Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı

Android Oreo'nun halefi olan Android P burada (beta sürümünde). İsimsiz fakat değersiz olan Android P, Android'i sürüm 9'a ve Android'in diğer sürümlerine benzetir, bu da ilginç özellikler getirir.

Oreo veya Android 8 ile, özellik listesi bildirim erteleme, bildirim noktaları, resim içinde resim modu, akıllı metin seçimi, vb. Içeriyordu. Bu özellikler hala Android P'de mevcut olsa da, bunların bir kısmı geliştirildi ve birçok harika eklenti de var. yapıldı.

Bu eklemeler neler? Android P Android Oreo'dan nasıl farklıdır? Burada her şeyi bulacaksınız. Bu yazıda, Android P ve Android Oreo'yu karşılaştırıyoruz.

Note: These features have been tested on Android P DP 2. These might be removed or new additions could be made in the final version.

Görsel değişiklikler

Kullanıcı arayüzü

Her Android sürümünde, Google, kullanıcı arayüzünde bazı değişiklikler yapar. Android P ile bu kez, mevcut kare-ish tasarımını yuvarlayarak yuvarlak köşe tasarımı tanıttılar.

Artık telefonunuzun tüm öğelerinin, bildirim panelinden başlayarak köşeleri yuvarlanmış olacak. Dahası, Android P ayrıca harika yeni animasyonlarla geliyor.

Durum çubuğu

'Saat nerede?' Android P cihazınızın kilidini ilk kez açtığınızda, tepkiniz olacağına eminim. Bunun nedeni Google'ın saati sol tarafa taşımasıdır. Bu çirkin!

Android Oreo'ya kadar, sol kısım uygulama bildirimleri ve cihaz bildirimleri için doğruydu. Ancak Android P ile saat ve uygulama bildirimleri, aşırı sağa ve cihazla ilgili cihaz bildirimleriyle sınırlıdır. Ortada hiçbir şey yok. Hepimiz bunun için ne olduğunu biliyoruz. Bir 'çentik' almaya çalışıyorum, değil mi?

Ayrıca, sol tarafta sadece dört uygulama bildirimi gösterilir. Bundan daha fazlasına sahipseniz, noktalar altında gizlenirler.

Yeniden Tasarlanan Hızlı Ayarlar ve Ayarlar

Android Oreo'ya, durum çubuğu ve Hızlı ayarlar tek bir varlık olana kadar, ancak Android P durum çubuğunu ve Hızlı ayarları ayırır. Artık tek bir birim değiller.

Buna ek olarak, Hızlı Ayarlar artık yuvarlak ve renkli. Renkler hakkında konuşmak, ana ayarlar bile renklidir. Şimdi Samsung'un TouchWiz'ini andırıyor.

Android P ayrıca Hızlı ayarındaki açılır menü seçeneklerini de kaldırır. Şimdi, yalnızca ayarı açmak veya kapatmak için ya da ana ayara gitmek için Hızlı ayarını basılı tutabilirsiniz. Artık genişletilemezler.

Mimik

Android P, kullanıcı tabanını zaten kutuplaştıran birçok yeni özelliğe sahiptir. Bazıları özellikleri severken, diğerleri onlardan nefret eder. Böyle bir özellik yeni navigasyon sistemidir ve bu muhtemelen önceki versiyonlardan en büyük değişikliktir.

Her Android cihaz şu ana kadar aynı navigasyon sistemine sahipti. Geri, ev ve son uygulamalar olmak üzere üç fiziksel veya kapasitif düğme vardı. Tek fark, bazı cihazlarda sağ tarafta ve soldaki son uygulama anahtarı, diğerlerinde ise tersi durumdaydı. Ancak işlevler aynı kaldı.

Android P, son uygulama anahtarının düşüşünü işaret ediyor ve kapasitif anahtarlara sahip cihazlarda yeni bir anahtar bulunmayan yeni navigasyon sistemini sunuyor. Ana düğme (bir hap) ve geri düğmesi hala mevcut olsa da, son uygulamalar sayfasına erişmek için jestler kullanıma sunulmuştur.

Ancak, varsayılan olarak, jestler kapalıdır. Bunları Ayarlar'da etkinleştirmelisiniz. Şu anki anlamı, her iki tipte navigasyon sistemini de kullanabilirsiniz.

