Android vs iPhone: Hangisini Satın Alabilirim?

Yeni bir akıllı telefon satın almanın zamanı geldi ve iPhone’dan Android’e geçme seçeneğini ya da tam tersi bir seçenek düşünüyoruz. Muhtemelen birçok sorunuz var ve burada bu Android vs iPhone yazısında, ikisinin de temelini karşılaştırarak size bazı cevaplar vereceğiz. Bu, bir seçenekten diğerine geçmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olur ya da sadece size tanıdık gelen şeylere sadık kalır.

Dikkat edilmesi gereken tek şey fiyat değil. İşletim sistemi, özelleştirme, uygulamalar ve diğerleri dahil olmak üzere başka birçok şey var. Daha fazla uzatmadan karşılaştırma yapalım.

Ayrıca bakınız: Android ve iPhone’da IMEI numarasını bulma

Android vs iPhone: Kullanıcı arayüzü

Birçok kişi Android ile iOS’u karşılaştırır ve hangi işletim sisteminin daha iyi olduğunu ekarte etmenin bir yolu yoktur. Niye ya? Çünkü bu tamamen özneldir. Biri size bunlardan birinin lehine ne kadar gerçek verirse versin, beğenmezseniz işe yaramaz.

Ancak, herkes bu iki işletim sistemi arasındaki farkları bilmiyor. Hem Android hem de iPhone’daki kullanıcı arayüzü, gezinmesi ve anlaşılması kolay, hoş görünümlü bir tasarıma sahiptir.

Önemli bir fark göreceksiniz. İPhone’larda, belirli bir iOS sürümü, diyelim ki iOS 10 tüm iOS cihazlarında aynı görünüyor. Hepsi Apple tarafından yönetiliyor. Yani iPhone 4s veya iPhone 7’niz varsa, iOS 10 aynı görünecek ve aynı özelliklere sahip olacaktır.

Android’e gelince, bir hikaye tamamen farklı. Orada arayüz tüm cihazlarda aynı görünmüyor veya aynı hissetmiyor. Niye ya? Daha fazla sayıda cihaz Android’te çalışmaz. Bunun nedeni, dışarıda birçok Android üreticisinin bulunması ve bunların çoğunun ek olarak kendi arayüzlerini eklemesi.

Android’deki kullanıcı arayüzünde birçok değişiklik var, bu nedenle iki üreticiden iki cihazı karşılaştırdığınızda birçok farklılık göreceksiniz. Bir cihazdaki ayarlar menüsü, her ikisi de Android olsa bile, başka bir cihazdaki ayarlar menüsünden daha az veya daha fazla seçeneğe sahip olabilir. Yani, her telefon biraz farklı çalışır.

 

Android vs iPhone: Yazılım güncellemeleri

Peki ya yazılım güncellemeleri? Bunların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her güncelleme, özelliklerden ve güvenlik iyileştirmelerinden başlayarak yeni bir şey getiriyor. Ek olarak, hata düzeltmelerini de içerirler.

Apple bunları sık sık tanıtıyor. İOS 11’e kadar, eski bir iPhone modeline sahip olsanız bile en son sürümü edinebilirsiniz. Ancak bu özellikte işler farklı olacak. Bunun nedeni Apple’ın 32 bit cihazlar için destek bırakmaya karar vermesidir, bu nedenle iOS 11 uyumlu cihazların listesi biraz daha kısadır. Örneğin, iPhone 5 ve iPhone 5c artık desteklenmiyor.

Öte yandan, Nexus ve Pixel telefonları her zaman en son yazılım sürümünü alan telefonlardır. Sadece bu değil, bu aygıtlar ilk ve çok hızlı bir şekilde alır. Bunlardan birine sahip değilseniz, telefonunuzu bir yıl önce satın almış olsanız bile, en son sürümü alamayabilirsiniz. Her şey taşıyıcılara ve telefon üreticilerine bağlıdır.

