Android’de dosyalar, fotoğraflar ve videolar nasıl gizlenir

Bu hayatta utanç verici medyadan kaçış yoktur. Duşta bir selfie, eşinizin iç çamaşırlarındaki resmi ya da üzerinde çalıştığınız George Harrison kısmındaki bükülmeleri gidermek için video üzerinde gitar becerilerinizi uyguladığınız zamanlarda olsun, bazı şeyler olabilir. telefonunuzda özel kalmayı tercih ederdiniz. İşte Android’de klasörleri ve görüntüleri nasıl gizleyeceğiniz.

  En iyi Android dosya yöneticileri: telefonunuzu keşfetmek için ilk 9 En iyi Google Play Store alternatif uygulama mağazası

Akıllı telefonunuzda özel bir alan oluşturun

Akıllı telefonunuzdaki dosyaları, fotoğrafları ve videoları gizlemenin en kapsamlı yollarından biri özel bir alan oluşturmaktır. Bunun temelde yapacağı şey, işletim sisteminizin ana şifrenizden farklı bir şifre veya parmak izi ile korunan ikinci bir versiyonunu oluşturmak. Belirli uygulamaları açmadan veya galerisinde belirli resim veya videoları görmeden çocuklarının telefonlarını kullanmalarına izin vermek isteyen ebeveynler için son derece kullanışlıdır. Şakalar konusunda endişeleniyorsanız, telefonunuzu özellikle yaramaz bir arkadaşınıza ödünç vermeniz gerekirse de faydalıdır. Her üreticinin bunu ayarlamak için biraz farklı bir yolu vardır, ancak size referans için bir Huawei P10 için bir örnek göstereceğiz.

  Ayarlar ve ardından Güvenlik ve Gizlilik bölümüne gidin. Özel Alan seçeneklerini burada bulabilirsiniz. Yeni bir Özel Alan etkinleştirin ve bir parola belirleyin (ana cihazınızdan farklı)

how to hide files private space

  Özel Alanın kilidini açmak için bir parmak izi de ekleyebilirsiniz. Bu, Ana Alanınızın veya Özel Alanınızın farklı bir parmağınızla kilidini açmanıza olanak tanır. Ana Alanınızdan videolar

how to hide files private space2

  Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenle nasıl gizleyebilirsiniz?

Bazı klasörleri galeri uygulamasından gizle

Tamamen yeni bir Özel Alan ayarlama zorluğundan geçmek istemiyorsanız, Android’deki Galeri uygulamanızdan özel fotoğraflar veya videolar içeren belirli klasörleri de gizleyebilirsiniz. Yapmak çok basittir, ancak ne tür bir Android özelleştirmesi çalıştırdığınıza bağlı olarak seçenekler biraz farklı bir yerde olabilir. Size bir örnek göstermek için, Android Oreo yerine Huawei’nin EMUI’sini kullandık.

  Galerinize gidin ve gizlemek istediğiniz klasörleri bulun Ayarlar balonunu açmak için üç noktaya ve ekranın altına dokunun. Onları tekrar görmek istiyorsan, onları geri al

how to hide files private space3

  Saklayacak bir şey mi var? Bu Onur özelliğini seveceksiniz

Galeride resimlerinizi dosya aktarımı ile gizleme

Böylece müzik uygulamanız tüm MP3’leriniz için albüm kapakları indirdi ve WhatsApp’tan otomatik olarak indirmiş yüzlerce resim var. İşte daha sonra yapılacaklar:

  Dosya aktarımını etkinleştirmek için akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın WhatsApp dizinine gidin Boş bir metin dosyası oluşturun ve yeniden adlandırın.

Bilgisayarınıza erişiminiz olmasa bile .nomedia’daki diğer dosyaları da yeniden adlandırabilir ve ihtiyaç duyduğunuz yere taşıyabilirsiniz.

nomedia screenshot

Bireysel fotoğraf ve videoları Android’de nasıl gizleyebilirim?

Her zaman ve tekrar, telefonunuzu ailenize ve arkadaşlarınıza teslim etmeniz gerekebilir. Bazı dosyaları gizli tutmanız gerekirse, bu biraz sinir bozucu olabilir. Bu durumda, bunları ‘.nomedia’ dosyasına ekleyerek gizli bir dizine taşıyabilirsiniz.

  Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve dosya aktarımını etkinleştirin bir dosya gezgini uygulaması açın DCIM dizinine gidin .hidden adlı bir klasör oluşturun. Boş bir metin dosyası oluşturun ve .nomedia olarak yeniden adlandırın. galeride ve VLC’de işe yaradıysa gizli içeriğin tadını çıkar

Tek tek görüntüleri de yeniden adlandırabilirsiniz; böylece başında nokta olmaz. Bu sadece dosyaları adlandırmak için kullanılan Unix standardıdır ve ayrıca Linux tabanlı Android sisteminde dosyaların nasıl adlandırıldığını da gösterir.

Tarafından görüşEric Ferrari-HerrmannTelefonuma bir iki dakika ödünç verirsem, fotoğraflarıma bakacaklarsa endişeleniyorum.What do you think?505099 katılımcı

VLC’de gizli videoları göster

VLC, gizli dosyaları, dizinleri ve videoları işlemenin oldukça şık bir yoluna sahiptir. Varsayılan olarak, gizli video video kategorisinde görünmemelidir. Bundan sonra, içeriğe yalnızca bir numara ile erişebilirsiniz ve bu nedenle telefonunuzu kullanan başkaları tarafından erişilemez. İşin püf noktası, gizli klasörünüzün bulunduğu dizine gitmek ve sonra onu ortaya çıkarmak için yenilemek.

vlc hidevideos com

Dosyaları şifrele

Birkaç akıllı telefon üreticisi, Android’deki dosyaları şifreleyen ek uygulamalar sağlar. Bununla birlikte, bazı riskleri taşıdıkları için bunları dikkatli kullanmalısınız. Örneğin:

  Şifreyi unutabilirsiniz. Uygulama gelecekte kullanılamayabilir, bu nedenle dosyalarınız artık şifresi çözülemez

Ek olarak, 2014’ten beri piyasaya çıkan akıllı telefonların çoğunda kullanılan ve Android cihazlarının tamamen şifrelenmiş olduğu Android 5.0’dan beri mevcut olan bir şifreleme şeması zaten var.

Sonuç

Tek başına ve ek uygulamalar olmadan yerleşik araçlarla, Android’de dosyaları gizlemek ve şifrelemek için gereken tüm araçlara sahipsiniz.

Bu numaralar sizin için işe yaradı mı? Bize ne düşündüğünü söyle.