Android Uygulamaları İndirme Nasıl Onarılır

Akıllı telefonlarımızı seviyoruz, çünkü sosyal yaşamlarımızı, çalışmalarımızı, ilişkilerimizi ve takvimimizi idare etmek konusunda çok zekiler. Bu telefonlarda güvenilirliğimiz, telefonumuzu bir yerde unuttuğumuzu fark ettiğimiz andan itibaren hissedilmeye başladığımız ölçüdedir. Peki telefonlarımız gerçekten bizi kontrol etmenin süper gücüne sahip mi? Gerçek şu ki, telefonlarımız indirdiğimiz tüm uygulamalar olmadan göründüğü kadar güçlü olmayabilir.

Bu uygulamalar bize telefonlarımızı, hayatımızdaki ve dünyadaki bir çok şeyle ilgili bilgilerle yükleyen akıllı küçük makinelere çevirme olanağı veriyor. Uygulamalar bir akıllı telefon için çok önemliyken, Android’iniz uygulama indirmiyorsa akıllı telefonunuzun ömrünün nasıl durduğunu hayal edin. Bu yüzden Android’i düzeltmenize yardımcı olabilecek çözümler aradık, uygulama indirmeyecek.

Ayrıca bakınız: Android’de sinyal yok nasıl düzeltilir

Temelleri Doğru Yapma

Play Store’dan bir şey indirirken hatırlanması gereken en önemli şey, sabit bir internet bağlantınızın olması gerektiğidir. İnternet bağlantısı düzgün çalışmıyorsa, bir uygulamayı indiremezsiniz. İnternete Wi-Fi aracılığıyla bağlı veya mobil veri kullanıyor olsanız da, uygulamaları indirebilmenizi sağlamanın en temel adımı, uygun bir internet bağlantınızın olması gerçeğidir.

Cihazınızın bildirim gölgesini aşağı çekin ve Wi-Fi simgesinin veya mobil veri simgesinin yandığını kontrol edin. Bu simgelerden hiçbiri açık değilse, cihazınızın internete erişimi olduğundan emin olmak için bağlantıyı açmanız gerekir.

Ancak, bunu denediyseniz ve hala sorun devam ediyorsa sorunu çözmek için aşağıdaki çözümleri izleyin.

 

Android Samsung Galaxy S, Galaxy Note, LG G, Moto X, Nexus, HTC ve Diğer Android Cihazlarda Uygulamaları İndirmez Nasıl Yapılır

 

1. Çözüm: Aygıtınızı Yeniden Başlatın

Uygulamaları daha önce sorunsuz bir şekilde indirdiyseniz ve bu, Google Play’den uygulama indirmeye geldiğinde Android cihazınızla ilk kez bir sorunla karşılaştığınızda, cihazı yeniden başlatmak yararlı olabilir. Yeniden başlatma yardımı ile bu sorunu cihazınızda derinlemesine sorun gidermeden çözebilmelisiniz.

Ancak, cihazı yeniden başlatmanın geçici bir düzeltme olabileceği ihtimali vardır. Sorunla çok kez karşılaşmaya başlarsanız ve yeniden başlatma sinir bozucu olmaya başlarsa, diğer sorun giderme adımlarını denemelisiniz.

 

2. Çözüm: Tarih ve saat ayarlarınızı kontrol edin

Google Play Store’dan bir uygulama indirmeyi denediğinizde, Google sunucuları cihazınızdaki zamanı kontrol etmeye çalışır. Zaman yanlışsa, sunucuları Play Store’dan bir şey indirirken sorun yaratabilecek cihazlarla senkronize edemez.

Cihazınızın tarihini ve saatini düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Sistem üzerine dokunun ve Tarih ve Saati arayın Tarih ve Saat’e dokunduğunuzda, telefonunuzun Otomatik Tarih ve Saat’e ayarlanıp ayarlanmadığını öğrenebilirsiniz. Açık değilse, Otomatik Tarih ve Saati açın.

