Android Telefonun Zil Sesi Çalışmıyor Sorun Nasıl Onarılır

Telefonunuz çalmadığı için eksik aramalara devam ediyor musunuz? Zil sesi dışında diğer her ses çalışıyor mu? Endişelenme, telefonunuzda yanlış bir şey yok. Ve bu sorunla karşılaştığınızda yalnız değilsiniz.

Android Ringtone Not Working Fi

Ayarlarla uğraşmaktan mı yoksa bir yazılım sorunundan mı kaynaklanıyor olsun, zil sesi çeşitli nedenlerden dolayı Android telefonlarda çalışmayı durdurabilir. Cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı seçmenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken birkaç ayarı kontrol etmek ve telefonunuz tekrar çalmaya başlayacaktır.

Bu ayarlar nedir? Size burada söyleyeceğimiz şey bu. Bu yazıda, Android’de çalışmayan zil sesini nasıl çözeceğinizi öğreneceksiniz.

Telefonu yeniden başlat

Genellikle, basit hileler en faydalı olanıdır. Bu nedenle, diğer çözümlere geçmeden önce cihazınızı yeniden başlatın. Bu büyülü büyünün sana ne zaman yardım edeceğini bilemezsin.

Restart

Sessiz Modun Kapalı olduğunu Doğrulayın

Telefonunuzda sessiz mod etkinse, zil sesini duymayacağınız açıktır. Durum çubuğunda sessiz mod sembolüne bakın. Bu etkinse, kapatın.

Android Ringtone Not Working 1

Çoğu telefon, ses modlarını ses ayar düğmelerinin kendisinden değiştirmenizi sağlar. Alternatif olarak, Ayarlar> Ses bölümüne gidin. Burada, modu normal olarak değiştirin. Bazı telefonlarda, zil sesi seviyesini arttırmanız yeterlidir.

Android Ringtone Not Working 2Android Ringtone Not Working 3

Zil Sesi Seviyesini Kontrol Et

Sessiz modun yanı sıra, zil sesi seviyesini de kontrol etmeniz gerekir. Bazen, zil sesini sıfıra indirgeyen ses seviyesi tuşlarına yanlışlıkla basıyoruz.

Zil sesini kontrol etmek ve artırmak için, Ayarlar> Ses bölümüne gidin. Zil sesini arttırın.

Android Ringtone Not Working 4Not: If silent mode is enabled, increasing ring volume will not have any effect. So turn that off first.

Kapat Rahatsız Etmeyin (DND)

Kontrol etmeniz gereken diğer bir önemli ayar, sessiz moddan farklı olan Rahatsız etme modudur (DND). Açıksa, kapatın.

İpucu: Crescent icon in the status bar indicates that DND is on.

Ama hepsi bu kadar değil. Ayrıca DND’nin program modunu da kontrol etmeniz gerekir. Etkinleştirildiğinde, DND belirli bir zamanda otomatik olarak etkinleştirilir.

DND’yi kapatmak için, Ayarlar> Ses> Rahatsız Etmeyin bölümüne gidin. İlk önce, kapat. Zaten kapalıysa, Programla’yı işaretleyin. Otomatik zamanlamanın kapalı olduğundan emin olun.

Android Ringtone Not Working 5

Ses Kaydırıcısını Kontrol Edin

Bazı telefonlar, DND ve sessiz modunu hızlı bir şekilde etkinleştirmek için özel bir kaydırma düğmesi (OnePlus modelleri) sunar. Anahtar telefonun yanında bulunur. Zil pozisyonunda olduğundan emin ol.

Farklı Bir Zil Sesi Deneyin

Yukarıda belirtilen tüm çözümleri kontrol ettiyseniz, sorun zil sesi ile ilgili olabilir. Sıklıkla, sorunun arkasındaki nedeni budur ve çok azımız oraya bakıyoruz.

Temel olarak, indirilmiş bir zil sesi veya başka bir ton kullanıyorsanız, bunun bir sorunu vardır. Ya konumu değişti ya da yanlış bir şeyler var. Tek yapmanız gereken zil sesini başka bir sese değiştirmek. Dahili ses sesleriyle başlayın. Her şey yolunda giderse, yeni tonları indirin.

Zil sesini değiştirmek için, Ayarlar> Ses bölümüne gidin. Burada, Telefon zil sesi seçeneği altındaki zil sesini değiştirin. Özel kişiler için ayrı tonlar kullanıyorsanız ve belirli bir kişiyle özellikle aynı konuya bakıyorsanız, zil seslerini değiştirin.

Android Ringtone Not Working 6

Zil Sesini Güvenli Modda Kontrol Et

Bazen, sorun üçüncü taraf bir uygulama nedeniyle ortaya çıkar. Durumun böyle olup olmadığını onaylamak için cihazınızı Güvenli modda başlatmanız gerekir.

Not: Putting your phone into safe mode will not delete any data.

Bunun için telefonunuzun güç düğmesini basılı tutun. Güç seçenekleri göründüğünde, telefonunuz sizden güvenli moda girmenizi isteyene kadar Kapat seçeneğini basılı tutun. Tamam seçeneğine dokunun, cihazınız güvenli modda açılır. Sol alt köşede belirtilen Güvenli mod metnini göreceksiniz.

Güvenli moda geçmenin başka bir yolu da fiziksel tuşları kullanmaktır. İlk önce telefonunuzu kapatın. Ardından üretici logosunu görene kadar güç düğmesini basılı tutun. Göründüğü anda güç düğmesini bırakın. Sonra ses kısma düğmesini basılı tutun. Cihaz güvenli modda başlayana kadar basılı tutmaya devam edin.

Android Ringtone Not Working 7A

Güvenli moddayken, telefonunuzu aramayı deneyin ve zil sesini duyabiliyor musunuz bir bakın. Sorun güvenli modda giderse, kesinlikle bir üçüncü taraf uygulaması sorumludur. Suçlu uygulamayı bulmak için üçüncü taraf uygulamaları tek tek kaldırmayı deneyin. Çoğu durumda, müzik veya ses ile ilgili bir uygulama olurdu.

Telefonumu Çal

Bu sorunun sizi ne kadar rahatsız edeceği anlaşılabilir. Kimse aramaları cevaplamayı sevmez. Ama iyi biten her şey yolunda. Sorunu çözebildiğinizi umuyoruz. Benim durumumda zil sesini farklı bir tonla değiştirdim ve çalışmaya başladı.

Sıradaki: Kendi çoklu Android telefonlarınız mı var? Her cihaza defalarca bildirimleri kaydırmaktan bıktınız mı? Android telefonlar arasında bildirimleri nasıl senkronize edeceğinizi öğrenin.