 

Android vs iPhone: Özelleştirme

Son derece özelleştirilebilir bir cihaz arıyorsanız, bir Android almalısınız. Bu bölümde iPhone üzerinden devasa bir kaldıraç var. Hemen her şeyi değiştirebilirsin. Canlı duvar kağıdı gibi değil mi? Değiştir. Birkaç dokunuşla, hızlı ayarları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Özel ROM’lar dahil, hemen hemen her şeyden farklı bir ev başlatıcısı, klavye yükleyebilirsiniz.

Bir iPhone alırsanız, bu mümkün olmaz. Apple her şeyi kontrol ediyor, bu yüzden doğal olarak iPhone’lar Android telefonlar kadar esnek değiller. İPhone kullanıcılarının iOS 11 için bu kadar heyecanlı olmasının sebeplerinden biri de kontrol merkezini kişiselleştirme seçeneği sunması. İnsanlar özelleştirmeyi ve esnekliği sever ve bu iPhone’ların kaçırdığı bir şey.

 

Android vs iPhone: Depolama

Genişletilebilir depolama seçeneğine sahip bir cihaza sahip olmak istiyorsanız, Android’i seçmelisiniz. Genişletilebilir depolama, cihazların çoğunda mevcuttur. Biraz daha fazla depolama alanı kullanmak istediğinizi düşünüyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bir microSD kart almak ve gitmenizde fayda var.

Android vs iPhone

Birçok iPhone modelinde çok fazla depolama alanı var, diyelim ki 128 GB diyelim, ancak bu seçeneği istiyorsanız, size daha fazla mal olacak. Bir noktada, biraz fazladan eklemek istersen, çünkü sahip olduğun yeterli değil, yapmanın yolu yok. Telefonunuzu satın aldığınızda seçtiğiniz depolama alanına bağlı kalmak zorunda kalacaksınız.

Birçok insan için bu bir dezavantajdır. Yüklemekte olduğumuz uygulama sayısının sürekli arttığını göz önüne alarak tuhaf bir şey yok. Ayrıca, çok fazla fotoğraf ve video oluşturuyoruz ve çok sayıda dosyamız var. Doğal olarak, hepsini depolamak için yeterli alana ihtiyacımız var.

 

Android vs iPhone: Uygulamalar

Birkaç yıl önce, iPhone uygulamalar bölümünde lider oldu. Birçok uygulama ilk olarak Apple Store’da günün ışığını gördü. Android kullanıcıları, aynı uygulamanın Google Play Store’da kullanıma sunulmasını beklemek zorunda kaldı. Bu değişti ve aynı uygulamayı her iki uygulama mağazasında da aynı uygulamayı bulabilirsiniz. Bazı istisnalar olabilir, ama daha fazla beklemek yok.

Android vs iPhone

Bir dizi uygulamaya gelince, endişelenmeyin. Hangi telefonu almaya karar verirseniz verin, her iki mağaza da ücretsiz ve ücretli her türlü uygulamaya sahiptir. En popüler uygulamaların tümü her iki platformda da mevcut olduğundan endişelenmeyin.

 

Android vs iPhone: Yardımcıları

Ses yardımcıları bugünlerde bir şey var. iPhone’larda Siri var, Android telefonlarda Google Asistan var. Siri, sizin için iyi bir restoran bulmak, bir e-posta veya kısa mesaj göndermek ve daha pek çok şey yapabilir.

İOS 11 ile Siri daha doğal bir sese sahip olacak, daha da yardımcı olacak ve ek olarak tercüme edebilecek. Yeni bir seçenek de var, Yazmak için Siri. Bu, kullanıcıların özel bir şey sormak istediklerinde konuşma yerine yazı yazmasını sağlar.

Android geride bırakılmaz. Google Asistan, önleyici ve öngörücü ses yardımcısı olarak beklentileri yerine getirdi. Verileri toplamasına izin verebilirsiniz ve bunu yaparsanız bazı harika öneriler alırsınız.