  Öte yandan, Otomatik Tarih ve Saat açıksa ve Google Play Store çalışmıyorsa, el ile değiştirin ve saati olabildiğince doğru olarak ayarlayın. Bunu yaparak sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

3. Çözüm: Wi-Fi şebekesi yerine mobil verileri kullanın

Uygulamaları indirmek için bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız, mobil verilere geçin ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunun arkasındaki sebep, bazı Wi-Fi ağlarının 5228 numaralı bağlantı noktasını engellemesidir. Şebekeleri değiştirmek için, cihazınızın bildirim gölgesini aşağı çekin ve kapatmak için Wi-Fi simgesine dokunun. Şimdi Mobil veri simgesini arayın ve açın.

İnternet erişimini değiştirdikten sonra, cihazınızı yeniden başlatın ve ardından uygulama indirmeye devam etmek için Google Play’de gidin. Karşılaştığınız sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

4. Çözüm: İndirme Yöneticisinin Açık Olduğundan Emin Olun

İndirme yöneticisi, tüm uygulamaların indirilmesini kolaylaştırır. Uygulamalarınızın Google Play Store’dan başarıyla indirilebilmesi için Açık olduğundan emin olmalısınız. İndirme Yöneticisi’nin Açık olup olmadığını kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar menüsüne girmeli ve ardından Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gitmelisiniz.

Şimdi ekranın üstündeki sekmeleri göreceksiniz. Tümü yazan sekmeye gitmek için sağa veya sola kaydırın. Bu bölümün altındaki İndirme Yöneticisi’ni arayın ve etkin veya devre dışı olup olmadığını öğrenmek için üzerine dokunun. Engelli bulan kullanıcılar için, İndirme Yöneticisini Etkinleştirmek için Etkinleştir seçeneğine dokunun ve ardından uygulamaları tekrar indirin.

 

5. Çözüm: Google Play Önbelleği ve Verileri Sil

Google Play’in önbelleğini silmek, Google Play Store ile ilgili birkaç sorunu çözebilir. Önbellek dosyaları, cihazınızın uygulamayı hızlı bir şekilde yüklemesine yardımcı olan bilgileri depolar. Bu dosyalar tekrar uygulamaya eriştikten sonra yeniden oluşturulur.

Bir uygulamanın Veri dosyaları, yüksek puanlar, kullanıcı adları ve şifreler gibi uygulamaya kaydedilen tüm bilgileri içeren verileri depolar. Veri dosyaları silindiğinde, dosyaları silmeden önce herhangi bir önemli bilgi formunu yazdığınızdan emin olmalısınız.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne dokunun. Google Play Store’u arayın. Dokunun ve Önbelleği Temizle yazan seçeneği aramak için aşağı kaydırın. Önbellek dosyalarını silmek için üzerine dokunun.

Uygulama mağazasına geri dönün ve uygulamaların şimdi indirilmeye başlayıp başlamadığını kontrol edin. Sorun henüz çözülmediyse, aynı adımları izleyerek veri dosyalarını silin ve ardından Önbelleği Temizle seçeneğine dokunmak yerine Verileri Temizle seçeneğine dokunmanız gerekir. Tüm verilerin silineceğini söyleyen bir uyarı göreceksiniz. Onaylamak için Tamam’a basın ve ardından uygulamayı aramak ve indirme işlemini başlatmak için Play Store’u bir kez daha açın. Bunun Android cihazınızda sorunu çözmenize yardımcı olup olmadığını kontrol edin.

 

 

6. Çözüm: Google Play Hizmetleri için Önbelleği ve Verileri Temizle

Google Play Hizmetleri, uygulamalarınızın cihazınızın çeşitli bölümleriyle iletişim kurduğu işlemdir. Senkronizasyonu sağlar ve anında bildirimlerin cihaz uygulamalarına zamanında gönderilmesini sağlar. Google Play Hizmetleri, uygulamaların çalışmasında önemli bir rol oynar. Play Services’ın önbelleğindeki veya veri dosyalarındaki bir sorun, uygulamaları Play Store’dan indirirken bir soruna neden olabilir.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamaları veya Uygulama Yöneticisini arayın ve üzerine dokunun. Google Play Servislerini bulmak için kaydırın ve üzerine dokunun Bir sonraki ekranda, Önbelleği temizle’yi arayın, üzerine dokunun.

