızın güç düğmesine birkaç saniye basın. Devre dışı bırakma seçenekleri görünür görünmez, üzerine uzunca basın. Yeni bir pencere, telefonu güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi sorar.

6. Chrome’daki sekmelerde gezin

Chrome’da yüzlerce sekme açık bırakan kullanıcılardan biri misiniz? Öyleyse, o zaman gezinmek için daha kolay bir yol olduğunu bilmelisiniz. Birkaç saniye boyunca açık olan sekme sayısını gösteren düğmeye basarsanız, açık bıraktığınız tüm sekmeleri göreceksiniz.

7. Herhangi bir ekranda yakınlaştırın

Birçok uygulama, iki parmağınızı ekrana yerleştirerek ve yayarak yakınlaştırmanızı sağlar. Ancak, bu uygulamaya diğer uygulamalarda veya çoğu sistem menüsünde / uygulamasında izin verilmez. Ancak, bir geçici çözüm var.

Fonksiyonu, Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme hareketleri bölümüne giderek etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, istediğiniz noktayı yakınlaştırmak için ekranda üç kez dokunun. Ardından yakınlaştırılan ekranda bir yandan diğer yana gitmek için iki parmağınızı sola ve sağa kaydırmanız gerekir. Yakınlaştırmayı ayarlamak için iki parmakla da tutabilirsiniz.

gestures 3

8. Google klavyenin daha az görüntü kaplamasını sağlayın

Klavyeniz çok büyükse veya sadece boyutunu küçültmek istiyorsanız, klavyeniz için yeni bir seçenek görünene kadar Enter tuşuna birkaç saniye basabilirsiniz.

gesture 5

9. Bir uygulamayı doğrudan ana ekrandan kaldırın

Ana ekranınızdaki bir uygulama simgesine uzun basarsanız, bu işlem, uygulamayı doğrudan görünecek olan Kaldır (veya x harfi) kelimesine sürükleyerek doğrudan kaldırmanızı sağlar. Önceden, yalnızca kısayol silinmişti. Bu seçeneğin kullanılabilirliği, telefonunuzun modeline ve Android sürümüne bağlıdır.

gestures 6

10. Haritalar’da yakınlaştırmak için ekrana iki kez dokunun

Google Haritalar, Google’ın sunduğu en iyi uygulamalardan biridir. Daha büyük ekrana sahip bir cihazınız varsa, özellikle cihazınızı tek elle kullanarak haritanın tüm kısımlarına erişemeyebilirsiniz. Bunun etrafındaki yol, yakından bakmak için alanı yakınlaştırmak için iki kez dokunmaktır. Ardından yakınlaştırılmış haritayı yönlendirmek için tek parmağınızı tekrar kullanmanız yeterli. Ancak, Google Haritalar ile çalışan tek jest bu değildir.

11. Kendi dokunma hareketlerinizi oluşturun

Yukarıda belirtilen hareketlere ek olarak, kendi dokunma hareketlerinizi oluşturmanıza izin veren üçüncü taraf uygulamalar da vardır. Hepsi Bir Arada uygulaması bunun için harika ve kullanıcıya birçok yeni jest seçeneği sunuyor. Ayarlamak kolaydır. İstediğiniz hareketleri ve cihazınızı nasıl etkilemelerini istediğinizi seçmeniz yeterli. Dezavantajı bunun telefonunuzun bataryasını olumsuz yönde etkileyebilmesidir.


Hepsi bir arada

Android’deki hayatı biraz daha kolaylaştıran başka harika hareketler veya “gizli” ayarlar biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.