Android Nasıl Güvenli Modda Açılır

div.topad{text-align:center} Tweet

Android basitliği ve mükemmel performansı ile bilinen mükemmel bir işletim sistemidir. Hangi işletim sistemi sürümüne sahip olursanız olun, ara sıra bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir problem fark ettiğimizde, genellikle tamirciyi ziyaret etmemiz veya yakında yeni bir telefona veya tablete yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. İyi haber, özellikle bir üçüncü taraf sorumluysa, sorunların çoğunu kendi başınıza çözebilirsiniz. Android çok kullanışlı bir araçla gelir – Güvenli mod. İndirdiğimiz uygulamalardan birinin soruna neden olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur. Bu kez, Android'i Güvenli moda nasıl açacağınızı size göstereceğiz.

Ayrıca bakınız: Android'in Tüm Varyantlarda Wi-Fi Bağlantısına Bağlanmaması

Android'de Güvenli mod nedir?

Size Android'in Güvenli modda nasıl önyükleneceğini göstermeden önce, Güvenli modun ne olduğunu açıklayalım.

Güvenli mod, Android kullanıcılarının indirdikleri uygulamalardan birinin cihazlarında soruna neden olup olmadığını anlamalarına yardımcı olan kullanışlı ve sorun giderme aracıdır. İster inanın ister inanmayın, üçüncü taraf uygulamalar tonlarca soruna neden olabilir. Kötü kodlanmışlarsa, aşırı ısınma, GPS sorunları, gecikme, donma, akü boşalması ve diğer birçok sorundan sorumlu olabilirler.

Cihazınızı güvenli modda yeniden başlattığınızda, tüm üçüncü taraf uygulamalar devre dışı bırakılır. Bu, yalnızca telefonunuzla veya tabletinizle gelen uygulamaları kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Telefonunuzu veya tabletinizi bir süre Güvenli modda kullanın, diyelim birkaç saat veya bir gün. Android cihazınızın Güvenli modda nasıl davrandığını görün. Aşırı ısınma veya gecikme olduğunu fark ederseniz, cihazınızın hala yavaş çalışıp çalışmadığını veya ısındığını görmek için bir süre kullanın. Durum böyle değilse ve her şey yolunda giderse, uygulamalardan biri sorundan kesinlikle sorumludur. Ancak, hangi uygulamanın suçlu olduğu bir cevap alamazsınız. Üçüncü taraf uygulamaları birer birer silmeniz veya fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapmanız gerekecektir. Öte yandan, sorun devam ederse, söz konusu sorun için başka sorun giderme adımlarını deneyebilir, fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilir ve hiçbir şey işe yaramazsa bir tamir atölyesini ziyaret edin.

 

Android'inizi Güvenli moda nasıl başlatabilirsiniz?

Şimdi bu aracın ne olduğunu bildiğimize göre, nasıl Android 4.1 veya daha sonraki sürümlerde Android'in Güvenli modda başlatılacağını görelim. Adımlar oldukça basit.

 • Güç düğmesini basılı tutun
 • Menüyü çeşitli seçeneklerle göreceksiniz
 • Kapat'ı basılı tutun

 • Bir veya iki saniye sonra, cihazınızı Güvenli modda yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz sorulacak

 • Tamam'a dokunun
 • Cihazınız yeniden başlatılacak ve ekranın sol alt köşesinde Güvenli mod göreceksiniz.

 

Artık Güvenli moddayken, cihazınızı normal şekilde kullanın. Sorunsuz çalışıyorsa, uygulamalardan birinin soruna yol açtığından emin olabilirsiniz. Tek çözüm, üçüncü taraf uygulamalarını tek tek silmektir. Çok fazla uygulamanız varsa ve cihazınıza yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz (aşağıda açıklanmıştır).

Uygulamaları silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ayarlara Git
 • Uygulamalar'a dokunun (bazı cihazlarda seçenek Uygulama Yöneticisi, Uygulamaları yönetme vb.)
 • Ardından, “İndirilen” bölümüne dokunun
 • Silmek istediğiniz uygulamaya, ardından da Kaldır öğesine dokunun.

 

Tonlarca üçüncü taraf uygulamanız varsa ve bunları zaman alıcı olacak şekilde tek tek kaldırmayı bulursanız, fabrika verilerine sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, sorun Güvenli modda devam ederse bunu deneyebilirsiniz. Bu, yalnızca uygulamalarda değil, ayar ve verilerde de cihazınızdaki her şeyi silecektir. Bu yüzden her şeyi yedeklemeniz gerekiyor.

 • Ayarlara git
 • Ardından, Yedekle ve Sıfırla'ya dokunun.
 • Fabrika verilerine sıfırla'ya dokunun
 • Telefonu sıfırla veya Tableti sıfırla üzerine dokunun.

 

Güvenli mod nasıl kapatılır?

Güvenli moddan çıkmaya hazır olduğunuzda, Güç düğmesini basılı tutun ve ardından Yeniden Başlat'a dokunun. Cihazınız normal moda geçecek ve her zamanki gibi kullanabilirsiniz.

 

Üçüncü taraf uygulamalar, LG G3, LG G4, Samsung galaxy S5, Samsung S3 Samsung S6, Samsung S7, HTC One M9, HTC 10 ve diğer tüm modeller dahil olmak üzere tüm Android cihazlarda sorunlara neden olabilir. Android Güvenli modu sayesinde, bir uygulamanın aşırı ısınma, gecikme ya da başka bir sorun için suçlanıp suçlanmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Bu durumda, uygulamaları silin. Bunları her zaman birer birer yükleyebilir ve hangisinin soruna en çok neden olduğunu görebilirsiniz.

Uygulamaları Google Play'den indirirken yorumlar bölümüne dikkat edin. Diğer Android kullanıcılarının söylediklerini görün. Pil tüketimi veya diğer bazı konular hakkında çok fazla şikayet ediyorlarsa, bu uygulamayı indirmekten kaçının. İşin güzel yanı, Google Play'de tonlarca uygulama var, bu nedenle kusursuz çalışan benzer bir uygulama bulabilirsiniz!