Android Messages vs Textra: Android SMS Uygulamaları Karşılaştırması

Google'ın mesajlaşma uygulamaları ile garip bir geçmişi vardır. Bir sohbet uygulamasını başlattığında, bir süre sonra uygulamayı durdurur. Uzun bir süredir, Android'in özel bir SMS uygulaması yoktu. Ancak, bu Android Mesajlar uygulamasının lansmanı ile değişti.

Şu anda, stokta Android çalışan Google telefonları ve diğer cihazlar Android Mesajları uygulamasıyla önceden yüklenmiş olarak gelirken, diğer OEM'ler (Samsung, MI vb. Gibi) kendi SMS uygulamalarını kullanıyor. Android Mesajları uygulaması herhangi bir Android cihazda indirilmek üzere hazır.

Benzer şekilde, Play Store'dan başka bir SMS uygulamasını da indirebilirsiniz. Metin mesajları göndermek ve almak için bu uygulamalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Ama hangisini kullanmalısın?

İşinizi kolaylaştırmak için bu gönderide Android Mesajları ve popüler Textra uygulamasını kullanıyoruz. Birbirlerine karşı nasıl davrantıklarını görelim.

Uygulama Boyutu

Google'ın Android Mesajları 20-25 MB civarındadır ve Textra uygulaması 6-8MB'da düşük tutar.

Android Mesajlarını İndirin

Textra'yı indirin

Çapraz platform

İnsanların bir SMS uygulamasında aradıkları özelliklerden biri, PC'deki kullanılabilirliktir. Maalesef, uygulamaların hiçbiri bu özelliği desteklemiyor. Bu uygulamalarla doğrudan PC'den mesaj gönderemez veya gönderemezsiniz.

Ancak, her iki uygulama da PC'den mesajlaşmanızı sağlayan Pushbullet, Mightytext gibi diğer hizmetleri desteklemektedir. Benzer şekilde, bu uygulamaları iOS'ta yükleyemezsiniz.

Update: The rumors were true that Android Messages would soon get a web platform. Now you can send and receive messages from PC using the official Android Messages web app. 

Fiyat

Diğer Google uygulamalarına benzer şekilde, Android Mesajları da ücretsizdir. Kullanmak için tek bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz. Öte yandan, Textra da ücretsiz olsa da, bazen bir reklam görebilirsiniz. Reklamları kaldırmak için premium sürümü satın almanız gerekir. Reklamların kaldırılması dışında, tüm özellikler ücretsiz sürümde de mevcuttur.

Özelleştirme

Textra uygulamasının USP özelleştirme gücüdür. Genel temalardan bireysel iletişim temalarına kadar geniş bir yelpazede kişiselleştirme seçenekleri sunar. Işık modunu veya karanlık modu beğendiyseniz, uygulama her ikisini de sunar.

Buna ek olarak, neredeyse her şeyi tercihinize göre özelleştirebilirsiniz. Kabarcık renkleri, kabarcık stili, yazı tipi stili ve yazı tipi boyutunu stillayabilirsiniz.

Android Mesajları'nda, uygulama her sohbet için rastgele bir renk seçer. Bu otomatik özelleştirmeden başka hiçbir şeyi özelleştiremezsiniz. İlginç bir şekilde, bu otomatik tema iletişim özelliği Textra'da da mevcuttur.

Bildirimler

Tasarım özelleştirme dışında, Textra uygulaması da bildirimlerin özelleştirilmesinde mükemmeldir. Bildirim eylemlerini, uyarı bildirimlerini, ikonu ve sesi tanımlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak, LED için bir renk ayarlayabilir ve titreşim modelini değiştirebilirsiniz.

Uygulama ayrıca konuşma içi tonu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için yeteneği sunar. Uyandırma Ekranı ayarıyla da oynayabilirsiniz. Öte yandan, Android Mesajları temel bildirim özelleştirmeleri sunar.

Emoji Stilini Seç

Metin mesajları hakkında konuştuğumuzda, emojiler değerli bir sözü hak ediyor. İlginç bir şekilde, Textra uygulaması emoji stilinizi seçmenizi sağlar. Varsayılan Android stilini veya başka bir OEM emoji stilini beğenmediyseniz, Textra'da farklı bir tane seçebilirsiniz.

Android İletileri'nde emoji stilini değiştiremezsiniz.

Also on Guiding Tech
Top 6 Android Launchers With Notification Count Badges

Read More

SMS Tarifesi

Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmasına rağmen mesajlaşma uygulamaları iletmenizi sağlayan çok az mesajlaşma tarzıdır. Neyse ki, Textra bunu yapmanıza olanak veren inanılmaz bir uygulama. Maalesef, Android Mesajlarında bu özellik eksik.

