Android’de Canva App Nasıl Kullanılır: Detaylı Bir Eğitim

Görüntüler hatıraları saklamada ve işletme markalaması için özelleştirilmiş kırtasiye oluşturmada hayati bir rol oynamaktadır. Onları afiş, broşür, kartvizit vb. Yapmak için kullanıyoruz. Fakat ondan önce fotoğrafları ve resimleri belirli araçlarla ince ayarlamamız gerekiyor.

Canva App Guide Tutorial Fi

Örneğin, sık sık profil resimleri yapar, fotoğrafları, hikayeleri ve resimlerdeki diğer kullanımları korursunuz. Hepsinin farklı boyutları var ve dikkat çekici olmalı.

Neyse ki, kolayca bu tür grafikler oluşturmanıza olanak sağlayan şaşırtıcı bir araç var. Masaüstünde, Android ve iOS’ta bulunan Canva, güzel grafikler için tek adresiniz. Nefes kesici grafikler oluşturmak için buna dijital bir Photoshop diyebilirsiniz. Peki nasıl kullanılır?

Henüz Canva’yı kullanmayacaksanız, gönderinizi Android’de nasıl kullanacağımızı açıkladığımız Canva rehberiniz olarak kabul edin. Öyleyse önce Android telefonunuza Canva’yı indirin, sonra başlayalım.

Canva’nın Temelleri

Canva uygulamasını ilk kez açtığınızda, altta iki sekme göreceksiniz – Şablonlar ve Tasarımlar. Şablonlar sekmesi, beğeninize göre kullanabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz önceden oluşturulmuş Canva şablonlarını barındırır.

WhatsApp hikayesi, Instagram yayını, Facebook kapağı, davetiye kartı, logo, özgeçmiş vb. Gibi çeşitli boyutlarda, kategorilerde ve türlerde önceden tanımlanmış bazı şablonlar bulacaksınız.

Canva App Guide Tutorial 1Canva App Guide Tutorial 2

Tasarımlar sekmesi, yarattığınız grafikleri barındırır. Gereksinimlerinize göre bu grafikleri düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Şimdi Canva ile grafik oluşturmanın iki yolu var – mevcut bir şablonu kullanın veya boş bir şablondan başlayın. Her iki durumda da, bir şablon üzerinde metin, şekiller vb. Gibi öğeler bulunur.

Mevcut Bir Şablonu Değiştirme

Canva uygulamasının güzelliği birçok ücretsiz şablon sağlamasıdır. İstediğiniz bir şablonu seçmeniz ve ardından tüm öğelerini düzenlemeniz gerekir.

Bu yazı için, Instagram Hikayesi şablonuyla gidelim. Şablonları Keşfet bölümünün altında veya ana ekranda bulabilirsiniz. Üst kısımdaki arama çubuğunun yardımını da alabilirsiniz. Yani Instagram hikayesini yazın ve sonucu seçin. Ardından, istediğiniz şablona dokunun.

Canva App Guide Tutorial 3Canva App Guide Tutorial 4

Mevcut tüm unsurları değiştirebileceğiniz düzenleme ekranına yönlendirileceksiniz. Bu öğeler metin, simgeler, arka plan resimleri, renkler ve diğer şeyleri içerir. Herhangi bir elemanı değiştirmek için üzerine tıklamanız yeterlidir.

Canva App Guide Tutorial 5

Arka Planı Değiştir

Arkaplanı (veya başka bir resmi) değiştirmek için üzerine bir kez dokunun. Galeri, Resim, Renk ve Filtre – app altta dört yeni seçenek ile sizi karşılayacak.

Galeri telefonunuzdaki tüm görüntüleri barındırır. Yani, evet, resimlerinizle değiştirebilir ve bunları arka planınız olarak ayarlayabilirsiniz. Kamera simgesine dokunarak Canva uygulamasının kendisinden bile bir fotoğraf çekebilirsiniz. Resim bölümü, Canva tarafından sunulan ücretsiz resimlerin bir hazinesidir. Mevcut görüntünüzle değiştirmek için herhangi bir görüntünün üzerine dokunun.

Bahşiş: Use the search to find an appropriate image.Canva App Guide Tutorial 6Canva App Guide Tutorial 7

Bununla birlikte, herhangi bir görüntü yerine düz bir arka plan istiyorsanız, Renk sekmesine dokunun ve istediğiniz renge tıklayın. Son olarak, resme bir filtre uygulayarak resminizi artırabilirsiniz. Parlaklığı, doygunluğu, rengi vb. Ayrı ayrı değiştirmek için Gelişmiş filtreler üzerine dokunun.

