Android overclock nasıl: turbo cihazınızı şarj

Telefonlarımız ne kadar hızlı olursa olsun, onları biraz daha hızlı hale getirmek için her zaman yer vardır. Neyse ki, Android sadece bunu yapmanıza izin veriyor. İşlem overclock olarak adlandırılır ve basitçe CPU'nuzun normalden daha hızlı çalışmasını zorunlu kılmak anlamına gelir. Android telefonunuzu overclock ve süper şarj etmek için.

  • Android nasıl hızlanır?
  • Düzgün şarj olmayacak bir telefon nasıl düzeltilir?

I knew that about every 10 seconds someone falls victim to a ransomware attack. You too?5050293 participants

Hardcore PC kullanıcıları zaten overclock ile aşina olabilir. Oyuncular özellikle donanımlarını yıllardır overclock ediyorlar ve makinelerinden daha fazla performans elde ediyorlar. Aynı olasılık Android için de mevcut: CPU'nuzun üreticinin önerdiği ayarlardan daha hızlı çalışmasını söyleyebilirsin. Süreç şaşırtıcı derecede kolay ve size yüzde 30 daha fazla güç sağlayabilir. Bilmeniz gereken her şey:

Atlamak:

  • Başlamadan önce bilmeniz gerekenler
  • Doğru çekirdeği al
  • Overclock yazılımı kullan
  • Android'inizin hız aşırtması nasıl yapılır?
  • CPU saat hızınızı değiştirme

Başlamadan önce: bunu okuyun

İlk olarak size standart uyarı vermem lazım. Telefonunuzu hızaşırtma İşlemci bazı risklerle birlikte gelir. CPU'nuzun saat hızını arttırmak daha fazla ısı üretir ve daha fazla güç tüketir. Telefonunuzu yakmayacak veya pilinizi öldürmeyecektir, ancak aşırı ısı üretimi kararsızlık yaratabilir ve pil ömrünüzü etkileyebilir.

Anahtar, zamanınızı almak. Hemen saat hızında yüzde 30'luk bir artışa geçmeye çalışmayın. Yavaşça alın ve sistemin her artışta ne kadar kararlı olduğunu değerlendirin. Android iyi çalışırsa, telefonunuzun ısısı ve pil ömrü kabul edilebilir ve çökme veya garip davranış yoktur, saat hızınızı daha da artırabilirsiniz. İşler tuhaf olursa, son sabit saat hızına geri dönün.

Overclock için doğru çekirdeği almak

Bununla mutlu musun? Devam edelim. Android telefonunuzun CPU ayarlarını değiştirmek için ihtiyacınız olan tek şey, overclock'u destekleyen bir çekirdek. Overclock, modding topluluğunun temelidir, bu yüzden seçim yapabileceğiniz iyi çekirdekler yok. Sadece belirli telefon modeliniz için doğru çekirdeğe sahip olmanız gerekir.

Take some time to find the right kernel for your device. / © AndroidPIT

Öncelikle, telefonunuzun model numarasını bulun. Ayarlar> Telefon Hakkında'ya gidin ve bir göz atın. Ayrıca, çalıştırmakta olduğunuz Android sürümünü de not etmek istersiniz. CPU'nuzu overclock etmek için telefonunuzun da köklenmesi gerekir. Android'de neyin kökü hakkında daha fazla bilgi için kılavuzumuzu kontrol edin. Doğal olarak, bu süreç garanti kapsamında değildir, bu nedenle kendi sorumluluğunuzda ilerleyin. Ayrıca özel bir kurtarma uygulamasına da ihtiyacınız olacak. Aşağıda daha fazlası.

You’ll need to install a custom recovery, such as TWRP or CWM. / © AndroidPIT

Çekirdeğin ve hızaşırtmanın değiştirilmesi zaman almaz, ancak doğru çekirdeği bulmaya biraz zaman ayırmaya değer. XDA Geliştiricileri gibi siteler, başlamak için harika bir yerdir. Bir çekirdeğinizde aradığınız dört şey vardır: overclock özelliğini destekler, telefonunuzun modeliyle uyumludur, mevcut Android sürümünüzde çalışır ve iyi bir şöhrete sahiptir.