Textra'ya yeni başlayan biriyseniz, program mesajı seçeneğini asla bulamazsınız. Ekleme seçeneğinin altına gömüldü. Textra'nın ayrı bir bölüm ya da yer vererek mesaj programı özel önemini vermiş olmasını çok isterdim.

Gecikme SMS

Gönder düğmesine bastıktan hemen sonra mesajı göndermekten pişman olduğunuz anları biliyor musunuz? Textra uygulaması ile kendinize bir zarafet süresi verebilirsiniz.

Bunun nedeni, SMS'i planlamaya ek olarak, Textra uygulamasında iletiler için bir gecikme süresi de ayarlayabilirsiniz. 1-9 saniye arasında seçim yapabilirsiniz. Yine, bu özellik Android Mesajlarında mevcut değil.

Çoklu Silme

Başkaları için önemli bir özellik olup olmadığından emin değilim, ancak bunları silmek için tek bir konuşmada birden çok mesaj seçebilme özelliğini kullanmayı seviyorum. Bazen bir iş parçacığında, çok kullanışlı mesajlar ve aynı zamanda işe yaramaz mesajlar vardır.

Tabii ki, her iki uygulama da bunları silmek için birden fazla ana konu seçmenizi sağlar, ancak sadece Textra tek bir iş parçacığında birden fazla mesaj seçmenizi sağlar.

Sohbet Pimi

Bir özellik ne kadar küçük olursa olsun, asla küçümsemeyin. Sohbet iğnesi, başlangıçta kullanamayacağınız sevimli özelliklerden biridir ancak bir kez sohbet ettiğinizde asla geri bakmayacaksınız.

Herhangi bir uygulamada sohbet yapmak, konuşmayı daha hızlı hale getirir. Düzenli olarak yazdığınız metni bulmak için tek tek sohbet iş parçacıklarını incelemek yerine, her zaman en üstte sabitlenmiş sohbeti bulacaksınız. Neyse ki, Textra uygulaması sohbet pin özelliğini destekler. Ancak Android Mesajlarında eksik.

Mimik

Textra çok kullanışlı bir jestle geliyor. Sohbeti sola kaydırarak kişiyi doğrudan arayabilirsiniz. Benzer şekilde, doğru kaydırma mesajı siler.

Android Mesajları aynı zamanda hareketleri desteklese de, doğru kaydırıp atmadığınızı yalnızca iletiyi arşivleyebilirsiniz.

Arşiv

Silmeden bir konuşmayı gizlemek ister misiniz? Sohbet arşivini girin. Bir sohbeti arşivlediğinizde, ana ekrandan kaldırılır ve yalnızca ayrı Arşivlenen ekranın altında kullanılabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu özellik Android Mesajlarda ve Textra uygulamasında mevcut değildir.

Metin Dosyasını Paylaş

Bazen mesajları biriyle konuşarak başka biriyle paylaşmak istersiniz. Genellikle, tüm konuşmaların ekran görüntüleri çekilir ve diğerleriyle paylaşılırdı.

Ancak, Textra uygulaması, sohbet mesajının tamamını bir metin dosyası olarak paylaşmanızı sağlar. Çoklu seçim özelliği sayesinde, bir iş parçacığından birden fazla tekil mesaj seçebilir ve paylaşabilirsiniz. Dosyayı e-postayla veya WhatsApp gibi başka bir uygulama aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Android Mesajları, tüm ileti dizisini paylaşma özelliğine sahip değil. Tek bir mesajı yalnızca bir seferde paylaşabilirsiniz.

İmza ekle

E-postalara benzer şekilde, tüm metinlerinizin sonuna tek bir mesaj ekleyebilirsiniz. İmza olarak bilinen, gönderdiğiniz her mesaja otomatik olarak eklenecektir. Bu özellik Textra uygulamasında kullanılabilir. Ayrıca Textra'da birden çok imza oluşturabilirsiniz.

Örneğin, kişisel kullanım için bir imza ve bir profesyonel mesaj için bir tane olabilir.

Also on Guiding Tech
Android Messages vs Pulse SMS: Which is the Right One?

Read More

Kim kazanır?

Android Mesajları ile önceden yüklenmiş olarak gelen bir cihaza sahipseniz ve nadiren SMS kullanıyorsanız, Android Mesajları sizin için yeterlidir. Ancak, özelleştirmeyi seviyorsanız ve ileti zamanlama özelliğini kazıyorsanız, Texta kalbinizi kazanacaktır.