Android overclock nasıl: çekirdek kullanarak bir rehber

Telefonlarımız ne kadar hızlı olursa olsun, biraz daha hızlı olmalarını sağlamak için her zaman yer vardır. Neyse ki, Android tam da bunu yapmanıza izin veriyor. İşlem, overclock olarak adlandırılıyor ve basitçe CPU’nuzu normalde olduğundan biraz daha hızlı çalışması için zorlamak anlamına geliyor. İşte Android telefonunuzu overclock etmenin ve güçlendirmenin yolu.

    Telefonunuzu hızlandırmak için en iyi 10 ipucumuz Android telefon bataryanızı daha hızlı nasıl şarj edebilirsiniz

Hardcore PC kullanıcıları zaten overclock işlemine aşina olabilirler. Özellikle oyuncular yıllardır donanımlarını overclock ediyor, makinelerinden daha fazla performans alıyorlar. Android için de aynı ihtimal var: İşlemcinize üreticinin tavsiye ettiği ayarlardan daha hızlı çalışmasını söyleyebilirsiniz. Süreci şaşırtıcı derecede kolaydır ve size yüzde 30 daha fazla güç verebilir. İşte bilmeniz gereken her şey:

Atlamak:

    Çekirdek nedir? Başlamadan önce bilmeniz gerekenler Doğru çekirdeği edinin Hızaşırtma yazılımı kullanın Adım adım Android’inizi nasıl overclock edersiniz CPU saat hızınızı değiştirme

Çekirdek nedir?

Çekirdek, bilgisayarın işletim sisteminin çekirdeği olan bir bilgisayar programıdır. Genellikle bir önyükleyici olarak adlandırılan, bir bilgisayar aygıtı başlattığınızda yüklenen ilk programlardan biridir. Çekirdek, işlem yürütme, sabit diski yönetme, kesintileri işleme ve başlatma işleminin geri kalanını sıralama gibi görevleri gerçekleştirir. Bunu, Android’in Linux çekirdeğini kullandığı çekirdek alanı olarak bilinen, belleğin korumalı bir bölümünde yapar, ancak cihazınızı çalıştırırsanız, bunu değiştirebilirsiniz.

Başlamadan önce: bunu oku

Öncelikle size standart uyarı vermem gerekiyor. Telefonunuzun overclock işlemlerinde CPU bazı risklerle geliyor. CPU’nuzun saat hızını artırmak, daha fazla ısı üretir ve daha fazla güç tüketir. Telefonunuzu ateşe vermek veya pilinizi kesmek olası değildir, ancak aşırı ısı üretimi kararsızlığa neden olabilir ve pil ömrünüzü etkileyebilir.

Anahtar zaman ayırmak. Derhal saat hızında yüzde 30’luk bir artışa atlamayın. Yavaş yavaş alın ve her artışta sistemin ne kadar kararlı olduğunu değerlendirin. Android iyi çalışıyorsa, telefonunuzun ısı ve pil ömrü kabul edilebilir ve herhangi bir çökme veya garip davranış yok, saat hızınızı daha da arttırmayı deneyebilirsiniz. İşler garipleşirse, son sabit saat hızına geri dönün.

Hızaşırtma için doğru çekirdeği alma

Bununla mutlu musun? Hadi devam edelim. Android telefonunuzun CPU ayarlarında ince ayar yapmanız gereken tek şey, hızaşırtmayı destekleyen bir çekirdek. Hızaşırtma modding topluluğunun temelini oluşturuyor, bu nedenle seçilebilecek iyi bir çekirdek sıkıntısı yok. Özel telefon modeliniz için doğru çekirdeği edinmeniz yeterlidir.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP ElementalX kernel