Bir çekirdeğin daha popüler olması, eğer ihtiyacınız varsa ya da önerilen bazı ayarları (eğer başkalarının çabalarını kendiniz çözmekten ziyade öğrenmekten ziyade öğrenmek istiyorsanız) toplumdan yardım almak için o kadar kolay olacaktır. Bir çekirdek üzerinde daha fazla geri bildirim var, daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Çekirdeğiniz için overclock yazılımı

Bazı çekirdekler, çekirdekten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için özel yazılımlar ile birlikte gelir. Bu basit bir overclock sürgüsü, CPU regülatör ayarları, düşük seçenekler ve daha fazlasını içerebilir. Seçtiğiniz çekirdeğin bir tamamlayıcı uygulaması varsa, onu kullanın. Yoksa, genel bir hız aşırtma veya CPU yöneticisi uygulaması için Google Play Store'da iyi bir derece ve olumlu yorumlar içeren bir arama yapın.

Some custom kernels come with software to help you change your CPU clock speed easily. / © AndroidPIT

Telefon modelinizin çekirdeğini aldıktan sonra, Android sürümünüzle çalışmasını sağladığınızdan ve overclock özelliğini destekledikten sonra, gitmekte fayda var. Bu eğitim için ElementalX çekirdeğini kullanarak Android 6.0 Marshmallow çalıştıran bir Nexus 6 köklü overclock yapıyoruz.

Birçok özel ROM çekirdeği zaten hızaşırtmayı destekliyor, dolayısıyla özel bir ROM kullanıyorsanız, çekirdeğinizi bile değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için bunu okuyun.

We’re installing ElementalX kernel on our stock Nexus 6. / © AndroidPIT

Android telefonunuzu nasıl overclock

Özel bir çekirdeğin yanıp sönmesi için telefonunuzun köklenmesi gerekir. Ayrıca özel bir kurtarma uygulamasına da ihtiyacınız olacaktır (çünkü stok kurtarmayı kullanarak çekirdekleri flash edemezsiniz). Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, özel bir kurtarma işleminin nasıl yükleneceği ile ilgili kılavuzumuzu izleyin. Bağlantıdaki kılavuz bir Nexus 5 içindir, ancak aynı süreç geçerlidir.

1. Verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun. Bunu, özel kurtarma veya herhangi bir sayıdaki uygulama veya PC tabanlı çözümlerle yapabilirsiniz. Bununla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, Android'deki her şeyi nasıl yedekleyeceğinizle ilgili kılavuzumuzu izleyin.

First, download the kernel to your Android. / © AndroidPIT

2. Kullanmak istediğiniz çekirdeği seçtikten sonra, onu (ve gelmiş olabileceği herhangi bir yazılımı) Android'inize indirin (İndirilenler klasöründe bırakabilirsiniz). Ayrıca, çekirdeği bilgisayarınıza indirebilir ve isterseniz zip dosyasını telefonunuzun kök dizinine kopyalayabilirsiniz, ancak kurtarma işlemiyle telefonunuzda bunu yapmak çok kolaydır.

Reboot into fastboot and go to recovery mode. / © AndroidPIT

3. Telefonunuzu kapatın ve fastboot girin. Bu genellikle Güç ve Sesi Kısma düğmesine basılarak elde edilir, ancak bazı üreticiler farklı düğme kombinasyonuna sahiptir.

4. Hızlı açılış ekranında, Kurtarma modunu vurgulamak için ses düğmelerini kullanın ve seçmek için güç düğmesine basın.

Hit install. / © AndroidPIT

5. Şimdi özel kurtarıcınızı gireceksiniz. TWRP kullanıyoruz.

6. Yükle düğmesine (veya CWM kurtarmasında 'Yükle') dokunun ve kernel zip dosyasını kaydettiğiniz konuma gidin.

Locate the kernel you downloaded earlier. / © AndroidPIT

7. Çekirdek zip dosyasını Flash ve bir başarı mesajı için bekleyin. Bazı çekirdekler (örneğimizde Elemental X gibi), bilgisayarınızdaki Kurulum Sihirbazı gibi bir dizi ekrandan size geçecektir.