Önbellek dosyaları silindikten sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Uygulamaları Google Play Store’dan hala indiremiyorsanız, önbelleği temizlediğiniz ekrana geri dönmek için aynı adımları izleyin. Bu kez, verileri silmek için Verileri Temizle seçeneğine dokunmanız gerekir. Ekranınızda bir uyarı göreceksiniz. Verileri silmeyi onaylamak için Tamam’a dokunun.

Cihazınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

7. Çözüm: Veri senkronizasyonu ayarlarını yenileyin

Cihazınızın veri senkronizasyonunu sağlayan veri senkronizasyonu, sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Bazı okuyucular bunu, Google Play Store’dan indirmeyen uygulamalarının problemini çözmenin kolay bir yolu olarak buldular.

  Telefonunuzun Ayarlarına Girin Hesaplar veya Hesaplar ve Senkronizasyon üzerine dokunun. Android sürümünüze bağlı olarak, arka plan verilerini fark edebilirsiniz. İşaretini kaldırmak için üzerine dokunun ve 30 saniye bekleyin, ardından tekrar yanındaki kutuyu işaretleyin. En son Android sürümlerindeki Android kullanıcıları için, Otomatik Senkronizasyon Verileri yazan seçeneğe sahip olacak bir açılır menüyü açmak için sağ üstteki üç noktaya dokunmanız gerekebilir. Otomatik veri senkronizasyonu işaretini kaldırmak için üzerine dokunun ve ardından verilerin otomatik senkronizasyonunu sağlamak için 30 saniye sonra tekrar dokunun.

Bu adımı tamamladığınızda, Google Play Store’a geri dönün ve uygulamanın şimdi indirilip indirilmediğini kontrol edin.

 

8. Çözüm: Aygıt Yazılımınızı Güncelleyin

Cihazınızın yazılımı her zaman güncellenmelidir, böylece önceki sürümdeki herhangi bir hata veya sorun etkili bir şekilde giderilir. Cihazınız için güncellemeleri geciktirdiyseniz, cihazınızın yazılımını kontrol edip güncellemenizin zamanı gelmiştir.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Cihaz Hakkında’yı bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun. Cihazınızda Güncellemeleri veya benzer kelimeleri kontrol et üzerine dokunun ve daha yeni bir sürüm varsa, yeni güncellemeleri yükleyin.

Yeni güncellemeler yüklendikten sonra, cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılır. Yeniden başlattıktan sonra, uygulamaların şimdi cihazınıza indirilip indirilmediğini kontrol edin.

 

9. Çözüm: Google Hesabınızı Sıfırlayın

Sorun henüz çözülmediyse, sorunu çözebilecek bazı karmaşık çözümlere geçeceğiz. Google Hesabını sıfırlamak, Android’inizin uygulamaları indirmemesi sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Hesabı sıfırladığınızda, hesabın tamamını silip baştan başlayacaksınız. Bu, Google Hesabı kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu ayrıntılara sahip değilseniz, hesabı tekrar cihazınıza ekleyemezsiniz. Google hesabı cihazınızdan tamamen kaldırılacak ve yeniden baştan eklenecek.

  Cihazınızın bildirimler bölümünü aşağı çekin ve Ayarlar simgesine dokunun. Ayarlar menüsünde Hesaplar’ı arayın ve üzerine dokunun. Cihazınızdaki Google hesabını kontrol etmek için Google’a dokunun.

  Kaldırmak istediğiniz hesaba dokunun Bir sonraki ekranda sağ üstteki üç nokta olan Menü simgesine dokunun. Hesabı cihazınızdan tamamen kaldırmak için açılır menüden Hesabı Kaldır seçeneğine dokunun.

