Android telefonunuzdaki aramaları engelleme

Bazı numaralardan gelen aramaları engellemek isteyebileceğiniz pek çok durum vardır. Sahip olmadığınız o kazayı tazminat ödemeye çalışan bir sigorta şirketi olabilir ya da eski bir kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı yatıştırır. Nedenleriniz ne olursa olsun, HTC, LG, Samsung, Sony veya diğer Android cihazları olsun, Android telefonunuzdaki aramaları nasıl engelleyeceğinizi gösterebiliriz.

 • 2017 yılının en iyi Android uygulamaları
 • Android cihazınıza bir antivirüs kurmanız gerekir mi?

Google Dialer

Google sayesinde artık Spam arayıcılarını Google Dialer ile engelleyebilirsiniz – ancak yalnızca bir Nexus veya Google Pixel Cihazınız varsa. Dialer uygulaması kısaca bir dizi diğer Android cihazı için kullanılabilir, ancak Google bunun bir hata olduğunu ve uygulamayı hızla düzelttiğini söyledi. APK'yi indirseniz bile, telefonunuz uygulama yüklemeyi reddeder. Nexus veya Google Pixel yoksa, maalesef uygulama tüm Android telefonlar tarafından bulunana kadar beklemek zorunda kalacaksınız.

Henüz yapmadıysanız, önce uygulamayı yüklemeniz gerekir. İşlemi tamamladığınızda, bunun kısa süre içinde cihazınızdaki numaraları engellemenin en kolay yollarından biri olduğunu göreceksiniz. Herhangi bir sayıyı engellemek için şu basit adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Google Dialer'ı başlatın
 2. Uygulamanın üst kısmındaki kenar boşluğundaki mikrofon simgesinin yanındaki menü düğmesi üzerine hafifçe vurun
 3. Ayarlar'a dokunun
 4. Ardından, Arama engelleme'ye dokunun
 5. Bir numara ekle'ye dokunun
 6. Engellemek istediğiniz numarayı girin.

Google Dialer. / © Google

Ayrıca, yalnızca son arama listenizden seçerek numaraları engelleyebilirsiniz. Numarayı seçin ve Spam'ı engelle / bildir'i seçin. Bunu yaptıktan sonra, o can sıkıcı arayanın tekrar duymayacaksınız. Numarayı bildirmek, Google ve diğer taşıyıcılara da gönderir ve gelecekte daha etkili spam filtreleri geliştirmelerini sağlar.

Phone

Samsung (Galaxy S4, S5, S6, Not 4)

Samsung Lollipop cihazınızdaki bir kişiden gelen tüm aramaları engellemek için:

 1. Telefon uygulamasına, Arama Günlüğü'ne , ardından engellemek istediğiniz numaraya dokunun.
 2. Listeyi reddetmek Ardından, sağ üst tarafındaki Diğer dokunun ardından otomatik ekle.
 3. Bu kadar! Bunu tersine çevirmek için aynı işlemi tekrarlayın ancak sonunda otomatik reddetme listesinden Kaldır'a dokunun.

Want to block a number on your Galaxy S6? Just add them to your auto-reject list. / © AndroidPIT

Ama daha fazlası var. Ayrıca otomatik reddetme listenizi yönetebilir ve bilinmeyen numaraları engelleyebilirsiniz:

 1. Telefon uygulamasında, daha sonra, sağ üst tarafındaki Diğer Ayarlar düğmesine dokunun.
 2. Ardından, Arama reddetme> Otomatik reddetme listesine dokunun; otomatik reddettiğiniz tüm numaraları görebilirsiniz.
 3. Burada el kaldırmak ve listeye numara eklemek veya Bilinmeyen yanındaki anahtarı geçiş yaparak tüm bilinmeyen numaralar engelleyebilirsiniz.

Manage your block numbers on your Galaxy phone using the Auto reject list. / © AndroidPIT

Stok Android (Nexus 5, Nexus 6, Moto X, Moto G)

Garip bir şekilde, Android Lollipop ve Marshmallow'daki stoklarda dahili bir arama engelleme özelliği bulunmuyor. Bunun yerine, arama engellemenizin olup olmadığı operatörünüze bağlı olacaktır. Ona sahip olup olmadığını kontrol etmek için Telefon uygulamasını açın, engellemek istediğiniz numaraya dokunun, daha sonra Ayrıntılar'a ve ardından sağ üstteki Menü düğmesi'ne dokunun. Operatörünüz telefon engelleme içeriyorsa, burada kara listeye ekle veya Çağrıyı reddet gibi görünür.

