Android’de bir Uygulama Çekmecesi Nedir ve Nasıl Optimal Kullanılır

Bir iPhone’dan Android’e geçiyorsanız veya uygulama çekmecesinde belirtilen bir sorun giderme kılavuzunu okuyorsanız, bu uygulama çekmecesinin ne olduğunu merak ediyor olmalısınız? Nerede mevcut ve Android telefonunuzda nasıl açılır?

App Drawer Android Fi

Endişelenme! Uygulama çekmecesine erişmek için üçüncü taraf bir uygulama yüklemenize gerek yoktur. Çoğu Android telefona önceden yüklenmiş ve yüklü uygulamaları düzenlemede oldukça yararlıdır. Yalnızca Mi Launcher gibi bazı stok başlatıcılar bir uygulama çekmecesi sunmaz.

Şimdi uygulama çekmecesinin özelliklerini ve Android’de nasıl kullanılacağını kontrol edelim.

Uygulama Çekmecesi Nedir

Basit bir deyişle, bir uygulama çekmecesi telefonunuzda yüklü tüm uygulamaları barındıran bir bölümdür. Şimdi, bir iPhone’dan geliyorsanız, bunun ana ekran olduğunu düşünürdünüz. Ama hayır. Android telefonlarda ve tabletlerde işler farklıdır – bir ana ekran ve uygulama çekmecesi alırsınız.

App Drawer Android 5A

Bir uygulama yüklediğinizde, uygulama ana ekrana değil uygulama çekmecesine yerleştirilir (bazı başlatıcılar aynı anda ana ekrana yerleştirmenize izin verir). Uygulamayı uygulama çekmecesinden veya ana ekrandan açabilirsiniz. Sık eriştiğiniz uygulamaların daha hızlı erişim için ana ekrana yerleştirilmesi gerekir.

Uygulama Çekmecesi ile Ana Ekran Karşılaştırması

Hem uygulama çekmecesi hem de ana ekran aynı başlatıcının bir parçasıdır. İkisi arasındaki birincil fark, ana ekranın yüklü uygulamalardan sadece bir kısmını, özellikle de sık kullanılanlarınızı içermesidir. Aksine, uygulama ana ekranda yoksa, uygulama çekmecesinden erişebilirsiniz. Uygulama çekmecesinde de görünmüyorsa, uygulama telefonunuza yüklenmez.

Bir uygulamayı kaldırmadan ana ekrandan kaldırabilirsiniz, ancak uygulama çekmecesinde aynı şey mümkün değildir. Bir uygulamayı uygulama çekmecesinden kaldırmak için uygulamayı kaldırmanız veya gizlemeniz gerekir. Ayrıca, uygulama çekmecesi widget’ları desteklemez.

Uygulama Çekmecesine Nasıl Erişilir ve Açılır

Bir uygulama çekmecesine yalnızca ana ekrandan erişilebilir. Erişmenin iki yolu vardır. Ana ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın. Veya uygulama çekmecesi simgesine dokunabilirsiniz. Uygulama çekmecesi simgesi varsayılan olarak Telefon, Mesajlaşma ve Kamera gibi uygulamaları barındıran alanda bulunur.

App Drawer Android 1App Drawer Android 2

Uygulama çekmecesi simgesi genellikle bu simgelerden birine benzer.

App Drawer Android 3

Bazı telefonlarda, alttaki küçük yukarı oku göreceksiniz. Uygulama çekmecesine erişmek için yukarı kaydırmanız gerektiğini belirtir.

App Drawer Android 4

Uygulama Çekmecesi Neye benziyor

Uygulama çekmecesi ana ekranınıza benzer, ancak widget’lardan ve doktan yoksun. Tüm uygulamalarınızı düzgün bir şekilde düzenlenmiş bulacaksınız. Nova ve Action Launcher gibi desteklenen başlatıcılarda uygulama çekmecesinin satır ve sütun sayısını özelleştirebilirsiniz.

