Android'de Desteklenmeyen Ses-Video Dosyası Hatası nasıl düzeltilir?

Bir videoyu Android telefonunuza indirip aktarmadan, yalnızca "dosya açılamaz" veya "desteklenmeyen ses codec bileşeni" ile karşılanandan daha sinir bozucu başka bir şey yoktur. Peki desteklenmeyen video dosyası hatasını nasıl düzeltirsiniz? Okumaya devam edin ve size çözüm yol göstereceğiz.

  • Android'de tüm dosya türlerini açma
  • Android için en iyi video oynatıcılar

Ayrıntılara girmeden önce, neden ve nasıl bu sorunun ortaya çıktığı açıklanmaya değer. Her şey codec bileşenleri ve kapsayıcılarla ilgili.

Bir kod çözücü nedir?

Öncelikle, önce codec, kompresör-dekompresörün kısaltmasıdır. Ad aslında hepsini söylüyor: Bu, özellikle sıkıştırılmış veriler için verileri kodlamak ve çözmek için kullanılan bir yöntem. Codec'ler veri (bu durumda video verileri) alır ve bunları sıkıştırabilir, böylece gönderilip depolanabilir veya görüntülenecek şekilde sıkıştırılamazlar.

Konteyner nedir?

Genellikle bir kapsayıcıya dosya biçimi denir. Paketleme, taşıma ve sunum ile ilgilenir (codec, dosyayı bu eylemlere hazırlarken). Konteynerler, ses ve video senkronizasyonu ile ilgilenirler. Bir kapsayıcı, dosyanın türünü belirleyen dosyanın bir parçasıdır. Basit bir ifadeyle – androidpit.mp4 dosyanız varsa, MP4 konteynerdir.

Neden videom oynatılmıyor

Çoğu durumda, Android cihazınızda bir video dosyası oynatmaya çalıştığınızda bir hata mesajı almanızın nedeni, medya dosyanızın kod çözücüsü, video oynatıcınızın kodeksinden farklı olması veya video oynatıcınızın (ses) codec bileşenini desteklemez. Medya oynatıcınızın keyfi olarak aynı konteynır türünü (başka bir deyişle dosya türü) yürütmeyi ve oynamamayı seçtiğini düşünebilirsiniz; ancak bir kapsayıcı birden fazla codec bileşeni içerebilir ve telefonunuz bunların hepsini desteklemeyebilir.

Opinion by Georg SeebodeI wish my standard media player was as versatile as VLC PlayerWhat do you think?5050409 participants

VLC Media Player on Android. / © ANDROIDPIT

Akıllı telefonumda "desteklenmeyen medya dosyalarını" nasıl oynatabilirim?

Yukarıda belirtildiği gibi, "dosya açılamıyor", "desteklenmeyen ses codec'i" veya "desteklenmeyen video dosyası hatası" almanın en muhtemel nedenlerinden biri, mevcut medya oynatıcınız videonuzun codec bileşenini desteklemiyor olmasıdır dosya. En kolay çözüm, varsayılan video oynatıcıdan geçmek ve yeni bir medya oynatıcı indirmektir. Fantastik VLC Player'ı tavsiye ederim. Nihayet beta aşamasından çıktı (hatta o zaman harika oldu) ve neredeyse her dosya biçimini destekliyor, çoklu ses parçaları, altyazılar, ekranın otomatik döndürülmesi ve en-boy oranına düzeltmeler uyguluyor. Ses ve parlaklık jestlerle kontrol edilebilir ve widget'lar da mevcuttur.

VLC will solve your Codec problems / © ANDROIDPIT