Android uygulamalarının konumunuza erişmesini engelleme

Bir uygulamayı her yüklediğinizde, gerektirdiği izinlerin bir listesini görürsünüz. İnsanlar bunu okumaktan sık sık sıkıntı çekmezler, ancak yüklediğiniz uygulamalar diğer şeylerin yanı sıra kişilerinize, mesajlarınıza ve hatta bulunduğunuz yere erişim talebinde bulunabilir. Gizliliğinizle ilgileniyorsanız, hangi uygulamaların nerede olduğunuzu takip edebileceğinin farkında olmalısınız. Uygulamaların konumunuza erişmesini nasıl durduracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

  Android’de konum takibi nasıl kapatılır Android’in fotoğraflara konumunuzu eklemesi nasıl durdurulur

Bulunduğunuz yerle ilgili bilgileri kendinize saklamak istemeniz tamamen mantıklı. Bazı uygulamalara erişime izin vermek mantıklıdır – örneğin, gezinme araçları – ancak bu bilgilere erişmesini yasaklamak isteyebileceğiniz pek çok şey var.

Bununla ilgili iki yol var: Android’in yerleşik ayarlarını kullanarak veya özel bir izin kontrol uygulaması kullanarak.

Bölüme atla:

Android 9.0 için

  Tüm uygulamalar için Bireysel uygulamalar için

Android 6.0 ila 8.0 için

  Tüm uygulamalar için Bireysel uygulamalar için

Android 4.3 için – 5.1

  Tüm uygulamalar için Bireysel uygulamalar için

Android 9.0 Pasta için

Tüm uygulamalar için

Android Pie’de, konum doğruluğunu ayarlamanız gereken seçenekler açısından işler biraz değişti. Mod seçenekleri (aşağıya bakınız) kaldırıldı ve konum doğruluğu artık ikili açık / kapalı bir seçenek. Açık, WiFi +, mobil ağlar ve GPS’in GPS ile birlikte kullanıldığı anlamına gelir. Bu, yüksek doğruluk denilen şeye benzer. Kapalıyken, konumunuzu izlemek için yalnızca GPS kullanacağınız anlamına gelir. Bu ayar daha önce yalnızca Cihaz olarak adlandırılmıştı.

turn off locations2

Bireysel uygulamalar için

Hangi uygulamaların konumunuzu takip etme iznine sahip olduğunu değiştirme şekliniz, Android 9 Pie’de Oreo’dakiyle aynı şekilde çalışır. Basitçe ana Ayarlar menünüze gidin ve uygulama izinlerine atanan biti bulun. Oradan Konum seçeneğine basın, her uygulamanın konum verilerinize erişmesine izin vermek veya reddetmek için sekmeleri değiştirebilirsiniz. Basit! Kameranızı hangi uygulamaların kullanabileceği gibi başka şeyler için de izinleri değiştirebilirsiniz.

turn off locations3

Android 6.0 ve üzeri için (Oreo’ya Marshmallow)

Tüm uygulamalar için

Akıllı telefonunuzun Ayarlar menüsünün genel bölümünde Konum ayarları seçeneğini bulabilirsiniz. İstediğiniz şekilde etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için üst kısımdaki açma / kapatma düğmesine dokunun. Bu seçeneğin, her uygulamanın konumunuzu görme özelliğini, Google Haritalar gibi GPS kullanmak isteyebileceğinizleri bile devre dışı bırakacağını unutmayın. Bu sizin için bir sorunsa, bir sonraki seçeneği kontrol edin.

lg v20 location gps settings general2

Konum modunu ayrıca işleri daha da özelleştirmek için üç seçenekten birine değiştirebilirsiniz:

  Yüksek doğruluk, GPS, Wi-Fi, Bluetooth ve mobil ağları içeren tüm seçenekleri kullanır. Pil tasarrufu, Wi-Fi, Bluetooth ve mobil ağları kullanır, ancak GPS kullanmaz. Cihaz sadece GPS kullanır, Wi-Fi, Bluetooth veya mobil ağlar kullanmaz.