Diğer birçok Android P kullanıcısının aksine, jestleri severim. Çok görevli olmak çok kolay. Son uygulamalara erişmek için hızlıca kaydırmanız gerekir. Benzer şekilde, iki kez hızlıca kaydırma yapmak veya uzun bir kaydırma uygulaması, uygulama çekmecesini başlatır.

Önceki uygulamaya geri dönmek için son tuşa iki kez dokunmak da bir hareketle değiştirildi. Önceki uygulamaya geçmek için ana düğmeyi / hapı sağa kaydırmanız gerekir. Ayrıca, ana düğmeyi yana doğru kaydırarak son uygulamalarda gezinmenizi sağlar.

Also on Guiding Tech
How to Get iPhone X-like Gestures on Your Android

Read More

Son Uygulama Ekranı

Başlangıçtan beri, Android her zaman son uygulamaların dikey bir listesini oluşturdu. Ancak bu, Android P ile değişiyor. Şimdi son uygulamalar yatay bir düzende gösteriliyor. Yatay düzeni herhangi bir şeyden nefret etmeme rağmen burada mantıklı.

Neden soruyorsun? Bunun iki sebebi var. İlk olarak, yatay düzende, son kullanıma sunulan uygulamaların tüm ekranını görüntüleyebilirsiniz. Bu, artık uygulamaların içeriğini tekrar açmadan kolayca kontrol edebildiğiniz gibi çoklu görev yaparken faydalıdır.

İkincisi, bir uygulamadan diğerine içerik kopyalamamız gerektiğinde çoklu görev özelliğini çok kullanıyoruz. Android P bunu yapmak için son derece kolay. Kısa bir süre önce son kullanıma sunulan uygulama ekranından kısa süre önce başlatılan herhangi bir uygulamadan metin veya resim paylaşabilirsiniz.

Sadece metni seçin veya görüntüye uzun basın. Son uygulamalar ekranından, Arama, Kopyalama ve Paylaşma gibi seçenekler elde edersiniz. Bu özellik Android Oreo'da mevcut değildi.

İlginç bir şekilde, Google Foto uygulamasında metin içeren bir görüntüyü açarsanız ve son uygulamalar ekranındaki uygulamalardan biriyse, özellikle de bu resimdeki metni kopyalayabilirsiniz. Zihin = şişmiş!

Ekran görüntüsü

Ben Pixel 2 ve 2 XL vardı yararlı özellikleri hakkında yazımda, Ben özel bir ekran görüntüsü anahtarının eksikliği ve Stok Android'de ekran görüntüsü düzenleme özelliği bahsetti. Neyse ki, bu iki özellik artık Android P'nin bir parçası.

Güç düğmesini basılı tuttuğunuzda, şimdi ekran görüntüsünde bir seçenek var. Bugüne kadar Stok Android'de mevcut olan Ses kısma ve Güç düğmelerine basmaktan çok daha kolay.

Dahası, artık ekran görüntülerini düzenlemek için uygulama yüklemeniz gerekmiyor, çünkü Android P bunu yapmak için yerel bir özellik sunuyor. Metin ve oklar gibi uygun işaretleme araçlarını ekleme becerisine sahip olmasa da, artık en azından bunları kırpıp çizebilirsiniz.

Tip: You can add the Android P screenshot feature to any Android device, check this to know more.

Ses Kontrolleri

Son olarak, Google yıllar sonra ses kontrolleri ile ilgili dileklerimizi duydu. Bazı iyi değişiklikler yapmışlar. İlk olarak, ses düğmeleri artık varsayılan olarak medya sesini ve zil sesi seviyesini kontrol etmiyor.

İkinci olarak, ses kontrolleri artık ekranın sağ tarafında yeni bir kullanıcı arayüzünde en üstte görünür. Artık, telefonların 18: 9 oranı, sağ tarafta bu, ses seviyesini kontrol etmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Bu yeni kontrollerden hoşlanıyorsanız, bunları cihazınıza da alabilirsiniz.

Ayrıca, yeni ses kontrollerinden sessiz veya titreşim moduna geçebilirsiniz. Bağlı Bluetooth cihazlarını buradan da kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki değişikliklere ek olarak, Android P ayrıca Rahatsız Etmeyin modunu da basitleştirmiştir. Şimdi anlamak daha kolay. Yeni bir 'Ne engellenir' özelliği alırsınız. Rahatsız Etmeyin modu açıkken engellemek istediğiniz seçenekleri etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz. Bildirim noktalarını, durum çubuğu simgelerini vb. Gizleyebilirsiniz.

