Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar nasıl alınır?

İyi bir fotoğrafçı olmak için, sadece iyi bir kamera daha fazlasını gerektirir. Olduğu söyleniyor, teknoloji de önemlidir, bu akıllı telefon fotoğrafçılığı için de geçerlidir. Birkaç değişiklikle, birkaç uygulama yardımıyla ve ek bilgi olmadan, akıllı telefonunuzun fotoğraf makinesinden nasıl daha fazla yararlanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Artı, gün batımını ve parti fotoğraflarını çekmek için birkaç yeni ipucu ekledik.

 • 2016 yılının en iyi Android telefon kameraları
 • Android için en iyi kamera uygulamaları

Son değişiklikleri vurgulayın Evet Hayır

Bölümüne atla

 • Hazırlık
 • Fotoğraf teknolojisi
 • Konu seçimi ve tasarımı

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: akıllı telefonunuzu hazırlama

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: en iyi çözünürlük ve resim kalitesi

Akıllı telefonunuza başlamadan önce ayarlara bir göz atın. Genellikle, fabrika ayarları optimal değildir. Bazen daha düşük bir çözünürlük ayarlanır. Genellikle, bu daha iyi bir dijital yakınlaştırma sağlar – ancak aşağıdaki tavsiyemize de uymalısınız. Mümkün olan en geniş resmi elde etmek için en / boy oranını ayarlamanız da önerilir. Aşağıdaki ekran görüntüsü 16: 9 formatını göstermektedir, çünkü 4: 3 formatında sayfalar kesiliyor. Diğer akıllı telefonlarla tam tersi olabilir: 4: 3 biçimi en büyük fotoğrafları oluşturur, ancak 16: 9 görüntüler resmin bir bölümünü keser. Ardından en iyi görüntü ayrıntısını seçebilirsiniz.

Have even more fun taking pictures with our smartphone camera tips. / © AndroidPIT

Yüksek çözünürlüklü resimler düşük özünürlüklü belleklere kıyasla daha fazla bellek alanı kullandığından, her zaman bir microSD karta sahip olmalısınız – tabii ki bu yalnızca akıllı telefonunuzun ilgili kart yuvası varsa. Durum böyle değilse, daha fazla fotoğraf çekmeden önce eski fotoğraflarınızı kaydedin ve belleği boşaltın.

Use the maximum resolution and picture quality for the perfect snapshot. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf uç: lensi temizle

Fotoğraf makinesi lensinde kir ve parmak izi bulunmadığından emin olun. Akıllı telefon muhtemelen zamanının çoğunu, ceket cebinizde veya cüzdanta toza maruz kalabileceği yere harcıyor. Bir fotoðraf çekmeden önce mercek üzerine bir bezi silin en iyisidir. Merceği çizmeden taramak için, piyasada satılan bir mikrofiber bezi veya gözlükçü tarafından bir temizlik bezi kullanın. Yüz dokuları da gerekirse iyidir, ancak bazen ince ve sinir bozucu toz bırakır.

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: teknoloji ve odaklanma

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: doğru pozlama ayarlarını bulma

Fotoğraflarda, fotoğrafla ilgili üç değer bulunmaktadır: poz süresi, diyafram açıklığı ve ISO değerleri. Birlikte, fotoğrafın ne kadar parlak olduklarını, arka planın ne kadar keskin bir şekilde odaklandığını ve hareket eden bir nesnenin imajda bulanık olup olmadığını belirlerler.

Diyafram: Akıllı telefon fotoğrafları için, genellikle diyaframı ayarlayamazsınız, çünkü diyafram sabittir. Bu nedenle akıllı telefon fotoğrafçıları için ISO değeri ve pozlama süresi için doğru ayarları bulmak önemlidir. Otomatik modda, kamera bunları bağımsız olarak belirler, ancak manuel mod genellikle daha iyi ve daha kesin sonuçlar sağlar.

Pozlama süresi: Fotoğrafınızın aydınlatılmasını iyileştirmek için uzun pozlama süreleri, özellikle zayıf aydınlatma koşullarında bir seçenektir. Bununla birlikte, hareket eden nesnelerin çizgiler oluşturmasına neden olur. Bu etki nehirler için ya da bir şehrin gece görüşlerinde gösterişli olarak kullanılabilir. Öte yandan, kısa maruz kalma süreleri aslında bir anı dondurmaktadır.

