Android telefonunuzu veya tabletinizi nasıl çıkartırsınız?

Telefonunuzu köklendirmek ve gerçek potansiyelinin kilidini açmak, Android ekosisteminin en iyi parçalarından biri ve Windows 10 Mobile ve iOS'tan ayıran şeylerden sadece bir tanesi. Tabii ki, herkes için değil. Birincisi, süreç biraz karmaşık. Cihazınıza zarar verebileceğinden ve cep telefonuyla uğraşmadığınızdan emin olmak, garantiyi geçersiz kılabilir ve talihsiz bir duruma neden olabilir.

Artık kök kulübün parçası olmak istemiyor musun? Google'ın koruyucu kollarında olmak kesinlikle hoştur ve kökeninizin genel olarak yazılımınızı havada güncellemenin yol açtığı bir rahatsızlıktır. Buna ek olarak, bir telefon satmak söz konusu olduğunda, pek çok alıcı, telefonun yepyeni olduğu, teknik olarak kökten kesişiyormuş gibi, “kutudan çıkmış” deneyimini istiyor.

Sorun şu ki, bir akıllı telefonun kökeni çektiği için çok fazla öğretici var, ama pek çoğunun nasıl çözüleceğini göstermiyor. Bunu düzelelim!

Ayrıca bkz. – Telefonunuzu köklendirme yararları

SuperSU kullanarak unroot

Birçok kullanıcı, köklü cihazları yönetmek için popüler bir araç olan SuperSU'dan yararlanır. Birçok özelliği arasında cihazınızı sökmeniz mümkün.

Süreç aldıkları kadar basit. Sadece SuperSU uygulamasını açın ve Ayarlar sekmesine gidin. Aşağı kaydırın ve “Tam Unroot” u seçin. Talimatları izleyin ve telefonun işini yapmasına izin verin. İşe geçtikten sonra, telefonu yeniden başlatmanız yeterli ve normale döneceksiniz.

Bir uygulamayı kullanarak sökün

SuperSU kullanmıyor musunuz? Basit bir uygulamadan yararlanarak telefonunuzun bağlantısını kestirmeniz için hala biraz şansınız olabilir. Tek uyarı, bu uygulamaların orada her akıllı telefon ile iyi çalışmadığı görülüyor. Bu bir hit ya da özledim.

En popüler seçenek, Android cihazlarda kök ayrıcalıklarından kolayca kurtulabilen Evrensel Unroot'tur. Ne yazık ki, bolca olumsuzluk var. Yeni başlayanlar için, bir dizi Samsung cihazı KNOX ile ilgili bir komplikasyon nedeniyle işe yaramaz. LG cihazları sökülmeyecek, ancak LG'nin eFuse özelliği sayesinde yine de köklü olarak gösterilecek.

Bunun bir kumar oyunu olduğunu söyleyeceğim, çünkü fiyatı $ 0.99, ancak telefonunuzla çok fazla oynamak istemiyorsanız buna değecektir.

Bir dosya yöneticisi kullanarak unroot

Kök erişimi karmaşık bir kurulum gibi görünebilir, ancak telefonunuzdaki bir sürü dosyadan başka bir şey değildir. Onlardan kurtulun ve kök de gider.

Bunu yapmak için, root erişimi olan bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacak. En sevdiğim dosya ES Dosya Gezgini (sadece ayarlarda root erişimini aç) olur.

  1. Cihazınızın ana sürücüsüne erişin ve “sistem” i arayın. Bunu seçin ve ardından “kutu” üzerine dokunun. Oradan “busybox” ve “su” sözcüklerini silin. Bu arada, bunlar orada olmayabilir. Bu durumda, sonraki adıma geçin.
  2. Sistem klasörüne geri dönün ve “xbin” i seçin. Dosyalar varsa, devam edin ve hem “busybox” hem de “su” kelimelerini silin.
  3. Sistem klasörüne geri dönün ve “app” ı seçin.
  4. “Süper kullanıcı, apk” yi silin.
  5. Cihazı yeniden başlatın ve hepsi yapılacak.

Bir OTA güncellemesi kurarak unroot!

Kökün güncellenme yolunda olduğunu söylediğimizi hatırlıyor musun? Eh, bu sadece geleneksel yolu güncellemek istiyorsanız, güncellemeleri manuel olarak da zorlayabilirsiniz. Şu anda bu ayrıntılara girmeyeceğiz, ancak buradaki hile, yazılım güncellemelerinin root erişimini kırma eğiliminde olduğudur. Çoğu kullanıcının tekrar köklenmesi gerekir, ancak root istemiyorsanız bir sonraki güncellemeyi kolayca yükleyebilirsiniz.

Belirgin olumsuzluk, bir güncellemenin gelmesini beklemeniz gerektiğidir. Oh, ve SuperSu ve diğer herhangi bir kök ile ilgili uygulamaları kaldırmayı unutma. Alos, bunun yalnızca cihazınızdaki stok kurtarmayı kullanırken işe yarayacağını unutmayın.

Stok bellenimini kurarak unroot

Telefonu orijinal ürün yazılımına geri almak genellikle telefonun bağlantısını kesmenin en iyi yoludur. Burada ifs veya buts yok, cihazınız, ROM, çekirdek veya kurtarma ne olursa olsun çalışır. Bunun nedeni, firmware'in birlikte paketlenmiş tüm gerekli yazılımlara sahip olmasıdır.

Tek hüzünlü kısım, size bir eğitim veremeyiz. Telefonların bir firmware yüklemesini gerçekleştirmenin farklı yolları vardır, bu yüzden bunu akıllı telefonunuza nasıl yapacağınız konusunda biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Kullanıcıların belirli ürün yazılımı dosyalarını indirmeleri, USB Hata Ayıklama'yı kullanmaları ve muhtemelen bazı PC yazılımlarını indirmeleri gerekecektir.

Sarmalamak

Orada işin var beyler. Artık telefonunuzu potansiyel olarak tehlikeli köklenme dünyasından uzaklaştırmak için gerekli araçlara sahipsiniz. Akıllı telefon korsanlığının herkes için tam olarak olmadığını unutmayın!

Sizden herhangi birini denediniz mi? Yorumlarınızı bize bildirmek için yorumları okuyun. Şahsen sadece son seçeneği kullandım. Kendimi temizlemenin her zaman daha iyi olduğunu düşünüyorum, ama çalışmamı ve araştırma yapmayı çok daha zorlaştırdığını söylemek zorundayım. Düşünebileceğiniz başka ipuçları var mı? Aşağıdaki yorumlarda bunları paylaşın.