Android Nougat'ı Samsung Galaxy S5'e nasıl kurabilirim?

Samsung'un 2014 amiral gemisi olan Samsung Galaxy S5'in Android 7.0 Nougat veya Android O'ya güncelleme yapması beklenmiyor. Android Marshmallow 6.0'dan daha yüksek bir şey istiyorsanız, kendi ellerinizle ilgilenmeniz gerekecek. Galaxy S5'te bu Nougat özelliklerini ve gelecekteki güncellemeleri almanızı sağlamak için nasıl adım adım bir rehber vereceğiz.

 • Android O özellikleri, haber ve yayın tarihi
 • Android 7.0 Nougat alan tüm cihazların tam bir özeti

Neden Android Nougat'ı Galaxy S5'ime yüklemeliyim?

Samsung resmi olarak Galaxy S5'e destek vermeyi durdurdu. S5, 2014 yılının başında piyasaya sürüldü ve 2, yakında 3 (uzun zamandır beklenen Samsung Galaxy S8) halefleri var. Zaten en son Android 6.0 Marshmallow güncellemesini aldıysanız, bu maalesef sonuncusu olacaktır. Artık Samsung'dan herhangi bir yazılım güncellemesi almazsınız, bu da gelecekte ortaya çıkabilecek olası güvenlik risklerinin yamalı olmayacağı anlamına gelir. Telefonunuzu manuel olarak güncellemeyi seçerseniz, size kalırsa – fakat dezavantajları yoktur ve şaşırtıcı derecede kolaydır.

Nougat'ı Galaxy S5'e kurma: ilk adımlar

Yapmanız gereken ilk şey bir yedek oluşturmanızdır. Çoğu durumda kişileriniz zaten Google hesabınız üzerinden senkronize edilir. Birçok WhatsApp kullanıcısından biriyseniz bunları Google Drive'da kolayca yedekleyebilirsiniz (burada Galaxy S5'inizi nasıl yedekleyeceğiniz konusunda bir eğitim verilmiştir). Fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yedekleyebilir veya bulut üzerinden güvenli hale getirebilirsiniz. Herhangi bir uygulamayı yapılandırdıysanız, uygulama geliştiricilerin çoğunluğu Google'ın yedekleme özelliğini kullanmadığından bunları daha sonra yeniden yapılandırmanız gerekir.

Teorik olarak hem WhatsApp hem de fotoğraflarınızdan etkilenmemelisiniz, ancak yine de güvenli tarafta olmanız ve uygun bir yedekleme yapmanız daha iyi.

 • Android'de her şeyi nasıl yedeklersin

Galaxy S5'inizi bilgisayarınıza bağlama

Ne yazık ki, bunun için gerekli olan araçları kullanabilmek için Windows'u çalıştıran bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bu yöntemi test ettiğimizde, Windows 10 çalıştıran bir Virtualbox kullandık ve her şey sorunsuz çalıştı. Hem Windows PC için Samsung Sürücüsü hem de Sanal Kutudaki Odin'e ihtiyacınız olacak. Samsung Sürücüsünü indirdikten sonra, kurun, Odin'in paketini açın ve uygulamayı başlatın.

Odin on the Samsung Galaxy S5 / © ANDROIDPIT

Odin modunda Galaxy S5'inizi açın. Bunu yapmak için, cihazı kapatın ve eve, güce ve yeniden açtığınızda ses yükselticisinin alt yarısına basın. Ses seviyesini artırmak suretiyle ekranda beliren uyarıyı doğrulayın. S5'inizi bilgisayarınıza bağlayın ve birbirleriyle iletişim kurup yapamayacaklarını kontrol edin. Bunu yapmak için, Odin'deki Log bölümüne gidin ve bir "Added !!" görüntülenir ve cihazın arayüz listesinde görünüp görünmediğini kontrol edin.

Bu adımla ilgili sorun yaşamanız durumunda ADB Sürücüsü Yükleyicisine geçmeniz ve buradaki talimatları uygulamanız gerekebilir.

If ADB recognizes your device, it should start communicating with Odin. / © AndroidPIT

Kurtarmayı yükle

Artık kurtarma yazılımını TeamWin'in özel kurtarma yazılımıyla değiştirmek istiyorsunuz. Özel kurtarma, akıllı telefonunuzun bölümleriyle etkileşime girmenize olanak tanır. Bu, Android sistemini değiştirdiğimiz ve bir Google Apps gibi sistem uygulamaları yüklediğimiz sonraki adımlar için gereklidir.

Samsung Galaxy S5'in ABD Sürümü için TeamWin Kurtarma Projesinin (TWRP Kurtarma) geçerli .tar dosyasını indirin (Not: şu anda AT & T markalı S5'te (g900a) mevcut değildir). Odin'de, AP'yi tıklayın ve tam olarak bu tar dosyasını indirme dizininden seçin. Yeni iyileşmeyi göstermek için Başlat'ı tıklayın.

This is what TWRP Recovery should look like / © ANDROIDPIT

İşlem tamamlandıktan sonra, kurtarma modunda yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmazsanız kurtarma, Galaxy S5'inizde yeni yanıp sönen TWRP kurtarma işlemini otomatik olarak değiştirir. Kurtarma moduna geçmek için, ev ve ses yükselticisinin alt kısmını basılı tutun. İlk uyarıyı onaylayın. Mount bölümüne gidin ve Galaxy S5'in dosyalarını bilgisayarınızda görebildiğinizden emin olun.