ISO değerleri: Anlamanız gereken ikinci değer ISO değeridir. Bu, sensörün ışık hassasiyetini gösterir. Değer ne kadar yüksekse, o kadar hassastır. Daha yüksek bir ISO değeri ile, örneğin, pozlama süresini kısaltabilir ve böylece daha keskin resimler sağlayabilirsiniz. Karanlık ortamlarda sıklıkla yüksek bir ISO değerine ve uzun bir pozlama süresine ihtiyaç duyarsınız.

Peki neden her zaman yüksek bir ISO değeriyle çekim yapmıyorsunuz? Bunun nedeni basit: yüksek bir ISO değeri de görüntüde daha fazla gürültü yaratıyor. Her bir akıllı telefon biraz farklı davranıyor: bazı akıllı telefonlarda ISO 400 veya 800'te kamera gürültüsü sorunları var, diğerleri daha önce gürültü sorunlarına sahip. Bu nedenle, akıllı telefonunuzun bunu nasıl uyguladığını öğrenmeli ve hangi ISO değerinin kesin, kabul edilebilir sonuçlara ulaştığını öğrenmelisiniz. Çoğu durumda, maksimum 200 değerler idealdir.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: odağını manuel olarak ayarlama

Başarılı bir görüntü için çok şey doğru odaklanmaya bağlı. Otofokus genellikle yardımcı olur, ancak kusursuz değildir. Sonuçta, çoğunlukla neye odaklanmak istediğimizi bilmiyor. Parmak dokunuşu bu sorundan kaçınmak için yeterlidir, çünkü dokunmatik odağı çözümdür. Kameranın odaklanmasını istediğiniz ekrana dokunun. Kamera uygulamasının manuel modunda, kamerayı tamamen manuel olarak odaklayabilirsiniz.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: birden fazla çekim yapın, bunları daha sonra sıralayın

Mükemmel fotoğrafa güvenmek yerine, konunun birden fazla çıt çıtını çekmek daha iyidir. Paris'teki Eyfel Kulesi önünde romantik öpücüğünüzün tek fotoğrafı odak dışındaysa, muhtemelen daha sonra pişman olacaksınız. Her konuyu birkaç kez çakın ve otofokus dikkat edin. Ve bunu düşünene kadar yeterince zaman yapın: Bu kesinlikle iyi bir resim. Günümüzde en üst düzey akıllı telefonlar, fotoğraf makinesinin bir düğmeye basarak bir dizi fotoğraf çekmesini sağlayan seri görüntü işlevi sunuyor.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: iki elle kullanım

Hızlı anlık görüntüler, anın eksikliklerinin ve dinamiklerinin ortasında sık sık hayat buluyor, bu nedenle biraz titrek olabilirler. Fakat eğer tamamen açık olursa, rahat tek elle fotoğraf çekimi yeterli değildir. Akıllı telefonunuzu her iki elinizle de sabit tutun. Bir akıllı telefon tutacağı bulunan bir üçayak, mükemmel stand için idealdir, ancak akıllı telefonu bir korkuluk üzerinde desteklemek ve bu şekilde sabitlemek için genellikle yeterlidir.

Eğer bu mümkün değilse, kollarınızı desteklemeye veya onları tamamen uzatmaya çalışmalısınız. Akıllı telefonu ne kadar az hareket ettirirseniz, yakalanan fotoğraf ne kadar keskin olur.

Akıllı telefon fotoğrafları için ipuçları ve püf noktaları: konu ve perspektif

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: kuralların kuralı

Üçüncül kural, altın oranın basitleştirilmiş bir uygulamasıdır. Görüntü, iki yatay ve iki dikey kılavuz çizgisi ile bölünür ve böylece dokuz adet üniform kutu oluşturulur. Birçok akıllı telefon için, ızgarayı hayal etmek zorunda kalmazsınız, çünkü genellikle bir yardım görevi gören bir işleve sahip olursunuz. Denek, daha sonra, sahnede düzgün şekilde ayarlanabilmesi için, ızgaranın dört kesişim noktasından birine veya bir çizgi boyunca yerleştirilmelidir. Manzara çekimlerinde, ufkun iki çizgiden birinde hizalanması yararlıdır.

