Android'de Ebeveyn Kontrolü Nasıl Kurulur

Bu günlerde tüm çocuklar teknoloji meraklısı ve hatta yürümeye başlayan çocuğunuz android telefonunuzu ve tabletinizi bilmediğiniz bir şekilde kullanabiliyor. Artık Google Play mağazasından kolayca oyunlar indirebilir ve ayrıca oyunları ve uygulamaları satın almayı bilirler. Öyleyse, yürümeye başlayan çocuğunuzun bu oyunları oynadığını düşünerek yetişkinlere yönelik içerik izlediğini fark ederseniz sürpriz olmaz. Android cihazınızda ebeveyn kontrolü kurmak çok önemlidir. Bu yazıda, android telefonunuzda ebeveyn kontrolünü nasıl kuracağınızı ve sınırlı profil özelliklerini nasıl ele alacağınızı göstereceğiz.

Ayrıca bkz. 2015'in en iyi Android uygulamaları

Android akıllı telefonunuz Jellybean veya KitKat üzerinde çalışıyorsa, bu kontroller mevcut olmayacaktır. Lollipop'ta Ayarlar> Telefon Hakkında> Sistem Güncellemeleri'ne giden bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

Android akıllı telefonunuzda ebeveyn kontrolü ayarlama adımları

1. Adım: Telefonunuzun ana ekranından sağ üst köşeyi aşağı çekin ve Ayarlar'a dokunun. Aşağı kaydırın ve Kullanıcılar'ı seçin. Ardından “kullanıcı veya profil ekle” öğesine dokunulması gerekiyor. Profil oluşturmak için iki seçenek, normal Kullanıcı profili ve Kısıtlanmış profil var, ikincisini seçin.

Adım 2: Eğer yapmadıysanız, android telefonunuzda bir ekran kilidi kurmak için sormak için bir uyarı gösterilecektir. Set lock üzerine dokunun, sonra üç, bir desen, şifre veya PIN kilidini kullanmayı seçmeli ve verilen talimatları takip etmelisiniz.

3. Adım: 'Yeni profilin' yanında bulunan bir Ayarlar simgesini göreceksiniz. Üzerine dokunun ve bir isim verin.

Adım 4: Android telefonunuzda yüklü olan uygulamaların bir listesi size açılıp kapanacak şekilde gösterilir. Varsayılan olarak, kısıtlanmış profil bu uygulamalara erişemez. Bu yüzden uygulamaları kontrol edin ve yalnızca çocuklarınız tarafından erişilmesi için mükemmel olduğunu düşündüğünüz uygulamalarda geçiş yapın. Telefonunuza yüklenen web tarayıcılarını listede göreceksiniz. Çocuğunuzun çevrimiçi erişmesini istemiyorsanız, düğmeyi kapalı tutun. Ayrıca, Ayarlar'ın yanında bir ayarlar simgesi görürsünüz, uygulamalar tıklayarak konum bilgilerini kullanabilir. Ayrıca varsayılan olarak kapalı kalır.

Adım 5: Kilit ekranından, çocuklarınızın hesabına erişirken kendi hesabınızın bir şifre, desen veya PIN koduyla korunduğunu göreceksiniz, ancak seçtiğiniz uygulamalar yalnızca bu uygulamaların kullanımına sunulacaktır. Bir Google Play Store simgesi görecekler, ancak tıkladıklarında, “Google Play Store'u kullanmak için doğru izne sahip değilsiniz” yazan bir bildirim gösterecektir.

Google Play Store'da uygulama içi satın alma işlemleri nasıl kısıtlanır?

Eğer android akıllı telefonunuzda Lollipop öncesi android çalışıyorsa, ebeveyn kontrolleri oluşturmak ve çocuklarınızın onlar için olmayan içeriğe erişmelerini önlemek için başka yollar vardır.

Çocuklar oyunları sever, bu yüzden çocuklarınıza oyun oynamak için telefonunuzu verirseniz, uygulama içi satın alma seçeneğine gidebilir ve kredi faturalarınızı artırabilirler. Bu yüzden, Google Play'deki uygulama içi satın alımları kısıtlamanız gerekiyor ve süreç yeterince basit.

> Android cihazınızda Google Play Store uygulamasını başlatın.

> Ayarlar menüsünü açın ve ardından Kullanıcı kontrollerine gidin.

> Şifrenin yanında bir onay kutusu var. Kontrol edilmek gerekiyor. Bir kullanıcı ücretli bir uygulamayı indirmeyi denediğinde veya uygulama içi ekstralar satın almak istediğinde bunu yapmak Google hesabınızın şifresini ister.

Aynı menüde İçerik filtreleme kurulumu için bir seçenek göreceksiniz. Tüm uygulamalara veya yalnızca yüksek olgunluk, orta, düşük veya herkes için derecelendirilenlere izin verme seçeneği vardır. Uygun kutuları işaretlemeniz ve ardından Tamam'ı tıklamanız gerekir.

Ancak uygulamaların diğer mağazalardan indirilemediğinden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, Google Play Store'da uygulama satın alımlarını kısıtlar. Dolayısıyla, Ayarlar> Güvenlik'e gidin ve diğer kaynaklardan uygulama indirme seçeneğini devre dışı bırakın.