Android Mesajları vs WhatsApp: Nasıl Karşılaştırmalı?

Telefondaki mesajlar lansmanından bu yana uzun bir yol kat etti. SMS olarak başladı, ardından MMS ile başladı ve şimdi anlık mesajlaşma servisimiz var. Anlık mesajlaşma kullanmıyor olsanız bile, SIM kartınız her zaman SMS ile bağlantılıdır. Onları bir hücresel ağ üzerinden otomatik olarak alacaksınız.

Farklı akıllı telefonlar, SMS göndermek ve almak için farklı uygulamalar kullanır. En popüler Google'dan gelen Android Mesajları. Diğer SMS istemcilerini Play Store'dan da yükleyebilirsiniz.

Dışarıda birçok anlık haberci varken, WhatsApp en popüler olanı.

Diğer kişinin de onlara gönderilen SMS'i almak için Android Mesajlarını kullanması gerekli değildir. Herhangi bir SMS uygulaması kullanıyor olabilirler. Ancak, WhatsApp mesajlarını almak için, her iki taraf da WhatsApp uygulamasına sahip olmalıdır. Benzer şekilde, bu iki uygulamada birçok küçük ve büyük fark vardır.

Bu mesajlarda hem bu mesajlaşma hizmetlerini derinlemesine ele alacağız hem de bu iki hizmet hakkında fikrinizi güçlendirmek için hangisini tercih edeceğinize karar vermenize yardımcı olalım. Okumaya devam etmek.

Kullanılabilirlik

Akıllı telefonlar ve çoklu mesajlaşma uygulamaları çağında, tüm hizmetlerin platformlar boyunca kullanılabilir olmasını ister. Ancak, bu ikisinden de durum böyle değil.

Android Mesajlar Android telefonlar ile sınırlıdır. Darbe, Textra gibi üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarını indirmediğiniz veya MightyText veya Pushbullet gibi hizmetleri kullanmadığınız sürece, başka herhangi bir cihazdan mesaj görüntüleyemez ve gönderemezsiniz.

Ancak, Android Messages'ın yakında bir web platformu olabileceğine dair haberler yayında. * parmak çarpı işareti *

Update: It’s here. It’s here. Google has officially rolled out a web platform for Android Messages. 

WhatsApp'a gelmek, iPhone, Windows telefon ve Android için mevcut olsa da, aynı hesabı aynı anda kullanamazsınız. Anlamı, iletileriniz diğer cihazlarla senkronize edilmeyecek.

Neyse ki, bir Windows PC ve bir Mac uygulaması var. Bu uygulamalardan sohbet etmek için mevcut WhatsApp hesabınızı kullanabilirsiniz. Ve bir uygulamayı yüklemek istemiyorsanız, WhatsApp web versiyonu da mevcuttur.

Verilere Bağımlılık

Android Mesajları İnternet'in çalışmasını gerektirmez. Cihazınızda İnternet olmasa bile, Android İletileri üzerinden hücresel ağınız üzerinden ileti gönderebilirsiniz. Ancak, WhatsApp aktif bir veri bağlantısına tamamen bağımlıdır. WhatsApp mesajlarını düzgün çalışan bir İnternet bağlantısı olmadan gönderemezsiniz.

Bu, gelişmiş ülkelerde büyük bir sorun olmayabilir, ancak gelişen dünya hala her yerde en iyi 3G veya 4G'ye sahip değil.

Fiyat

Android Mesajlar, Xiaomi ve Samsung hariç çoğu Android cihazında önceden yüklü olarak gelir. Bununla birlikte, bu cihazlarda Play Store'dan da yükleyebilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanılabilir. Benzer şekilde, WhatsApp da ücretsiz olarak kullanılabilir. Uygulamayı Play Store'dan indirmeniz gerekecek.

Android Mesajlar uygulamasından gönderilen her metin için ücretlendirileceğinizden söz edilmeye değer. Maliyet taşıyıcıdan taşıyıcıya değişir. Diğer yandan, her bir WhatsApp mesajı için ücretlendirilmeyeceğiniz sırada, veri kullanımı için ödeme yapmanız gerekecektir.

Also on Guiding Tech
Top 17 New WhatsApp Tips & Tricks on Android in 2018

Read More

Kayıt ve Kullanıcı Adı

Android Mesajlarını kullanmak için, kayıt olmanıza veya bir hesap oluşturmanıza gerek yoktur. Android Mesajları cihazınıza önceden yüklenmiş olarak gelirse, bu uygulama aracılığıyla kullanılan SIM için otomatik olarak metin mesajları alacaksınız. Play Store'dan yüklerseniz, bu uygulama üzerinden SMS göndermek ve almak için varsayılan SMS uygulaması olarak ayarlamanız gerekir.

Öte yandan, telefon numaranızı kullanarak bir WhatsApp hesabı oluşturmanız gerekir. Temel olarak, WhatsApp hesabınız telefon numaranıza bağlı. Uygulamaların hiçbiri bir kullanıcı adı sistemine sahip değildir. Bu nedenle, numaranıza sahip olan herkes sizi her iki uygulamaya da yönlendirebilir.