Help lines assist you with image composition / © AndroidPIT

Üçüncüsü kuralla harika bir fotoğraf kompozisyonu çocuk oyuncağı. Yardım satırları için ek ayarlar vardır. Bazı uygulamalar yardım hatlarını altın oranla da gösterebilir ve bu da görüntü tasarımında ufak farklar yaratabilir.

Some apps can help you further with the golden ratio. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: düz ufuk

Bu ipucu sonuncuyla bağlantılıdır ve burada gömülü ızgarayı vizörde de kullanabilirsiniz. Eğik çizgiler, amaçlanmamışsa, bir kargaşaya yol açar. Ufuk, mesafeye bakarken hakim olan çizgidir, bu yüzden ufkun eğri olmadığından emin olun.

In this picture, the plant in the left-third of the foreground gives the image depth, but the crooked horizon is disturbing and brings unrest into the picture. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: alan kuralı

Daha önce belirtildiği gibi, fotoğraftaki bazı konuların "nefes alması veya bakması" için de alana ihtiyacı var. Altın oran gibi, başka bir unsur bir fotoğrafta daha fazla uyum yaratabilir. Uzayın kuralını doğru kullanarak, kompozisyonda bir hareket, aktivite veya tamamlanma hissi yaratır. Bir portre ile, öznenin bakışları uzaklığa dolaşabilir ve alanı gözlerin yönünde bırakmak ve yüzü derhal kesmemek idealdir. Örneğin, bakış açısı, resmedilen kişinin sadece yoğunlaştığına da işaret edebilir – bu da fotoğrafa daha çok hayat getirir.

Hareket eden bir arabayı fotoğraflıyorsanız, arabanın asfaltını göstermek yerine, arabanın bulunduğu yere oda bırakmalısınız. Bu kural, üçüncüsü kuralları gibi, bir fotoğraf talep edinceye kadar kırılabilir ve koparılmalıdır ve özel bir şey olmayı vaat eder.

Space rule: give your subject some room “to breathe.”  / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: ön planda öğelerin olmasını sağlayın

Fotoğraflar, çevremizdeki üç boyutlu uzayı tasvir eder. Ancak konunuz çok uzakta ise, bunu birkaç görüntü katmanı ile geliştirmek yararlı olabilir. Ön planda bir kişi, bir ağaç ya da başka bir nesne, hayatını nefes kesici bir panorama haline getiriyor, çünkü onun varlığı genel resme daha fazla derinlik katıyor.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: fotoğraf yukarıdan

Diğer kişilerin benlik ya da portre fotoğraflarını çekmek isterseniz, fotoğraf çekerken akıllı telefonu biraz daha yüksek tutun; böylece fotoğraf çektiğinizde biraz yukarıya bakacaktır. Bu, sinir bozucu çifte çene etkisini ve istenmeyen konturları önler. Elbette en iyi tarafın ön plana çıktığı başka pozisyonlar da var. Yukarı bakarsanız, boynunuzu ve yüzünüzü uzatırsınız ve her şey görüntü işleme ve güzellik modu olmaksızın biraz daha yumuşak ve daha sıkı gelir. Fakat yukarıdaki fotoğraflarla denize girmeyin, aksi halde kişi cüce gibi görünür.

Selfies and portrait photos make a better impression when photographed from above. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: günün doğru saatini bekleyin

Anlık görüntüler genellikle hasta görüntü kompozisyonunun lüksüne izin vermez. Bununla birlikte, bir fotoğraf planlıyorsanız, ne zaman çekeceğinizi düşünmelisiniz, çünkü sabah ve akşam saatleri genellikle öğleden çok daha ilginç ışık koşulları sunar.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: perspektifle oyna

Bir fotoğrafın daima düz olması gerekmez; Zaten bütün gün bu perspektife sahibiz. Farklı bir açı deneyin, kendinizi bir tepeye koyun ve aşağıya doğru fotoğraf edin veya bir atış yapmak için diz çökün. Bu, sıklıkla daha ilginç resimler yaratır – nefret edilen çift çenenin haricinde. Bu nedenle, alttaki çekimlere dikkat edin.