Canva App Guide Tutorial 8

Görüntü Boyutunu Değiştir

Resminizi kullanırsanız, uygulama orijinal boyutunda ekleyecektir. Bazen, asıl arka plan alanı ve görüntü alanı farklıdır ve boş bir alan bırakır. Bunu önlemek için, görüntü boyutunu değiştirebilirsiniz. Bunun için, seçmek üzere görüntüye bir kez dokunun. Ardından, boyutunu artırmak veya azaltmak için sıkıştırma ve yakınlaştırma hareketini kullanın.

Bahşiş:You can change the size of the existing Canva images too.Canva App Guide Tutorial 13Canva App Guide Tutorial 14

Öğe Özelliklerini Değiştir

Yukarıdaki ekran görüntülerinde, metnin arkasındaki beyaz / siyah arka plan, öğelerden oluşan dikdörtgen bir kutudur. Üzerine dokunarak özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Örneğin, rengini değiştirmek için üzerine bir kez dokunun. Alt kısımda beyaz renkte bir düzenleme simgesi göreceksiniz. Rengini değiştirmek için üzerine dokunun. Benzer şekilde, başka elemanlar varsa, renklerini alt kısımda bulacaksınız. Saydamlık kaydırıcısını kullanarak saydamlığı da değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri kaydetmek için onay simgesine dokunun.

Canva App Guide Tutorial 9Canva App Guide Tutorial 10

Metin ile oyna

Benzer şekilde, mevcut herhangi bir metin öğesine dokunarak değiştirmenize olanak tanır. Yazı tipini, rengini, boyutunu, aralığını, hizalamasını vb. Değiştirmek için bir kez dokunun. Metnin kendisini değiştirmek için iki kez dokunun. Metin, siz değiştirmediğiniz sürece mevcut özellikleri koruyacaktır.

Canva App Guide Tutorial 12

Yeni Öğeler Ekle

Sadece Canva’nın ana şablonu tasarlaması, ona eleman ekleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yüzen ekleme simgesine dokunarak istediğiniz türde öğe ekleyebilirsiniz. Size Metin, Resim, Resim, Şekil vb. Seçenekler sunulacak.

Bahşiş: Any element with a coin sign next to it indicates that it’s not free.Canva App Guide Tutorial 22Canva App Guide Tutorial 23

Afresh’i başlat

Tasarım becerilerinize güveniyorsanız, boş bir şablonla da başlayabilirsiniz. Bunun için uygulamanın ana ekranına gidin ve alttaki kayan ekleme simgesine dokunun.

Canva App Guide Tutorial 15

Doğru Şablon Boyutunu Bul

Daha sonra altta Instagram, davetiye, poster, duvar kağıdı vb. Türlerine bağlı olarak çeşitli resim boyutları sunulacak. Aradığınızı bulmak için onları kaydırın. Alternatif olarak, ana ekranda o şablon bölümüne gidin ve ilki aynı için boş bir şablon olacaktır.

Canva App Guide Tutorial 16Canva App Guide Tutorial 17

Özel Boyutlar

Boyutlardan hiçbirinin gereksinimlerinize uymaması durumunda, özel boyutlarda bir resim de oluşturabilirsiniz. Bunun için, önce ekle simgesine dokunun ve ardından üstteki boyuta tıklayın. Bir sonraki ekranda gerekli boyutlarınızı girin.

Canva App Guide Tutorial 18Canva App Guide Tutorial 19

Tasarım Öğeleri Ekleyin

Bir şablon ekledikten sonra, düzenleme ekranına yönlendirilirsiniz. Burada, ona eleman (metin, resim, şekil vb.) Eklemeniz gerekir. Bunun için alttaki ekle simgesine dokunun ve istediğiniz öğeyi seçin. Başka öğeler eklemek için adımları tekrarlamanız gerekir.

Canva App Guide Tutorial 20Canva App Guide Tutorial 21

Bunları ekledikten sonra, üzerine dokunarak özelliklerini değiştirebilirsiniz. Metin durumunda, metin stilinizi ekleyebilir veya kullanılabilir stiller listesinden seçim yapabilirsiniz.

Canva App Guide Tutorial 24

Canva’da Resimleri İyileştirme

Grafiklerimizi Canva’da daha da nasıl geliştirebileceğimizi görelim.

Renk Onaltılı Kod Ekle

Varsayılan olarak, Canva sınırlı bir renk koleksiyonu sunar. Renk paleti sunar. Ancak bazen grafiklerimizdeki rengin marka rengimizle eşleşmesini istiyoruz. Bunun için rengin onaltılık kodunu ekleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için rengini değiştirmek istediğiniz öğeye dokunun. Renk bölümünün altında, ekle simgesine dokunun. Renk paletine alınacaksınız. Onaltılı kodunuzu kutuya girin.