Lollipop veya Marshmallow kullanıcıları için ideal bir yöntem olmasa da bir geçici çözüm var (bu işlem esas olarak KitKat için de aynıdır).

 1. Önce, bir kişi olarak engellemek istediğiniz numarayı kaydedin.
 2. Ardından, Telefon uygulamasına gidin, Kişiler'e dokunun, ardından adlarına dokunun.
 3. Menü simgesinin yanındaki kurşun kalem simgesine hafifçe vurun, ardından bir sonraki ekranda sağ üstteki menü simgesine ve Tüm sesli posta çağrılarına hafifçe vurun.

If your stock Android handset doesn’t have call-blocker, you can divert unwanted calls to voicemail. / © AndroidPIT

Alternatif olarak, aramaları engellemenizi ve yönetmenizi sağlayan bir uygulama kurabilirsiniz. Çağrılar Kara listede iyi bir itibara sahip bir çağrı engelleyici ve Marshmallow'ın yapamayacağı iş stoğunu yapacak.

Calls Blacklist – Call Blocker

HTC (Bir M7, Bir M8, Bir M9)

HTC, Samsung gibi, aramaları engellemek ve engellenen numaralarınızı kolayca yönetmek için çok kolay bir yöntemdir. HTC telefonunuzdaki belirli bir numaradan gelen aramaları engellemek için:

 1. Telefon uygulamasına gidin, ardından Arama Geçmişine gidin veya engellemek istediğiniz numarayı bulmak için arama simgesine dokunun.
 2. Engellemek istediğiniz numaraya uzun dokunun, ardından Arayan'ı engelle'ye dokunun.
 3. Engellenmiş kişileri yönetmek için Telefon uygulamanızın sağ üst köşesindeki menü simgesine, ardından Engellenen kişiler'e dokunun.   Burada, engellenen kişileri ekleyebilir veya kaldırabilir, hatta telefonunuz bu kişiden gelen mesajları ve aramaları engellediğini de görürsünüz.

The HTC One M9 makes it easy to block calls to your device. / © AndroidPIT

Sony (Xperia Z2, Xperia Z3, Xperia Z3 Kompakt)

Xperia Z serisinde dahili arama engelleme özelliği yoktur, bu nedenle numaraları engellemek için Lollipop çözümünü kullanmanız gerekir; Kara Listeyi Çağır'ı indirir veya istenmeyen numaralar doğrudan sesli mesaja gönderir. Bunu yapmak için:

 1. Tüm uygulamalar'a dokunun > Kişiler   sonra engellemek istediğiniz kişinin adı (engellemek istediğiniz numara henüz bir kişi değilse, bunu bir kişi yapmak zorunda kalacaksınız).
 2. Kişinin adını girdikten sonra, Düzenle simgesine, ardından Menü'ye , ardından da Tüm sesli posta çağrılarına dokunun.

You can’t block calls as such on your Xperia, but you can send them straight to voicemail. / © AndroidPIT

LG (G2, G3, G4)

LG telefonların numaraları engellemek için bazı şık araçları var – belki de biraz şık. LG'niz Lollipop'da çalışıyorsa ve parmağınızı merkezden kırmızı telefon simgesine doğru kaydırmak yerine, engellemek istediğiniz bir numaradan bir çağrı alırsanız, bunun yerine kırmızı telefon simgesini ortasına sürükleyin. Bu, arayan kişiyi 'Çağrı reddiniz listesine ekleyecektir. Bu listeyi yönetmek için:

 1. Ayarlar> Kablosuz ve ağlar> Arama'ya gidin.
 2. Ardından, Arama reddet> Aramaları reddet   engellenen numaralar listenizi görmek için '+' Işaretine dokunarak bu listeye sayı ekleyebilirsiniz.   simgesini tıklayın veya bu listeden kaldırın. Ayrıca burada bilinmeyen ('özel') numaralardan gelen tüm aramaları reddedebilirsiniz.

The LG G4 lets you block numbers as they are calling you. / © AndroidPIT

Telefon numaralarını nasıl engellersiniz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.