İlk önce, telefonunuzun model numarasını bulun. Ayarlar> Telefon Hakkında’ya gidin ve bir göz atın. Ayrıca, çalıştırmakta olduğunuz Android sürümünü de not etmek istersiniz. İşlemcinizi overclock edebilmek için telefonunuzun rootlanmış olması gerekecektir. Android’de kök ne olduğu hakkında daha fazla bilgi için kılavuzumuza bakın. Doğal olarak, bu işlem garanti kapsamında değildir, bu nedenle kendi sorumluluğunuzdadır. Ayrıca kurulu özel bir kurtarma işlemine de ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki konuda daha fazlası.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP recovery

Çekirdeği ve overclocku değiştirmek hiç zaman almaz, ancak doğru çekirdeği bulmak için biraz zaman harcayacağınız bir şeydir. XDA Developers gibi siteler başlamak için harika bir yer. Çekirdeğin içinde aradığınız dört şey var: overclock özelliğini destekliyor, telefon modelinizle uyumlu, mevcut Android sürümünüzde çalışıyor ve iyi bir üne sahip.

Çekirdek ne kadar popülerse, ihtiyaç duyduğunuzda topluluktan yardım almak ya da önerilen bazı ayarları izlemek (kendin bulmaktan ziyade başkalarının çabalarından öğrenmeyi tercih ediyorsanız) daha kolay olacaktır. Bir çekirdek hakkında ne kadar geri bildirim varsa, o kadar çok karar verebilirsiniz.

Çekirdeğiniz için overclock yazılımı

Bazı çekirdeklerde, çekirdekten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmış özel bir yazılım bulunur. Bu, basit bir overclock kaydırma çubuğunu, CPU regülatörü ayarlarını, düşük kesme seçeneklerini ve daha fazlasını içerebilir. Seçtiğiniz çekirdeğin eşlik eden bir uygulaması varsa, onu kullanın. Olmazsa, iyi bir derecelendirme ve olumlu yorumlar içeren genel bir overclock veya CPU yöneticisi uygulaması için Google Play Store’da arama yapın.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP elementalx install 2

Kendi telefon modeliniz için çekirdeğe sahip olduktan ve Android sürümünüzle çalışmasını ve hızaşırtmayı desteklemesini sağladığınızda, gitmeniz iyi olur. Bu ders için ElementalX çekirdeğini kullanarak Android 6.0 Marshmallow çalışan köklü bir Nexus 6’yı overclock ediyoruz.

Ancak birçok özel ROM çekirdeği hızaşırtmayı desteklemektedir, bu nedenle özel bir ROM kullanıyorsanız, çekirdeğinizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için okumaya devam edin.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP elementalx install 4

Android telefonunuzda overclock nasıl yapılır

Özel bir çekirdeğin yanıp sönmesi için telefonunuzun köklü olması gerekir. Ayrıca, özel bir kurtarma işlemine de gereksinim duyacaksınız (çünkü stok kurtarma özelliğini kullanarak çekirdekleri yanıp sönemezsiniz). Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, özel bir kurtarma işleminin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuzu izleyin. Bağlantıdaki rehber bir Nexus 5 içindir, ancak aynı işlem geçerlidir.

1. Verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun. Bunu özel kurtarma işleminiz yoluyla veya istediğiniz sayıda uygulama veya PC tabanlı çözümle yapabilirsiniz. Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, Android’deki her şeyin nasıl yedekleneceğine dair kılavuzumuzu izleyin.

AndroidPIT Nexus 6 elementalx kernel lock screen

2. Kullanmak istediğiniz çekirdeği seçtikten sonra, Android cihazınıza (ve onunla birlikte gelen tüm yazılımları) indirin (İndirilenler klasöründe bırakabilirsiniz). Çekirdeği bilgisayarınıza da indirebilir ve isterseniz zip dosyasını telefonunuzun kök dizinine kopyalayabilirsiniz, ancak kurtarma işleminde telefonunuzda yapmak da bu kadar kolaydır.

AndroidPIT Nexus 6 fastboot recovery

3. Telefonunuzu kapatın ve fastboot’a girin. Bu genellikle Power ve Volume Down düğmesine basılarak gerçekleştirilir, ancak bazı üreticilerin farklı bir düğme kombinasyonu vardır.

