Android Nugası ipuçları ve püf noktaları

Android 7.0 Nougat'ın çoğu akıllı telefonda bulunabilecek yeni özellikler var. Nexus 6P sayesinde Android 7.0 Nougat'a geçmeyi başardık, sistem güvenliğinizi ve bu işletim sisteminin keyfini artıracak Android Nougat için bazı ipuçları ve püf noktaları göstereceğiz.

  • Android 8.0 Oreo Haberleri, Sürüm ve Özellikler
  • Android 7.0 Nugası almak için akıllı telefonlara ve tabletlere genel bakış
  • Android 7.0 Nougat yayın tarihi, haberleri ve özellikleri

Atlamak:

  • Verimlilik ipuçları
  • Güvenlik ipuçları
  • Eğlenceli ekstralar

Daha hızlı işlem

Etkin hizmetleri görüntüleyin ve RAM ve pilden tasarruf edin

Çoğu durumda, arka plan hizmetleri gereksiz kaynakları tüketir. Yani geliştirici ayarlarına gidin ve oradan, bu hizmetlerin çalışmasını durdurabilirsiniz. Arka plan servislerini yeniden başlatmak için uygulamanızı veya akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.

Kill unnecessary background services. / © AndroidPIT

Ayarlara daha hızlı erişin

Nougat, ayarlar menüsünü daha da iyileştirdi. Ana menü sol kenar boşluğunda gizlidir ve ihtiyacınız olduğunda erişebilirsiniz. Bir patron gibi üst seviyede yatay olarak hızla gezinebilirsiniz!

The main menu is hidden on the left. / © AndroidPIT

Google'a size İngilizce ve Almanca bilgisini veya başka bir ikinci dil bilgisini bildirin

İkinci bir dili akıcı bir şekilde kullandıysanız, sonunda bunu kullanabilirsiniz. "Talk" (Konuşma) altında ikinci dili ekleyebilirsiniz. Google arama sonuçları iki dilde gösterilir. Web sitelerini o dilde açarsanız, Chrome sizin için çevirme teklifinde bulunmaz. Dilleri kaldırmak için kullanılan düğme biraz gizlidir, ancak ekranın sağ üst köşesinde bulunabilir.

Add, sort and remove languages. / © AndroidPIT

Batarya güç optimizasyonu ile başa çıkma

Bekleme modundayken uygulamalar İnternet'ten çıkar ve yalnızca işlemciyi büyük aralıklarla kullanabilir. Bu, pil ömrünü uzatır, ancak bazı yan etkilere neden olabilir. Messenger veya Gezinme uygulamaları gibi bazı üçüncü taraf uygulamaları artık size bildirim gönderebilir; anlık mesajlarınızın eksik olmasına veya bir kavşakta bir dönüş geçmesine neden olabilirsiniz. Pil ayarlarında pil optimizasyonunu kapatabilirsiniz.

Protect against unwanted background apps. / © AndroidPIT

Pil simgesini basılı tutun ve ekranın sağ üst köşesinde pil optimizasyonu için menü düğmesi görünür. Bu, tüm uygulamaları görüntüler, böylece düzgün çalışmayan bir uygulamayı seçebilirsiniz. "Optimize etmeyin" seçeneğini seçin ve uygulamayı tekrar deneyin. Daha iyi?

Opinion by Eric Ferrari-HerrmannNougat has a lot of great featuresWhat do you think?5050408 participants

Daha iyi üretkenlik için Hızlı Başlangıç ​​karolarını düzenleme

Sonunda, Hızlı Başlama sembollerini kendiniz ayarlama olanağına sahipsiniz. Samsung kullanıcıları nelerin yeni olduğunu merak edecekler. Eh, bir kereliğine Samsung'un Google'dan önce bir seçeneği vardı. Çoğu diğer üreticinin yaptığı akıllı telefon kullanıcıları için bu seçenek yeni.

Optimize the Quick-Start settings. / © AndroidPIT

Bunun nasıl yapılacağı açıklayıcıdır. Ancak daha az açıktır, hızlı ayarlarda gördüğünüz simgelerin, tam görünümün ilk beş konumuna sıralanmasıdır. İkinci ipucu, iki parmağınızı kullanarak hızlı ayarlarını üstten aşağı çekmektir; ancak bu yıllar için zaten geçerli.