For this picture, a position was chosen close to the ground, which makes it more dramatic and more powerful. Increasing color saturation does the rest. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: panorama

İnsanoğlunun değil doğa ve manzara fotoğrafını çekmek istemiyorsanız, panorama modu önerilir. Her şeyden önce, dağ zinciri veya denizde bir günbatımı gibi çok büyük konular bazen tek bir fotoğrafta bulunandan daha fazla yere ihtiyaç duyar. Hemen hemen her yeni akıllı telefon, birden fazla görüntüyü yakalamak ve toplamak ve bunları sizin için birlikte temiz bir şekilde bir araya getiren uygun bir moda sahiptir. Akıllı telefonunuz biraz daha eski ise, doğru işlevle Google Play'den bir uygulama da yardımcı olabilir. Panorama resimleri, tüm resim çerçeve içine sığamasa bile Facebook'daki bir kapak resmi için de uygundur; profilinizin en cazip kısmı daha da vurgulanabilir.

If you want to photograph a broad setting, you should use the panorama mode. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf uç: aydınlatma gözlemlemek

Ortamınıza ve yakalamak istediğiniz yere bağlı olarak ışık arkadaşınız ve düşmanınız olabilir. Görüntüye kasıtlı olarak fazla pozlama ve işleme sonrası kontrastla oynamadığınız sürece, güneşin öne maruz kalması çoğu zaman gerçek bir sorundur. Mümkünse sırtınızı ışığa bırakın ve ön tarafından güçlü gölgeler çıkmasını önleyin. Ön ışık kaynağı bazen kaçınılmazsa, bazen yardımcı olan flaş ekleyin.

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: Flaşı yalnızca acil durumlarda kullanın

Görüntü için kesinlikle güçlü bir pozlama gerekli değilse, flaş kullanmamalısınız, çünkü nadiren gerçekten güzel resimler üretir. Tek renk kalitesinin yanı sıra, tek biçimli aydınlatma da genellikle imajı tamamen yok eder. Arka plan tamamen kaybolurken ön plan parlak beyaza parlıyor. Sonunda, doğal ışıklı ve daha fazla fotoğraf sesi olan bir fotoğraf, yıldırımdan daha çok hoş ve yakışıklı.

Natural light is the best light for photos. Avoid flash shots like this picture, when you can. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: LED flaş

Akıllı telefon kamerasının LED flaşı, uygun ışık eksik olduğunda anlık görüntüler elde etmek için uygun pozlamayı sağlamaktır. Ancak akıllı telefonlarla elde edilen sonuç genellikle çok hayal kırıklığı yaratıyor ve konu doğal olmayan şekilde aşırı maruz kalmış gibi görünüyor. Arka plan, flaşın parlak ışığından da etkileniyor, bu da nesneyi ön plana getiriyor, ancak kalan ayrıntılarda gölgeler bırakıyor. Fotoğraf flaşı sıklıkla zorluk gölgelerine neden olur, bu da doğallığının imajını yok eder. Bir karşı önlem olarak, akıllı telefonunuzun flaşının üzerine yapışan yarı şeffaf beyaz bir bant kullanabilirsiniz. Bu, yıldırımın sertliğini hafifçe azaltan ve pürüzsüz ışık ve gölge geçişleri sağlayan ev yapımı bir difüzör sağlar. Bu fotoğrafın daha doğal ve güzel olmasını sağlar. Özellikle hafif aydınlatmalı partilerde ev yapımı difüzör mucizeler yaratabilir.

From left to right: without LED flash, with LED flash (without diffuser), with LED flash (with diffuser). / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: ayaklarınızı kullanarak yakınlaştırın

Akıllı telefon üzerindeki dijital yakınlaştırma sizi birkaç adımdan kurtarabilir, ancak fotoğrafı bozuyor. Kompakt ve SLR fotoğraf makinelerinin yanı sıra optik zumlu olan fotoğraf makinelerine kıyasla hala akıllı telefon kameralarının büyük bir eksikliği. Zum lensi eksik olduğundan, görüntü bölümü sadece dijital olarak büyütülür ve detay çözünürlüğü büyük ölçüde azaltılır. Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve birkaç adım daha yaklaşın.

