Android TV’de Ekran Almanın 5 Yolu

Bunu hayal edin, Android TV’nizde yeni bir dizi izliyorsunuz ve belirli bir karakteri sevmeye başlıyorsunuz. Telefonunuzu kullanarak karakterin resmini çekebilirsiniz, ancak iyi sonuçlar vermez. Doğrudan TV’nizde ekran görüntüsü almaya ne dersiniz?

Screenshot Android Tv Box Fi

Biliyorum, Android TV’nizde nasıl ekran görüntüsü alacağınızı merak etmelisiniz. Android TV’nizde ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. Bazıları bir cihazda çalışabilirken, diğerleri çalışmayabilir. Medyanın ekran görüntülerini (uygulama izin veriyorsa) ve Android TV arayüzünün diğer alanlarını çekebilirsiniz.

Burada çoğu model üzerinde çalışan tüm yöntemleri ele almaya çalıştık. Dalıp senin için doğru olanı bulalım.

1. Uzaktan Kumanda Kullanımı

Genellikle, bir Android telefon veya tablette ekran görüntüsü almak istiyorsanız, güç ve ses kısma düğmelerine aynı anda basın. Bil bakalım ne oldu? Aynı yöntem bazı Android TV ve TV kutuları için de geçerlidir.

Yakalamak istediğiniz ekranda, uzaktan kumandanızın güç ve ses kısma düğmesini basılı tutun. Bir çekim animasyonu görüyorsanız, ekran görüntüsü başarıyla yakalandı demektir.

Screenshot Android Tv Box 20

2. Dahili Ekran Görüntüsü Seçeneği

Bazı Android TV modelleri, ekran görüntüsü yakalama özelliğine sahiptir. Buna erişmek için, yeni bir açılır menü görene kadar uzaktan kumandadaki Ana Sayfa düğmesine basın. Açılır menüde bir Ekran Görüntüsü seçeneği olacaktır. Ekran görüntüsü almak için tıklayın. İki seçeneğiniz olacak: ‘Fotoğraflara Kaydet’ ve ‘Kaydet ve Paylaş’.

İlki seçmek, yerel olarak cihazınıza kaydeder ve ikincisi, onu diğer cihazlarla paylaşmak için mevcut seçenekleri sunar.

3. Resmi TV Uygulaması

Genellikle, Android TV ve TV Kutuları kendi uzaktan kumanda uygulamalarıyla birlikte gelir. Bu uygulamalar genellikle ekran görüntüsü seçeneğini sağlar. Örneğin, bir Mi TV’niz varsa, doğrudan telefonunuza kaydedilecek ekran görüntülerini almak için Mi Remote Controller uygulamasını kullanabilirsiniz.

Xiaomi Mi Tv Tips Tricks 48

4. Üçüncü Taraf Ekran Görüntüsü Uygulaması

Ne yazık ki, tüm TV kutuları kendi uzaktan kumanda uygulamalarına sahip olduğu için şanslı değil. CetusPlay’in devreye girdiği yer burasıdır. Android TV veya TV Box’unuzu telefonunuz üzerinden kontrol etmenizi sağlayan popüler uygulamalardan biridir. İlginç bir şekilde, bu uygulama ile ekran görüntüleri de yakalayabilirsiniz.

Uygulamayı TV’nize ve telefonunuza yüklemeniz gerekir. Önce uygulamayı TV’de açın ve gerekli izinleri verin. Sonra uygulamayı telefonda başlatın ve TV’nize bağlayın. Artık aynı Wi-Fi ağında olmanız koşuluyla TV’yi kontrol etmek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak için Android TV’nizde USB hata ayıklamayı etkinleştirin. Bunun için Ayarlar> Hakkında’ya gidin. Burada, uzaktan kumandanızın seçme düğmesiyle yedi kez Oluştur’a basın. Geliştirici modunun etkinleştirildiğini belirten bir onay mesajı görünecektir.

Screenshot Android Tv Box 1Screenshot Android Tv Box 2

Şimdi Ayarlar’a geri dönün ve Geliştirici seçeneklerini arayın. Altında, USB Hata Ayıklama özelliğini etkinleştirin.

