Android telefonunuzda RAM nasıl en üst düzeye çıkarılır

Bir süre bir akıllı telefona sahip olduğunuzda, yavaş hissetmeye başlayabilir ve telefonunuzun eşyalarını kullanırken depoladığı RAM – Rasgele Erişim Belleği – sorunun bir parçası olabilir. Telefonunuzda yeterli RAM yoksa, mücadele edebilir, ancak bunu ele almanın yolları vardır. Size yardımcı olmak için Android’de telefon RAM’inin daha verimli kullanılması konusunda bazı ipuçlarını bir araya getirdik.

Genel olarak konuşursak, Android sistemi RAM yönetiminde oldukça iyidir ve modern akıllı telefonlar işi bitirmek için yeterli hafızaya sahiptir, bu nedenle Android cihazlarda RAM endişesi geçmişte kaldı. Bununla birlikte, daha eski bir cihaza sahipseniz veya telefonunuzdaki yavaşlama nedenlerini gideriyorsanız, yardım edip edemeyeceğini görmek için RAM’in nasıl korunacağına bir göz atabiliriz.

Atlamak:

    RAM nedir? RAM verimliliği nasıl artırılır

Telefondaki RAM (Rasgele Erişim Belleği) nedir?

RAM, bir şey yaparken cihazınızın kullandığı şeydir. Örneğin, bir fotoğrafı düzenlerken hem fotoğrafı hem de düzenlemek için kullandığınız uygulama cihazın RAM’inde bulunur; işiniz bittiğinde, fotoğraf cihazınızın deposuna kaydedilir, böylece kaybolmaz. Daha fazla RAM’iniz varsa, daha fazlasını yapabilirsiniz. Örneğin, daha fazla tarayıcı sekmesi açık, daha fazla uygulama çalışıyor veya daha fazla sistem özelliği var.

    Akıllı telefonunuzda gerçekten ne kadar hafızaya ihtiyacınız var?

Telefon RAM’indeki sorun, her zaman doğru şekilde boşaltılmaması ve uygulamaların her zaman davranmamasıdır. Bazı uygulamalar ve sistem işlemleri, ihtiyaç duymadığınızda çalışır, bazıları da istifa ettiklerinde kendilerini temizlemezler. Bir süre sonra, bu sorunların yavaş performans, gecikme ve kekemelik ve garip kaza gibi belirgin sonuçları olabilir.

Tarafından görüşNicholas MontegriffoGünümüzde bir akıllı telefondaki RAM’i elle yönetmeye neredeyse hiç gerek yokWhat do you think?5050604 katılımcı

Dahili depolama gibi, RAM cihazınızın fiziksel bir bileşenidir, bu yüzden daha fazla içeri giremezsiniz. Yapabilecekleriniz, daha verimli kullanmaktır.

RAM’inizi nasıl korursunuz?

Artık RAM’in ne olduğunu bildiğinize göre, nasıl korunacağınızı göstereceğiz. Bu ilk bölümde, root olmayan cihazlar için ipuçlarına odaklanıyoruz. Bu cihazlar için, sihirli bir şekilde daha fazla bellek ekleyemezsiniz, ancak sahip olduklarınızı daha iyi kullanabilirsiniz. Genel bir kural olarak, telefonunuz daha fazlasını yapıyor. daha fazla RAM kullanılıyor. Yani, çalışanı azaltabilirseniz, gerçekten önemli olan işler için daha fazla hafıza boşaltabilirsiniz.

Widget’ları ve canlı duvar kağıtlarını sınırlandırın

Widget’lar ve canlı duvar kağıtları RAM kullanımı söz konusu olduğunda oldukça açgözlüdür. Birçoğu sürekli aktif iken çoğu sık sık yenilenir ve bant genişliği kullanılır. Bu aynı zamanda pilinizin daha hızlı bitmesine neden olabilir. Bu yüzden mevcut mevcut hafızanızı optimize etmek için kullanılan widget ve canlı duvar kağıtlarının sayısını sınırlamayı unutmayın.

androidpit best widgets hero 7

Uygulamaları manuel olarak kapat veya kaldır

Bir uygulamayı kaydırmak işe yaramazsa, daha sert bir yaklaşım izlemeniz ve uygulamayı el ile kapatmanız gerekebilir. Bu, Ayarlar> Uygulamalar bölümünde yapılabilir ve ardından bir uygulamaya dokunun. Bellek başlığı altında, son 3 saat içinde ne kadar RAM kullandığını görebilirsiniz.

Oradan, RAM’i kısa vadede boşaltmak için bir uygulamayı Zorla Durdurabilir veya daha sonra kullanmaya değmeyeceğini düşünüyorsanız kolayca kaldırabilirsiniz.

ram force stop

Uygulama için bir kaldırma seçeneği göremiyorsanız, uygulamanın ‘gelişmiş haklarını’ kaldırmanız gerekir. Uygulamanın yüklenmesi sırasında normal olarak bu hakları verirsiniz.

Ayarlar (genel)> Güvenlik> Cihaz Yöneticisi uygulamaları’na gidin ve uygulamanın yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Artık uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Bazı Android kullanıcı arayüzleri, cihazdaki RAM kullanımına genel bir bakış sağlar. Örneğin, bir Samsung telefonda, RAM kullanan tüm işlemleri ve ne kadar olduğunu görmek için Ayarlar> Cihaz bakımı> Hafıza bölümüne gidebilirsiniz. Bu, sorun çıkaranları belirlemenize yardımcı olabilir.

Animasyonları devre dışı bırak

Animasyonlar genellikle RAM’i çalar ve oldukça önemlidir; Bunları geliştirici seçeneklerinde yönetebilirsiniz. Cihazınızdaki Geliştirici Seçeneklerini etkinleştirmek için, Ayarlar’a, ardından Telefon Hakkında’ya gidin ve daha sonra geliştirici olduğunuzu bildirinceye kadar yapı numarasına yaklaşık yedi kez dokunun. (Bunun cihazınız üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını, yalnızca ayarlarınıza geliştirici seçenekleri menüsünü eklediğini lütfen unutmayın. Orada gezinirken dikkatli olmanız gerekir.)

ram about phone

Bunu yaptıktan sonra, telefon ayarlarınıza geri dönün ve Geliştirici Seçeneklerine gidin. Sonra, Çizim bölümüne gidin ve aşağıdaki seçenekleri kapatın. RAM’iniz bunun için size teşekkür eder:

    Pencere animasyonu ölçeği Geçiş animasyonu ölçeği Animatör süre ölçeği

ram animator duration scale

Bu öneriler sizin için işe yaradı mı? RAM’ınızdan en iyi şekilde yararlanmak için başka iyi bir yol biliyor musunuz?