Android ürün yazılımınızı nasıl güncelleyebilirsiniz?

Çoğu Android kullanıcısını ilgilendiren şeylerden biri de, bir Galaxy A3 (2016), OnePlus 2 veya LG G4'e sahip olduğunuza bakmaksızın el cihazlarının güncellemeleri alıp almayacağıdır. Apple iOS cihazlarında, Apple'ın kontrolü altında bulunan yalnızca bir avuç cihaz bulunmadığından, güncellemeler aynı anda tüm cihazlarda düzenli olarak toplanır. Bununla birlikte, Android ile birlikte kullanıma başlanmasının yaşlanması uzun zaman alabilir ve bu durumda bile cihazınızın güncellemeyi göreceğine dair bir garanti mevcut değildir veya güncellemeyle ilgili sorunlar olabilir. Cihazınızı güncellemek için genellikle iki yöntem vardır: Havadaki (OTA) veya manuel güncellemeler, ancak bu biraz daha karmaşıktır. Her iki cihazın çeşitli cihazlarda nasıl kullanılacağını size göstereceğiz.

  • Android Nougat'ı ne zaman alacağım? Burada bul
  • Android Nugası: tüm yeni özelliklerden neler bekleyebileceğiniz

Otomatik güncelleme nasıl yapılır

Genellikle yazılım güncellemeleri cihazlarımıza otomatik olarak yayılır ve OTA (havada) olur. Bu olduğunda, bir güncellemenin yüklenmeye hazır olduğunu size bildiren bir bildirim alırsınız ve tek yapmanız gereken, başlatmak için tıklayın. Herhangi bir sebepten dolayı cihazınıza itilmiyorsa veya yanlışlıkla bildirimi silerseniz, Cihaz Hakkında Hakkında> Sistem Güncellemeleri> Güncellemeleri Kontrol Et bölümüne giderek bir OTA güncellemesi mevcutsa elle kontrol edebilirsiniz. Bu tam terminoloji sahip olduğunuz cihazın türüne göre değişir, ancak aynı genel alanda olması gerekir.

Can’t wait to get Nougat on your Huawei P9? / © AndroidPIT

El ile güncelleme nasıl yapılır

Cihazınızı manuel olarak güncellemek için çeşitli nedenler vardır, ancak en yaygın olanlarından bazıları, istikrarlı bir mobil veya Kablosuz ağa sahip olmadığınız veya cihazınızı kökten kurduğunuzdan ve OTA güncellemelerini artık almadığınızdır. Samsung Galaxy S5 gibi resmi bir Android Nougat güncellemesi alamayacağınız cihazlarda, Lineage OS gibi özel ROM'lara bile dönüşebilir.

Opinion by Alejandro Alonso NietoManually updating an Android phone is simpleWhat do you think?5050317 participants

1. Bir ROM bulun

El ile güncelleme gerçekleştirmenin ilk adımı, cihazınıza yüklemek istediğiniz bir ROM'u bulmaktır. Resmi bir ROM olması halinde, her üretici için uygun web sitesini kontrol eder ve cihaz modelimiz için uygun ROM'u buluruz. Daha popüler üreticilerin bellenimi burada bulunabilir: Samsung (SamMobile), Sony (Xperia Firmware veya Flashtool), LG (LG Telefon Ürün Yazılımı), Huawei (EMUI) veya Motorola (Motorola Firmware). En iyi özel ROM'lar hakkında bilgi burada bulabilirsiniz.

2. ROM'u kurma

ROM'u yüklemek için akıllı telefonunuzun markası için uygun olan belirli bir programı bulmanız veya cihazınızın kilidini açması ve kök salması gereken özel bir kurtarma kullanmanız gerekecektir. Özel ROM'ları yükleme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

KIES: Bu program Samsung markalı cihazları güncellemek, ROM'u indirip bilgisayarınızdan mobil cihaza yüklememize izin vermek için kullanılır. KIES'in kendisi sizin için cihazınızı ve konumunuzu temel alarak aygıtını indirir; bu nedenle, bir ROM cihazınıza veya konumunuza silinmediyse KIES'yi kullanarak kuramazsınız.

Odin: Samsung cihazlarınızda ROM'lar yüklemenizi sağlayan bir başka program. Buradaki avantaj, KIES'nin aksine kendiniz indirdiğiniz ROM'u, örneğin SamMobile'dan yükleyebilirsiniz. Kısa bir genel bakış için, Samsung cihazlarınızı nasıl kökleştirebileceğinize ilişkin çeşitli eğitimlerimizden herhangi birini kontrol edebilirsiniz.

