Android telefonunuzda aramaları engelleme

Belirli numaralardan gelen aramaları engellemek isteyebileceğiniz durumlar olabilir. Size tazminat talebinde bulunmaya çalışan bir sigorta şirketi ya da eski kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı olabilir. Sebepleriniz ne olursa olsun, Android telefonunuzda aramaları nasıl engelleyebileceğinizi göstereceğiz.

  Android akıllı telefonunuzda nasıl telefon araması yapılır? Henüz WhatsApp’ta grup görüntülü görüşme yapabilir misiniz?

Gelen aramaları engellemek için bir uygulamaya ihtiyacınız yoktur. Android akıllı telefon üreticilerinin her biri, kendi telefon uygulamalarında farklı şekilde çözüyor. Size en ünlü üreticilerin çözümlerini göstermemize izin verin.

  Piksel Cihazlar ve Moto’larda Google Dialer Samsung Galaxy cihazlarda TouchWiz Dialer Huawei ve Honor akıllı telefonlarında EMUI Dialer HTC tarafından LG-Dailer Experia Dialer Dial-Dialer Apps

Google Dialer

Google sayesinde artık spam arayanları Google Dialer ile engelleyebilirsiniz – ancak yalnızca bir Nexus, Google Pixel veya Moto cihazınız varsa. Dialer uygulaması, diğer Android cihazların bir kısmı için kısa bir süre açıktı, ancak Google bunun bir hata olduğunu söyledi ve uygulamayı hızla yattı. APK’yi indirseniz bile, telefonunuz uygulamayı yüklemeyi reddedecektir. Bir Nexus’unuz veya bir Google Pikseliniz yoksa, uygulamanın tüm Android telefonlarda kullanılabilmesi için ne yazık ki beklemeniz gerekir.

Henüz yapmadıysanız, önce uygulamayı yüklemeniz gerekir. Tamamladığınızda, yakında cihazınızdaki numaraları engellemenin en kolay yollarından biri olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir sayıyı engellemek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

  Google Dialer’ı Başlatma Uygulamanın üstündeki kenar boşluğundaki mikrofon simgesinin yanındaki menü düğmesine dokunun. Ayarlar İleri’ye dokunun, Çağrı engelleme öğesine dokunun.

blocked calls 2
blocked calls 1

Numaraları, yalnızca son aramalar listenizden veya adres defterinden seçerek de engelleyebilirsiniz. Sadece numarayı seçin ve İstenmeyen postaları engelle / bildir’i seçin. Bunu yaptığınızda, can sıkıcı arayandan bir daha asla haber alamayacaksınız. Numarayı bildirmek, Google’a ve diğer operatörlere de gönderilecektir; bu, gelecekte daha etkili spam filtreleri geliştirmelerini sağlayacaktır.


Telefon

Samsung cihazlarında aramaları engelleme

Samsung cihazınızdaki bir birinden gelen tüm aramaları engellemek için:

  Telefon uygulamasına, Arama Ayarları’na ve ardından blok numaraları seçeneğine dokunun. Ardından, Telefon numarası ekle’ye dokunun. Bu kadar! Bunu tersine çevirmek için aynı işlemi tekrarlayın, ancak sonunda otomatik reddetme listesinden kaldır öğesine dokunun.

blocked calls samsung

Huawei ve Honor akıllı telefonları ile aramaları engelle

EMUI’da, kişiyi seçip kişiyi seçip Diğer altındaki içerik menüsünü çağırarak kişileri engelleyebilirsiniz. Alternatif olarak, tüm aramaları posta kutusuna yönlendirmek de mümkündür. Huawei veya Honor akıllı telefonun telefon uygulamasındaki arama sembolünün yanındaki üç nokta aracılığıyla, sizi engellenen aramalar ve mesajların yanı sıra kapsamlı ayar seçeneklerinin genel bakışına götüren Engellenen menüye erişirsiniz.

blocked calls huawei honor
blocked calls huawei honor 2

HTC’de telefon rehberi uygulamasından gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Samsung gibi, HTC de aramaları engellemeyi ve engellenen numaralarınızı kolayca yönetmenizi çok kolaylaştırdı. HTC telefonunuzdaki belirli bir numaradan gelen aramaları engellemek için:

  Telefon uygulamanıza gidin, daha sonra engellemek istediğiniz numarayı bulmak için Arama Geçmişi’ne gidin veya arama simgesine dokunun. Engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun, ardından Kişiyi engelle’ye dokunun. Engellenen kişilerinizi yönetmek için, Telefon uygulamanızın sağ üst köşesindeki menü simgesine ve ardından Engellenen kişiler’e dokunun. Burada engellenen kişileri ekleyebilir veya kaldırabilir ve telefonunuzun mesajları ne zaman engellediğini ve bu kişiden gelen çağrıları bile görebilirsiniz.

htc block contact

LG akıllı telefonlarda aramaları engelleme

LG telefonunuzdaki aramaları engellemek için telefon uygulamasına gidin. Buradan menüyü üç dikey noktayla açabilirsiniz. Arama ayarlarına gidin. Engellenen numaralar altında, kişileri, arama listesindeki kayıtları ve manuel olarak girilen numaraları engelleyebilirsiniz.

blocked contects lg 1
blocked contects lg 2

Sony akıllı telefondaki aramaları engelleme

Sony, bir süredir Google’ın örneğini takip ediyor. Belirli aramaları engellemek, Nexus cihazları ve Moto’lar ile tamamen aynı şekilde çalışır. Ekran görüntüleri bir Sony Xperia X’te bile çekilmiş.

Çağrı engelleyici uygulamalarına dokunma

Google Play Store’da yukarıda açıklanan işlevselliği vaat eden çağrı engelleyici uygulamalar var. Ancak, bu uygulamalar kişilerinize ve telefon uygulamanıza erişebildiğinden, dikkatli kullanılmalıdır. Geliştiriciler, pahalı servis numaralarını aramak için yetkilendirmeleri kullanabilir. Ayrıca arkadaşlarınızın iletişim bilgilerini de ticari olarak kullanabilirler. Yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanmak çok daha iyidir.

  Dikkatli hareket edin: Google Play Store’da sahte nasıl belirlenir

Telefon numaralarını nasıl engellersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.