Android Telefon Nasıl Bağlanmayacak veya Bluetooth ile Eşleştirmek

Bluetooth teknolojisi yeni değil. Kablolardan ve kablolu cihazlardan bıktıktan sonra, kablolardan kurtulan ve kablosuz olarak çalışan cihazların şansı nedeniyle hızlı atladık. Ancak her teknolojinin kendi eksiklikleri vardır ve Bluetooth’un da kolayca çözülebilecek birkaç sorunu olabilir. Android telefonunuz Bluetooth ile bağlantı kurmuyor veya eşleşmiyorsa ve düzeltmek için çözümler arıyorsanız, o zaman sizin için bazı ipuçlarımız var. Bluetooth sorunlarının nedenlerini tespit edeceğiz ve sorunu çözmenize yardımcı olabilecek çözümlere bakacağız.

Ayrıca bkz: Açılmayan Android telefon veya tablet nasıl düzeltilir?

 

Yoldan Çıkacakları Belirlemek

Başlangıç olarak, temel bilgileri açıklığa kavuşturalım ve en bariz şeyleri sıralayalım. Bluetooth, iki cihazı kablosuz olarak bağlamanızı sağlayan bir teknolojidir, böylece iki cihaz arasında veri ve bilgi akışı olabilir. Cihazları bağlamak için önemli bir adım eşleştirme olarak bilinir. Bluetooth cihazlarını başarılı bir şekilde eşleştirdiğinizde, veriler kolayca birinden diğerine aktarılabilir. Ancak eşleştirme başarısız olursa veya cihazları eşleştiremiyorsanız, iki cihazın herhangi birinin donanımında veya yazılımında bir sorun vardır.

Gerçekleştirilmesi gereken önemli bir şey, telefonunuzun veya eşleştireceğiniz cihazın her zaman eşleştirme modunda olmamasıdır. Bluetooth kullanarak telefonunuza bir kulaklık takma örneğini ele alalım. Kulaklığın eşleştirilebilecek modda olduğundan emin olmalısınız. Yani, kulaklığınız eşleştirme modunda olmalıdır. Telefonunuz etrafındaki Bluetooth cihazlarını taramaya hazır olmalıdır.

Doğru modda değilse, aygıtlar bağlanamaz. Bu iki Bluetooth cihazını eşleştirmek için en açık ve en temel adımdır. Bu nedenle, telefonunuzu başka bir cihazla eşleştirmek için Bluetooth kullanacaksanız, Bluetooth’un akıllı telefonunuzda ve telefonunuzla eşleştirmek istediğiniz cihazda etkin olduğundan emin olun.

Artık açıkça görülmediği gibi, her iki cihazda da Bluetooth özelliğini açarak bir Bluetooth bağlantısı kurmayı denedikten sonra bile sorunları çözmenize yardımcı olacak sorun giderme adımlarına yoğunlaşabiliriz.

1. Çözüm: Bluetooth Bağlantısını değiştirin

Bluetooth bağlantısı kurulamadıysa veya iki cihazı eşleştiremezseniz, sorun giderme işleminin ilk ve en temel adımı Bluetooth bağlantısını değiştirmek. Telefonunuzun bildirim gölgesini aşağı çekin ve Bluetooth simgesini arayın. Bluetooth bağlantısını kapatın, 10 saniye bekleyin ve tekrar açın. Şimdi telefonun Bluetooth cihazıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol etmeye çalışın.

 

2. Çözüm: Bağlandığınız Aygıtla İlgili Sorunları Çözme

Telefonu veya tableti sorun gidermeye başlamadan önce, cihazın sorunun nedeni olmadığı gerçeğini ekarte etmek önemlidir. Cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için farklı bir telefon veya dizüstü bilgisayar gibi başka bir cihaza bağlayın ve diğer cihazlarda düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bluetooth cihazı diğer telefonlarda veya tabletlerde iyi çalışıyorsa, sorun telefonunuzdadır ve daha fazla sorun giderme telefonda yapılmalıdır. Ancak cihaz farklı bir telefona veya başka bir cihaza bağlanmazsa, sorun cihaza aittir ve cihaza ilişkin sorunları gidermek için cihaz kılavuzunu takip etmeniz gerekebilir veya cihazı kontrol ettirmek veya değiştirmek için üreticiye götürmeniz gerekir. Bu, Bluetooth’umun neden bağlanmayacağı gibi Bluetooth sorunlarına çözüm aramaya çalışırken telefonun daha fazla sorun gidermesinin makul bir adım haline gelmesini sağlamak için önemli bir adımdır.