Gizlilik

Her iki uygulama da sizi tanımak için telefon numaranızı kullandığından, herkes size mesaj gönderebilir. Bir kullanıcı adı sistemine sahip uygulamalardan farklı olarak, diğer kişinin sohbet etmek için benzersiz kullanıcı adınıza ihtiyaç duyduğu durumdan farklı olarak, bu durum burada geçerli değildir.

Bir yandan, kullanıcı adınızı bilmeniz gerekmediği için bu sistem kolay olsa da, numaramızı olan herkesin bize mesaj atmasını istemeyiz … doğru mu?

Birden Çok Hesap

WhatsApp birden fazla hesabı desteklemiyor. Mesaj göndermek için her seferinde sadece bir numara kullanabilirsiniz.

Diğer yandan, ikili bir SIM telefonunuz varsa, aynı telefondan metin göndermek ve almak için iki numara kullanabilirsiniz. Ancak, her iki SIM kartın da aynı cihazda bulunması gerekir.

Teslimat raporu

Varsayılan olarak Android İletileri'nde yayınlanma raporları kapalıdır. Ancak isterseniz, bunları Ayarlar'da açabilirsiniz. Etkinleştirildikten sonra, başarıyla iletilen iletilerin altında küçük bir Teslim Edilmiş etiket göreceksiniz.

WhatsApp ayrıca teslimat raporlarını da destekler. Mesaj teslim edildiğinde, mesajların yanında gri çift keneler göreceksiniz. Mesaj okunduktan sonra gri işaretler maviye dönecektir (eğer etkinse). Neyse ki, okuma özelliği şu anda Android Mesajları'nda mevcut değildir.

Note: WhatsApp also shows when the other person is online. This feature not available in Android Messages. 

Also on Guiding Tech

.camp-list-1225{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/194323/whatsapp-tips-tricks-hidden-features-hacks-2018_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1523896698’);background-size:cover;background-position:center center}

#whatsapp

Click here to see our whatsapp articles page

Desteklenen Mesaj Türleri

Android Mesajlar emojiyi, görüntüleri, çıkartmalar ve sesli notları desteklerken, SMS'de sadece basit metinler ve emojiler gönderebilirsiniz. Durumda bir resmi veya başka bir şeyi paylaşmak isterseniz, bunlar MMS (Multimedya mesajlaşma servisi) olarak kabul edilir ve daha fazla ücretlendirilir.

WhatsApp çok çeşitli mesajları destekler. Basit metin mesajları, emojiler, GIF'ler, sesli notlar, resimler, videolar, müzik ve hatta ZIP dosyaları gönderebilirsiniz. Temel olarak, WhatsApp aracılığıyla herhangi bir dosya türünü gönderebilirsiniz. Ek ücret olmamasına rağmen, veri kullanımınızda gönderilen veri miktarı dikkate alınacaktır.

Grup Mesajlaşma

Her iki uygulama da grup mesajlaşmayı destekler. Ancak, nasıl çalıştıkları konusunda bir fark var. Android İletileri'nde aynı ileti dizisinden birden çok kişiye mesaj gönderirken, yanıtlar bireysel sohbetler olarak görünecektir.

WhatsApp güçlü bir grup özelliği ile geliyor. Gönderilen ve alınan tüm mesajlar ayrı bir iş parçacığında gruplandırılacaktır. Alıcılar, gönderilen ve alınan tüm mesajları görebilecek, bu da Android Mesajları ile ilgili olmayan durumdur.

Reklamlar

Her iki uygulama da ücretsiz olarak kullanılabildiğinden, reklamlarla yüklenmesi gerektiğini düşünebilir. Ancak, bu ikisinden de durum böyle değil. Elbette, Android Mesajlarındaki markalardan gelen spam mesajlarını alıyorsunuz, ancak uygulamanın kendisinden değil.

Facebook 2014 yılında WhatsApp'ı satın aldı ve o zamandan beri herkes WhatsApp'a reklamların gelmesini bekliyordu. Her ne kadar edinme sırasında Facebook, WhatsApp'ın reklam göstermeyeceğini söylese de, hepimiz bunun sadece bir zaman önce görülmesinin bir zaman meselesi olduğunu biliyoruz. Ve o zaman gelmiş olabilir.

Also on Guiding Tech
Top 10 WhatsApp Group Tips and Tricks That All Users Should Know

Read More

Daha iyi ne var?

Her iki uygulama da farklı bir amaca hizmet ediyor. Android Mesajları SMS'e dayanırken ve hücresel şebekeyi kullanırken, WhatsApp mobil verilerden ve Wi-Fi'den erişilebilen bir anlık mesajlaşma aracıdır.

Kendi mesajlarına ek olarak SMS'i destekleyen Facebook Messenger'ın aksine, WhatsApp bu özelliği sağlamıyor. Yani normal bir SMS kullanıcısıysanız, Android Mesajlarına ihtiyacınız olacak. Ancak anlık mesajlaşma konusunda daha fazla iseniz, WhatsApp sizin dostunuzdur.

Ama günün sonunda, arkadaşlarınızın en çok kullandığı hizmete bağlıdır. İletişim yönteminize karar verir, öyle değil mi?