Android telefonunuzdaki fotoğrafları SD karta nasıl kaydedilir?

Android telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları doğrudan SD karta kaydedebileceğinizi biliyor muydunuz? Eski bir Galaxy S3 okulunu, muhteşem bir Galaxy S7'yi veya şık yeni bir LG G6'yı sallıyorsanız çekimlerinizi doğrudan SD karta iterek telefonun kendisinde yerden tasarruf edebilirsiniz. Bazı Android sürümleri resmi olarak bunu yapmanıza izin vermiyor, ancak yine de mümkün. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Şimdi Android Nougat için talimatlar ekledik.

  • Android'de en iyi kamera uygulamaları
  • Android'de en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Çoğu telefonun işlemi oldukça benzer, dolayısıyla bir MicroSD kart yuvasıyla neredeyse tüm Android telefonlara uygulanabilir. Adımlar telefondan telefona veya Android sürümleri arasında biraz farklılık gösterebilirken, biraz kazırsanız genellikle yolunuzu bulacaksınız.

Bölümüne atla:

  • Android Nugası
  • Android Marshmallow
  • Android Lollipop
  • Android KitKat
  • Samsung telefonlar

Fotoğrafları Android Nuga'da SD karta nasıl kaydedilir?

Android Nuga'lı telefonlara sahip olmaktan şanslı olanlar, fotoğrafları telefonun dahili belleği yerine bir MicroSD karta doğrudan kaydedebilir. Bunu etkinleştirmenin iki yolu vardır ve her ikisi için ilk adım, MicroSD kartını takıp cihazınızın varsayılan kamera uygulamasını açmanızdır. Ardından, fotoğraflarınız artık MicroSD karta gidecek şekilde depolama ayarlarınızı değiştirmenizi öneren bir komutla sunulabilir. Aşağıdaki sol resimdeki kutuya benzer pop-up kutusu görmüyorsanız endişelenmeyin. Fotoğraf makinesi uygulamanızın ayarlar menüsünde tercih edilen fotoğraf depolama yöntemi olarak MicroSD kartını da seçebilirsiniz. Sağdaki aşağıdaki resimde, LG G6'da menünün nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Yine de, herhangi bir Nougat telefonunda bulacağınız şeyin benzeri olmalıdır. Fotoğraf makinesi ayarlarına gidip saklama seçeneklerini araştırın, ardından SD kartı seçeneğini seçin.

Choose to save photos to the microSD card once it’s inserted, via the prompt (left) or the storage section of the camera settings menu (right). / © AndroidPIT

Fotoğrafları Android Marshmallow'da SD karta nasıl kaydedilir?

Görüntüleri doğrudan harici hafızaya kaydetmeniz gereken ilk şey SD kartıdır. Telefonunuza takın, kamera uygulamasını açın ve depolama konumunu SD karta değiştirmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görünecektir. Aynı açılır pencere, bir SD kartı taktıktan sonra kamera uygulamasını açarken çoğu cihazda meydana gelir. Telefonunuzun isteğini kabul edin ve gelecekteki tüm resimler harici hafıza kartında saklanır. Basit.

Bir şans eseri bu mesaj görünmüyorsa veya telefonunuzda zaten bir SD kartınız varsa el ile yapılandırmanız gerekir. Bunu yapmak için, kamera uygulamasındaki Ayarlar'a gidin ve Depolama alanına gidin . Cihaz ve Hafıza Kartı arasında seçim yapabileceğiniz yer.

Marshmallow'da artık bir SD kartın dahili depolama alanı olarak biçimlendirilmesi seçeneğine sahipsiniz, yani fotoğraflar otomatik olarak bunun üzerine herhangi bir yapmadan saklanacaktır. Ancak bunu yaparsanız, kart yalnızca üzerinde biçimlendirdiğiniz telefonda çalışır. Bu, dosyaları el ile aktarmak istiyorsanız, telefonunuzu bir bilgisayara USB ile bağlamanız gerektiği anlamına gelir. Kartın kendisi başka cihazlar tarafından tanınmayacak. Bunun hakkında daha fazlasını burada okuyun:

  • Dahili depolama hala neden bir microSD kartı yener

Open up Settings when in the camera app and select Storage. © AndroidPIT

Fotoğrafları Android 5.0 Lollipop'ta SD karta nasıl kaydedilir?

Android 5.0 Lollipop, fotoğraflar için kaydetme konumunu (daha güvenli olduğu gibi) ayarlamayı kolaylaştıran işleri de değiştirdi. Uygulamalar, çıkarılabilir saklama alanındaki dizinlere bir kez daha okuma ve yazma erişimine sahiptir. Tek yapmanız gereken, telefonunuzda yeni izinlerden yararlanan bir API'li bir kamera uygulaması olduğundan emin olmaktır. Stok fotoğraf makineniz size SD karta kaydettirmenize izin vermezse, farklı bir kamera uygulaması indirebilirsiniz. Uygulamadaki ayarları kontrol edin ve bir depolama seçeneği arayın.

Android 4.4 KitKat'ta SD karta fotoğraf nasıl kaydedilir?

Android 4.4 KitKat, SD kartları o kadar çok sevmiyor ve görüntüler varsayılan olarak dahili belleğe kaydediliyor ve bu da kaydetme yerini değiştirmenin kolay bir yolunu bulmuyor. Basit bir çözüm, resimler için saklama hedefini seçmek için seçenekler bulacağınız MX Kamera uygulamasını indirmektir. Uygulama KitKat'ın tercihlerini geçersiz kılabilir.

Uygulamayı açmanız ve ardından Ayarlar'a , ardından Kamera'ya gitmeniz yeterlidir. ve son olarak Özel kayıt konumu .

Choose Camera and then Custom save location. © AndroidPIT

Camera MX – Photo, Video, GIF Camera & Editor

Fotoğrafları Samsung cihazlarında SD karta nasıl kaydedilir?

İşler burada oldukça basit yapılır. Bir SD kartı takın ve kamera uygulamasını açın. Her şey yolunda giderken size SD kartını tercih ettiğiniz depolama seçeneği olarak kullanma seçeneği sunan bir pencere sunacaksınız.

You should see this dialog the first time you open the camera app after inserting an SD card./ © ANDROIDPIT

Bu pencereyi görmezseniz kamera uygulamasındaki Ayarlar menüsünü (dişli çark simgesi) açıp Depolama konumuna gidin, tuşuna basın ve Hafıza kartı seçeneğini belirleyin. İş bitmiş.

Alternatively, find the option in the camera app’s settings. / © ANDROIDPIT

Fotoğraflarınızı SD karta kaydediyor musunuz? Faydaları ve tehlikeleri neler hissediyorsunuz? Yorumları bize bildirin.