Uyarıları ses olmadan görüntüle

Android bildirim sistemi, 2014 sonbaharında Android 5.0 Lollipop ile birlikte tanıtıldı. O zamandan beri geliştirildi ve bazı yeni iyileştirmelere izin verildi. Artık farklı uygulamalardan gelen bildirimleri kapatabilirsiniz.

You can mute promotional apps. / © AndroidPIT

Ayar ustaca basittir. Bir bildirimi basılı tutun ve sesli bildirim seçeneklerini seçin. Ayarlar'da, uygulamaları 'Bildirimler' altındaki kendi yapılandırmalarına göre filtreleyebilir ve bunların kalbinizin içeriğine göre değiştirebilirsiniz.

Bölünmüş ekran özelliğini doğru kullanın

Belki de çok fazla YouTube izliyorsunuz, ancak aynı anda başka bir şey yapmak istiyorsunuz, ne yazık ki arka plana itildiğinde YouTube oynamayı bırakıyor. Bu problem, bölünmüş ekran özelliği sayesinde çözülmüştür. YouTube'u açın, bir videoyu başlatın; ardından ekranın sağ alt köşesindeki 'Son' düğmesini basılı tutun ve başka bir uygulama seçin. Doğru uygulama değil mi? Ana Ekran düğmesine basın ve ardından uygulamayı olağan şekilde seçin. Daha sonra ekranın alt yarısında görünür. Alan çok küçük mü? Çubuğu biraz daha yukarıya taşıyın. Çoklu pencere modundan yeter mi vardı? Açık tutmak istediğiniz uygulamanın tam boyuta gelmesi için çubuğu çekin.

Aynı pencereyi iki pencerede kullanın

Aynı uygulamanın iki pencerede çalıştırılması için yukarıda bahsedilen çoklu pencere özelliğini kullanabilirsiniz. Chrome'da kolay, ancak diğer uygulamalarla daha da zor.

Chrome ile bunu sekmelerle yapabilirsiniz. Chrome'u normalde yaptığınız gibi açın, ardından çoklu pencere menüsünü açmak için telefonunuzdaki son uygulamalar düğmesine uzun süre basın. Bu noktada, ekranın Chrome tarafından işgal edilen yarısına gidin ve daha fazla seçenek için sağ üstteki üç nokta düğmesine hafifçe vurun ve Başka bir pencereye taşı'yı seçin. Ardından, ekranın diğer yarısında yeni bir Chrome sekmesi açabilirsiniz.

You can run two Chrome tabs side-by-side. / © ANDROIDPIT

Diğer uygulamalarla biraz daha karışık. Her iki pencerede aynı uygulamayı çalıştırmak isterseniz, Nougat için Paralel Windows olarak adlandırılan bir deneysel uygulama edinmelisiniz. Biraz arabalık ama işi hallediyor. Kurulum birkaç adım gerektirir. Kurulum sırasında bunu talep ettiğinde diğer uygulamaların üzerine çizme izni verin ve erişilebilirlik hizmetini de etkinleştirin. Daha sonra "Sıcak Nokta Boyutları" nı yapılandırın – Paralel Windows menüsüne erişmek için buraya kaydırın. Varsayılan ayar işe yarıyor burada.

Paralel Windows yapılandırıldıktan sonra kullanmak için parmağınızı ekranın sağ kenarının ortasından ekranın ortasına doğru kaydırın ve ardından menünün üç seçenekle açıldığını göreceksiniz: uygulama çekmecesi, çoklu pencere modu ve ayna uygulaması. Bir uygulamayı iki pencerede çalıştırmak için ayna uygulaması olan üçüncü seçeneği kullanın. Çoklu pencere modunda iki örneğini çalıştırmak istediğiniz uygulamayı başlatmanız yeterlidir; ayna uygulaması simgesine hafifçe vurarak uygulamanıza yansıtın ve dokunarak uygulamayı seçin.

