Android "Ok Google" Nasıl Çalışmaz?

Google’da yalnızca herhangi bir şeyi arayarak arama yapabilirsiniz. “Ok Google”, başlamak için sesli aramanın komutudur. Ancak bazen çeşitli nedenlerden dolayı bu komut Android telefonunuzda düzgün çalışmayabilir. Birçok kullanıcı Android'e “Ok Google” Çalışmıyor hakkında şikayette bulundu ve bu makalede çözümleri paylaşacak, böylece sorunu kolayca düzeltebilecek ve sesli arama tekrar cazibe gibi çalışacak.

Ayrıca bakınız: LG G3'ün dezavantajları ve avantajları

Android "Ok Google" Çalıştırmak İçin Adımlar Çalışmıyor

Çözüm No.1:

Sesli arama sadece ABD İngilizcesini destekler ve bundan başka herhangi bir dili anlayamaz. Bu yüzden, Android telefonunuzun İngilizce (ABD) dili olarak ayarlandığından emin olun. Android'in "Ok Google" Çalışmıyorsa ilk önce dil ayarlarını kontrol etmek daha iyidir. Bunu yapmak için Ayarlar> Dil ve giriş'e gidin. Çözüm No.2:

Yapmanız gereken diğer şey ise, KingRoot, AppLock, vb. Gibi erişilebilirlik ayarlarındaki uygulamaları devre dışı bırakmaktır. Ayarlar'a gidin, aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik'e dokunun. Ekranın en üstünde, bu uygulamaları göreceksiniz. Uygulamaya dokunun ve kapatın.

Çözüm No.3:

“Ok Google” yanıtını durdurabilmenin diğer nedeni mikrofon konusu olabilir. Google uygulamasını açtıktan ve “Ok Google” deyince veya mikrofona yazdığınızda, noktalı çizgiler olmaksızın kalın görünmesi gereken mikrofon simgesini göreceksiniz. Bu durumda, mikrofon kirli olabilir, bu yüzden bir iğne kullanarak dikkatlice temizlemelisiniz.

 

Çözüm No.4:

Google uygulamasını güncelle. Google uygulamasının en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Google Play'i açın, menüyü açmak için üç yatay çizgiye dokunun ve “Uygulamalarım ve oyunlarım” seçeneğine dokunun. Tüm uygulamaları orada görecek, Google'ı bulacak ve yeni bir sürüm mevcutsa Güncelle'ye dokunun.

 

Çözüm No.5:

Arka planda çeşitli uygulamalar çalıştırıyorsanız, bu özellik düzgün çalışmayabilir. Arka plan uygulamaları gürültü oluşturuyorsa, mikrofon sesinizle arka plan sesini karıştırmaz ve bu da yanıt vermez. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.

Görüntü kaynağı – www.androidpolice.com

 

Çözüm No.6:

Bu özelliğin düzgün çalışması için, güncelleştirilmiş dil paketi çok önemli bir noktadır. Dil ABD İngilizcesi olmasına rağmen, dil paketi güncellenmezse, bu özellik çalışmayacaktır. Dil paketini Sesli arama Dil Ayarları> Çevrimdışı Konuşma Tanıma> İngilizce (ABD)> Kullanılabilir Güncelleme'ye giderek güncelleyebilirsiniz.