high 3

Bireysel uygulamalar için

Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamaları yapılandır veya Uygulama ayarlarını, ardından Uygulama izinleri’ne gidin. Ardından telefonunuzun hassas özelliklerinin bir listesini göreceksiniz (mikrofon, kamera veya kişi listeniz gibi). Burada, konumunuz dahil, hangi uygulamaların her birine erişebileceğini seçebilirsiniz.

turn off locations

Hangi uygulamaların cihazınızın fiziksel konumuna erişmek için izin almak istediğinizi seçmek için Konumunuz seçeneğine dokunun. Google Haritalar veya Google App gibi uygulamalar için, rahatlığınız için konumunuza erişmelerine izin vermeleri yararlı olabilir. Ancak diğer uygulamalar güvenilir bir kaynaktan olmayabilir veya konumunuza bile ihtiyacı olmayabilir. Bu durumda, bu uygulamalar için konum iznini kapatın.

Android 4.3 için – 5.1

Tüm uygulamalar için

Tıpkı Android’in yeni sürümlerinde olduğu gibi, tüm uygulamalar için Konum ayarlarını tek bir geçiş anahtarıyla değiştirebilirsiniz. Ayarlar> Diğer> İzin’e gidin ve Konum’un yanındaki açma / kapama açma / kapatma düğmesine dokunun. Anahtar kapalı konumdayken, el cihazınız konum verilerini toplamayı durduracaktır.

Ayrıca kullanılan konum bildirme yöntemini de değiştirebilirsiniz. Konum> Mod’a dokunun. Ardından tercihlerinize göre (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) üç farklı mod arasında seçim yapabilirsiniz.

android location 1

Konum’u aşağı kaydırırsanız, konumunuz hakkında bilgi isteyen tüm uygulamaların listesini görebilirsiniz (aşağıdaki resme bakın). Konum izlemeyi devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını görmek için bireysel uygulamaların ayarlarını inceleyebilirsiniz.

Tarafından görüşBrittany McGheeSistem güncellemelerini beklemek, Android telefonlarını kullanmakla ilgili en can sıkıcı şey.What do you think?505058 katılımcı

Telefonunuz Android Marshmallow veya daha yeni bir güncelleme aldığında, sistem ayarları üzerinden bireysel uygulama izinleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacaksınız.

  Cihazınız Android Oreo’yu alacak mı? Planlanmış güncellemeler listemize göz atın.

android location 2

Yüklemiş olduğunuz uygulamaların yanı sıra, Google Asistan gibi birçok Google hizmeti konumunuzu kullanabilir. Bu kontrol edebileceğin başka bir şey. Uygulamalar listesinin altında, Google Konum Raporları’na dokunun; telefonunuzda kurduğunuz tüm hesapların bir listesini göreceksiniz.

android location 3

Her bir hesap için, konum verilerinize erişime izin vermek veya vermemek için Konum Raporlama ayarını kullanabilirsiniz; Konum Geçmişi bölümü ise önceden kaydedilmiş verileri silme şansı verir.

Bireysel uygulamalar için

Android’in bu eski sürümlerinde konum izlemeyi devre dışı bırakmak mümkün olsa da, hepsi ya da hiçbiri yaklaşımdır. Alternatif bir yaklaşım olarak, AppOps bireysel uygulamaların konum izinlerini kontrol etmek için kullanılabilecek ücretsiz bir uygulamadır.

Google Play’de benzer adlara sahip birkaç uygulama var, bu yüzden doğru olanı yüklediğinizden emin olun. Uygulamayı başlattığınızda konum bilgisini kullanan uygulamaların bir listesini görürsünüz.

android location 4

Listedeki herhangi bir uygulamanın girişine dokunun; kullandığı tüm izinlerin bir listesini göreceksiniz.

android location 5

Bu uygulamanın konum bilgilerini kullanmasını önlemek için Konum ayarını değiştirebilirsiniz. İşlemi istediğiniz kadar uygulama için tekrarlayın.


AppOps

Konum izleme özellikleri sizi ilgilendiriyor mu yoksa ayarları olduğu gibi bırakmaktan memnun musunuz? Yorumlarınızı söyleyin.