Herhangi bir şansa göre, Windows 10 ve Windows telefonlarında sanal bir yardımcı olan Cortana’yı tercih ederseniz, Android ve iOS’ta yükleyebilirsiniz. Dahası, Android’de varsayılan bir sanal asistan olarak ayarlayabilirsiniz. Android için Cortana’nın tüm cihazlarla uyumlu olmadığını unutmayın.

 

Android vs iPhone: Güvenlik

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli şey güvenlik. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmak istiyorsunuz ve kesinlikle bilgisayar korsanlarının özel bilgilerinize ve verilerinize erişmesini önlemek istiyorsunuz.

Her yazılım güncellemesinde, Apple güvenlik iyileştirmeleri getiriyor ve daha önce de belirttiğimiz gibi, şirket varsayılan uygulamaları da içeren her şeyi kontrol ediyor. En önemlisi, tüm veriler şifrelenmiştir ve erişmek için bir şifreye ihtiyacınız vardır.

Android’ler artık daha güvenli, ancak yine de kötü amaçlı yazılım ve virüslere eğilimli. Bundan kaçınmak için uygulamaları yalnızca Google Play Store’dan indirin ve diğer kaynaklardan kaçının.

Android cihazlar da hacker saldırılarına daha yatkındır. Dolayısıyla, önemli dosyaları, özellikle de işiniz için olanları depolamak üzere olduğunuz bir telefonu arıyorsanız, iPhone daha iyi bir seçenek olabilir.

 

Android vs iPhone: Telefonların seçimi

Bir iPhone’u tercih ederseniz, büyük bir seçim gibi olmaz. İPhone 5 veya iPhone 5c gibi eski bir model satın almak, iOS 11’i kuramayacağınız anlamına gelir. İPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus vardır. Birkaç ay içinde Apple da yeni bir model sunacak.

Orada birçok üretici olduğu için Android’in geniş bir telefon seçeneği var. Samsung Galaxy S8 veya S8 Plus, LG G6 veya Huawei Mate 9 gibi yeni, güçlü ama pahalı olanlardan bazılarını seçebilirsiniz.

Android vs iPhone

Ancak, daha ucuz bir şey arıyorsanız, 100 doların altında mevcut olan ve oldukça iyi çalışan birçok cihaz var.

Tasarım tartışmamamız gereken bir şey. Hepsi tamamen özneldir ve her bir kişi güzelliği farklı şekilde tanımlar. Bazıları için, iPhone’lar harika tasarım ve şıklıkla eş anlamlıdır, diğerleri ise böyle düşünmez.

 

Android vs iPhone: Fiyatı

Şimdi, fiyat. En son iPhone’lardan birini istiyorsanız, 650 $ ‘dan daha fazla harcamaya hazır olun. Fiyat değişir ve depolama kapasitesine bağlıdır. Örnek olarak iPhone 7’yi ele alalım. 32 GB olanı istiyorsanız, fiyat 649 $, 128 GB için 749 $ ve 256 GB istiyorsanız 849 $ harcamak zorunda kalacaksınız.

Android vs iPhone

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, çok pahalı olan birçok üst düzey Android telefon var. Tabii ki, kilidi açık bir telefon istemiyorsanız, taşıyıcı teklifleri için bakabilirsiniz.

Uygun fiyatlı bir telefon istiyorsanız, Android sizin için mükemmel bir seçimdir. Pahalı olmaktan uzak harika özelliklere ve tasarıma sahip birçok orta menzilli telefon var. Bu nedenle, bir akıllı telefona çok fazla para harcamak istemiyorsanız, birçok ucuz Android telefondan birini düşünün.

 

Sonuç

Hangisinin daha iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak yapabileceğimiz bir şey yaptık – iPhone ile Android arasındaki temel farklılıkları listeledik. Bu, hangisini satın alacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Günün sonunda her şey arzularınız ve kişisel tercihlerinizle ilgilidir. Şimdi nihai sorunun cevabını aldığınızı umuyoruz Bir iPhone veya Android mi almalıyım? Mutlu alışveriş!