 

3. Çözüm: Telefonunuzu ve Cihazı Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmaya başlayın. Yeniden başlatma, basit hataları düzeltir ve telefonunuzun yeniden başlamasına yardımcı olur. Telefonunuzun bildirim gölgesini aşağı çekerek ve telefonunuz yeniden başlatıldıktan sonra Bluetooth simgesine dokunarak Bluetooth’u açın. Cihazın eşleştirme modunda olduğundan emin olun. Telefonunuza yakın tutun ve yakındaki tüm cihazları taraması için telefonunuza biraz zaman verin.

Telefonunuz ekranda bir cihazın adını gösterdiğinde, üzerine dokunun ve bağlanın. Bağlantı başarılıysa ve eşleştirme çalışırsa, sorun giderilir, ancak sorun devam ederse, bağlanmaya çalıştığınız cihazı yeniden başlatmayı deneyin. Cihazı yeniden başlatın ve eşleştirme moduna getirin ve bağlantının kurulup kurulmadığını ve sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

img 2

 

5. Çözüm: Eşleştirilmiş Tüm Aygıtları Kaldırma

Daha önce eşleştirilen tüm cihazları kaldırarak telefonunuz veya tablonuzun yeni bir başlangıç yapmasına izin verin. Muhtemelen bir kez eşleştirdiğiniz cihazların bulunduğu bir listeye bakıyorsunuz ve bir daha asla eşleşmeyeceksiniz. Bu tür cihazları listenizden kaldırmak ve telefonunuzun cihazı yeniden denemesine izin vermek en iyisidir. Eşleştirilmiş tüm cihazları kaldırmak için şu adımları izleyin:

  Telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin Bluetooth’a dokunun Bluetooth’unuz Açık olduğunda, eşleştirdiğiniz cihazların bir listesini görürsünüz. Her cihazın adının yanında bir ayarlar simgesi vardır, simgeye dokunun ve cihazın bağlantısını kaldırın. Listenizde hiçbir cihaz bulana kadar bunu tüm cihazlar için yapın.

Tüm cihazlar kaldırıldıktan sonra, telefonunuz bağlanabileceği cihazları tekrar taramaya başlayacaktır. Bağlanmak istediğiniz cihazı göstermelidir. Şimdi eşleştirmeyi deneyin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Android Unpair Bluetooth devices

 

6. Çözüm: Bluetooth önbelleğini ve verileri temizleyin

Telefonunuzdaki Bluetooth daha önce düzgün çalıştıysa ancak çok yakın bir zamanda Bluetooth sorunlarını fark etmeye başladıysanız, telefonunuzun Bluetooth önbellek dosyalarını silmeyi düşünmelisiniz. Önbellek dosyaları belirli bir süre içinde veya bazı sistem değişikliklerinin bir sonucu olarak bozulabilir. Bu dosyaları kaldırmak zararsızdır, çünkü yalnızca telefonunuzun Bluetooth deneyiminizi pürüzsüzleştirmesine yardımcı olan veriler içerir. Bluetooth kullandığınızda bu dosyalar otomatik olarak bir kez daha oluşturulur. Bluetooth önbelleğini silmek için şu adımları izleyin:

  Bildirimin gölgesinden Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin Uygulama Yöneticisine dokunun Bir sonraki ekranda tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Üstteki sekmelerde, tüm uygulamaların gösterilmesi için ‘Tümü’ seçeneğine kaydırın. Bluetooth’u arayın ve üzerine dokunun. Sonraki ekranda, Önbelleği Temizle üzerine dokunmaya zorla öğesine dokunarak uygulamayı zorla durdurun ve Tamam’ı tıklatarak seçiminizi onaylayın.

Önbellek silindikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve tekrar bağlanmayı deneyin. Telefonunuzun bağlantı kurabildiğini ve bağlantının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Clear Bluetooth cache Android

 

Önbelleği temizlemek yalnızca önbellek dosyalarını kaldırırken, Bluetooth verilerinin silinmesi de Bluetooth bağlantınızı yeniden başlatmak ve böylece yeniden başlamak için bir yol gibi. Verilerin sıfırlanmasından sonra önceki Bluetooth ayrıntılarından hiçbiri kaydedilmez, bu nedenle Bluetooth’un eşleştirilmiş cihazlar listesinde herhangi bir Bluetooth bağlantınız veya eşleştirmeniz varsa, bu bağlantıların tümü tamamen kaybolacaktır. Veri silindikten sonra cihazları tekrar eşleştirmeniz gerekecektir. Verileri temizledik, böylece herhangi bir bozuk dosya kaldırılacak ve Bluetooth ilk defa başladığı gibi başlama şansı yakalayacak. Bluetooth verilerini silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Telefonunuzun bildirim gölgesindeki Ayarlar simgesine dokunarak cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar Yöneticisi’ne dokunun ve ‘Tüm’ yazan bir sekmeye gelin Veri.