 Install the best ROM for your device. / © ANDROIDPIT

Flash Aracı: Bu araç ROM'ları Sony Xperia cihazlarına flash etmek için kullanılır. Bunun yalnızca önyükleyicinin kilitli Xperia cihazlarında çalışacağını aklınızda tutmanız gerekecek. Şimdilik beta aşamasında ancak çoğu Windows PC'de çalışıyor.

HTC Sync Manager: Adından da anlaşılacağı üzere bu program, diğer şeylerin yanı sıra güncellemeleri de HTC aygıtlarına yüklemek için kullanılır. Bunu elde etmek için, resmi HTC web sitesini ziyaret edebilir ve kapabilirsiniz. Kurulduktan sonra akıllı telefonunuzu USB yoluyla PC'nize bağlamanız ve ardından programı çalıştırmanız yeterlidir. Sizin için yazılım güncellemelerini arayacak, ancak yalnızca resmi güncellemeler sizin için mevcut olacak.

HTC One Tool Kit: Bu program bazıları tarafından XDA Developers Forum'da geliştirildi ve HTC cihazları için çalıştı. Bu araç setinde, önyükleyicinizin kilidini açabilir, bazı aygıtları kökleştirebilirsiniz ve elbette HTC'nize resmi ve özel ROM'ları yükleyebilirsiniz. Araç kitini aşağıdaki bağlantıdan alabilirsiniz: HTC One Toolkit.

LG PC Suite: Bu program LG cihazlarını güncelleyecek ve LG'nin cihaz arama sayfasını tıklayarak ve PC Suite'te arama yaparak indirebilecek – yalnızca cihazınız için bir tane indirebilirsiniz. Program yüklendikten sonra, Sadece Telefon Güncellemesini Denetle kutusunu tıklatmanız yeterlidir. Diğer bazı resmi programlarda olduğu gibi, bu yalnızca cihazınız için resmi güncellemeleri yükleyecektir.

© LG

KDZ Firmware Updater: Bu, hem resmi hem de özel ROM'ları LG aygıtlarına güncelleyip flaşlamanıza izin veren başka bir programdır. Bu programın kurulumu nispeten basit olmasına rağmen, Windows Vista veya 7 ile ilgili bazı sorunlarınız olabilir, çünkü programa yönetici ayrıcalıkları kazandığınızdan emin olmanız gerekir. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz: KDZ Firmware Updater.

RSD Lite: Motorola kullanıcıları genellikle güncelleme alma konusunda herhangi bir sorun yaşatmazlar; ancak bu araç kiti, herhangi bir sorununuz varsa tekrar Motorola'daki hazır yazılım ürünlerini güncellemenizi sağlayacaktır. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz: RSD Lite.

Özel Kurtarma : Aşağıdaki listede cihazınız veya üreticiniz için uyumlu bir program görmüyorsanız, en iyi seçenek cihazınıza özel bir kurtarma yüklemek olabilir. Bu, özel ROM'ları yanıp sönme ve cihazınızı yedekleme konusunda daha basit yöntemlerden biridir ve cihazınızı yeniden başlattığınızda erişilir. Bu nedenle, özel veya resmi ROM'ları doğrudan cihazınıza indirebilir ve daha sonra PC'yi orta bir adam kullanmadan yükleyebilirsiniz.

ROM Yöneticisi: Köklü cihazlar için bu uygulama, cihazınız için hangi ROM'ların kullanılabilir olduğunu görmemizi sağlar. Bu aynı zamanda kullanıcılara, uygulamadan doğrudan ROM yüklemelerini sağlar ve farklı ROM'lara göz atıp denemek için oldukça basit bir çözüm sunar.

ROM Manager

Cihazınıza güncelleme yüklemek için alternatif yöntemler kullanıyor musunuz? Onları yorumlarınızla bizimle paylaşın.

Google Pixel XL'in nerede satın alınacağı

Best price

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB Unlocked CASH ON COLLECTION ONLY I CAN POST ASK FIRST

£330.00

£330.00 total

Check Offer

Google Pixel XL 32GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£425.99

£425.99 total

Check Offer

SIM FREE NEW Google Pixel XL 4G LTE G-2PW2200 Quite Black 32GB Unlocked

£444.77

£444.77 total

Check Offer

Google Pixel XL 128GB 4G LTE SIM FREE/ UNLOCKED – Black

£454.99

£454.99 total

Check Offer

Compare prices