Android Uygulamaları Dilinize Nasıl Çevirirsiniz?

Anadiliniz olmayan metinleri çevirmek özenli bir iş olabilir. Google Translate gibi web uygulamaları kolaylaştırsa da, farklı tarayıcı sekmeleri veya uygulamaları arasında ileri geri gitmeniz gerekir. Bazı durumlarda, ana dilinize dönüştürmek için bir ekran görüntüsü alın. Oldukça zor, değil mi?

Neyse ki, Google Play Store'daki bir kaç uygulama Android uygulamalarının içindeki metni herhangi bir dile çevirmeyi kolaylaştırabilir. Ancak, uygulamadan önce, bu uygulamaların çevrimdışı dilleri desteklemedikleri için çalışmak için aktif bir internet bağlantısı gerektirdiğini belirtmek önemlidir. Doğal olarak, bu uygulamalar işlerini yapmak için Erişilebilirlik Hizmeti gibi birkaç Android izni gerektirir.

Bu uygulamalardan bazılarını kontrol edelim.

Note: Translations available through the apps are rarely 100% accurate. However, they do their best in getting the meaning across.

1. Google Çeviri Uygulaması

Evet, Google Translate, uygulamaların içindeki metni çevirmenize izin veriyor. Cidden, şaka yapmıyorum. Google, 2016'da, hareket halindeyken küçük sözcük öbeklerini ve sözcükleri çevirme işlemini kolaylaştıran Çevirmek İçin Çevir adlı bir özellik yayınladı.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır. Etkinleştirmek için Çevir uygulamasını açın, Ayarlar> Çevirmek için dokunun'a dokunun ve açın. Birincil dilinizi seçin, hepsi bu.

Bu özelliği kullanmak için, bir metne uzun basın, Kopyala seçeneğini seçin; balon sağ üst köşede belirecektir. Çevrilen metni görmek için üzerine dokunun.

Çevirileri görmenin oldukça iyi bir yolu olmasına rağmen, bu uygulama uzun paragrafların veya kısa notların çevrilmiş renderlerini gösterme konusunda fazla bir şey yapamaz. Ayrıca, yerel olmayan yöntemle seçilemez metni kopyalayamadığınız Instagram gibi uygulamalarda çalışmaz.

Also on Guiding Tech
5 YouTube Subtitle Translator Chrome Extensions

Read More

2. Dil Navi

Listemizdeki bir sonraki uygulama Language Navi. Uygulamanın arabirimindeki tüm metni Instagram ve Facebook dahil istediğiniz dile etkili bir şekilde çevirebilir. Hem kaynağı hem de hedef dilleri seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra, uygulamanın arayüzündeki dili otomatik olarak algılayabilir.

Bu uygulamayı kullanarak çeviri olsa biraz farklı. Google Çeviri'den farklı olarak, hiçbir uygulamanın üstünde çalışmaz. Bunun yerine, onu Language Navi içinden açmanız gerekir.

Örneğin, Google Play Kitaplar'daki bir kitabın paragrafını çevirmeniz gerekiyorsa, Language Navi'yi açmanız gerekir, uygulama listesini aşağı kaydırın ve açmak için Play Kitaplar'a dokunun. İstediğiniz dili seçin ve Başlat'a dokunun.

Hız söz konusu olduğunda, Language Navi oldukça hızlı. Ancak, seçilen metnin uzunluğuna bağlı olarak hız değişebilir.

Google Translate'i kullandığından, oluşturulan metnin çoğu hemen hemen açıktır. Almanca, Portekizce, Fransızca ve Türkçe dahil birçok dili destekliyor ve oyunlar için yerleşik bir OCR özelliğine sahip.

Uygulamanın Play Store'dan yüklemek ücretsizdir. Ücretsiz sürüm, pro sürüme yükseltme yaparak kaldırabileceğiniz birkaç atlanabilir reklam içeriyor.

Başta, önce Language Navi'yi başlatacağınız için Battery Optimization ayarlarıyla uğraşmanıza gerek yok.

Twitter, Google Play Kitaplar, Amazon Kindle, vb. Gibi popüler uygulamalarla uyumludur. Yabancı dillerdeki tweetleri okumak söz konusu olduğunda, söz konusu tweet'i açın ve metin birkaç saniye içinde çevrilecektir.

Dil Navi indir

Also on Guiding Tech

.camp-list-771{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/206034/Android-Apps-to-Learn-English-Pronunciation_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1539360036’);background-size:cover;background-position:center center}

#language

Click here to see our language articles page

3. SnapTrans

SnapTrans, Language Navi'nin karmaşık yaklaşımını ortadan kaldırıyor. Ekranınızda, istediğiniz zaman aktif hale getirebileceğiniz her şeyin üstünde yüzen, Messenger benzeri bir balon getiriyor. Çince, Español, Portekizce ve Fransızca gibi bazı popüler dilleri destekler.

SnapTrans iki özelliğe sahiptir – tek kelimeli çeviriler ve tam sayfa çeviriler. Kısacası, Google’ın Çeviriye Çevir ve SnapTrans Üzerine kombinasyonu.

Yüzen balon üzerinden çalıştığından, Bindirme iznini vermeniz gerekir. Bu uygulamayı kullanmak için başlangıçta kaynak ve hedef dili beslemek zorundasınız. Bundan sonra, ne zaman bir yabancı dilde metin gördüğünüzde, çevrilen metni görmek için kabarcığa iki kez hafifçe vurun.

Dil ayarlarını değiştirmek istiyorsanız, dişli şeklindeki simgesine dokunun.

Uygulamanın arka planda etkin kalmasını sağlamak için bildirim çekmecesinde yapışkan bir bildirim var. Bununla birlikte, benim gibi temiz bir bildirim tepsisi tutmayı seven benim gibi biriyseniz, pil optimizasyonunda beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Note: Do keep in mind that this app doesn’t work if you are offline.

SnapTrans'ı indirin

Also on Guiding Tech
How to Translate Text Inside an Image on any Android Device

Read More

Global Village'a Hoşgeldiniz

Dünyanın farklı köşelerinden insanlar uygulamalar geliştirmek için ellerine çalıştıkları için, şansı İngilizce olmayan veya anlamadığınız bir dilde olan bazılarıyla karşılaşmanız olabilir.

Peki hangi uygulamayı kullanırım? Şimdilik Dil Navi'yi tercih ediyorum. Karmaşık bir yaklaşım izlese de kesintisiz çevirilerini ve sezgisel arayüzünü seviyorum. Sadece seçtiğiniz dili ve ta-da'yı seçin! Artı, ekran alan kaplayan kabarcıklarla uğraşmak zorunda da değilim.

Sıradaki: Kamerayı kullanarak yabancı dillerdeki metni gerçek zamanlı olarak çevirmek için uygulama mı arıyorsunuz? İşte yabancı ülkelere seyahat ederken kullanabileceğiniz bir dizi canlı çeviri uygulaması.