Android’de dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvenle nasıl gizleyebilirsiniz?

Telefonunuzu birine verirken sık sık panik sıkıntısı çekiyorsanız ve cihazınızda hassas e-postalara / belgelere / görüntülere veya diğer dosyalara sahip olduğunuzu fark ederseniz, bu dosyaları meraklı gözlerden gizlemenin bir yoluna ihtiyacınız vardır.

Belki de gerçekten gurur duymadığınız bazı uygulamalarınız var – oynadığınız Farming Sim oyunu hakkında kimsenin bilmesi gerekmiyor. Her iki durumda da, kişisel dosyalarınızı ve uygulamalarınızı güvende tutabileceğiniz farklı yöntemlerin bir listesini hazırladık.

Telefonunuzda görünenler üzerinde gerçekten en ayrıntılı kontrol sahibi olmak istiyorsanız, onu rootlamanız gerekebilir. Bunu yapmamayı tercih ederseniz, bazı root dışı seçenekler de ekledik. Ayrıca, Android’de gizli şeyleri gizli tutmak için kullanabileceğiniz birkaç yerleşik özellik bulunmaktadır.

Atlamak:

    Uygulamalarınızı stokta nasıl gizleyebilirsiniz? Android Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı nasıl gizleyebilirsiniz: temel bilgiler Uygulamalarınızı gizlemek için araçlar Uygulamalarınızı kilitlemek için araçlar Gizlilik için önerilir: Gizle Pro

Stoklarınızı Android’de nasıl gizleyebilirsiniz?

Stok Android akıllı telefonunuzu başka birine verirken uygulamalarınızı, dosyalarınızı ve özel verilerinizi gizlemenin en kolay yolu konuk hesabı kullanmaktır. Cihazınızdan konuk kullanıcısını ayarlar menüsünden ayarlayabilirsiniz. Menüye erişmek için Sistem> Gelişmiş> Birden çok kullanıcı seçeneğine gidin. Her şeyi ayarladıktan sonra, açılır menüden ana hesabınızla konuk hesap arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Konuklar sanki telefon kutudan çıkarılmış ve ilk kez açılmış gibi bir deneyim yaşarlar. Hiçbir şey oturum açmamış ve uygulama çekmecesinde yalnızca önceden yüklenmiş uygulamalar görüntülenir. Ayrıca konukların arama yapabilmelerini sağlamak için izin verip vermemeyi seçebilirsiniz.

android pie guest

Akıllı telefonunuzu aynı kişiye sık sık verirseniz, telefonunuzda ikinci bir hesaba sahip olmak da mükemmeldir. Buna güzel bir örnek, video izlemek veya oyun oynamak için telefonlarını çocuklarına veren bir ebeveyndir. Yalnızca çocuğunuzun görmesini istediğiniz uygulamaları gösteren ayrı bir hesap oluşturabilir ve ikisi arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Dosyalarınızı ve uygulamalarınızı gizlemenin temelleri

Bazı üreticiler el cihazlarında (örneğin Samsung’un Güvenli Klasörü veya Honor’un Özel Alanı) güvenli bir alan sağlamak için ‘kasa’ özellikleri eklese de, hisse senedi Android’i seçerek dosyaları ve klasörleri seçerek gösterme gereği ile ilgilenmedi varsayılan.

Herhangi bir Android sürümüne sahip kullanıcıların gerçekten temel bir gizlilik düzeltmesi için yapabilecekleri, gizlemek istediğiniz içeriği tutan klasörlerin adlarını değiştirmektir. Bu nedenle, resimlerinizi gizlemek istiyorsanız, bir dosya gezgini açın (Android Marshmallow ve daha yeni bir sürümde bir temel var), gizlemek ve adını değiştirmek istediğiniz resimlerin bulunduğu klasörü seçin. Artık, resimlerinizi galeride veya dosyalarınızı klasörler içinde göstermeyecek.

Tabii ki, gerçekte çok da gizli değil – Android artık bilgileri otomatik olarak ekranınıza çekmiyor, ancak telefonunuzu kaybederseniz dosyalara hala tümüyle erişilebilir durumda.

Benzer şekilde, telefonunuza üçüncü taraf bir uygulama kullanmadan gelen, rahatsız edici önceden yüklenmiş uygulamaları gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Ayarlar> Uygulamalar seçeneğine gitmeniz ve ardından gizlemek istediğiniz uygulamayı seçmeniz gerekir. Tabii ki, onları kaldıramazsanız, genellikle onları devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamaların arka planda çalışmasını nasıl durduracağınızı öğrenmeniz gerekirse, önce bunu yapabilirsiniz.

Dış yardım

Meraklı gözlerden gizlenmenin ve korunmanın en temelini istemediğiniz sürece, verilerinizi, dosyalarınızı ve uygulamalarınızı daha iyi kontrol altına almak için muhtemelen üçüncü taraf yardımlarına başvurmak isteyeceksiniz. Neyse ki, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak bir sürü uygulama var.

