Android’de Google Drive ile Dosyaları ve Fotoğrafları Otomatik Eşitleme

Günümüzde akıllı telefonlar, arama ve mesajlaşma eğilimi gösteren cihazlardan çok daha fazlasıdır. Neredeyse PC’lere eşdeğerdirler. E-postadan e-tablonuzu oluşturmaya ve görüntüleri düzenlemeye kadar akıllı telefonlar çok şey yapmanıza izin verir. Büyük bir kusura sahip olmalarına rağmen – Android telefonlar, varsayılan olarak Google Foto’da bulunan dosyaları ve Fotoğraflar’ı senkronize etmiyor.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android

Fotoğraflarınız ve videolarınız bir süre önce Google Foto ile Google Drive ile senkronize edilmiş olabilir. Haziran 2019’da, Google, Drive ve Fotoğraflar arasında dosya senkronizasyonu işlemini durdurmaya karar verdi.

Peki, işini nasıl yapıyorsun? Guiding Tech olarak, Android telefonunuz ve Google Drive arasında dosya ve fotoğrafları senkronize etmenin bir yolunu bulduk. Ve iyi haber şu ki, sadece fotoğraflar değil, tüm dosyalar.

Açıkçası, üçüncü parti bir uygulamanın yardımına ihtiyacımız olacak. Bizim durumumuzda, söz konusu uygulama aptly adlandırılmış FolderSync ‘dir.

Bir ton özelliği olan basit bir uygulama. İki yönlü senkronizasyondan haftalık senkronizasyona kadar birçok farklı seçenekle oynamanıza izin verir.

Android ve Google Drive arasında Otomatik Senkronizasyon Nasıl Kurulur?

1. Adım: Açıkçası, ilk adım Google Hesabınızı bağlamayı ve ayarlamayı içerir. Uygulama indirildikten ve verilen tüm izinlerden sonra, Hesaplar üzerine dokunun.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 17How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 19

Ardından, açılır listeden Google Drive’ı seçin.

Adım 2: Sonra, hesaba bir isim vermeniz gerekir. Benim durumumda, ismimin kısa bir şekli ile gitmeyi seçtim.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 21How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 22

Adı belirledikten sonra, Doğrula üzerine dokunun; uygulama izinler için sizi Google Hesapları sayfasına götürür. Ardından İzin Ver’e tıklayın ve otomatik senkronizasyon için ilk adım tamamlandı.

Hesap bağlandıktan ve bağlandıktan sonra, Hesaplar sekmesinin altında göreceksiniz.

Folder Sync Nasıl Kurulur

Adım 1: FolderSync’i ayarladıktan sonra senkronize etmek istediğiniz klasörleri seçmeniz gerekir. Tek yapman gereken klasörleri seçmek ve bununla ilgili.

Bunu yapmak için, Klasör çiftleri üzerine dokunun, bir sonraki sayfada bağlantılı hesabı göreceksiniz. Ancak ondan önce, Sync’e bir isim vermeniz gerekir.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 15Auto Sync 2

Ardından, Eşitleme türü üzerine dokunun ve eşitleme türlerinden birini seçin. Varsayılan olarak, Yerel klasör, Uzak klasör veya İki yönlü arasından seçim yapabilirsiniz.

Android telefonunuzdaki dosyaların Google Drive’da olmasını istiyorsanız, Uzak klasöre seçeneğini seçin.

Adım 3: Şimdi, cep telefonunuzdaki verilerin gitmesi gereken yolu seçmek için Uzak Klasör altındaki boşluğa dokunun.

Auto Sync 1Havalı Uç: If there is no folder in Google Drive, tap on the Plus-icon at the upper-right corner to create one.

Tamamlandıktan sonra, telefonunuzdan senkronize edilmesini istediğiniz klasörleri seçmek için Yerel klasör altındaki alana dokunun.

Yapmanız gereken tek şey, seçmek için klasörlere uzun dokunun ve bittiğinde Kaydet üzerine dokunun.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 10

Kaydet’e tıklayın ve hepsi bu. Tebrikler, senkronizasyon başladı.

Eşitleme Ayarlarını Zamanlama ve İnce Ayar

Yukarıda belirttiğimiz gibi, FolderSync bir ton özellikle birlikte gelir. Örneğin, diğer birçok şeyin yanı sıra bağlantı türünü veya senkronizasyonun ne zaman çalışması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Bağlantı türünü ayarlamak için, Bağlantı sekmesini görene kadar aşağı kaydırın ve Wi-Fi Kullan düğmesini değiştirin.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 8

Ayrıca, Wi-Fi özelliğini otomatik olarak açması için uygulamayı ayarlayabilirsiniz. Bunun için, SSID’leri girmeniz gerekir.

Bunun dışında, dolaşımdayken senkronizasyonu ayarlayabilir ve hatta senkronizasyonu zamanlayabilirsiniz. Varsayılan senkronizasyon aralığı 5 dakikadır ve bir aya kadar çıkabilir. Bununla birlikte, deneme havasındaysanız, Gelişmiş üzerine dokunun ve özel bir gün ve tarih belirleyin.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 7

İlginç bir şekilde, bildirimleri de özelleştirebilirsiniz. En çok sevdiğim ayar ‘Eşitlemede bildirimi göster’ seçeneği.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 9

Yukarıdakilere benzer şekilde FolderSync üzerinde deney yapabileceğiniz bir dizi ayar vardır.

Durumu Eşitle

Ayrıca, Senkronizasyon Durumu seçeneğini kullanarak senkronizasyonun durumunu kontrol edebilirsiniz. Sadece üzerine dokunun ve her şey görüntülenecektir.

How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 16How To Auto Sync Files And Photos To Google Drive On Android 11


Pro İpucu: The premium version of FolderSync opens up a lot of options.

Alternatifler: Google Drive için Autosync

FolderSync dışında, telefonunuzun içeriğini Google Drive ile senkronize etmenize olanak tanıyan birkaç seçenek vardır. Ancak, seçenekler biraz sınırlıdır.

Ücretsiz sürüm bir klasörü senkronize etmenizi sağlar. Ayrıca özelleştirme seçenekleri de sınırlıdır ve kurallar ve filtreler ekleme özgürlüğünüz yoktur.

Ancak, şeyleri basit tutmayı seviyorsanız, bu uygulamayı bir deneyebilirsiniz.

Akıllı Senk.

Bu üçüncü taraf hizmetiyle ilgili en iyi şey, Google Foto’nun aksine, yüksek kaliteli fotoğrafları doğrudan Google Drive’la senkronize edebilmemdir. Ayrıca, herhangi bir sınırlama olmaksızın dosya ve klasör türlerini seçme özgürlüğünü de sağlıyor.

Peki, bu uygulama ile ne tür Senkronizasyon ayarları kullanacaksınız? Aşağıdaki yorumlardaki düşüncelerinizi bize bildirin.

Sıradaki: Google Drive depolama alanı kotanıza neyin saydığı ve neyin sayılmadığı arasında karıştı mı? Bununla ilgili her şeyi aşağıdaki yazıdan okuyun.