Ürün yazılımı indirin ve yükleyin

Özel kurtarma işlemini yükledikten sonra, en başta ana bölümü izleyebilir ve Android Nougat'ı Galaxy S5'e yükleyebiliriz. Uygun yazılım, Lineage OS (eski adıyla CyanogenMod) indirme sayfasında bulunabilir. Sol üstteki menüyü tıklamanız ve her taşıyıcı için farklı oldukları için sizin için geçerli S5 sürümü seçmeniz gerekecek. Lineage OS yapı sütununda, Lineage 13 veya Lineage 14.1 için Gecelik Yapılar adlı anlık görüntülerle ZIP dosyalarını elde edebilirsiniz. İlki Android 6.0 Marshmallow'a dayanıyor, bu yüzden daha az güncel ve kararlı. İkincisi Android 7.1 Nougat'a dayanıyor ve neredeyse her gün güncelleniyor ancak henüz tam olarak geliştirilmiş durumda değiller.

Play Store ve Google hizmetleri için Google Apps'la birlikte başka bir ZIP dosyası gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu Opengapps.org'u kullanmaktır. Android sürümünüz için ARM'ı indirin. Daha güzel görünen takvim ve Gmail için mikro paketi öneririz. Bununla birlikte, Pico görüntü de yeterlidir.

 • ZIP dosyalarını Galaxy S5'e kopyalayın.
 • Şimdi TWRP Recovery on Wipe ve daha sonra Advanced Wipe üzerine gidin.
 • Galaxy S5'inizin Samsung'un Android sürümünü silmek için Veri ve Sistem bölümlerini seçin.
 • değişiklikleri onaylayın.

Daha önce de belirttiğim gibi, uygulama ayarlarınız kaybolacak, ancak verileriniz ve fotoğraflarınız dahili depolamada olduğu gibi etkilenmeyecek.

Empty the Data and System partition first / © ANDROIDPIT

 • TWRP Kurtarma'nın ana ekranına gidin ve Yükle'ye dokunun.
 • ZIP Seç öğesine dokunun, LineageOS Dizini'ne girip indirilen dosyayı seçeceksiniz.
 • Daha fazla ZIP ekle'yi seçerek, Google Apps'ı yükleyebilir veya yüklemeniz gerekir. Bunu, yetkilendirme yönetimiyle çakışmalara neden olacağından daha sonra yapmayın.
 • Gerekli olmasa da, yükleme tamamlandıktan sonra Reboot için bir onay işareti belirleyin.
 • Yanıp sönmeye başlamanın istendiği yeri hızlıca kaydırın.

ZIP dosyasının içeriği artık boşaltılan bölümde çözülecek.

Add the two ZIP files and flash them. / © ANDROIDPIT

Cihazınızı ayarlama

Tüm uygulama ve telefon ayarlarınızı kaybettiğinizde, cihazınızın ilk kurulumunu tekrarlamanız gerekir. Google hesabınızla tekrar giriş yapmanız ve daha önce sahip olduğunuz uygulamaları yeniden yüklemeniz gerekecek. Artı tarafta, Samsung bunları sunmayı bıraktıktan sonra Galaxy S5'iniz için tüm güncellemelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Gelecekteki güncellemeler otomatik olarak telefonunuza gelecek ve bunları yüklemek için bu karmaşık işlemi yapmanız gerekmiyor.

Galaxy S5 üzerinde LineageOS 14.1 *'in yararları ve özellikleri

* Feragat: 14.1 versiyonunu test ettiğimizde hala CyanogenMod adı altında biliniyordu. O zamandan beri üç ay geçti ve CyanogenMod LineageOS'a yeniden markalaştı. Hem test ettiğimiz versiyon (CM 14.1) hem de LineageOS 14.1 hemen hemen aynıdır.

Galaxy S5 üzerinde CyanogenMod 14.1'i test ettiğimizde büyük sorunlarla karşılaşmadık. Hatta NFC ve parmak izi sensörü bile sorunsuz çalıştı. Bulduğumuz tek asıl sorun kameranın HDR yeteneğini kaybetmesiydi, ancak tatmin edici sonuçlar vermeye devam etti. Test atışlarının galerisine göz atın.

Format the microSD Card as internal storage. NFC and fingerprint functionality works fine. Everything is the way it should be. / © AndroidPIT

CM 14.1'in Galaxy S5'in tüm ilgili özelliklerini desteklediğine şaşırdım. Kamera kalitesiyle genellikle ortaya çıkan sorunlar yeniden üretilemedi. Eklenen optimizasyon özellikleri ve pozlama kontrolü sayesinde S5'in fotoğraf makinesini çok beğendim.

The added optimization tools for the camera app offer a high degree of control.  / © AndroidPIT

Genel olarak, S5 yeni bellenim sayesinde çok daha hızlı hissediyor ve 15 dolarlık yeni bir pil satın alırsanız, telefonunuz en az bir yıl daha dayanacak.