Veriler silindikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından Bluetooth bağlantısını açın. Diğer cihaz eşleştirme modundayken, telefonunuz veya tabletinizin cihazı aramasına ve bağlantı kurmasına izin verin. Eşleştirme tamamlandığında, bağlantının düzgün çalışıp çalışmadığını ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

7. Çözüm: Yazılımı güncelleyin

Android cihazınız, Bluetooth için bir soruna neden olabilecek bazı uygulamalar için güncellemeler içerebilecek bir güncelleme nedeniyle olabilir. Bir güncelleme yardımı ile düzeltilebilecek birçok şey var. Bluetooth’unuzun beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için telefonunuzun yazılımını güncelleyin. Güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek için şu adımları izleyin:

  Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin Cihaz Hakkında öğesini bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun Yazılım Güncelleme (Sistem Güncelleme) üzerine dokunun ve ardından telefonunuzun yazılımını güncelleyin

Android Software Update

Güncelleme tamamlandığında, telefonunuz yeniden başlatılır. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra Bluetooth’u kullanmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ayrıca, telefonunuza veya tabletinize bağlanmaya çalıştığınız Bluetooth cihaz güncellemelerini kontrol edin. Cihazın güncellenmemesi ve bu nedenle sorunlara yol açması ihtimali olabilir. Bağlantı kurmayı deneyin ve beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

8. Çözüm: Güvenli Mod

Telefonunuzu Güvenli Modda kullandığınızda, tüm üçüncü taraf uygulamalarını devre dışı bırakır ve en temel şekilde çalışır. Bu, üçüncü taraf uygulamalarla ilgili olabilecek sorunları tanımlamanıza yardımcı olur. Bazen, üçüncü taraf uygulamalar, cihazınızın arızalanması söz konusu olduğunda suçlu olabilir. Bluetooth, üçüncü taraf uygulamalardan biri tarafından etkilenebilir ve sorunu tanımlamanın en iyi yolu, telefonu Güvenli Modda kullanmak ve Bluetooth’un Güvenli Modda çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir.

Cihazınızı Güvenli Modda kullanmak için Jellybean 4.1 veya sonraki sürümlerde aşağıdaki adımları izleyin:

  Ekranınızdaki güç seçeneklerini getirmek için güç düğmesine uzun basın Şimdi, telefonunuzu yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracak bir pop-up görene kadar ekranınızdaki Güç Kapatma seçeneğine basın. Güvenli Mod’dur. yeniden başlatmak için telefon Telefonunuz yeniden başlatıldığında, ekranın altında Güvenli Mod görünecektir.

Android safe mode

 

Jellybean 4.1’den daha eski bir yazılımı kullanan telefonlarda, telefonunuzu yeniden başlatmanız ve telefonun yeniden başlatılması durumunda Sesi Açma ve Sesi Azaltma tuşlarını bir arada basılı tutmanız gerekir. Telefon veya tablet yeniden başlatıldığında, ekranda Güvenli mod göreceksiniz.

Bluetooth’u Güvenli Modda kullanmayı deneyin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu yapmakta başarılıysanız, cihazınızda Bluetooth bağlantısına engel olabilecek bir uygulama vardır. Uygulamayı bulmak için telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz ve normal moda geri döner. Sonra soruna neden olabileceğini düşündüğünüz uygulamaları kaldırmaya başlayabilirsiniz.

 

Çözüm 9: Fabrika Ayarlarına Sıfırla

Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak, temiz bir sayfa ile başlamanın bir yoludur. Bu, tüm verileri ve tüm üçüncü taraf uygulamalarını telefonunuzdan kaldırır. Aygıtınızı fabrika ayarlarına sıfırladığınızda tüm verilerin yedeklenmesi önemlidir. Android cihazlarda telefon verilerini yedekleme seçeneği zaten vardır, ancak telefonunuzu sıfırlamayı seçmeden önce tüm önemli fotoğrafları, videoları ve dosyaları bir bilgisayara aktarmak her zaman tercih edilir.

  Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin. Yedekle ve Sıfırla üzerine dokunun. Cihazı sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemek istiyorsanız, Yedekle ve Sıfırla seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırla üzerine dokunun.

