Android'de Gece Modu nasıl etkinleştirilir?

IOS 9.3 tarafından yaygınlaştırılan Gece Modu işlevi, birçok Android akıllı telefonda artık mevcut. Bu işlev, göz yorgunluğunu en aza indirgemek ve akıllı telefon ekranınız tarafından yayılan mavi ışığı azaltmak için ekrana bir filtre uygulamanızı sağlar. Bu makalede, varsayılan işlev olup olmadığına bakılmaksızın bu işlevi nasıl etkinleştirebileceğinizi anlatacağız.

  • İşte com.android.systemui sorununu çözmek.
  • 2017 yılının en iyi Android uygulamaları

Ekranların önünde harcadıkları zaman yüzünden giderek artan sayıda kullanıcı göz yorgunluğu ile ilgili sorun yaşıyor. Modern yaşam biçimlerini (TV, bilgisayar, akıllı telefon, tablet …) düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil. Huawei'nin dediği gibi göz koruma modu, mavi ışığı azaltmanın etkili bir yoludur. Mavi ışık, uyku için olumsuz bir etkiye sahiptir çünkü uyku hormonu olan melatonin üretimini bozmaktadır.

Bazı akıllı telefonlarda varsayılan özellik

Nougat'ın altında çalışan bazı akıllı telefonlarda varsayılan olarak

Bu modun önemini farkeden Google, onu Android Nuga'da çalışan Pixel'e entegre etmeye karar verdi. Etkinleştirmek için, Ayarlar> Ekran> Gece Işığına gitmeniz yeterlidir . Ayrıca, Gece Işığı'nın belirli saatlerde otomatik olarak kapanacağı şekilde yapılandırabilirsiniz.

Night Light can also be configured in the brightness tuning. / © AndroidPIT

Varsayılan olarak bazı diğer modellerde

Bir dizi üretici, telefonlarının bazılarında Gece Modu'nu tanıtmak için bir sonraki Nougat güncellemesini beklemiyor. Onur, Huawei, Asus, OnePlus, Samsung için durum böyle … Genel olarak, yapmanız gereken tek şey Ayarlar'a veya kısayollara aktarılarak etkinleştirmektir.

Honor 8 offers a game protection mode that gives a slightly yellowish hue to the screen. / © AndroidPIT

Play Store'da bir uygulama ile gece modu özelliğini edinin

Şu anda, Google Play'de aynı sonuçları elde etmenizi sağlayan bir dizi uygulama bulunmaktadır. Şu sıralar en popüler olanlardan biri Bluelight Filtre. Yedi mevcut tonda filtre rengi seçme, ana ekrandaki kısayollar, ekranda bir bildirim widget'i ve etkinleştirme zaman çizelgesi gibi daha yeni seçeneklerle Android'de bulduğunuzla aynı işlevlere sahiptir.

Bluelight Filter is perfect for getting access to the Android Night Shift function. / © AndroidPIT

Bluelight Filter for Eye Care

  • Uygulama sürümü: 2.4.3
  • Uygulama boyutu: 5.56 MB
  • Uyumluluk: Android 4.0 veya üstü
  • Fiyatı: tamamen ücretsiz

Akıllı telefonunuzda hafif bir filtre kullanıyor musunuz? Gözlerine koyduğunuz gerginliği en aza indirmeye yardımcı olduğunu buluyor musunuz? Aşağıdaki yorumları bize bildirin.