 

Cihazınızda birden fazla Google hesabınız varsa, tüm Google hesabını kaldırdığınızdan emin olun. Hesapları sildikten sonra, hesapları cihazınıza bir kez daha girmeye başlamanız gerekir.

Cihazınızın Ayarlar menüsüne geri dönün ve Hesaplar üzerine bir kez daha dokunun. Şimdi Hesap Ekleme seçeneğini bulacaksınız. Hesap Ekle üzerine dokunun ve hesabı cihazınıza ekleme işlemini tamamlayın. Tüm Google hesaplarınızı eklemek için bu adımları izlemelisiniz ve bu işlem tamamlandıktan sonra, Google Play Store’a geri dönün ve bu sorunun çözülüp çözülmediğini öğrenin.

 

10. Çözüm: Google Play Store Güncellemelerini Kaldırma

Bazen, Play Store güncellemeleriniz sorunun nedeni olabilir. Bu yüzden güncellemeyi kaldırın ve uygulamanın bir kez daha güncellenmesine izin verin. Sorunu çözmede yardımcı olabilir. Güncellemeler yeniden yüklendikten sonra, beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için uygulamaları yeniden indirmeyi deneyin.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar’a veya Uygulama Yöneticisine dokunun ve Google Play Store’u arayın. Google Play Store’da simgesine ve Güncellemeleri Kaldır diyen seçeneğe dokunun. Güncellemeler kaldırıldıktan sonra ekrandan çıkmak için giriş düğmesine dokunun. Şimdi cihazınızı yeniden başlatın ve Ayarlar’a geri dönün ve ardından Google Play Store’a ikinci kez gitmek için Uygulamalar’a tekrar dokunun. Şimdi Güncelle üzerine dokunun ve uygulamanın kendisini güncellemesine izin verin.

 

Uygulama güncellendikten sonra, Play Store’a girin ve uygulamaların indirilip indirilmediğini kontrol edin.

 

11. Çözüm: Cihazınızı Fabrika Ayarlarına sıfırlayın

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiriyle sorunu çözemeyen kullanıcılar için, birçok Android sorununu etkin bir şekilde çözen son çaremiz, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu, cihazınızın yazılımını kutudan çıkarıldığı zamanki haline getirecektir. Tüm veriler cihazınızdan silinecek ve tüm üçüncü taraf uygulamalar kaldırılacaktır. Ayrıca kişisel ayarları da kaybedeceksiniz, çünkü telefon varsayılan ayarlara geri döner.

Bu nedenle önemli olduğunu düşündüğünüz veriler için bir yedek oluşturmanız gerekir. Verileri bir bilgisayarda yedekleyebilir veya verileri yedeklemek için Google hesabınızı kullanabilirsiniz. Telefonunuz, cihazı sıfırlamadan önce Google hesabındaki verileri yedekleme seçeneği sunar.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Yedekle ve Sıfırla öğesine dokunun. Şimdi, tercihlerinize bağlı olarak bir yedekleme oluşturma seçeneğini işaretleyebilir veya işareti kaldırabilirsiniz. Ekranın altına doğru Fabrika Ayarlarına Sıfırla seçeneğini görürsünüz. Üzerine dokunun ve verilerinizin kaybolacağını söyleyen bir uyarı mesajı aldığınızda Sıfırla’yı onaylayın.

 

Sıfırlama tamamlandığında, cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılır. Google Play Store’a gidin ve karşılaştığınız sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

Uygulamalarımı Android’e indirirken Yetersiz Alan hatası alırsam ne yapabilirim?

Bazen, yetersiz alan nedeniyle uygulamaları cihazınıza indiremeyebilirsiniz. Bu gibi zamanlarda, yer açmak için cihazınızdan birkaç şey silmek zorunda kalacaksınız. Cihazınızda, depoda yemek yiyebilecek çok fazla fotoğraf veya video olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızın alanını artırmak için bu dosyaları bilgisayarınıza taşıyın.

