Android kullanıcı deneyiminizi geliştirmek için 10 harika hareket

Popüler inanışın aksine, Android gizli mücevherlerle dolu bir sistemdir. Bazıları, bazı basit ve kolay eylemler yaparak çalışırken, birkaç hile yaparak bulunabilir. Bu makalede, Android kullanıcı deneyiminizi geliştirecek 10 dokunma hareketini size öğreteceğiz.

 • Android Oreo ipuçları ve püf noktaları: son ve en büyük
 • Google Haritalar ipuçları ve püf noktaları: bir profesyonel gibi gezin

Atlamak:

 1. Uygulama ayarlarına erişmek için bildirimlere uzun basın
 2. Hızlı ayarlara doğrudan erişmek için iki parmağınızı aşağı doğru kaydırın
 3. Daha fazla seçenek için kelimeleri seçmek için uzun basın
 4. Güvenli moda kolayca erişin
 5. Chrome'daki sekmeler arasında gezinin
 6. Herhangi bir ekranda yakınlaştırın
 7. Google klavyesinin daha az ekrana sahip olmasını sağlayın
 8. Bir uygulamayı doğrudan ana ekrandan kaldırın
 9. Haritalar'a yakınlaştırmak için ekrana iki kez dokunun
 10. Kendi dokunma hareketlerinizi oluşturun

1. Uygulamanın ayarlarına erişmek için bildirimlere uzun basın

Birçoğunuz bir bildirim mesajını bir tarafa kaydırırsanız, kaybolacaktır. Ancak, parmağınızı basılı tutarsanız ve sağda görünen düğmelerden birini seçerseniz, başka şeyler yapabilirsiniz. Bu hem kilit ekranında hem de bildirim çubuğunda yapılabilir.

Söz konusu uygulamanın bildirim ayarlarına ulaşmanızı sağlayan 'tüm kategoriler' seçeneğini göreceksiniz. Bununla birlikte, EMUI, Huawei / Honor Kullanıcı Arayüzü gibi bazı üretici kullanıcı arayüzleri buna izin vermez. Android'in eski sürümleri bunun yerine ayarlar için dişli simgesini gösterebilir.

Long press on the app in the notifications to access different actions. / © AndroidPIT

2. Hızlı ayarlara doğrudan erişmek için iki parmağınızı aşağı kaydırın

Bu hile Jelly Bean'in etrafında olduğundan beri var ama hatırlatılmaya değer. Bildirimleri gözden geçirip hızlı kısayol menüsüne erişmekten kaçınmak için, ekranın üst kısmındaki iki parmağınızı aşağı doğru kaydırın.

Geleneksel hareketleri iki kez yapmak yerine, bir parmak kaydırma ve ilk olarak uygulama bildirimlerine gitme ihtiyacı duyan kullanıcı, Android'in temel ayarlarına (Wi-Fi, Bluetooth, Mobil veri, Uçak modu, Cast ekranı, vb.

By sliding two fingers down the display, you access the Quick Settings right away. / © AndroidPIT

3. Daha fazla seçenek için kelimeleri seçmek için uzun basın

Android 6.0 Marshmallow sahneye geldiğinden, normal kopyala ve yapıştır işlevi yükseltildi. Şimdi, sadece bir kelime, kelime öbeği veya metin seçin ve seçilen içeriğe uzun basın.

Ardından, kopyalamaya ve paylaşmaya, web'de seçili metni aramaya, kişilere kaydetme veya Google'a aktif hale getirme gibi içeriğe bağlı olarak (yani, bir web sitesi, düzenlenebilir belge, telefon numarası vb.) Birkaç seçenek elde edersiniz. Ekrandan çıkmadan yardım ve tercüme edin.

Long press on a word, sentence or paragraph.  / © AndroidPIT

4. Güvenli moda kolayca erişin

Tam olarak güvenli mod nedir? Birkaç kelimeyle, bu mod, telefonunuzu biçimlendirmiş olsaydınız, yüklediğiniz uygulamaları göstermeden Android sistemini başlatır. Belirli bir uygulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu seçenek idealdir. Ayrıca, erişimi kolaydır.

Cihazınızın güç düğmesine birkaç saniye basın. Kapatma seçenekleri belirdiğinde, üzerine uzunca basın. Telefonu güvenli modda yeniden başlatmak isterseniz yeni bir pencere size soracaktır.