Also on Guiding Tech

.camp-list-194751{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/194602/get-android-p-like-media-control_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1524751403’);background-size:cover;background-position:center center}

#Android P

Click here to see our Android P articles page

Bildirimler

Android P’de birçok yeni özellik bildirimlere bağlı olarak kullanıma sunuldu. Bildirim panelinde, Android Oreo'da bulunmayan bir Bildirimleri yönet düğmesi görüntülenir. Bu düğmeye dokunarak sizi doğrudan Uygulama bildirimleri ekranına yönlendirirsiniz.

İlginç bir şekilde, bir uygulamadan gelen bildirimleri sürekli olarak reddederseniz, akıllı Android P devreye girer. Sürekli olarak reddettiğinizden bu belirli uygulamadan bildirim almayı durdurmak isteyip istemediğiniz sorulur. Oreo'da tanıtılan Erteleme özelliği hala mevcut ve buna yeni bir şey eklenmedi.

Ancak, Android P size bildirimler gönderen uygulamaları bulma işlemini basitleştirdi. Artık son zamanlarda size bildirim gönderen uygulamaları görüntüleyebilirsiniz. Özellik, Ayarlar – Uygulamalar ve bildirimler – Bildirimler bölümünde bulunur.

Maalesef, Android P uygulamasında bildirim ve zil sesi düzeyi henüz ayrılmamış.

Uyarlamalı Akü

Kullanıcı arayüzüne benzer şekilde, pil her zaman Google'dan biraz sevgi alan başka bir alandır. Android P, Adaptive Battery adı verilen yeni bir özellik sunuyor. Adaptive Brightness'e benzer, ancak burada cihazınız CPU kullanımını ayarlayacak ve çok az kullandığınız uygulamalar için pili sınırlayacaktır.

Dijital Refah Özellikleri

Görünüşe göre Google, telefonumuzu daha az kullanmamızı istiyor. Google I / O 2018 konferansında duyuruldu, Android P iki yeni özelliğe sahip olacak – Android Panosu ve Uygulama Zamanlayıcısı. Bu özellikler, telefonlarımızla geçirdiğimiz süreyi azaltmamıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Android Dashboard, kullanıcılara telefonlarını nasıl kullandıklarını anlatacak. Ekranda bir kez dönüş sayısı, en çok kullanılan uygulamalar, her bir uygulama için harcanan zaman ve benzeri diğer şeylerle ilgili istatistikleri içerir.

Diğer yandan, etkinleştirilmiş olduğunda, Uygulama Zamanlayıcısı, x zamanını harcadığınız bir uygulamayı kullanmanız için sizi kısıtlar.

Her iki özellik de şu anda Geliştirici Önizleme 2'de mevcut değil. Bunlar Ağustos / Eylül ayında piyasaya sürülmesi planlanan ana Android P yapısında olacak.

Eylemler ve Dilimler

Digital Wellbeing'e ek olarak, Android P'nin gelecekteki yapısı iki yeni öngörücü özelliği de içerecek – Eylemler ve Dilimler. İşlemler, sık kullanılan uygulamalar satırının altında, Pixel Launcher uygulama çekmecesinde bulunacaktır. Bunlar, Google'ın son etkinliğinize göre görüntüleyeceği iki akıllı kısayol.

Google Arama yoluyla kullanılabilir, Dilimler uygulamalar için dinamik kısayollardır. Örneğin, Google aramada Londra fotoğraflarını arıyorsanız, Google Fotoğraflar'da bulunan fotoğraflara doğrudan arama çubuğundan erişmek için bir kısayol alırsınız.

Also on Guiding Tech
9 Interesting Android P Features to Boost Productivity

Read More

Diğer Yeni İlaveler

Android P ayrıca küçük ama önemli bazı özellikler sunuyor. Bunlar şunları içerir:

  • Pixel cihazlarının ortam göstergesindeki pil yüzdesi
  • Pixel telefonlarda şarj sesi
  • Alınan dosyaları Ayarlar'da görüntüle – Bağlı cihazlar – Bağlantı tercihleri ​​- Alınan dosyalar
  • Ana Otomatik Döndürme ayarından bağımsız olarak çalışan yeni bir ekran döndürme simgesi

Çok şey değişti

Android P büyük bir güncelleme ve hala beta. Umuyoruz ki yeni özellikler ekleyebilir veya Oreo'da mevcut olanları geliştirebilirler.

Bu arada, Android P'teki favori değişikliklerinizi bize bildirin.