Android Uygulamaları Nasıl Kapanırlar (Otomatik Olarak) Nasıl Onarılır

Android telefonlar gün geçtikçe daha sağlam hale geliyor. Ortalama bir dizüstü bilgisayarda bulunanlara neredeyse eşdeğer olan RAM ile eşleştirilen daha iyi yonga setlerimiz var. Fakat telefonlarımız ortalama bir dizüstü bilgisayardan çok daha fazla iş yapıyor. Oyunlara, videolara ve sosyal medya uygulamalarına ek olarak, düzenli görüşmelere katılıyoruz, görüntülü görüşmeler yapıyoruz ve telefonlarımızın her zaman iyi performans göstermesini gerektiren birçok şey yaptık.

Her zaman ve sonra, telefonlarımızın aşırı yükleme gereksinimlerimizi karşılaması zorlaşıyor. Yaygın bir soru, otomatik olarak kendi başlarına kapanan Android uygulamalarının nasıl düzeltileceğidir. Pürüzsüz bir Android deneyiminin keyfini çıkarmanız için sorunu çözmenize yardımcı olacak bazı çözümlerimiz var.

Ayrıca bkz. – Android tahmini metni ve Samsung klavyesi nasıl düzeltilir?

Ancak çözümlere geçmeden önce, soruna yol açabilecek birkaç neden:

Ağ sorunları

İnternete bağlı olan uygulamalar, dengesiz bir ağınız varsa veya mobil verilerden Wi-Fi bağlantısına geçerseniz kilitlenebilir. En iyi uygulamalar mükemmel çalışsa da, daha zayıf bir kodu olan uygulamalar bu gibi durumlarda iyi yapamayabilir.

Uygulamadaki hatalar

Kullanmakta olduğunuz uygulamada bir hata varsa, uygulamanın otomatik olarak kapanmasına neden olan hata ortaya çıkabilir. Hatalı uygulamaların düzeltilmesi öncelikle uygulama geliştiricinin elindedir. Uygulamadaki hataları düzeltmek için uygulamalarınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun.

İşlemciye aşırı yüklenme veya Belleğin yanlış kullanılması

Her telefon belirli bir kullanım seviyesine dayanacak şekilde üretilmiştir. Bazı uzman kullanıcılar, telefon için ideal olmayan uygulamaları yükleyerek CPU’yu zorlarlar. Bu, uygulamanın çökmesine neden olan kararsızlık yaratır.

Bunlar, uygulamaların otomatik olarak kilitlenmesine neden olan en yaygın nedenlerden bazılarıdır. Çoğu zaman, sorunun nedeni, doğru çözümü belirlemenizi kolaylaştıracaktır.

Android Uygulamalarını Kendi Başlarına Kapatmayı Düzeltmek İçin Çözümler

1. Çözüm: Uygulamayı Güncelleyin

Uygulamalar her zaman güncellenmiş sürümlerini çalıştırmalıdır, böylece bilinen herhangi bir hata veya hata düzeltilebilir. Geliştiriciler, uygulamayla ilgili kullanıcı sorunlarını çözmek için düzenli olarak güncellenmektedir. Uygulamanın çökmeye başlaması ihtimali vardır, çünkü güncellenmiş sürümünün performans özelliklerinden yoksun eski bir sürümü kullanıyordur.

  Google Play Store’a git Arama çubuğunun solundaki menü simgesine (üç yatay çubuk) dokunun. Uygulamalar ve oyunlar üzerine dokunun. Yüklenen uygulamalar ve oyunlar listesinden, sorun çıkaran uygulamayı arayın ve güncelleme düğmesinin olup olmadığını kontrol edin yanında vurgulanır. Düğme vurgulanırsa ve uygulamanın en son sürümü cihazınıza yüklenirse Güncelle üzerine dokunun.

