Android uygulamaları ve PC'den veri silme

Arama geçmişi ve verilerini silmek için uygulamalarınızın içeriğini yönetmeniz gerekir. Uygulamalarınız mağazalar doludur ve bazen onları izlenmesini veya görmesini istemezsiniz. Verilerinizi ve geçmişinizi Android uygulamalarınızdan ve PC'nizden silmeye yönelik en iyi ipuçlarını derledik.

  • Veri kullanımını azaltmanın kolay yolları
  • Android'i yedekleme ve verilerinizi güvende tutma

Google Play hizmetleri tarafından depolanan verileri nasıl temizleyebilirim?

Mahremiyete ilişkin endişeleriniz varsa veya yalnızca küçük bir boşluk bırakmak istiyorsanız, önbelleklerini zaman zaman temizlemek iyi bir fikirdir. Bir dizi Google uygulamasını tek bir yerden yönetebilmek için kullanışlıdır. Ayarlar'ı açın ve Diğer menüsünün altındaki Uygulamalar yöneticisine yönelin. Tam bölüm boyunca sürükleyerek, Google Play Hizmetleri girişini bulun ve dokunun.

Tıpkı Uygulama yöneticisinden erişebileceğiniz diğer uygulamalar gibi, Önbellek temizle düğmesini tıklatarak önbelleği hemen silebilirsiniz, ancak biraz daha derinlemesine inceleme seçeneğine sahipsiniz. Alanı yönet butonuna dokunursanız, yeni bir dizi seriyi içeren bir ekrana erişirsiniz. Örneğin, Arama verilerini düzenle düğmesine hafifçe vurursanız, Google Play Hizmetleri ile ilişkili diğer hizmetlere bir kısayol görevi görür bulacaksınız. Her birine hafifçe vurun ve tek tek ön belleği el ile temizleyebilirsiniz.

Google Play hizmetleri depolama ekranı, Drive etkinleştirilmiş uygulamalar için önbelleği silmek için de kullanılabilir. Senkronize edilen herhangi bir dosya ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için Temizle düğmesine ve ardından Tamam'a basmayı deneyebilirsiniz. Android Wear cihazına sahip herkes için, ekran ayrıca giyilebilir cihazlardan gelen verileri görüntülemek ve denetleme seçeneği sunar.

You can manage your Google Play data right from the app manager. / © ANDROIDPIT

Android için Google Chrome uygulaması geçmişini silme

Chrome'un yeni bir sürümüne sahip Android cihazınızda, arama geçmişinizi görüntüleme basittir. Chrome tarayıcınızı açmanız, menü düğmesine basmanız (sağ üst köşedeki üç dikey nokta) ve Geçmiş'i seçmeniz yeterlidir . Tarama geçmişinizin bir listesini göreceksiniz ve arama işlevini kullanarak, özellikle bir şey aramak için seçeneğiniz var. Uzun zaman önce gelen verilere erişmek için altta ilerleyin ve Daha eski'ye dokunun.

Tek tek web sitelerini silmek için, her girişin sağındaki X işaretine dokunmanız yeterlidir. Her şeyi silmek için Tarama verilerini temizle düğmesine basın. Bu, sizi silmek istediğiniz şey türlerini seçmenizi sağlayan bir açılır pencereye götürür.

Sayfadan çıktığınızda, Chrome Ayarları'nı görürsünüz. Not altındaki 'Takip etmeyin'. Bunun açık olduğundan emin olun. Etkinleştirirseniz, işbirliği yapan web sitelerine ziyaretlerinizi takip etmemeleri için bir talep yapılır. Yanıtlarına bağlı olarak herhangi bir etkisi olmayabilir, ancak bunu yapmaya değer. New Tab vurduğunda sadece yeni bir pencerede görünmesini sık ziyaret edilen siteyi durdurmak istiyorsanız Nihayet, sadece dokunun ve kaldırılmasını istediğiniz ve kaldır vurmak öğeyi tutun.

Clear your browsing data in Chrome for Android with just a few taps. / © ANDROIDPIT

PC için Google Chrome'un Tarama geçmişini temizle

Göz atma geçmişinizi bilgisayarınızdan silmek, Android'de temizlemekle çok benzer. Bir Google Chrome sayfası açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı tıklayın.

Şimdi Geçmiş 'i tıklayın ve tüm geçmişiniz çekilmelidir. Geçmişinizi tüm siteleri ziyaret ettiğiniz saatlerde görebilirsiniz. Göz atma geçmişinizin tümünü kaldırmak için Gözatma Verilerini Temizle'yi tıklayabilirsiniz veya yalnızca bir kaç şeyi kaldırmanız gerekiyorsa, yanındaki kutuları tıklayıp Seçilen Öğeleri Kaldır'ı tıklayabilirsiniz.

Bir tür web sayfasını hızlı bir şekilde kaldırmak isterseniz, geçmişinizde arama yapabilir ve aradığınız anahtar kelimeleri içeren sayfaları kaldırabilirsiniz.

You can search through your history and find specific items to remove. / © ANDROIDPIT

Android için Google Haritalar'dan arama geçmişi nasıl temizlenir?

Google Haritalar harika bir uygulamadır, ancak yaptığınız her hareketi kaydetmek istemiyorsanız, izlerinizi zaman zaman örtmek isteyebilirsiniz. Android için Google Haritalar'da arama ve konum geçmişini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Haritalara git. Menü simgesini (üç yatay çizgi) tıklayın. Ayarlar'a gidin ve üzerine hafifçe vurun. Haritalar geçmişine dokunun. Onların yanında bir X bulunan son yerler listesini görmelisiniz. Belli bir yeri silmek için X üzerine dokunun. Android, emin olup olmadığınızı sorar ve bir yeri silmek, o yer için yıldızlı derecelendirme gibi herhangi bir ilişkili içeriği sileceğini söyleyecektir.

Clear your navigation history on Google Maps. / © ANDROIDPIT

Tamam Google ses ve ses geçmişini temizle

Google, kaydetmek için seçtiğiniz sesi ve diğer sesleri Tamam Google ile kaydeder. 'Tamam Google' komutunu söylediğinde, komut ile devam edecek ve belirli ses kaydedilecek. Geçmişinizi silmek istiyorsanız, oldukça kolay.

PC'nizde bir Chrome Tarayıcı açın ve Android Chrome tarayıcısında kullandığınız Google hesabında oturum açın. Şimdi bu bağlantıya tıklayın ve menüye gidin (sağ üst köşedeki üç nokta). Seçenekleri Sil'i tıklayın ve geçmişinizin ne kadar geri silinmesini istediğinizi seçin.

Deleting the audio and voice history on Google is easy. / © ANDROIDPIT

Listeye dahil etmek istediğiniz başka herhangi bir uygulamanız var mı? Yorumları bize bildirin ve bunları yakında koyacağız.