This 100-percent view clearly shows the difference between optical (left) and digital zoom (center and right): while in the Sony Cybershot QX10 (left) details are at least recognizable, the Xperia Z1 (middle) and even the LG G2 (right) do not deliver more than pixel scrap. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: gölgeleri güneş kadar seviyorum

HDR modu, resimdeki güçlü ışık tutarsızlıklarını telafi etmek için akıllı telefonlarda gittikçe daha çok kullanılmaktadır. Birincisi, sınırları vardır ve ikinci olarak, kendinizi gölgede bırakıp bunun dışındaki fotoğrafı kullanırsanız, sıklıkla kullanılmaya gerek yoktur. Doğrudan ışık görüntüyü büyük ölçüde etkileyebilir, bu nedenle parlak güneş her zaman parlak görüntüler sağlamaz.

Above with HDR, below without: the difference is recognizable. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: etkili post-processing

Şimdi fotoğraf alanından ayrılıyoruz. Resimler çekildikten sonra, bir sonraki adım var: onları paylaşma. Ancak bunu yapmadan önce, ancak renkleri düzeltmek, doğru kesmeyi seçmek veya filtrelerle daha fazla dram eklemek için bu fotoğrafları iyileştirebilirsiniz. Bunun için, uygun görüntü düzenleme uygulamasını yüklemeniz gerekir:

 • Android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: günbatımı fotoğrafları çekin

Gün batımları şahsen harika görünüyor, ancak çoğu zaman bir akıllı telefon ile anı yakalamaya çalıştıklarında sonuçlar çok zor. Akıllı telefonlar düşük dinamik menzilli küçük görüntü algılayıcılarına sahiptir, bu da aynı anda görüntünün hem açık alanlarını hem de karanlık alanlarını yakalayamamalarını sağlar. Bu, fotoğrafları az açık ve aşırı maruz bırakıyor. Fotoğraf makineniz bir HDR moduna sahipse, bu sorun yenilebilir. HDR, Yüksek Dinamik Aralığı temsil eder ve aynı anda farklı pozlamalarla birlikte birkaç çekim alır ve hepsini geniş bir dinamik aralık için bir araya getirir. Bu, doğru aydınlatma, renk ve daha fazla ayrıntıyla istenen efektle sonuçlanır. Gün batımı, beklendiği gibi görünecek, eşzamanlı olarak altında ve aşırı pozlamadan ziyade.

There’s too much light in the standard shot, but you can see the color and details in the HDR shot. / © AndroidPIT

Akıllı telefon fotoğraf ipucu: harika parti fotoğrafları çekin

Partilerde, çevre genellikle oldukça karanlıktır ve fotoğrafınızın konuları muhtemelen çok fazla hareket edecektir. Kötü sonuçlardan kaçınmak için, yapabileceğiniz birkaç şey var. Barlarda ve loş ışıklı odalarda flaş kullanarak servis yapabilirsiniz. Fotoğrafların sıkıcı ve karanlık olmasını önlemek için arka planın aydınlandığı fotoğrafları çekmeye çalışın. İnsanlar eğlenip dolaştıracağından, yapacak en iyi şey çoklu çekim yapmak ve böylece en azından bulanıklıkla mahvolmak değil.

 • Akıllı telefonunuzla geceleri fotoğraf çekmek için

With the flash only affecting the foreground, the background can look a bit drab. / © AndroidPIT

Bizimle paylaşabileceğiniz iyi fotoğraf çekim ipuçlarınız var mı? Ipuçlarımız size yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorumları bize bildirelim mi?

Google Pixel 2 XL'in nereden alınır

 1. 2017 * YENİ * Google Pixel 2 XL 64GB Akıllı Telefon Cep Telefonu * UNLOCKED * Siyah £ 663.56 Teslimat – £ 25.81 £ 689.37 Toplam Soru Sor
 2. Google Pixel 2 Xp piksel 2 xl 6 inç 4GB RAM 64GB ROM Sadece Siyah Shp fm AB orijinal £ 710.58 £ 710.58 toplam Fiyat Garanti
 3. Google Pixel 2 XL – 64GB – Siyah + Beyaz (Unlocked) Smartphone İngiltere Ücretsiz p + p £ 739.99 £ 739.99 toplamı
 4. Google Pixel 2 XL – 64GB – Siyah + Beyaz (Unlocked) Smartphone İngiltere Ücretsiz p + p £ 739.99 £ 739.99 toplamı
 5. Google Pixel 2 XL 64GB SIM FREE / UNLOCKED – Siyah £ 769.99 £ 769.99 Toplamı Giriş Yap

Compare prices