Android Renk Düzeltme Nedir ve Ne Zaman Kullanmalısınız?

Android, 2 milyardan fazla küresel kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmasının yanı sıra, tartışmasız en kapsamlı mobil işletim sistemidir. Google’ın sahibi olduğu ve işlettiği arama motoru devi, zorluklarla yaşayan insanların cihazlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmelerini sağlar. Ve zahmetsizce yapar.

Android Colour Correction Featured Image

Örneğin, Canlı Altyazı özelliği, işitme güçlüğü çeken kişilerin Android cihazlarında görsel ve video içeriği anlamasını sağlar. İlginç bir şekilde, Google ayrıca renk görme eksikliği olan bireyler için bir özellik sunmuştur. Renk körlüğü olarak da adlandırılan bu görsel zorluklara sahip insanlar belirli (renk tonları) renkleri göremez ve ayırt edemezler. Bazıları tamamen renk körüdür, ancak böyle bir durum nadirdir.

Kısa Bilgi: There is no treatment or cure for color blindness/deficiency.

Bu tür bireyler kolayca tanınmadığından, çoğunlukla ihmal edilir ve yiyecek ve içecek sağlamazlar. Bununla birlikte, Google bunu tanır ve bir Renk düzeltme ayarını Android’e entegre eder.

Bu yazıda, Android cihazınızdaki renk düzeltme özelliğini etkinleştirme işlemi ve ne zaman kullanılacağınız konusunda size yol göstereceğiz. Ancak bundan önce, özelliğin daha iyi nasıl kullanılacağını anlayabilmeniz için yaygın renk körlüğü türleri hakkında kısaca okuyun.

Renk Eksikliği Türleri

100’den fazla farklı renk tonunu ayırt edip ayırt edebilmek, normal görüşe sahip bir bireyin zahmetsizce yapacağı bir şeydir. Renk körü bireyler için yaklaşık 20 renk tonunu ayırt edebilirler.

Bununla birlikte, renk körlüğü genellikle üç (3) türe ayrılır.

A) Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü

Bu, bir bireyin kırmızı ve yeşil arasındaki farkı söyleyemediği bir durumu açıklar. En yaygın renk körlüğü türüdür ve dört (4) farklı türde bulunur:

    Tesniye: Bu, bir bireyin rengi yeşil olarak kırmızı gördüğü bir tür kırmızı-yeşil renk körlüğünü tanımlayan tıbbi bir terimdir.Protanomaly: Bu, Tesniyet bozukluğunun tersidir ve bu renk eksikliği olan kişiler kırmızı rengi yeşil olarak görür. : Bu eksiklikle yaşayan insanlar kırmızı rengi göremez veya tanımlayamaz.Deuteranopia: Bu, yeşil rengi görememeyi tanımlar.

Bu renk körlüğü türleri yaygındır ve en çok bildirilen renk yetersizliği türleridir.

B) Mavi-Sarı Renk Körlüğü

Bu renk eksikliği kategorisi, kırmızı-yeşil körlük kadar yaygın değildir, ancak bu durumdan muzdarip insanlar vardır. Bu tür renk körlüğü olan insanlar, sarı ile kırmızı ve aynı şekilde mavi ve yeşil arasında ayrım yapmakta zorlanırlar.

Bunlar iki (2) renk mavi-sarı renk körlüğü türüdür:

    Tritanomali: Bu eksikliği olan insanlar (a) Mavi ve Yeşil (b) Sarı ve Kırmızı arasındaki farkı söyleyemezler.Tritanopi: Bu Mavi-Sarı renk eksikliği türü, (a) Sarı ve Pembe (b) Mor ve Kırmızı.

C) Toplam Renk Körlüğü

Tek renkli olarak bilinen bu görsel duruma sahip kişiler hiç renk görmezler. Bu çok nadir görülen bir renk eksikliğidir.

İki veya daha fazla rengi birbirinden ayırmada sorun yaşıyorsanız, renk yetersizliğiniz olabilir. Bununla birlikte, emin olmanın en iyi yolu, yakınınızdaki bir hastaneyi veya göz doktorunu ziyaret etmektir.

Android Renk Düzeltmeyi Kullanma

Yukarıda belirtilen renk eksikliklerinden herhangi birine sahipseniz ve Android akıllı telefonunuzda renkleri söylemenin zor olduğunu düşünüyorsanız, Android işletim sistemine entegre Renk düzeltme özelliğini kullanmaya başlamanın tam zamanıdır.

Not: The screenshots are from a phone with a language set to English (UK).

Çok fazla insan bu özelliği bilmiyor çünkü tam olarak açıkta değil. Renk körü iseniz veya kimseyi tanıyorsanız, Android akıllı telefonda Renk düzeltmeyi nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Adım: Android akıllı telefonunuzdaki Ayarlar menüsünü başlatın.

Android Color Correction

2. Adım: Ayarlar menüsünün en altına gidin ve Erişilebilirlik’i seçin.

What Is Android Color Correction

Adım 3: Erişilebilirlik sayfasının altında Renk düzeltme’ye dokunun.

What Is Android Colour Correction

Adım 4: Özelliği etkinleştirmek için Renk düzeltme düğmesini açın.

How To Activate Android Color Correction

Sonraki adım, Renk düzeltme özelliği ile karşı koymak / düzeltmek istediğiniz renk eksikliği türünü seçmektir.

Adım 5: Hala Renk düzeltme sayfasında, Düzeltme modu seçeneğine dokunun.

How To Use Android Color Correction

Adım 6: Özellikle düzelttiğiniz veya düzeltmek istediğiniz renk eksikliğini seçin.

Android Colour Correction

Google şu anda yalnızca üç (3) renk eksikliğinin düzeltilmesini desteklemektedir: Tesniye (kırmızı-yeşil), Protanomaly (kırmızı-yeşil) ve Tritanomaly (mavi-sarı).

Adım 7: Renk düzeltme ayarlarınızı ve tercihinizi kaydetmek için geri dönüş düğmesine dokunun.

How To Use Android Color Correction 1

Bundan sonra, cihazınızın ekranındaki renklerin görünümünde bir fark fark edeceksiniz.

Not: The Android Color correction feature only affects the color of everything being displayed on your device — social media apps, images, video contents, games, etc. Original colors of screenshots or images shared with others from your device will not be altered.

Renkleri Kaçırmayın

Renkler güzeldir, ancak renk eksiklikleri ile yaşayan insanların gerçek (veya tüm) renkleri gerçek doğalarında görememesi haksızlıktır. Bununla birlikte, Android’deki Renk düzeltme özelliği ile durum böyle olmaz. Renk körü kişiler artık cihazlarında içerik görüntülerken renk ayrıntılarını kaçırmazlar. Teşekkürler, Google.

Sıradaki: Android Erişilebilirlik menünüzde özel ayarlar aniden kapatılıyor mu? Bunu düzeltmenin birden fazla yolunu keşfetmek için sonraki gönderiye göz atın.