Android'de Google Foto ve Galeri Uygulaması Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu Android akıllı telefon farklı olmayı hedefliyor. Siz bunu ayarlarken iki şey olabilir (Netflix'in Siyah Ayna Bantçısı gerçek hayatta oluyor). Birçok uygulamada, telefonunuzun fotoğraflar için birden fazla galeri uygulaması taşıdığını fark edeceksiniz.

Muhtemelen, başka bir galeri uygulaması ile birlikte Google Foto uygulaması olacak. Merak etmelisiniz, Google Foto nedir ve neden önceden yüklenmiştir? Veya bir galeri uygulaması zaten varken neden telefonunuzda? Endişelenme. Tüm sorularınızın cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan, Google Foto ve Android'deki galeri uygulamaları arasındaki farkı anlayalım.

Google Foto Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Google Foto Google’dan bir fotoğraf yönetimi hizmetidir. 2015 yılında Google + 'nın bir parçası olarak piyasaya sürülen bu cihaz daha sonra Google’ın Picasa servisini kullanan bağımsız bir platformlar arası aracı haline geldi.

Google Foto, resimleri hemen platformlarda görmenizi sağlayan geleneksel bir galeri uygulaması, resim barındırma ve senkronizasyon hizmetidir. Ayrıca, fotoğrafları başkalarıyla kolayca paylaşmanız için bir resim paylaşım aracı olur. Bunun dışında, resimleri düzenleyebilir, harika animasyonlar ekleyebilir ve hatta mini filmler yapabilirsiniz. Bir şekilde, Google Foto, Google+ ve Picasa'nın en iyi özelliklerini birleştiriyor.

Galeri Uygulaması Nedir?

Galeri uygulaması, Android telefonunuzdaki görüntüleri ve videoları görüntülemek, yönetmek ve düzenlemek için basit bir araçtır.

Bazı telefonlar önceden yüklenmiş özel bir galeri uygulamasına sahiptir. Örneğin, OnePlus Gallery, Samsung Gallery, Mi Gallery ve diğerleri var. Elbette, üçüncü taraf galeri uygulamalarını Play Store'dan her zaman yükleyebilirsin. Her galeri uygulaması benzersiz özellikler sunsa da, doğal işlev aynı kalır. Hepsi kullanıcı arayüzü ve kişiselleştirme ayarları ile biraz farklılık gösterir.

Artık Google Foto ve fotoğraf galerisi hakkında temel bir fikriniz olduğunu fark edelim.

Kullanılabilirlik

Google Foto'ya her yerden erişilebilir – mobil, masaüstü ve web. Android, iOS'ta mevcuttur ve bir web sürümü vardır. Uygun bir Windows veya Mac uygulaması mevcut olmasa da, dosyaları yüklemek için bir araç alırsınız.

Galeri uygulamaları Android cihazlara özeldir. Üçüncü taraf galeri uygulamalarını diğer Android cihazlara indirebilirsiniz, ancak bu uygulamalar nadiren bir yedekleme seçeneği sunar. Telefon üreticilerinin galeri uygulamaları yalnızca kendi el cihazlarıyla sınırlıdır.

Also on Guiding Tech
Piktures vs Quickpic: Which Gallery App Should You Use

Read More

Sınırsız Yedekleme ve Senkronizasyon

Yukarıda da belirtildiği gibi, Google Foto ayrıca bir resim barındırma ve senkronizasyon hizmetidir. Google Foto’yu benzersiz yapan şey sınırsız yedekleme sunmasıdır. Mi ve Samsung gibi bazı yerel galeri uygulamaları bulut yedekleme sunsa da, depolama alanı sınırlıdır. QuickPic gibi bazı üçüncü taraf galeri uygulamaları da sınırlı bulut depolama olanağı sağlar.

Sınırsız depolama, Google Foto’nun durumunda da uyarılar içeriyor. Örneğin, fotoğraflar ve videolar sırasıyla 16MP ve 1080p ile sınırlıdır. Bunları orijinal kalitede yüklemek isterseniz, işgal ettikleri depolama alanı genel Google hesap depolamasına göre sayılır.

Google Foto birden fazla platformda mevcut olduğundan, aynı resimleri her yerde görüntüleme kolaylığı elde edersiniz. Herhangi bir cihazdaki dosyada değişiklik yaparsanız, paylaşılan tüm cihazlara yansıtılır.

organizasyon

Google Foto’nun resim organizasyonuyla daha iyisini yapabileceğini düşünüyorum. Sıralamadan yoksun, albüm kapakları, sabitleme ve bir kişinin yerel fotoğrafları görüntülerken galeri uygulamasında bekleyebileceği birkaç işlev daha var. Diğer albümleri veya cihaz klasörlerini görüntülemek için doğru gelmiyor.

Galeri uygulamaları, aksine, cihaz klasörleri için tasarlanmıştır. Dosyaları görüntülemek ve yönetmek için mükemmel bir arayüz sağlarlar.