Screenshot Android Tv Box 3Screenshot Android Tv Box 4

Şimdi telefonunuzdaki CetusPlay uygulamasını açın ve sol üst köşedeki üç çubuk simgesine basın. Sonra Ekran Yakalama’yı seçin.

Screenshot Android Tv Box 5Screenshot Android Tv Box 6

5. Donanım Düğme Eşleştiricisi Uygulaması

Bir uygulamayı başlatmak, kısayol yapmak veya bir işlem yapmak için donanım anahtarlarınızı Android telefonunuzda yeniden eşleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Button Mapper uygulaması yardımı ile mümkün. Neyse ki, aynı uygulama Android TV’de Google Play Store’da mevcuttur.

Şimdi burada ne yapması gerektiğini merak ediyor olmalısın. TV’nizin arayüzünün bir ekran görüntüsünü yakalamak için herhangi bir uzaktan kumandayı yeniden eşleyebilirsiniz. Bunun için, Button Mapper uygulamasını TV’nizin Play Store’undan indirin.

Screenshot Android Tv Box 7

Ardından, ekran görüntüsü işlevini seçtiğiniz bir düğmeye atayın. İşlevselliği çift dokunma ve uzun basma bile atayabilirsiniz.

Screenshot Android Tv Box 8

Erişim ve Transfer Ekran Görüntüleri

Şimdi ekran görüntüsü çektikten sonra bunları görüntülemek veya PC’nize ve cep telefonunuza aktarmak istersiniz.

Android TV’yi İndirin Ekran Görüntüleri

Android TV’nizde ekran görüntülerini görüntülemek için, ES Dosya Gezgini’ni veya TV’nizdeki diğer herhangi bir dosya gezginini indirin. Ardından Ana Sayfa> Resimler> Ekran Görüntüleri seçeneğine gidin. Burada onları görüntüleyebilir ve silebilirsiniz.

Ekran Görüntülerini Android TV’den Telefon / Dizüstü Bilgisayara Aktarın

Ekran görüntülerini dizüstü bilgisayarınıza veya telefonunuza aktarmak için, TV’de bulut depolamayı destekleyen bir dosya yöneticisi uygulamasının yardımına ihtiyacınız olacak. ES Dosya Gezgini iyi bir seçimdir.

İşte yapmanız gerekenler:

Adım 1: ES Dosya Gezgini uygulamasını açın ve Ağ> Cloud Drive’a gidin. İşte seçtiğiniz bulut depolamayı ekleyin. Google Drive’ı kullanıyorum.

Screenshot Android Tv Box 9

Adım 2: Şimdi, Ana Sayfa> Resimler> Ekran Görüntüleri bölümüne gidin.

Screenshot Android Tv Box 10

Adım 3: Bilgisayarınızda görüntülemek istediğiniz öğeleri seçin.

Screenshot Android Tv Box 11

4. Adım: En alttaki Diğer simgesine tıklayın ve tercihinize bağlı olarak Kopyala / Şuraya taşı’yı seçin.

Screenshot Android Tv Box 12

Adım 5: Bir pop-up açılacaktır. Bulut depolama seçeneklerini görüntülemek için geri simgesine tıklayın.

Screenshot Android Tv Box 13

Adım 6: Kullandığınız bulut depolama alanını seçin ve içindeki dosyaları kopyalamak / taşımak istediğiniz klasörü seçin.

Screenshot Android Tv Box 14

Adım 7: Bu dosyalara erişmek için PC’nizdeki veya mobil cihazınızdaki bulut depolama alanını yüklemelerini ve ardından açmalarını bekleyin.

Işıklar, Kamera ve Eylem

Daha önce de belirtildiği gibi, tüm yöntemler her cihazda çalışmaz. Doğru olanı bulmaya çalışmalısın. Gördüğünüzde, ekran görüntülerini telefonunuza aktarın ve oklar ve metinlerle zenginleştirin.

Sıradaki: Android TV’nizdeki aynı uygulamalardan sıkıldınız mı? Android TV için sahip olması gereken uygulamaları kontrol edin.