Android’de çoklu görev: bölünmüş ekran modunun kullanılması

Android akıllı telefonunuzda YouTube’da müzik dinlerken, not alırken ve aynı anda video izlerken sosyal medyada gezinmek mümkündür. Bölünmüş ekran modu (genellikle çoklu pencere işlevi olarak da bilinir) sayesinde, verimliliği artırmak için aynı anda iki uygulamayı açabilirsiniz. Bu özelliği nasıl kullanıyorsunuz? Size makalemizde göstereceğiz!

Kısayollar:

  Bölünmüş ekran modu ne işe yarar? Android Pie Nougat ve Oreo Hatmi ve daha önceki Özel ROM’daki çoklu pencere

Bölünmüş ekran modu ne işe yarar?

Android’deki çoklu pencere işlevi, iki uygulama ile yan yana çalışmanıza ve bunları aynı anda kullanmanıza olanak tanır. Bu yolla, bilinmeyen bir caddede yürürken veya YouTube’da müzik dinlerken ve aynı anda tweet beslerken, navigasyon uygulamasını kapatmadan WhatsApp’taki bir mesaja cevap vermek veya YouTube’da müzik dinlemek gibi iki işlemi aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Her iki uygulamayı da rahatça görebildiğiniz ve yönlendirebileceğiniz için geniş ekranlı bir akıllı telefonunuz varsa özellikle kullanışlıdır.

Android Pastası’nda bölünmüş ekran

Android Pie, birçok yaşam kalitesi iyileştirmesi getirmiş olsa da, işletim sisteminin en son sürümünde bölünmüş ekranı kullanmak daha az sezgisel ve daha zor görünüyor. Ancak üzülmeyin! Nasıl çalıştığını açıklayacağız:

  Piksel bir telefonunuz varsa, son uygulamaları gezinti çubuğuyla veya el hareketleriyle açma İstediğiniz uygulamanızın üzerindeki simgeye dokunun. Uygulama bölünmüş ekran modunda kullanılabiliyorsa, Bölünmüş ekran görünümünde aç seçeneğini göreceksiniz. Daha sonra, basitçe seçilen ikinci uygulamayı uygulama çekmecesi üzerinden açabilirsiniz.

multitasking android pie

Son olarak, bir uygulamayı pop-up görünümünde açma seçeneği de vardır. Uygulamayı, PC’de bulabileceğinizleri yeniden boyutlandıran küçük bir pencerede açar, yeniden boyutlandırır ve dahil x düğmeleri. Diğer uygulamaların üstünde görüntülenebilir.

pop up view android pie

Ancak, tüm uygulamaların bölünmüş ekranla uyumlu olmayacağını unutmayın. Tüm etkinlikleri geliştirici seçenekleriyle yeniden boyutlandırılabilir hale getirebilirsiniz, ancak bu aynı zamanda yıldız performansından ve uygulama çökmelerinden daha azına neden olabilir. Uyarılmıştın!

Android Nougat veya Oreo’da çoklu pencereyi kullanın

İşletim sisteminin 7.0 sürümünde, Google çoklu pencere işlevini ilk kez sunarak herkese açık hale getirdi. Açıkçası Android 8.0 Oreo ile sürüm kullanılabilir durumda kaldı ve aşağıdaki şekilde etkinleştirilebilir:

  Ekranın üstünde görüntülemek istediğiniz uygulamayı açın. Birkaç dakika boyunca çoklu görev / yeni tuşunu basılı tutun. Artık açık uygulamalar arasında gezinebilir ve görüntülemek için ikinci bir uygulama seçebilirsiniz.

oreo multi window

Lütfen dikkat: İkinci uygulama yeni uygulamalarınız arasında değilse veya açabileceğiniz uygulamalarda değilse, sadece bu adımdan sonra giriş düğmesine basın ve ikinci uygulamayı normalde yaptığınız gibi başlatabilirsiniz.

Hangi uygulamaların bu özelliği desteklediğini anlamadan önce bir uygulamaya ihtiyacınız olacak çünkü uygulama geliştiricisi bu işlevi engellemiş olabilir;

Android hatmi ve önceki sürümlerinde çoklu pencere nasıl kullanılır

Ne yazık ki, tüm akıllı telefonlarda Android Nougat’tan önceki sürümlerle çoklu pencere işlevi yoktur. İstisnaların bazıları Samsung, Huawei / Honor ve LG akıllı telefonları.

Samsung akıllı telefonlarda çoklu pencere

Bazı eski Samsung akıllı telefonlarda çoklu pencere işlevini hala kullanabilirsiniz. Genel olarak, uyumlu akıllı telefonlar S serisi veya Notlar içerir, ancak cihazınızın aşağıdaki adımlarla uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Ayarlara git. Çoklu pencereyi arayın. İşleve sahipseniz, etkinleştirmek için ilgili düğmeyi etkinleştirmeniz yeterlidir.

İşlev Ayarlar’da etkinleştirildiğinde, yan yana yerleştirmek için iki uygulama eklemeniz gerekir:

  Geri dönüş tuşunu birkaç saniye basılı tutun. Desteklenen uygulamaların listesi ile sağ tarafta bir menü olacaktır. İlk uygulamayı ekranın üst yarısına sürükleyin. İkinci uygulamayı ekranın alt kısmına sürükleyin.

Yalnızca bazı sistem uygulamaları ve birkaç üçüncü taraf uygulaması desteklenir.

samsung multi window

Huawei / Honor cihazlarında çoklu pencere

Android 6.0 Marshmallow ve EMUI 4 ile Honor / Huawei akıllı telefonunuz varsa, aşağıdaki adımları izleyerek çoklu pencere işlevinden yararlanabilirsiniz:

  Birkaç dakika boyunca çoklu görev / yeni tuşunu basılı tutun. Görüntülenen menüden istediğiniz iki uygulamayı seçin.

Lütfen bu durumda bile yalnızca bazı sistem uygulamalarının ve birkaç üçüncü taraf uygulamanın desteklendiğini unutmayın.

LG akıllı telefonlarda çoklu pencere

LG uzun zaman önce, Android Nougat’ın piyasaya sürülmesinden çok önce iki uygulamayı aynı anda kullanabilmenizi sağlayan Dual Window adında bir çoklu pencere işlevi uyguladı. İşte nasıl aktifleştireceğiniz:

  Çoklu görev / yeni düğmesine basın. İkili Pencere adı verilen bir düğme aşağıda görünecektir. Bas. Ekranın ortasında yeni bir pencere açılacak ve yan yana iki uygulamayı seçmenize izin verecektir.

Değiştirilmiş bir ROM kullanın

Maalesef bu seçeneğe izin vermeyen diğer akıllı telefonlar için her zaman modlamayı deneyebilirsiniz. Sınırlı sayıda akıllı telefon için, cihazınızı Nougat’a yükseltmenize ya da önceki Android sürümlerinde bu işlevi etkinleştirmiş olabilecek bazı ROM’lar vardır.

Konuyla ilgileniyorsanız, faydalı rehberlere bazı bağlantılar sağladım. Her zamanki gibi, prosedürleri kendi sorumluluğunuzda yerine getirdiğinizi ve her akıllı telefon markasının ve modelinin biraz farklı olabileceğini unutmayın. Değiştirilmiş ROM’lar zayıf değil!

  Özel bir ROM nasıl yanıp söner Özel ROM ve kök: En önemli terimler açıklanmıştır

Akıllı telefonunuzda çoklu pencere kullanıyor musunuz? Varsa hangi uygulamalarla?