Bazı çekirdekler, yükleme sırasında CPU saat hızını ayarlamanıza izin verir. Yüklemiş olduğunuz CPU yöneticisi uygulamasından sonra veya daha sonra değişiklikler yapabilirsiniz. İkinci talimatlar için aşağıya bakın.

Flash the kernel. / © AndroidPIT

8. Çekirdek başarıyla yanıp sönünce önbelleği silin.

Clear your cache. / © AndroidPIT

9. Kurtarma altındaki Gelişmiş ayarlarına gidin ve 'İzinleri Onar'a dokunun.

Fix permissions after flashing. / © AndroidPIT

10. Sisteminizi yeniden başlatın.

Reboot. / © AndroidPIT

CPU saat hızınızı değiştirme

Özel çekirdeğinizin yüklenmesi sırasında CPU ayarlarını değiştirmediyseniz, artık CPU yöneticinizi veya çekirdek uygulamanızı başlatabilirsiniz. Çekirdeğiniz için uyumlu bir yazılım yüklemediyseniz, Play Store'da bir uygulama bulmanız gerekir.

İyi çalışıyor, ama Kernel Adiutor adlı ücretsiz bir uygulama kullanıyorum. Çekirdek uygulama kökü izninizi vermeniz gerekecek ve BusyBox'u da yüklemeniz gerekebilecektir (bu da root ayrıcalıklarına ihtiyaç duyacaktır).

Kernel Adiutor (ROOT)

You can see we now have a custom kernel installed. / © AndroidPIT

CPU saat hızını kontrol eden ayarlara bakın. Kullandığınız uygulamaya bağlı olarak, açılır menüden maksimum CPU hızını seçebilir veya bir kaydırıcı kullanabilirsiniz. Unutmayın, yavaşça alın ve stabilite, pil ömrü ve ısıyı nasıl etkilediğini görmek için bir süreliğine her saat hızını deneyin. Mevcut saat hızınızdan yaklaşık yüzde 10 daha fazla başlayın ve yukarı doğru çalışın.

Select your max CPU clock speed and enjoy an instant power boost. / © AndroidPIT

CPU hızınız anında bu yeni ayara geçmezse şaşırmayın. Overclock yaparken yaptığınız şey, CPU'nun maksimum hızını değiştirerek, gerektiğinde daha yüksek performans sunabilecektir.

Ayrıca minimum saat hızını değiştirebiliyorken, bu sadece işlemcinize ve bataryanıza gereksiz yükler koyar. Ne de olsa, sadece e-postaları okumak için CPU'nuzu azami ölçüde çıkarmanıza gerek yoktur.

Yeni ayarlarınızda herhangi bir istikrarsızlık ile karşılaşırsanız geri dönün ve maksimum saat hızınızı biraz düşürün ve nasıl gittiğinizi görün.

You can see our Nexus 6 is now peaking at 20 percent higher than normal. / © AndroidPIT

Olağan dışı görünen herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, forumları veya çekirdeğinizi tuttuğunuz yere gidin ve başkalarının sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için girişleri okuyun. Değilse, topluluktan yardım isteyin. Başaramazsanız, cihazınızın orijinal çekirdeğini tekrar yazabilirsiniz.

Bize nasıl geldiğini ve overclock Android'inizin ne kadar iyi olduğunu şimdi bize bildirin.

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL SEALED – 128GB – Just Black (Unlocked) Smartphone (CA)

£541.67

Shipping from £48.17
£589.84 total

Check Offer

GOOGLE PIXEL 2 XL brand new unlocked Black 64gb

£600.00

£600.00 total

Check Offer

GOOGLE PIXEL 2 XL brand new unlocked Black 64gb

£600.00

Shipping from £9.50
£609.50 total

Check Offer

Google Pixel 2 XL 64GB SIM FREE/UNLOCKED – Black

£669.99

£669.99 total

Check Offer