Android telefonunuzdaki fotoğrafları SD karta nasıl kaydedersiniz?

Android telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları doğrudan SD karta kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Eski bir Galaxy S3 okulu, süslü bir Galaxy S9 veya şık yeni LG G7’yi sallıyorsanız, çekimlerinizi doğrudan SD karta iterek telefondaki depolama alanından tasarruf edebilirsiniz. Android’in bazı sürümleri resmi olarak bunu yapmanıza izin vermez, ancak yine de mümkündür. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Şimdi, Android Oreo için talimatlar ekledik.

    Android’deki en iyi kamera uygulamaları Android’deki en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Telefonların çoğu için işlem oldukça benzerdir, bu yüzden MicroSD kart yuvası olan hemen hemen her Android telefona uygulanabilir. Bu adımlar telefondan telefona veya Android sürümleri arasında biraz farklılık gösterse de, biraz dolaşırsanız genellikle yolunuzu bulursunuz.

Bölüme atla:

    Android Oreo Android Telefon Android Android Hatmi Android Lolipop Android KitKat Samsung telefonlar

Fotoğrafları Android Oreo veya Pie’de SD karta kaydetme

Google, microSD kartların hayranı değildir ve bu nedenle varsayılan Android kamera Android Oreo veya Pie’de SD karta kaydetmenize izin vermez, ancak bunun için geçici çözümler vardır. Bir microSD kartı dahili depolama olarak ayarlamak mümkün olsa da, varsayılan olarak microSD’ye kaydetmenize izin verecek bir kamera uygulamasını indirmek daha kolaydır.

cameramx

Kamera MX bu amaç için tavsiye edilir. Sadece uygulamayı açın, dişli simgesini kullanarak ayarları açın, Özel saklama yeri seçeneğini işaretleyin ve SD kartınızı seçin.

Kamera MX – Fotoğraf ve Video Kamera

Android Nougat’ta fotoğrafları SD karta kaydetme

Android Nougat’a sahip telefonlar zaten dahili depolama yerine fotoğrafları doğrudan bir MicroSD karta kaydedebilir. Bunu etkinleştirmenin iki yolu vardır ve her ikisi için de ilk adım MicroSD kartı takmak ve ardından cihazınızın varsayılan kamera uygulamasını açmaktır.

Ardından, depolama ayarlarınızı değiştirmeyi öneren bir bilgi istemi gösterilebilir, böylece fotoğraflar bundan sonra MicroSD kartına gider. Aşağıdaki soldaki resimdeki gibi bir açılır pencere görmüyorsanız, endişelenmeyin. MicroSD kartı, kamera uygulamanızın ayarlar menüsünde tercih ettiğiniz fotoğraf saklama yöntemi olarak da seçebilirsiniz.

Sağdaki aşağıdaki resimde LG G6’da menünün neye benzediğini görebilirsiniz. Yine de, herhangi bir Nougat telefonunda bulacağınız şeye benzemelidir. Sadece kamera ayarlarına gidin ve depolama seçeneklerini arayın, ardından SD kart seçeneğini seçin.

lg g6 camera micro sd microsd storage

Android Marshmallow’da SD karta fotoğraf kaydetme

Görüntüleri doğrudan harici belleğe kaydetmeniz gereken ilk şey bir SD karttır. Telefonunuza yerleştirin, kamera uygulamasını açın; saklama yerini SD karta değiştirmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görünecektir. Aynı pop-up, bir SD kart taktıktan sonra kamera uygulamasını açarken çoğu cihazda görülür. Telefonunuzun isteğini kabul ederseniz, gelecekteki tüm resimler harici hafıza kartında saklanır. Basit.

Şans eseri bu mesaj görünmüyorsa veya telefonunuzda zaten bir SD kart varsa, el ile yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için kamera uygulamasında Ayarlar’a gidin ve Depolama’ya gidin. Cihaz ve Hafıza Kartı arasında seçim yapabileceğiniz yer burasıdır.

Marshmallow’da artık bir SD kartı dahili depolama olarak biçimlendirme seçeneğinizin de olduğunu, yani fotoğraflarınızın yukarıdakilerden hiçbirini yapmadan otomatik olarak depolanacağını unutmayın. Ancak bunu yaparsanız, kart yalnızca biçimlendirdiğiniz telefonda çalışır. Bu, dosyaları manuel olarak aktarmak istiyorsanız, telefonunuzu USB üzerinden bir bilgisayara bağlamanız gerektiği anlamına gelir. Kartın kendisi başka hiçbir cihaz tarafından tanınmaz. Bunun hakkında daha fazlasını burada okuyun:

    Dahili depolama neden hala bir microSD kartı atıyor?

androidpit camera sd card 1

Android 5.0 Lollipop SD kartına fotoğraf kaydetmek nasıl

Android 5.0 Lollipop yeniden bir şeyleri değiştirdi, böylece fotoğraflar için kaydetme konumunu daha kolay hale getirdi (ve daha güvenli). Uygulamalar bir kez daha çıkarılabilir depolama alanındaki dizinlere okuma ve yazma erişimine sahip. Yapmanız gereken tek şey, telefonunuzun yeni izinleri kullanan bir API içeren bir kamera uygulamasına sahip olduğundan emin olmak. Stok kameranız SD karta kaydetmenize izin vermiyorsa, farklı bir kamera uygulaması indirebilirsiniz. Uygulamadaki ayarları kontrol edin ve bir depolama seçeneği arayın.

Android 4.4 KitKat’ta SD karta fotoğraf kaydetme

Android 4.4 KitKat SD kartlarını pek sevmiyor ve kaydetme konumunu değiştirmenin kolay bir yolu olmadan görüntüler varsayılan olarak dahili belleğe kaydediliyor. Basit bir çözüm, resimler için depolama hedefini seçme seçeneklerini bulacağınız MX Kamera uygulamasını indirmektir. App KitKat’ın tercihlerini geçersiz kılabilir.

Uygulamayı açıp Ayarlar, ardından Kamera ve son olarak Özel kaydetme konumuna gidin.

androidpit camera sd card 2

Samsung cihazlarda fotoğraf SD kartına nasıl kaydedilir

Burada işler oldukça basit. Sadece bir SD kart takın ve kamera uygulamasını açın. Her şey yolunda, size SD kartı tercih ettiğiniz depolama seçeneği olarak kullanma seçeneği sunan bir pencere sunacaksınız.

androidpit samsung galaxy s5 micro sd 2

Bu pencereyi göremezseniz, kamera uygulamasındaki Ayarlar menüsünü (dişli ikonu) açabilir ve Depolama konumuna aşağı inebilir, basıp Hafıza kartı’nı seçebilirsiniz. İş bitmiş.

androidpit samsung galaxy s5 micro sd 1

Fotoğraflarınızı bir SD karta mı kaydediyorsunuz? Yararları ve tehlikeleri nelerdir? Yorumlarda bize bildirin.