Örneğin, Google Foto ve Basit Galeri uygulamasının örneğini alın. Simple Gallery'yi başlattığınızda, doğrudan albümleri gösterir. Arabirimi özelleştirebilir ve dosyaları çeşitli şekillerde düzenleyebilirsiniz. Böyle bir uygulamayı kullanırken memnun hissediyorum.

Ancak Google Foto’ya gelince ilk ekran genellikle kamera resimlerini gösterir. Aygıt klasörlerini (diğer albümleri) görüntülemek iki aşamalı bir işlemdir ve oraya ulaştığınızda aura donuktur.

Arama

Google Foto’nun arama konusunda diğerlerine göre üstünlüğü var. Yapay zeka ile işbirliği içinde yapılan makine öğrenmesi, Google Foto’daki fotoğrafları bulma işini bir parça kek yapar. Ve en iyi kısmı, algoritmalar, ilgili metatag eklemek için fotoğrafın içeriğini tanımlamak için yüz tanıma ve diğer yöntemleri kullanır.

Fotoğrafları daha doğal veya açıklayıcı terimler yazarak arayabilirsiniz. Örneğin, kedi resimlerinizi arıyorsanız, kedi veya kedi resimlerini yazabilirsiniz.

Benzer şekilde, Google Foto da resimlerdeki insanları ve yerleri tanır. Ayrıca, resimlerinizi bulmak için Google Asistan komutlarını da kullanabilirsiniz.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/213917/TikTok-vs-TikTok-Lite_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1548088604’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

Paylaşma ve İşbirliği

Başkalarıyla paylaşamadığınızda fotoğraf çekmenin eğlencesi nedir? Herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını kullanmadan, görüntüleri ve videoları diğer Google Foto kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarını paylaşılan albüme ekleyebilirler.

Dosyaları Google Foto dışında paylaşmak için, oluşturduğu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bağlantıya sahip olan herkes paylaşılan albüme erişebilir.

Ayrıca, tüm kütüphanenizi özel biriyle paylaşabilirsiniz. Hangi dosyaları paylaşmak istediğinizi tanımlayabilirsiniz. Genel galeri uygulamaları bu özellikleri sağlamaz.

Gizlilik

Google Foto hakkında, resimlerinizi ve videolarınızı buluta yüklerken dosyaların herkese açık olacağı konusunda çelişkili bir fikir edinebilirsiniz. Ancak, durum böyle değil. Google Foto’ya yüklediğiniz herhangi bir şey, halkla manuel olarak paylaşmadığınız sürece özeldir. Ancak, Google sunucularına dosya yüklediğimiz için, bazı insanlar gizlilikleriyle ilgili endişeli olabilir.

Diğer galeri uygulamaları için, veriler yalnızca cihazınızda saklanır. Aynısı Google Foto’da yedeklenmemiş klasörler için de olur – telefonunuzda saklanır.

Galeri Fotoğrafları ve Google Foto Bağlantılı mı?

Değişir. Google Foto’daki Yedekle ve senkronize et işlevini etkinleştirdiyseniz, kamera fotoğrafları birbirine bağlanır. Diğer klasörler için manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir.

Google Foto’daki bir fotoğrafı sildiğinizde, galeriden de silinir. Aksine, senkronize edilmemiş bir resmi galeri uygulamanızdan kaldırırsanız, her iki uygulamadan da silinir. Ancak fotoğraf senkronize edildiyse, her iki uygulamadan da silinir. Ancak, yine de Google Foto’daki Fotoğraflar sekmesi altında görüntüleyebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
Google Photos vs Google Drive: Which One To Use for Storing Your Photos?

Read More

Hangisini Kullanmalı

Google Foto, aynı zamanda sınırsız depolama alanı da içeren ve telefonunuzda biraz yer açmanıza izin veren bir galeri uygulamasıdır. Kaliteyi biraz feda etmek zorunda kalmanıza rağmen, normal bir kullanıcı için yeterlidir. Ayrıca Google Lens ve Asistan entegrasyonu gibi ek özellikler de alırsınız. Fotoğraflar uygulaması genel işini iyi yapsa da, cihaz klasörlerine gelince kısa kalıyor.

Aksine galeri uygulamaları ekstra özelliklerden yoksundur, ancak cihaz klasörleri için harika organizasyonlar ve kullanıcı arayüzleri sunarlar. Her iki seçeneğin de en iyisini yapmak için Google Foto’da bir galeri uygulamasını kullanmanızı öneririm.

Google’ın Google Foto’ndaki cihaz klasörlerine biraz daha fazla odaklanmasını diliyorum. Bu olursa, uygulamaları yanımda galeriye bırakmak hoşçakalın.

Sıradaki: Arkadaşların telefonunuzdaki fotoğraflarınıza göz atıyor mu? Fotoğraflarınızı nasıl koruyacağınızı ve kilitleyeceğinizi görün.