Büyük uygulamalar için yeterli alana ihtiyacınız varsa, bazı uygulamaları kaldırmanız gerekebilir. Uygulamaları kaldırmak için cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin ve Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ni arayın. Şimdi kaldırmak istediğiniz uygulamaların üzerine dokunun ve uygulamayı bir sonraki ekranda kaldırma seçeneğine sahip olacaksınız. Kaldır öğesine dokunun ve kaldırma işlemini onaylayın.

Alternatif olarak, Android’in en son sürümündeki kullanıcılar, kaldırmak istedikleri uygulamaya uzun süre basabilecek ve uygulamayı ekranın en üstünde kaldırma seçeneklerini otomatik olarak görebilecekler. Tek yapmanız gereken uygulama simgesini ekrandaki kaldırma seçeneğine sürüklemektir, uygulama kaldırılır.

 

Hata DF-BPA-09 ‘Hata İşleme Alımı’ alırsam ne yapabilirim?

Bu hata, Google Play Hizmetiyle ilgilidir ve cihazınıza özgü değildir. Bu sorunu çözmek için Google Services Framework verilerini temizleyin. Veri dosyalarını kaldırmak için şu adımları izleyin:

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne girin Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne dokunun. Üst sekmelerden, Tüm sütunlara kaydırın ve Google Services Framework’ü arayın Sonraki ekranda, verileri temizle ve ardından Tamam üzerine dokunun.

Verileri temizledikten sonra Play Store’a gidin ve hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Ekranınızda görünmeye devam eden aynı hatayı hala bulursanız, bilgisayarınızdan Google Play Sitesine erişin. Uygulamayı cihazınıza bilgisayarınızdan yükleyin, ardından uygulama cihazınızda çalışacaktır.

 

Bir uygulamayı indirmeye çalıştığımda, ekranda aşağıdaki hatalardan birini gördüğümde ne yapmalıyım – Hata 194, Hata 495, Hata 941, Hata rh01, Hata 504?

Bu hatalar, Google Play Store ile ilgili bir takım sorunlarda ortaya çıkabilir. Ancak tüm bu hatalar için en iyi çözüm, Google Play Store ve Google Services Framework’ün önbelleğini ve verilerini cihazınızdan temizlemek ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmektir. Mağazadan uygulama indirirken bu hatalardan herhangi birini bulan okuyucularımızın çoğu için bu çözüm işe yaramış gibi görünüyordu.

Yukarıdaki çözümlerde önbellek ve veri dosyalarını temizleme adımlarından bahsettik. Tüm dosyaları sildikten sonra cihazınızı yeniden başlatın ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 

Google Play Store’dan bir uygulama indirmeye çalıştığımda 911 hatası alırsam ne yapmam gerekir?

Bu hatayı aldığınızda, önce Google Hizmetlerinin önbelleğini ve verilerini silmelisiniz. Yukarıdaki çözümlerde bunu yapmak için atılan adımlardan bahsettik. Bu sorununuzu çözmezse, web sayfası girişi kullanan bir Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız hala giriş yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Hala çalışmıyorsa, farklı bir Wi-Fi şebekesine bağlanmayı denemelisiniz ve başka bir Wi-Fi şebekesine bağlanma seçeneğiniz yoksa, mobil veri seçeneğini kullanmalısınız. Bu seçeneğin planınızdaki verileri kullanacağını ve bir planınız yoksa ücrete tabi olabileceğinizi unutmayın.

Sorun genellikle kullanılan Wi-Fi bağlantısı nedeniyle oluşur, bu nedenle uygun bir Wi-Fi bağlantısı kurmanız veya mobil verilerinizi kullanmanız önemlidir.

 

Sonuç

Tüm bu çözümler bir dizi Android cihaz üzerinde çalışabilir. Android’i tüm Samsung Galaxy S, HTC, Moto X, Nexus, LG G ve diğer Android cihazlarda uygulama indirmeyecek şekilde düzeltmek için bu çözümleri kullanabilirsiniz. Bu çözümler her Android cihazda test edilmese de, çoğu Android cihazlarını kullanan tüm okuyucularımız için başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Ayrıca okuyabilirsiniz: Android GPS sorunları nasıl giderilir