Android Pie Güncellemesinden Sonra Önyükleme Logosunda Takılmış Nokia 7.1 Nasıl Onarılır

# Nokia7.1’e sahip okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı olmayı amaçladığımız sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Bu, birkaç olağanüstü özelliğe sahip mükemmel orta menzilli modelde. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Android Pie güncelleme sorununun ardından Nokia 7.1 önyükleme logosuna yapışmış olacağız.

Bir Nokia 7.1 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Android Pie Güncellemesinden Sonra Önyükleme Logosunda Takılmış Nokia 7.1 Nasıl Onarılır

Sorun: Merhaba, size e-posta gönderiyorum çünkü nokia 7.1 güncellemem için Android 9’u resmi yolla aldım: ayarlarım ve güncellememle. Kurulumdan sonra telefonum önyüklemede takılı kaldı. Nokia logosunu görüyorum ve orada bitiyor. Yazılımdan yeniden başlatma çalışmaz ve kurtarma moduna da erişilemez. İnternette arama yaptım ama bir çözüm bulamadım. İyileşmeye erişmeye çalışırken, bir kez, açık bir göbek ve üstünde turuncu bir üçgen ile sırtında yatan bir android logosu aldım. Bunu düzeltmek için bir şans var mı? Saygılarımızla.

Çözüm: İlk önce yapacağımız şey, sorunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Aşağıda listelenen sorun giderme adımlarına devam etmeden önce telefonun şarjı dolu olduğundan emin olun ve microSD kartını (takılıysa) çıkarın.

Yumuşak Sıfırlama Yapma

Yazılımdan sıfırlama, telefon yazılımınızı yeniler. Bu genellikle küçük bir yazılım aksaklığından kaynaklanan sorunları düzeltir. Bu, ses açma tuşuna ve güç düğmesine aynı anda yaklaşık 15 saniye basılarak (veya telefon titreşene kadar) gerçekleştirilir. Ardından telefonunuz kısa bir süre içinde yeniden başlatılmalıdır. Bu, herhangi bir veri kaybetmeden veya silmeden cihazınızı yeniden başlatmanın güvenli ve hızlı bir yoludur.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol etmeye çalışın.

Telefonu Güvenli Modda başlatabileceğinizi kontrol edin

Güvenli Mod, indirilen bir uygulamanın bu soruna neden olup olmadığını kontrol edebileceğiniz yerdir, çünkü yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verilir.

Telefonu bu modda başlatmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

    Telefon açıldığında Güç tuşuna kısa bir süre basın. Ardından, görüntülenen menüden “Kapat” ı seçin ve “Güvenli modda yeniden başlat” görünene kadar simgesine dokunun. “Tamam” a dokunun ve birkaç dakika bekleyin. ana ekran telefonun Güvenli modda olacağını gösterir.

Sorun bu modda ortaya çıkmazsa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Önbellek bölümünü silin

Telefonda saklanan geçici verilerin bozuk olmasının bu soruna neden olabileceği durumlar vardır. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için cihazın önbellek bölümünü silmeniz gerekir.

    Güç düğmesine birkaç saniye basarak telefonu kapatın. Sesi Açma + Güç tuşlarını kısa bir süre basılı tutmaya başlayın.Telefonunuzu şarj cihazına bağlayın. Bunu yapmak için Mikro USB Kablosunu kullanın.Android Kurtarma Modu açılır açılmaz her iki tuştan da çıkın, Önbellek Bölümünü Sil seçeneğine Ses seviyesi tuşlarını kullanarak ilerleyin ve seçmek için güç düğmesini kullanın.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate alınması gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın; devam etmeden önce yedek bir kopyaya sahip olduğunuzdan emin olun.

    Güç düğmesine birkaç saniye basarak telefonu kapatın. Sesi Açma + Güç tuşlarını kısa bir süre basılı tutmaya başlayın.Telefonunuzu şarj cihazına bağlayın. Bunu yapmak için Mikro USB Kablosunu kullanın.Android Kurtarma Modu açılır açılmaz her iki tuşu da bırakın. Bu menüde “verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla” yı seçin. Gezinmek için Ses tuşlarını ve onaylamak için Güç tuşunu kullanın. Bundan sonra Ses tuşlarını kullanarak “Evet – tüm kullanıcı verilerini sil” öğesini seçin ve Güç düğmesine bir kez basın. Kurtarma Modu tekrar görüntülendiğinde Güç tuşuyla tekrar “sistemi şimdi yeniden başlat” .

Telefon yeniden başlatıldıktan sonra henüz herhangi bir uygulama yüklemeyin. Önce sorunun devam edip etmediğini kontrol etmeyi deneyin. Varsa, telefonu bir servis merkezine getirmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.