Android apps closing

Uygulama güncellendikten sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2. Çözüm: Cihazınıza Yer Açın

Birçok uygulama, yeni dosyalar oluşturmak veya uygulamaları kullanırken oluşturulan verilerin depolanması için yeterli alana ihtiyaç duyar. Telefonunuzda veya tabletinizde depolama alanı azalıyorsa, uygulamanın veri oluşturması zorlaşır. Birçok cihazda çok fazla depolama alanı vardır, ancak yer kaplayan çok fazla uygulama ve veri dosyanız varsa, uygulamanız çökebilir. Bu sorunu çözmenin kolay bir yolu, uzun süredir kullanmadığınız uygulamaları kontrol etmek ve bunları kaldırmaktır. Cihazdaki eski ve istenmeyen dosyaları temizlemek için Android uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

3. Çözüm: Uygulama Önbelleğini ve Uygulama Verilerini Temizle

Bir uygulama sık sık çökerse, uygulama önbelleğini ve verilerini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz. Uygulama önbellek dosyaları, uygulama performansını hızlandıran verileri içerir. Önbellek dosyalarını silmek önemli veri kaybına neden olmaz. Önbellek dosyalarını sildikten sonra uygulamayı açarken hafif bir gecikme olduğunu fark etseniz de, uygulamayı bir sonraki açışınızda dosya otomatik olarak oluşturulur. Bunun nedeni, önbellek dosyalarının oluşturulmakta olmasıdır.

Uygulama veri dosyaları ise, şifreler ve uygulamayı sizin için kişiselleştiren diğer bilgiler gibi önemli verileri içerir. Veri dosyasını silerek uygulamanın yapılandırmasını kaybedeceksiniz ve yeniden yapılandırılması gerekecek.

  Cihazınızın Ayarlar menüsüne gidin Uygulamalar’a dokunun Soruna neden olan uygulamayı arayın ve üzerine dokunun Önbelleği Temizle’ye dokunun, ardından Verileri Temizle’ye dokunun ve size uygulamalarla ilgili verileri belirten bir uyarı gördüğünüzde Tamam’a dokunun. yapılandırma kaybolacak.

Android apps closing

Önbellek ve veri dosyaları silindikten sonra, uygulama ile yeniden başlama şansınız olacak. Bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

4. Çözüm: Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırma

Çoğu zaman, uygulama çekmecemizde kullanmadığımız konut uygulamalarına son veririz. Değerli depolama alanını almanın yanı sıra, bu uygulamalardan herhangi biri bir hata geliştirirse, o zaman her türlü sorunla karşılaşmaya başlayacaksınız ve bazen aynı izinleri paylaşan diğer uygulamalara bile uzanabilir. Cihazınızı temizleyerek ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak bu tür sorunlardan kaçının.

  Bildirimler gölgesindeki Ayarlar simgesine dokunun Uygulamaları arayın ve üzerine dokunun Gerektirmediğiniz uygulamaları kontrol edin Onlara dokunun, bunları kaldırma veya devre dışı bırakma seçeneğiniz olacaktır.

Kullanmadığınız uygulamaları kaldırdığınızda, cihazınızı yeniden başlatın ve uygulamanın kendi kendine kapanma sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Ek ipuçları:

Bu çözümlere ek olarak, Android cihazınızın iyi performans gösterdiğinden ve uygulamaların sorunsuz çalıştığından emin olmak için aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  Güçlü uygulamalar yüklerken telefonunuzun kapasitesini aklınızda bulundurun. Telefonunuz ortalama kullanım için üretildiyse, ağır oyunlar ve işlemciyi zorlayacak uygulamalar çalıştıramayabilirsiniz. Ağır uygulamalar cihazın sağlam performansını gerektirir.
  Uygulamaların kolayca veri dosyaları oluşturabilmesi için telefonunuzda yeterli depolama alanı bulundurmayı unutmayın. Yetersiz alan çoğu zaman birçok sorunun kök nedeni olabilir.
  Bazı uygulamalar belirli Android cihazlarda iyi çalışıyor, bazılarında ise iyi çalışmıyor. Sorun, geliştiricilerin tüm Android cihazlarda her uygulamayı test etme becerisine sahip olmamasıdır. Belirli bir kullanıcı grubunun forumlar veya uygulama geri bildirimleriyle ilgili bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını çoğu zaman bulabileceksiniz. Aynı kullanıcı grubuna ait olup olmadığınızı öğrenmek için bunu kontrol edin. Bu durumda, geliştiricinin uygulamanın cihazınızda çalışmasını beklemeniz gerekebilir ya da uygulamayı kaldırmanız daha iyi olabilir.

Android uygulamalarının kendiliğinden kapanması sorununu çözmek için bu çözümleri ve ipuçlarını kullanın. Bunlar, sorunun çözülmesinin en iyi yolları olsa da, sizin için işe yarayacak herhangi bir yardımınız varsa, bize bildirin.

Ayrıca şunları da okuyabilirsiniz: Android’de uygulamalar nasıl SD karta taşınır?