Uygulamalarını gizle

Yalnızca uygulamalarınızı güvenli bir şekilde gizlemek yerine gizlemek istiyorsanız, bunu yapmanın en kolay yollarından biri (üreticinizin uygulamaları gizlemek için yerel bir seçenek sağlamadığı varsayılarak) bir stok başlatıcısı kurmaktır. Uygulamaları gizlemenize izin verecek çok şey var, ancak Play Store’daki en popülerler arasında şimdiye kadar mevcut Nova Launcher var.

androidpit nova launcher prime

Nova Launcher’ın ücretsiz bir sürümü olsa da, uygulamaları gizleme seçeneğinin kilidini açmak için ücretli Prime yükseltmeye ihtiyacınız olacak. Bunu satın aldıysanız, Nova Launcher> Nova ayarları> App & Widget çekmecelerine gitmeniz ve ardından Çekmece grupları> Uygulamaları gizle seçeneğine ilerlemeniz gerekir.


Nova Launcher Prime

Apex Launcher, özelliğe erişmek için ücretli bir yükseltme gerektirmemesi dışında uygulamaları gizleme özelliğini içeren popüler bir seçenektir. Uygulama çekmecenizde görülebilen kontrol etmek için Ayarlar> Çekmece Ayarları> Gizli uygulamaları açmanız yeterlidir.


Apex Başlatıcısı

Uygulamalarınızı kilitleyin

Tamam, belki de yukarıdaki seçenekleri kullanarak uygulamalarını gizlemişsindir, ancak istediğin şeyin gizlilik olduğunu, şaşırtmaca değil derinden biliyorsun. İnsanların uygulamalarınızı açmalarını, gizli ya da başka şekilde durdurmalarını sağlamak için, bazı üçüncü taraf seçenekleriniz vardır. Muhtemelen en sevdiğiniz birini bulmak için denemek ve çift isteyeceksiniz.

Uygulamalarınıza kilit eklemek için Google Play Store’daki en popüler ücretsiz seçeneklerden biri AppLock; videolar ve görüntüler için de geçerlidir, ancak bu öğeleri daha sonra kilitlemek için daha fazla önerimiz var.

Uygulamaları ve diğer öğeleri kilitlemenize izin vermenin yanı sıra, uygulamanın kaldırılmasını önlemenizi sağlayan kullanışlı bir özelliğe de sahiptir. Bu Gelişmiş Koruma etkinleştirildiğinde, uygulamayı kaldırmak için belirlediğiniz şifreyi kullanmanız gerekir. Gelişmiş Korumayı kullanmanız gerekmediğinde de devre dışı bırakabilirsiniz.


Uygulama kilidi

Akılda tutmaya değer bir şey, her iki uygulama da parmak izi kilidini kaldırmayı desteklese de ‘AppLock Fingerprint’ adında başka bir sürümün mevcut olmasıdır. Ayrıca, izinsiz olarak telefonunuza erişmeye çalışan kişilerin anlık görüntülerini ve telefonunuzu uzaktan kilitleme becerisi gibi başka seçenekler de sunar. Her iki teklif de uygulama içi yükseltmeleri ödedi.

Kurulduktan sonra, kurulu uygulamalarınızın listesini gözden geçirmeniz ve hangilerini korumak istediğinizi seçmeniz yeterlidir. Ardından, bu uygulamalardan birini her açışınızda, kilidini açmak için bir parola veya parmak izi girmeniz istenir.

Oh, ve eğer reklamlar çok can sıkıcıysa, bunları kaldıran premium sürüm için ödeme yapabilirsiniz.


AppLock – Parmak İzi

Gizle Pro ile gizli ol

Şimdiye kadar, bu listedeki tüm uygulamalar tam olarak yapmalarını beklediğiniz şeyi yapar, ancak dosya ve uygulamaların görüntülenmesini engellediğinizi gizlemek için daha fazla çaba harcayan başka gizli seçenekler de vardır.

Örneğin, Hide Pro Pro, onu ‘ses yöneticisi’ olarak tanımlayan bir simge kullanır ve uygulamayı ilk açtığınızda, gördüğünüz bazı ses ayarlarıdır. Logoyu basılı tutun; telefonunuzun tüm gizli dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve diğer içeriğinizin bulunduğu güvenli bölüme erişebilirsiniz.

Her duruma göre dosya şifrelemesi gibi, Hide Pro’da kullanılabilecek başka özellikler de var, ancak bazı yönler için (güvenli mesajlaşma veya göz atma gibi) eklentileri ayrı olarak yüklemeniz gerekir.


Fotoğrafları Gizle, Video-Gizle Pro
androidpit hide it pro

Hatırlamak

Dosyalarınızı ve diğer bit’lerinizi gizlemek veya korumak için kullandığınız uygulama, elde etmek istediğiniz şeye bağlı olacaktır. Dosyaların görünmesini gizlemek istiyorsanız, herhangi bir şey yüklemeden bunu yapabilirsiniz, ancak orada birisinin erişmek istediği (ve bu fırsatı bulma) konusunda verileriniz varsa, çok fazla koruma sağlamaz.

Google Play Store’dan seçebileceğiniz çok fazla uygulama ile, belki de bu listede olmayan bir favoriniz var! Aşağıdaki yorumlarda hangi uygulamayı tercih ettiğinizi bize bildirin!