Parallel Windows for Nougat

Yüzen pencereleri etkinleştir

Android Nougat'ın en iyi bölümlerinden biri çoklu pencere modudur, ancak birden fazla pencere açıp masaüstünüzde masa üstü bir bilgisayardaki gibi hareket ettirseydiniz ne olurdu? Olabilir, ancak bu işlevsellik test edilmekte olduğundan geliştirici seçeneklerini etkinleştirip, Görev Çubuğu adlı bir Play Store uygulaması kurmamız gerekiyor. Bu işlemi tamamladıktan sonra, Görev Çubuğu'nu yapılandırın ve uygulamanın Gelişmiş ayarlarında Freeform pencere desteğini etkinleştirin . Sonra, tüm uygulamalarınızı kapatın. Şimdi, Görev Çubuğundan ikiden fazla uygulama açtığınızda kayan pencereler etkinleştirilebilir. Bu işi nasıl yapacağınızı görmek için aşağıdaki videoyu izleyin:

Taskbar

Daha güvenli kullanım

Birisinin sizin için Pokémon GO oynamasına izin vermek istiyor musunuz, ancak onları ana ekranınızda istemiyorsunuz? Ardından, uygulamayı başlatın, sağ alt taraftaki 'Son' düğmesine basın, kiremit sürükleyin ve sağ alt taraftaki iğne simgesine hafifçe vurun. İğne yok mu? Ardından, güvenlik ayarlarınızda sabitleme işlevini etkinleştirmeniz gerekir. Özelliğin nasıl çalıştığını ekranda açıklıyor. Uygulamada: akıllı telefon bekleme moduna girebilir ve böylece ekranın bu şekilde kalıcı olarak ayarlanması gerekmez. Cihazı tekrar uyandırırsanız, sabitlenmiş uygulamada başlayacaktır.

A pinned app hides other apps you have open. / © AndroidPIT

Daha hızlı başlatma ve daha iyi güvenlik için dosya şifrelemesini etkinleştirin

Geliştirici ayarlarında, dosya şifrelemenizi bulacaksınız. Çok ses gelmese de, bir takım olumlu etkileri vardır. En kullanışlı programlardan biri, yalnızca kullanıcı verilerinizin şifrelenmesidir. Önyükleme işlemi sırasında kilit açma deseninizi veya PIN kodunuzu girmeniz gerekmez. Akıllı telefonunuz istemeden yeniden başlatılsaydı, en azından çalar saat hala çalışacak ve siz de fazla susmayacaksınız. Ne yazık ki, tam disk şifrelemesinden dosya şifrelemesine geçmek için tam bir silme işlemi gerekiyor.

Wipe everything and start up again more quickly. / © AndroidPIT

Daha az veri kullan

Android Nougat'ı henüz iyi keşfetmediyseniz, bir Wi-Fi bağlantısından uzaktayken kullanımınızı kesen menüde saklanan yeni Veri Tasarrufu özelliğini kaçırmış olabilirsiniz.

The Data Saver option is particularly handy for frequent travelers. / © AndroidPIT

Ayarlar> Bağlantılar> Veri Kullanımı'na gidin ve Veri Tasarrufu seçeneğini etkinleştirin. Bunu yaptıktan sonra, arka plan verilerini kullanabilmek istediğiniz beyaz liste uygulamaları ve diğer tüm öğeler arka plan senkronizasyonu üzerinden devre dışı bırakılabilir. Veri servislerine erişime ihtiyaç duyan uygulamaların bunları tamamen kullanmasını engellemez, bunun yerine arka plan etkinliklerinin çoğunu devre dışı bırakır.

Eğlenceli bazı ekstralar

Paskalya yumurtasını etkinleştirin

Floppy Droid'i, Lollipop ve Marshmallow'da olduğu gibi oynayamazsınız. Ancak kedi yavruları çekebilir ve toplayabilirsiniz. Bunun kim olduğunu bilen yok. Ancak Android'deki diğer tüm Paskalya yumurtalarını ayrı bir makaleye sokacağız.

The cat is the most boring Easter Egg taht we’ve seen in a long time. / © AndroidPIT

Paylaşmak istediğiniz başka ipuçlarınız var mı? Bir yorum yapın ve size neyin yardım ettiğini yazın.

Google Pixel XL'in nerede satın alınacağı

Best price

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£425.99

£425.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Google Pixel XL 4G LTE G-2PW2200 Quite Black 32GB Unlocked

£444.77

£444.77 total

Check Offer

Google Pixel XL 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£454.99

£454.99 total

Check Offer

Compare prices