Canva App Guide Tutorial 25Canva App Guide Tutorial 26

Görüntüyü Bulanıklaştır

Canva’da kullandığınız herhangi bir resim, mevcut bir Canva resmi olabilir veya resminizi bulanıklaştırabilirsiniz. Bunu yapmak için, görüntüye bir kez dokunun ve ardından Filtre seçeneğine basın. Gelişmiş filtreler üzerine dokunun. Bulanıklaştırma kaydırıcısının yoğunluğunu ihtiyacınıza göre değiştirin.

Canva App Guide Tutorial 27Canva App Guide Tutorial 28

Öğeyi Geride veya İleriye Taşı

Canva uygun katmanlar sunmasa da, tek bir dokunuşla elemanları ileri ya da geri hareket ettirebilirsiniz. Bu, ilk önce bir şekil ve ardından bir metin öğesi eklediğinizde ortaya çıkar. Böyle bir durumda, metin şeklin altına gizlenir. Şeklin üstünde tutmak için öne getirmeniz gerekir.

Bunun için önce öğeyi seçin ve ardından sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Ardından, gereksinime göre ileri ve geri simgelerine dokunun.

Canva App Guide Tutorial 29Canva App Guide Tutorial 30

Öğelerin Şeffaflığını Ayarlama

Metin, şekiller vb. Gibi bir öğenin saydamlığını ayarlamak için öğeyi seçin ve ardından üç nokta simgesine basın. Saydamlık simgesine dokunun ve ayarlayın.

Canva App Guide Tutorial 31Canva App Guide Tutorial 32

Yinelenen Öğeler

Herhangi bir öğenin bir kopyasını oluşturmak için çoğaltabilirsiniz. Bunun için öğeyi seçin ve kopyala simgesine basın.

Canva App Guide Tutorial 33Bahşiş: You can even duplicate the actual image. For that, go to the Designs section and tap on the three-dot icon present on your image. Select Make a copy.

Öğe Boyutunu Değiştir

Öğe boyutunu değiştirmek için, dört köşeden herhangi birini kullanarak dokunarak sürükleyin. Alternatif olarak, sıkıştırma ve yakınlaştırma hareketini kullanın. Parmaklarınızı kullanarak bile döndürebilirsiniz. Bunun için, elemana iki parmağınızla dokunup basılı tutun ve sonra döndürün.

Canva App Guide Tutorial 11

Öğeleri Grubu Çöz

Canva’dan mevcut bir şablon kullanıyorsanız, bir öğeyi taşımak veya yeniden boyutlandırmak bazen tüm bloğu değiştirir. Bu, öğeler gruplandırıldığı için olur.

Öğeleri ayrı ayrı değiştirmek için, gruplarını çözmeniz gerekir. Bunu yapmak için, öğeyi seçin ve üstteki gruba tıklayın. Grup özelliği şu anda Canva web sitesiyle sınırlıdır, ancak mobil uygulamalarda gruplandırılabilir.

Canva App Guide Tutorial 34

Bir Öğeyi Sil

Herhangi bir öğeyi resminizden kaldırmak için, öğeyi seçin ve silme simgesine basın. Elementler gruplanırsa hepsi silinecek.

Canva App Guide Tutorial 35

Değişiklikleri geri al

Herhangi bir noktada, yanlışlıkla bir şeyi değiştirirseniz, değişikliklerinizi geri alabilirsiniz. Bunun için geri al simgesine dokunun.

Canva App Guide Tutorial 36

Görüntüleri Telefona Kaydet

Son olarak, resminizi oluşturmayı tamamladığınızda, kaydetme zamanı gelmiştir. Bunun için, resim olarak kaydet simgesine dokunun. Alternatif olarak, PDF gibi başka bir biçimde kaydetmek isterseniz, kaydetmek için yanındaki paylaşım simgesine dokunun. Bunu yaptığınızda, ilk önce görüntü otomatik olarak cihazınıza kaydedilir ve ardından başka bir format seçebilirsiniz.

Canva App Guide Tutorial 38Canva App Guide Tutorial 37

En İyi Uygulama

Demek Canva uygulamasından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Dürüstlük, uygulama sadece sosyal medya kullanıcıları için değil, aynı zamanda blogcular için bir hediye. Kullanımı kolay olsa da, bir kez ele geçirdiğinizde, başka hiçbir araç kullanmadan nefes kesici grafikler oluşturabilirsiniz.

Sıradaki: Instagram veya diğer sosyal medya platformları için resimlerin üzerine alıntı yazmak ister misin? Android ve iOS’ta bu inanılmaz fiyat teklifi üreticisi uygulamalarına göz atın.