4. Hızlı çizme ekranında, Kurtarma modunu vurgulamak için ses düğmelerini kullanın ve seçmek için güç düğmesine basın.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP install

5. Artık özel kurtarma işleminizi gireceksiniz. TWRP kullanıyoruz.

6. Kur düğmesine dokunun (veya CWM kurtarma işleminde ‘Zip’i yükle) ve çekirdek zip dosyasını kaydettiğiniz konuma gidin.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP install kernel

7. Çekirdek zip dosyasını yakıp başarılı bir mesaj bekleyin. Bazı çekirdekler (örneğimizdeki Elemental X gibi), bilgisayarınızdaki Kurulum Sihirbazı gibi bir dizi ekranda ilerler.

Bazı çekirdekler kurulum sırasında CPU saat hızını ayarlamanıza izin verir. Yüklemiş olduğunuz CPU yöneticisi uygulaması ile o zaman ve orada veya daha sonra değişiklikler yapabilirsiniz. İkinci talimatlar için aşağıya bakın.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP install kernel confirm

8. Çekirdek başarıyla parlatıldıktan sonra önbelleği silin.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP clear cache

9. Kurtarma işleminde Gelişmiş ayarlara gidin ve ‘İzinleri Onar’a dokunun.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP fix permissions

10. Sisteminizi yeniden başlatın.

AndroidPIT Nexus 6 TWRP reboot system

CPU saat hızını değiştirme

Özel çekirdeğinizin yüklenmesi sırasında CPU ayarlarını değiştirmediyseniz, şimdi CPU yöneticinizi veya çekirdek uygulamanızı başlatabilirsiniz. Çekirdeğiniz için uyumlu bir yazılım henüz yüklemediyseniz, Play Store’da bir uygulama bulmanız gerekir.

İşe yarayacak çok şey var, ancak Kernel Adiutor adlı ücretsiz bir uygulamayı kullanıyorum. Çekirdek uygulamanızın kök iznini vermeniz gerekecek ve ayrıca BusyBox’u yüklemeniz gerekebilir (bu ayrıca kök ayrıcalıkları gerektirir).


Çekirdek Adıutor (ROOT)
AndroidPIT Nexus 6 kernel adiutor CPU information

CPU saat hızını kontrol eden ayarları arayın. Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak, aşağı açılır menüden maksimum CPU hızını seçebilir veya bir kaydırıcı kullanabilirsiniz. Unutmayın, yavaşça alın ve dengeyi, pil ömrünü ve ısıyı nasıl etkilediğini görmek için her saatin hızını bir süre deneyin. Geçerli saat hızınızın yaklaşık yüzde 10’undan daha fazla başlayın ve yukarı doğru ilerleyin.

AndroidPIT Nexus 6 kernel adiutor set CPU clock speed

CPU hızınız anında bu yeni ayara gelmezse şaşırmayın. Overclock yaparken yaptığınız işlem CPU’nun maksimum hızını değiştiriyor, böylece gerektiğinde daha yüksek performans sunabilecek.

Minimum saat hızını da değiştirebilseniz de, bu işlemciniz ve pilinizin gereksiz yere zorlanmasına neden olur. Sonuçta, sadece e-postaları okumak için CPU’nuzu maksimize etmeye gerek yok.

Yeni ayarlarınızla herhangi bir kararsızlıkla karşılaşırsanız geri dönün ve maksimum saat hızınızı biraz düşürün ve nasıl geçtiğinizi görün.

AndroidPIT Nexus 6 kernel adiutor CPU frequencies

Sıra dışı görünen herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, forumunuza ya da çekirdeğinizi aldığınız yere gidin ve başkasının sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için girişleri okuyun. Değilse, topluluktan yardım isteyin. Hepsi başarısız olursa, cihazınızla birlikte gelen orijinal çekirdeği yeniden flaş edebilirsiniz.

Nasıl başladığınızı ve hızaşırtılmış Android’inizin ne kadar daha iyi olduğunu bize bildirin.