5. Chrome'daki sekmeler arasında gezinin

Yüzlerce sekmeyi Chrome'da açık bırakan kullanıcılardan biri misiniz? Eğer öyleyse, o zaman onların içinde gezinmek için daha kolay bir yol olduğunu bilmelisiniz. Birkaç saniyeliğine açılan sekmelerin sayısını gösteren düğmeye basarsanız, açık bıraktığınız tüm sekmeleri göreceksiniz.

6. Herhangi bir ekrana yakınlaştırın.

Birçok uygulama ekrana iki parmağınızı yerleştirerek ve onları ayırarak, ancak diğer uygulamalarda ve hatta çoğu sistemde bir görüntüyü yakınlaştırmanıza izin verir, ancak bu işleme izin verilmez – bununla birlikte bir çözüm vardır.

İşlevi Ayarlar> Erişilebilirlik> Büyütme hareketlerine giderek etkinleştirin. Etkinleştirildikten sonra, istediğiniz yere yakınlaştırmak için ekranda üç kez tıklatırsınız. Yakınlaştırılmış ekranda yan yana kaydırmak için, iki parmağınızı sola ve sağa kaydırmanız gerekir. Yakınlaştırmayı ayarlamak için iki parmak tutamı yapabilirsiniz.

In the Accessibility options, you are able to turn on the magnification gestures. / © AndroidPIT

7. Google klavyenin daha az ekrana sahip olmasını sağlayın

Klavyeniz çok büyükse veya sadece boyutunu azaltmak istiyorsanız, klavyeniz için yeni bir seçenek görünene kadar Enter tuşuna birkaç saniye basabilirsiniz.

Hold down the Enter key to access the option to reduce the size of the Google keyboard. / © AndroidPIT

8. Bir uygulamayı doğrudan ana ekrandan kaldırın

Ana ekranınızdaki bir uygulama simgesine uzunca basarsanız, bu, uygulamayı doğrudan kaldırıp ardından görünecek olan Kaldır (veya x harfi) sözcüğüne sürüklemenizi sağlar. Önceden, yalnızca kısayol silinmiştir. Bu, telefon modeline ve Android sürümüne bağlı olarak değişebilir.

Drag an app on the homescreen to the Uninstall icon to rid your phone of it once and for all! / © AndroidPIT

9. Haritaları yakınlaştırmak için ekrana iki kez dokunun

Google Haritalar, Google'ın sunması gereken en iyi uygulamalardan biridir. Daha büyük bir ekrana sahip bir cihazınız varsa, özellikle cihazınızı tek elle kullanırken haritanın tüm bölümlerine erişemeyebilirsiniz. Bunun etrafındaki yol, daha yakından bakmak istediğiniz harita üzerinde yakınlaştırmak için iki kez dokunmaktır. Haritaya yakınlaştırmak için tekrar tek parmağınızı kullanmanız yeterlidir. Ancak, bu Google Haritalar ile çalışan tek hareket değildir.

10. Kendi dokunma hareketlerinizi oluşturun

Yukarıda belirtilen hareketlere ek olarak, kendi dokunma hareketlerinizi oluşturmanıza izin veren üçüncü taraf uygulamaları da vardır. Hepsi Bir arada uygulama için bu harika ve kullanıcıya birçok yeni jest seçeneği sunuyor. Ayarlamak kolaydır. Sadece istediğiniz hareketleri ve cihazınızı nasıl etkilemelerini istediğinizi seçmeniz gerekiyor. Bir dezavantajı, bu, telefonunuzun pilini olumsuz yönde etkileyebilecek olmasıdır.

All in one Gestures

Android'de hayatı biraz daha kolaylaştıran başka havalı hareketler veya "gizli" ayarlar biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL pixel2 xl 6 inch 4GB RAM 64GB ROM Just Black Shp fm EU genuine

£591.23

£591.23 total

Check Offer

Unlocked New Google Pixel 2 XL 64GB Just Black Smartphone AU Stock 2yr Warranty

£542.62

Shipping from £48.84
£591.46 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 128GB – Just Black (Unlocked) Smartphone

£600.00

£600.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL – 128GB – Just Black (Unlocked) Smartphone

£600.00

£600.00 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB SIM FREE/UNLOCKED – Black

£669.99

£669.99 total

Check Offer

Compare prices