Android Factory data reset

Telefonunuz, cihazınızda saklanan tüm bilgileri ve verileri silerek cihazınızı sıfırlama işlemine başlayacaktır. Sıfırlama işlemi tamamlandığında, çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Bluetooth özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz. Sorununuz çözülmüşse, tüm verileri cihazınıza geri yükleyebilirsiniz.

Öte yandan, eğer Bluetooth probleminiz devam ederse, fiziksel bağlantılarda soruna neden olabilecek bir problemin olabileceği ihtimali de var. Sorunu çözmek için, telefonunuzu bir profesyonel veya üreticiye götürün. Garanti kapsamındaki telefonlarda, yenisini alabilirsiniz.

 

Bluetooth’um cihaza bağlandığında ancak paylaşılan Bluetooth durduğunda ne yapılmalı?

Bu, kullanıcıların Android Jellybean 4.3 sürümüne geçtiklerinde yaygın bir sorundur. Yazılım BLE (Bluetooth Low Energy) desteği eklediğinde, bir hata Bluetooth bağlantısının “Ne yazık ki Bluetooth Paylaşımı Durdu” diyen bir hatayla kapanmasına neden oldu. Bu sorunun çözümü, Bluetooth Crash Resolver adındaki bir uygulamayı kullanmaktı.

Öte yandan, farklı bir çözüm kullanmak isteyen kullanıcılar için cihazı Fabrika ayarlarına döndürebilirler. Bir güncelleme hatayı düzeltti. Bu yüzden Jellybean 4.3 kullanıyorsanız, Bluetooth’un beklendiği gibi çalışmasını sağlamak için yazılımı güncellemeyi düşünmelisiniz.

 

Bluetooth’um neden açılmıyor?

Bazen, Bluetooth açılmayabilir. Bu gibi zamanlarda, telefonunuzu yeniden başlatmanız ve Bluetooth’u açmaya çalışmanız önerilir. Sorun genellikle yeniden başlatma ile çözülmüş olsa da, yine görünürse, Bluetooth önbelleğini ve verilerini silmeyi ve sorunu çözmek için cihazı yeniden başlatmayı düşünün.

Bluetooth’um arabama bağlanmayacaksa ne yapmalıyım?

Bluetooth’un araçla eşleşemediğini tespit ederseniz, farklı bir cihaz bağlamaya çalışarak araç kitinin iyi durumda olduğundan emin olun. Şimdi, Bluetooth protokollerinin ve standartlarının çok sık gözden geçirildiğini anlamalısınız. Yeni protokoller eklenir ve en son akıllı telefonlardan birine sahipsiniz, ancak aracınızın Bluetooth kiti çok eskiyse, ikisi arasında uyumluluk sorunları olabilir.

Telefonunuzun donanım yazılımının son güncellemesinden sonra sorunla başladıysanız, aracınızın Bluetooth kitinin hala uyumlu olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Öyleyse, telefonun önbellek bölümünü silmeyi deneyin ve tekrar bağlanın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

  Telefonunuzu kapatın Güç düğmesine ve Sesi Açın ve Ana Ekran düğmesine birlikte basılı tutun. Android simgesi ekranda göründüğünde, Güç düğmesini bırakın, ancak Kurtarma modu için ekranı görene kadar diğer ikisini basılı tutun. Telefonun kurtarma menüsü olduğunda, tüm düğmeleri serbest bırakın ve ‘Önbellek Bölümünü Sil’ yazan seçeneğe gitmek için ses tuşunu kullanın. Seçiminizi onaylamak için Güç tuşunu kullanın.

Cihazınız önbellek bölümünün silindiğini ve aynı ekrana döneceğini onaylayacaktır. Şimdi cihazı yeniden başlatma seçeneğini vurgulamak için Ses düğmesini kullanın ve yeniden başlatmayı onaylamak için güç tuşuna basın.

Cihaz yeniden başlatıldığında, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için tekrar bağlanmayı deneyin.

 

Tüm bu çözümler Samsung S5, Samsung S6 ve S6 Edge, LG G3, LG G4, Nexus 5, Nexus 6, HTC One, HTC One M7 dahil, Bluetooth’a bağlanmayacak veya eşleşmeyecek herhangi bir Android telefonu veya tableti düzeltmek için çalışacaktır. , HTC One M8, vb. Tüm bu çözümleri denedikten sonra bile sorunla karşılaşmaya devam ederseniz, üreticiye, mağazaya veya operatörünüze başvurun. Garanti kapsamındaki telefonlarda, üretici de telefonu değiştirebilir.

Ayrıca şunları da okuyabilirsiniz: Android’de metin kopyalama ve yapıştırma