Uygulama Çekmecesinde Uygulamaları Sıralama

Tipik olarak, uygulamalar telefonunuza yüklediğiniz sırayla görünür. Böylece son yüklenen uygulama listenin sonunda görünecektir. Varsayılan uygulama çekmecelerinin çoğu alfabetik sıralama düzenini takip eder. Ancak, bazı uygulama çekmeceleri sıralama modunu özelleştirmenizi sağlar. Alfabetik sıra, en çok kullanılan vb. Arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun için uygulama çekmecesinin sağ üst köşesindeki üç noktalı simgeye dokunun ve sıralama modunuzu seçin.

App Drawer Android 5App Drawer Android 6

Uygulama Çekmecesinde Uygulamalar arasında Kaydırma

Bazı uygulama çekmecelerinde, tüm uygulamaları görüntülemek için yukarı ve aşağı (dikey olarak) kaydırma yapabilirsiniz. Diğerleri uygulamaları ana ekrana benzer yatay sayfalarda listeler. Yani, tam listeye erişmek için yatay olarak kaydırmanız gerekir. Bazı rampalar size kaydırma stilini seçme olanağı verir. Uygulama çekmecesi stili seçeneği için başlatıcı ayarlarınızı kontrol edin.

Uygulama Çekmecesinde Başka Neler Yaparsınız

Uygulama çekmecesinin göze çarpan özellikleri şunlardır:

Klasörler

Tüm başlatıcılar ana ekrandaki klasörleri desteklerken, çok azı uygulama çekmecesinde klasör oluşturmanıza izin verir. Samsung, Nova Launcher ve Microsoft Launcher’ın varsayılan başlatıcısı, uygulama çekmecesindeki klasörleri destekleyen bazı uygulamalardır.

App Drawer Android 7

Nova, uygulama çekmecesinde sekmeler sunarak bir adım önde. Sekmeler, uygulamalarınızı düzenlemek için uygulama çekmecesinin içindeki farklı bölümlerdir. Yalnızca Nova’nın premium sürümünde mevcuttur.

Nova Launcher Prime Vs Nova Launcher Features 4

Arama

Neredeyse tüm başlatıcılar, uygulama çekmecesinin üstünde bir arama çubuğu sağlar. Uygulamayı hızlı bir şekilde bulmak ve açmak için kullanabilirsiniz. Nova Launcher gibi başlatıcılar, ana sayfa düğmesine iki kez dokunarak aramayı açar.

App Drawer Android 8

Uygulamaları Ana Ekrana Yerleştirme

Yüklediğiniz tüm uygulamalar hemen uygulama çekmecesine yerleştirilir. Ancak, başlatıcı ayarlarınızda ‘ana ekrana uygulama ekle’ seçeneğini etkinleştirmediyseniz ana ekran için de aynı şey geçerli değildir.

Bunun dışında, bir uygulamayı uygulama çekmecesinden ana ekrana taşımak istiyorsanız uygulama simgesine dokunup basılı tutun ve ekranın herhangi bir kenarına sürükleyin. Ana ekrana yönlendirileceksiniz. Ana ekrana koymak için uygulama simgesini bırakın.

App Drawer Android 9

Uygulama Çekmecesine İhtiyacınız Var mı

Minimal simgelere sahip temiz bir ana ekrana sahip olmak isterseniz, uygulama çekmecesi bir godsend hediyesi olarak hareket edecektir. Uygulama çekmecesi, ana ekranı karıştırmadan uygulamaları düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca, uygulamaları doğrudan ana ekranda değil uygulama çekmecesinden silmeniz gerektiğinden uygulamaları güvende tutar.

Ancak, uygulama çekmecesinin dezavantajı, yüklü uygulamaları unutmasıdır. Ana ekranda uygulamalar doğrudan görülebilir, ancak favori uygulamalarımızı ana ekrana eklediğimizde, uygulama çekmecesini nadiren kullanırız. Ancak bir uygulama çekmecesi istemiyorsanız, uygulama çekmecesi olmadan bu başlatıcı uygulamalarını kontrol edin.

Sıradaki: Karanlık modun hayranı mısınız? Android’de karanlık modu destekleyen bu başlatıcıları kontrol edin.